Eroare intre volan si tetiera

Forum de discutii generale despre Citroen BX. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
paga
pasionat
Mesaje: 308
Membru din: Dum 02-Mai-2004 13:32
Localitate: GALATI

Mesajde paga » Mie 05-Mai-2004 08:58

salut! ce pret aveau sferele?

lali
pasionat
Mesaje: 159
Membru din: Mie 17-Mar-2004 14:55
Localitate: Craiova

x

Mesajde lali » Mie 05-Mai-2004 09:25

Eu unul deja am vorbit cu tipul asta ptr 2 bucati furtune retur.
A zis ca ar fi 550 mii lei bucata.
Daca ar reduce de cat ar fi reducerea ??
Nu le avea pe stoc .
Laurentiu

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mie 05-Mai-2004 11:08

Sferele pt BX sint 1.550.000 bucata, indiferent de tip.e deschisa
Furtune de retur lhm nu mai avea pt ca l-am luat eu pe ultimul, dar se poate comanda si aduce.
Despre reducere n-am vorbit nimic pentru ca trebuie mai intii sa ne organizam si sa stim sa ne prezentam. Avem de a face cu niste comercianti si trebuie sa le creem cel putin senzatia ca au si ei beneficii din afacerea asta: stickere cu adresa magazinului, nr mai mare de clienti, se comanda mai multe bucati dintr-o anumita piesa, etc. lista e deschisa...
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
paga
pasionat
Mesaje: 308
Membru din: Dum 02-Mai-2004 13:32
Localitate: GALATI

Mesajde paga » Mie 05-Mai-2004 16:30

Am intrebat despre pretul sferelor pt.ca am o nelamurire!La pretul asta sferele sunt noi?Eu am observat ca desi la magazin iti spun ca sunt nou-noute si sunt frumos ambalate,totusi pe partea cu filet se observa urme de lovituri,chiar rugina.Iar in cutie erau urme de vopsea,semn ca au fost bagate inainte de a se usca.Cele pe care le-am vazut erau TECNOSIR(italiene).
Eu banuiesc ca sunt incarcate si vopsite.Ma insel?
pa!

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

BX

Mesajde MARIAN » Mie 05-Mai-2004 18:56

:( Nu te inseli intr-adevar cei de la Tecnosir reconditioneaza sfere.Eu am cumparat mai demult de la ei dar nu am intilnit cea ce spui tu adica pe partea cu filetul avea vaselina siliconica,oring-ul + un capac care inchidea ermetic partea respectiva.In plus pe sfera avea inscriptionat p/n de reparatie.

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Joi 06-Mai-2004 08:25

Nu m-am uitat foarte atent la sfere, dar pareau noi: filetul era nou, vopseaua proaspata si nu parea data in mai multe starturi, nu avea surub in celalalt capat (opus filetului), etc. Nu mai tin minte firma, dar overall nu cred ca sferele pe care le-am vazut eu erau reconditionate. Amendamentul e ca m-am uitat la ele ca o curiozitate, fara un interes special.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
WLD
Admin CITROclub
Mesaje: 2137
Membru din: Mie 05-Mar-2003 16:36
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16v '88 si 89
2: XM TurboCT '95, XM V6 '96
3: Xsara 2.0hdi stage 1+
Contact:

Mesajde WLD » Joi 06-Mai-2004 10:16

Sferele TECNOSIR sunt singurele atat de ieftine de pe piata.
Sunt "reconditionate" asta insemnand reincarcare si "spoire" cu un verde care nu are aceeasi nuanta cu cel original. Dar sunt vandute ca si produse noi.

Recomand reincarcarea celor originale. Acestea pot avea o durata de viata de ordinul zecilor de ani cu conditia sa fie reincarcate la fiecare 2-3 ani.
Pentru cei cu modele deosebite - Bx 16v, CX Gti Turbo singura solutie ramane procurarea originalelor.

Pe piata am mai vazut sfere fabricate in Spania (Lizarte dc nu ma insel) despre care nu stiu inca detalii.

xantofilici
simpatizant
Mesaje: 49
Membru din: Mar 29-Mai-2007 05:49
Localitate: Bucuresti

Mesajde xantofilici » Vin 06-Iun-2008 16:08

Am Xantia si i-am carpit cum s-a putut cu tzeava de cupru furtunurile de retur. Tare as vrea sa le schimb, ca mereu ma uit sub masina sa vad daca nu o sa pierd iara LHM. Intr-o saptamina am scos din buzunar 150 RON pe LHM, din cauza lor si m-a lasat si caruta in drum de doua ori. Am avut dozatorul de frana defect si acuma, ca l-am schimbat, mi-a venit presiune pe retur si alea, fiind batrane, nu au mai rezistat la presiunea normala de retur (care se pare ca e variabila).
Va rog, imi poate da cineva informatie actualizata despre UNDE as putea sa le cumpar? Nu ma supar sa fie de BX sau de alt citroen, se pare ca sint cam la fel: numai sa scrie cu verde pe furtune, adica sa fie rezistente la LHM.
Piesa se afla in spatele rezervorului de LHM, este o bucata de plastic cu doua guri pe care vin LIPITE doua furtunuri care merg la dozatorul de frana, pe care se prind cu colier. Fiind lipite din fabricatie si, oricum, fiind carpite amandoua, as vrea sa iau piesa cu totul. De asemenea, tare as mai schimba si alte furtunuri de LHM, care mai prezinta semne de imbatranire, inainte sa ma mai trezesc cu banii imprastiati pe sosea.
Rogu-va de indrumare. Multumesc:)


Înapoi la “Citroen BX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11708
    Cel mai nou membru Ibr_subaib