BX - Comportament Rutier - Iarna

Forum de discutii generale despre Citroen BX. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
dan1972
pasionat
Mesaje: 997
Membru din: Sâm 20-Ian-2007 12:29
Localitate: Braila

BX - Comportament Rutier - Iarna

Mesajde dan1972 » Mie 16-Ian-2008 18:38

Cu ocazia unei deplasari Braila-Sibiu, de revelion, am intampinat o problema, cu BX-ul meu.E vorba de sensibilitatea mare la vant lateral.La venirea spre casa, s-a inrautatit vremea si de la Buzau pana la Braila, am prins vant puternic, din laterala, in rafale. Vreau sa spun ca nu am putut merge cu mai mult de 70-80 Km/h, ca vantul ma scotea de pe traiectorie.Chiar mi-a fost frica sa merg mai tare.
Mentionez ca masina mea are servodirectie, dar care merge perfect.
Din cate imi aduc aminte, Oltcit-ul nu era asa sensibil la vant lateral si chiar se putea merge mai tare.
Ce e mai trist, e faptul ca aceasta problema, nu prea vad sa aiba vre-o rezolvare.
....................................................................................................
O alta intamplare aproape nefericita, a fost un viraj luat cu viteza mica, aici in oras si care s-a terminat cu o intoarcere prin derapaj de 180 grd.
Am incetinit inainte de viraj, am retrogradat din treapta a 3-a, in treapta a 2-a si am continuat sa mentin apasata acceleratia, putin, cat sa mentin o oarecare forta de tractiune (stiu ca la autoturismele cu tractiune fatza,acesta e un lucru esential, cand e alunecus).
Rotile din fatza s-au angajat perfect pe traiectoria dorita de mine, numai ca spatele a derapat dintr-o data si puternic.Chiar m-a luat prin surprindere, intr-atat, incat nu am mai apucat sa reactionez...sa contrabrachez....sa redresez masina...etc.Am avut senzatia unui vapor mare si greu, care se aseaza de-a curmezisul, din sernin si care nu mai poate fi oprit. Nu mi-a mai ramas altceva de facut, decat sa calc repetat frana, pana la oprire si sa ma duc cu spatele inainte, dar pe contrasens (noroc ca nu venea nici o masina...era tarziu in noapte).
Mentionez ca pe jos, era zapada batatorita si lustruita.
Mentionez ca masina e echipata cu 4 anvelope de iarna, care altfel, asigura tractiune suficienta si un comportament satisfacator.Dar atunci...
Inclin sa cred ca treaba asta se datoreaza constructiei masinii si faptului ca are ecartament (distantza dintre rotile aceleiasi punti) diferit pe spate, fatza de puntea fatza.
Mentionez si faptul ca am multi Km facuti iarna, in cele mai vitrege conditii.Nu ma sperie iarna si nu ma dau la o parte de la a conduce pe zapada sau polei.
In trecut, faceam intentionat masina sa derapeze, in locurile unde era suficient spatiu.Imi placea sa ma joc cu masina si sa exersez derapajul, tocmai, pt.a nu fi luat prin surprindere. Numai ca masina asta, ma dezvatza de sportul asta.Mi-a bagat spaima in suflet.
Nu stiu de ce derapeaza in halul asta.M-a speriat de moarte atunci si chiar nu am bruscat-o.
Cred ca tine de organizarea masinii...de locul unde sant amplasate rotile (mai in extremitati decat la alte masini) si repartitia maselor probabil.
Ce m-a speriat, a fost inertia imensa pe care o are, atunci cand o ia razna.M-am simtit de parca eram intr-o masina americana...Si BX-ul nu are decat 4,23 m si 1030 Kg.
Ce parere aveti despre toate acestea???

Avatar utilizator
slim
pasionat
Mesaje: 101
Membru din: Vin 07-Mar-2008 21:09
Localitate: bucuresti

Mesajde slim » Vin 07-Mar-2008 21:24

poate ai dat de o portiune cu polei si daia ti.ia fugit spatele.
Mi sa intamplat si mie cva asemanator. Ma intorceam acasa, am dat d o portiune de drum din ciment f neted (mentionez k plouase cu cva timp inainte, era umed p jos) si in incercarea d a evita o groapa am tras brusc d volan stanga, am contrabracat, apoi iar stanga-dreapta d vreo 3 ori, dar totusi nu m-am rasucit. Si asta la o viteza poate d 2x mai mare decat a ta, aprox 60-70.

Bne ca am scapat, erau cam adanci santurile d margini. :)


Înapoi la “Citroen BX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11708
    Cel mai nou membru Ibr_subaib