Rulment brat Bascula spate

Forum de discutii generale despre Citroen BX. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Vin 11-Dec-2009 03:20

intamplator, chiar azi mi-am schimat rulmentii de la bratele de pe spate... am dar 160 de lei pe toti 4, skf vkd 24000.... nu mi se pare cine stie ce suma... MARE GRIJA, orice rulmenti ai pune, trebuie calati corect pt ca daca vor fi prea stransi sau prea largi, se vor face praf destul de repede, si tot asa, daca inelul de metal de la simering a sapat in brat, trebuie rectificat neaparat, pt ca daca intra apa, se strica foarte repede... si eu am avut la unul dintre cx-uri rulmenti romanesti, erau pusi din 96, iar cand am taiat maisna inca erau buni... am preferat totusi pe cei originali pt ca a fost mult mai putin de lucru...
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Mesajde mihaistan » Vin 11-Dec-2009 06:18

Eu stiu ce am vazut ... brate cu marii rulmenti romanesti... si mai bine nu fac asa ceva ... dar fiecare cu ale lui ... de 3 ani si ceva... pe masina am rulmenti originali si nu dau semne de oboseala :roll: nu inteleg cum ii poti strica in 2 ani ! Si masina chiar a mers incarcata.. am si carat un pic cu ea... nu menajata !
Tatal meu foloseste la cx la fel .. de vreo 10 ani ... fara probleme :roll:
Ar trebui sa faceti petitie la citroen franta... sa inceapa sa puna dinastia romanesti daca tot sunt mai tari :shock: mai in gluma... mai in serios... e ca si cum ai spune ca h46 e mai benefix decat lhm :wink: sanatate multa !
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Vin 11-Dec-2009 10:30

Asa cum a scris si colegul nick mai sus..rulmentii indiferent de tip trebuiesc stransi cum trebuie...si in primul rand bratul nu trebuie sa aiba uzura...pentru ca altfel degeaba ii pui.
Acuma fiecare face cum vrea si dupa posibilitati...oricum, nu e o modificare care sa afecteze ceva si nu cred ca se poate compara aceasta modificare cu..h46 in loc de lhm..
Da..o modificare aiurea ar fi fost de exemplu sa pui bucsi in loc de rulmenti :!:
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Vin 11-Dec-2009 14:01

abarth_mcm scrie:Acuma fiecare face cum vrea si dupa posibilitati...


daca bratele sunt cu rulmenti originali, costul modificarilor este mai mare decat daca ai cumpara 4 rulmenti originali... eu asta am vrut sa spun. daca ai rulmenti romanesti, pune tot dinaia ca altfel ar trebui sa schimbi si tuburile, si mi se pare ca si bratele...
rulmentii romanesti, dupa cum a spus si mihai, au mai putine bile si mai mari, iar din cauza faptului ca lucreaza decat 30 de grade sau ceva de genul, si forta este aplicata doar "intr-o parte", bilele alea pot sapa in camasa... nu este o regula, depinde si de calitatea nimerita. rulmenti extrem de smecheri sunt cei originali timken, dar nu se gasesc...
referitor la calare, este destul de munca, pt ca la xm este altfel simeringul pus, si ca sa nimeresc reglajul a trebuit sa montez si sa demontez fiecare brat de cel putin 5 ori...
bafta multa, si sa ne anunti cum ai facut pana la urma.
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

bytzy2003
simpatizant
Mesaje: 36
Membru din: Joi 06-Aug-2009 15:25
Localitate: Romania Piatra Neamt

Mesajde bytzy2003 » Vin 11-Dec-2009 18:44

bratul era varza, defapt a bagat cineva un fel de aschii metalice in rulmentul care era spart(facuta pentru vanzare de fostul proprietar). cred ca s-a chinuit foarte mult sa desfaca bratul ca era olarit surubul ala lung. am reusit sa-l desfac si nu cred ca vreti sa vedeti ce am gasit acolo pacat ca momentan nu am un aparat foto sa va arat. trebuie alt brat. cam cat costa unul si cine are? Acum sunt in dubii daca merita sa o mai fac, nu are nici o dotare suplimentara si nu cred ca merita(mai are si alte probleme) . MS pentru sfaturi.

neghinita87
pasionat
Mesaje: 541
Membru din: Dum 21-Dec-2008 20:20
Localitate: ploiesti

Mesajde neghinita87 » Vin 11-Dec-2009 19:08

salut .vezi ca vindea cineva pe forum la sectiunea vz/cump/ punte spate completa cu brate la 150 roni.cine stie poate e buna daca tu zici ca a ta e praf. spor
SUPERMANsina rama in asfalt

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Mesajde mihaistan » Lun 14-Dec-2009 20:11

am avut neplacerea sa descopar iar rulmenti romanesti ... pe un brat erau romanesti.. pe alt brat originali ... ghici care era bratul cel mai ciomagit ?
la ambii s`a folosit aceasi vasilina... din cate am observat... la ceilalti acele erau sparte.. dar inca mai erau la locu lor.. fiind mai dese .. au tinut mai bine... la cel romanesc fiind mai rare... au ros efectiv din distantier :shock: si din camasa.... ma rog fiecare face ce vrea... eu nu recomand asa ceva !
Imagine
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Lun 14-Dec-2009 21:13

mihai: nice shit... eu intr-un brat de cx de pe fata nu am mai gasit deloc acele de la un rulment, camasa exterioara era sparta, camasa interioara era facuta muci, iar bratul compromis definitiv... rulmenti originali, montati de cineva fara sa mai puna deloc simeringurile de la capace :shock:
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]


Înapoi la “Citroen BX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187675
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern