identificare piesa si probleme bx 1.6

Forum de discutii generale despre Citroen BX. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

chiar_el
just curious
Mesaje: 22
Membru din: Lun 07-Sep-2009 10:35
Localitate: Timisoara

identificare piesa si probleme bx 1.6

Mesajde chiar_el » Dum 25-Oct-2009 14:42

Salut
Am un bx 1.6 din 87, care a suferit o dubla schimbare de motor: fostul proprietar a schimbat motorul de 1.6 cu un 1.9 diesel, iar acum i-am pus inapoi motorul de 1.6, dar mai am niste dileme :D
Am un fel de pompa de vacuum
Imagine
Unde se prinde ?

La carburatorul asta
Imagine
returul e infundat, dupa cum se vede din poza; m-am uitat pe haynes si am vazut ca are furtun de retur; unde trebuie sa-l leg? Are cineva idee ce tip de carburator e si eventual unde as putea gasi un manual pentru el?

Senzorul pentru turometru nu il am, asa ca l-am luat de pe un motor de peugeot 1.9 diesel; se potriveste?:)

Suportul de motor de pe aripa stanga (cum te uiti la motor) mi s-a rupt; cum se schimba?

Piese de bx din dezmembrari, are cineva in TM? Am si eu mai multe elemente de caroserie, dar pentru motor nu prea am

chiar_el
just curious
Mesaje: 22
Membru din: Lun 07-Sep-2009 10:35
Localitate: Timisoara

Mesajde chiar_el » Lun 02-Noi-2009 16:52

Nu e absolut nimeni care sa-mi poata raspunde la intrebarile forumulate? Asa de pustiu e forumul sau asa de mare e disponibilitatea de a ajuta? Nu pot crede ca nimeni nu stie sa-mi raspunda

Avatar utilizator
Ady
pasionat
Mesaje: 431
Membru din: Lun 09-Feb-2009 22:26
Localitate: DB

Mesajde Ady » Lun 02-Noi-2009 17:32

nu cred ca nu vrea nimeni sa-ti raspunda,doar ca daca nu stii ceva,mai bine taci decat sa spui o prostie:Peu asa cred...ti-as raspunde daca as sti,dar n-am mai vazut asa ceva:P

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Lun 02-Noi-2009 22:55

piesa aia e un fel de economizor, nu stiu cum se cupleaza la carburator, dar sigut ramine un stut sau 2 libere si ar trebui sa incapa acolo. de stat sta pe undeva pe linga tamponul acela de motor care zici ca e rupt.oricum, poate functiona bine merci si fara el, nu il au toate. returul se leaga la furtunul de retur care merge in rezervor. sigur are ca e necesar si la diesel. senzorul de turatie nu e necesar, turometrul de benzina (daca exista) se leaga la una din bornele bobinei (cred ca pe +plus). tamponul se schimba usor, iti trebuie un cric care sa sprijine motorul cit timp e demontata piesa care face legatura intre motor si tampon. apoi tamponul se desface din contraaripa, vei gasi acolo, pe parte dinspre roata, un capac de cauciuc oval.
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

kagri2000
simpatizant
Mesaje: 68
Membru din: Mie 25-Noi-2009 15:43
Localitate: timis

Mesajde kagri2000 » Joi 26-Noi-2009 18:52

daca vrei in timis te ajut eu
cunosc un tip ce vinde un bx ieftin pt piese
poate ne intalnim si il impartim. mie imi trebuie cate ceva din interior si parti ce mi se potrivesc din hidraulica.

chiar_el
just curious
Mesaje: 22
Membru din: Lun 07-Sep-2009 10:35
Localitate: Timisoara

Mesajde chiar_el » Vin 08-Ian-2010 12:48

Sunt foarte interesat, caci imi trebuie neaparat un delco, dar si alte piese. Da-mi te rog de stire ce si cum, ori aici, ori pe messenger (id_de_test)

eugenro2001
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 2436
Membru din: Mie 05-Mar-2003 09:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde eugenro2001 » Joi 14-Ian-2010 12:10

Cu mare intarziere iti raspund eu la intrebarea referitoare la piesa misterioasa.

Mai mult ca sigur ca BX-ul tau a fost facut pentru piata elvetiana sau austriaca. Normele de poluare erau mult mai stricte acolo. Piesa respectiva face parte dintr-un sistem de reducere a noxelor, in special a gazelor nearse la decelerare.
Cum a spus si khan, merge f bine si fara.


Înapoi la “Citroen BX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187674
    Total subiecte 18621
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern