Consum BX diesel????

Forum de discutii generale despre Citroen BX. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
Ady
pasionat
Mesaje: 431
Membru din: Lun 09-Feb-2009 22:26
Localitate: DB

Consum BX diesel????

Mesajde Ady » Mar 19-Mai-2009 21:27

salutare,fratilor cine imi explica ce poate avea bx-ul meu turbo? de vreo 2 saptamani s-a apucat de baut rau de tot,ca un bmw...pana acum, la mers normal in afara consuma cam 5% poate chiar mai putin. acuma a crescut consumul spre 8-9% la acelasi stil de condus...precizez ca motorul are aproape 400.000 de km,fara sa fie umblat in el,sa fie asta cauza??uzura?desi nu prea as crede,pt ca masina merge bine,trage si nu da semne de slabiciune....astept pareri,si o intrebare: cat va consuma masinile??astia cu bx diesel? :?: :shock:

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Mesajde mihaistan » Mar 19-Mai-2009 21:29

ai schimbat cumva filtru de motorina? s`a umblat la pompa de injectie cumva ??
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade

Avatar utilizator
Ady
pasionat
Mesaje: 431
Membru din: Lun 09-Feb-2009 22:26
Localitate: DB

Mesajde Ady » Mar 19-Mai-2009 21:33

hmmm...filtrul de motorina a fost schimbat dar nu recent,de vreo 2 luni...la pompa de injectie nu s-a umblat..din cate stiu eu.masina a fost in service,o revizie la directie doar atat...oare sa fii umblat aia pe acolo???n-as crede. :?

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Mar 19-Mai-2009 22:21

depinde si cu ce motorina mergi..motorina proasta de tip vechi inseamna consum mare.. eu am facut la a mea un experiment si am bagat o data motorina de tip vechi iar consumul s-a dus in jur de 8-9 % mixt :!:
bx-ul meu nu e turbo..ci un tractoras :lol: , dar folosesc de peste un an de zile numai sprint diesel de la omv si consumul mixt(50-50 si un pic trafic de bucuresti in partea urbana) e de fix 6% asta in conditiile in care nu am chiar grozave duzele la injectoare, iar in afara localitatii merg in jur de 110-120, in comune regulamentar 50-60, iar in oras dupa posibilitati.. :wink:
ce sa mai..concluzia e de 6% mixt la mine..nu prea conteaza ca e in afara localitatii sau in localitate la un BX aspirat... tot 6 imi consuma(fara insa bucuresti ci orase normale

consumul tau de 8-9 in afara localitatii e mare totusi chiar si pt un bx turbo..curios insa..in oras cat consuma???? :roll:
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Mie 20-Mai-2009 06:08

consum extern pentru bx turbo cu aer cond oprit, 3 persoane in masina + bagaje, mers constant cu 90-100, intre 5,5 si 6
"If in doubt, flat out!"

Avatar utilizator
mariusbv
pasionat
Mesaje: 759
Membru din: Lun 25-Iun-2007 13:32
Localitate: Brasov

Mesajde mariusbv » Mie 20-Mai-2009 07:38

depinde si cu ce viteza mergi, cat de incarcata e masina, cauciucurile, directia sa fie buna, filtru de aer si motorina, motorina, talpa...etc
vezi sa nu mergi infranat !!
consumul nu mi se pare exagerat daca te dai la ea, dar daca mergi linistit e intradevar cam mare... verifica-ti si returul, furtunasele de retur de la injectoare, rezervorul... trebuie sa fie o cauza...nu incepe dintr-o data sa cosume exagerat...verifica daca ai scapari semnificative de gaze....
foarte posibil sa fie din pompa de injectie... ce fel de pompa ai?
BX

Avatar utilizator
Ady
pasionat
Mesaje: 431
Membru din: Lun 09-Feb-2009 22:26
Localitate: DB

Mesajde Ady » Mie 20-Mai-2009 10:45

mersi de sfaturi...o sa incep cercetarile...nu ii dau decat motorina buna de la mol sau petrom,stilul de condus e lejer, 90-110 in afara la viteza asta ar trebui sa aiba consumul optim,fara franari bruste si alte chestii,nu circul cu masina incarcata,max 3 persoane,cauciucuri stoc,directia facuta,unghi reglat ce sa zic..o sa ma uit la filtru de aer azi,ar putea fi problema si cu socul,poate ramane blocat...o sa verific tot ce se poate :?


Înapoi la “Citroen BX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187662
    Total subiecte 18613
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru catalinos