iubesc BX vs urasc statul(roman)

Forum de discutii generale despre Citroen BX. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

bogdan c
just curious
Mesaje: 11
Membru din: Mar 18-Ian-2011 18:05
Localitate: baia mare

iubesc BX vs urasc statul(roman)

Mesajde bogdan c » Mar 18-Ian-2011 18:40

salutare...de vreo 5 luni mi-am achizitionat un bx.sau mai bine zis am primit un bx..de la sefu(ocazional mai lucrez prin wiena)..iubesc masina asta si demult tanjeam dupa ea..nici prin gand nu imi trecea sa mi-o dea" degeaba" cineva(bun om sefu asta) :) ..deci.am adus-o acasa si am vrut sa o inmatriculez..lunga povestea(dureaza cam 5 luni)..ideea e urmatoarea:am incercat sa o inmatriculez fara taxa(faza aia cu datu statu in judecata)nu a mers si aici am pierdut vreo 400 de lei...intre timp(cat am asteptat dupa dosaru de la tribunal) am inceput sa bag ceva bani in masinuta(distributie noua,schimb de ulei,filtre,baterie noua,set de bujii,becuri noi,maruntisuri din astea,suma ridicandu-se undeva pe la 1200 de lei)..apoi am vrut sa imi inscriu masina "legal" cica..am facut RAR pe care la trecut fara nici o problema(800 de lei+300 de lei deprecierea) si am inaintat dosarul la aia care trebuiau sa imi calculeze taxa..ca dupa toata stradania(eu inca continuam sa sper) mi-au dat raspunsul...dureros.. :? 4300 de lei sau 43 de milioane!!imi vine sa mor!!!nu stiu ce sa ma fac..vreo sugestie careva?...eu m-am gandit sa o inmatriculez in austria..dar e putin cam complicat...nu stiu ce sa ma fac...

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Mar 18-Ian-2011 20:10

4300 ron e ieftin inmatriculatul unui bx. Intrebarea e: cum de ai pierdut la judecata?
"If in doubt, flat out!"

bogdan c
just curious
Mesaje: 11
Membru din: Mar 18-Ian-2011 18:05
Localitate: baia mare

Mesajde bogdan c » Mar 18-Ian-2011 20:32

e ieftin daca ai banii aia :) ...plus de asta e ilegal!!..da asta e alta poveste..defapt nu am pierdut procesu...prima data mi-a cazut dosaru la un judecator care respinge toate dosarele de genu asta..apoi am facut recurs si de data asta a trecut de judecator...mai trebuiau de facut ceva acte..nu stiu exact cum functioneaza sitemu asta..ideea e ca s-a dat o lege..si toate dosarele dupa 26 decembrie au fost anulate..deci nashpa..de dosaru meu s-a ocupat ceva firma..care mi-a luat un anumit procent din taxa...complicat situatie...acuma eu umblu pe jos...masina sta bine mersi in garaj...si asta dupa mai bine de 5 luni...de cand o am..

Avatar utilizator
stan cristian
pasionat
Mesaje: 530
Membru din: Mie 30-Iun-2004 22:30
Localitate: ploiesti

Mesajde stan cristian » Mar 18-Ian-2011 20:45

Salutare, la o recarosare nu te/ai gandit...? :idea:
,, WE MAKE HONEY OUT OF DOGSHIT , MIRACLES TAKE LONGER AND COST A LOT MORE ,,

bogdan c
just curious
Mesaje: 11
Membru din: Mar 18-Ian-2011 18:05
Localitate: baia mare

Mesajde bogdan c » Mar 18-Ian-2011 20:50

ar fii o idee...m-am gandit si la asta..dar mi se pare complicat...nu stiu ce implica.de asa ceva nu m-am batut niciodata...plus ca am mai intrebat incolo incoace pe la preteni..si nimik..stii tu mai multe?

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Mar 18-Ian-2011 21:03

bogdan c scrie:e ieftin daca ai banii aia :) ...plus de asta e ilegal!!..da asta e alta poveste..defapt nu am pierdut procesu...prima data mi-a cazut dosaru la un judecator care respinge toate dosarele de genu asta..apoi am facut recurs si de data asta a trecut de judecator...mai trebuiau de facut ceva acte..nu stiu exact cum functioneaza sitemu asta..ideea e ca s-a dat o lege..si toate dosarele dupa 26 decembrie au fost anulate..deci nashpa..de dosaru meu s-a ocupat ceva firma..care mi-a luat un anumit procent din taxa...complicat situatie...acuma eu umblu pe jos...masina sta bine mersi in garaj...si asta dupa mai bine de 5 luni...de cand o am..


1. nu e ieftin ca ii ai sau nu, ci e ieftin pentru ca daca calculezi taxa cu calculatorul iesi la cateva mii bune de euro.
2. Nu se poate da o lege pentru a anula un dosar. E vorba de separarea puterilor in stat. Legea e puterea legislativa si cealalta e puterea judecatoreasca.
"If in doubt, flat out!"

Avatar utilizator
stan cristian
pasionat
Mesaje: 530
Membru din: Mie 30-Iun-2004 22:30
Localitate: ploiesti

Mesajde stan cristian » Mar 18-Ian-2011 21:03

pai ar trebui sa gasesti o masina cat mai identica cu a ta ... inmatriculata in romania la un pret cat mai mic...,sa le treci pe amandoua pe numele tau ..... si sa faci recarosarea celei din romania....
,, WE MAKE HONEY OUT OF DOGSHIT , MIRACLES TAKE LONGER AND COST A LOT MORE ,,

bogdan c
just curious
Mesaje: 11
Membru din: Mar 18-Ian-2011 18:05
Localitate: baia mare

Mesajde bogdan c » Mar 18-Ian-2011 22:19

da..buna asta cu "Legea e puterea legislativa si cealalta e puterea judecatoreasca"..nu stiu de astea !:D ..cu accentu de riguare :wink: ..dupa cum am spus.. o firma din baia mare s-a ocupat de dosaru meu si cam asta mi-au spus..ca nu se mai poate inmatricula masina pe calea asta..eventual platita taxa si pe urma recuparat ceva din ea..nici asta nu ma prea atrage..oricum ar fi..e o masina veche..nu e logic sa platesti o taxa de poluare asa de mare pe o masina care mai polueaza de acum incolo 1 an sau 2..dar ce sa faci..nu te poti lupta cu sitemu..deci ce mi-a mai ramas ar fi sa mai caut date despre faza cu recarosarea..ori asta ori inmatriculatu in austria..ori o dau mai departe..ca nici pe post de bibelou nu o pot tine :cry:

Avatar utilizator
calin_bursuc
pasionat
Mesaje: 272
Membru din: Sâm 04-Dec-2010 18:26
Localitate: deva

Mesajde calin_bursuc » Mar 18-Ian-2011 22:47

problema cu recarosatu este ca trebe sa gasesti una ieftina si inmatriculata in romania si nu prea gasesti una ieftina.si eu caut de vreo 2 luni una dar nimic. :(

Avatar utilizator
calin_bursuc
pasionat
Mesaje: 272
Membru din: Sâm 04-Dec-2010 18:26
Localitate: deva

Mesajde calin_bursuc » Mie 19-Ian-2011 00:00

nu stiu sigur dar cred ca poti sa cumperi doar actele pentru recarosare.ADY de aici de pe forum zicea ceva de niste acte de vanzare pt. bx undeva la 100eur.intra pe www.rarom.ro si ia numarul de telefon si suna la ei sa intrebi ce si cum.

bogdan c
just curious
Mesaje: 11
Membru din: Mar 18-Ian-2011 18:05
Localitate: baia mare

Mesajde bogdan c » Mie 19-Ian-2011 00:17

multumesc tare mult calin...deci nu trebuie sa fie axact acelasi model de bx?..doar sa fie inmatriculat in ro?daca e asa e super..pt ca am vazut pe langa blocul meu un bx pe care cresteau buruieni..din cate am vazut avea numere pe el...dar la cum arata saracu ma indoiesc ca ar mai fi valabile..si actele de asemenea..dar merita intrebat..daca o sa gesesc si un propietar :roll:

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7663
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Mie 19-Ian-2011 00:46

ai nevoie de acte de break obligatoriu!
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Mie 19-Ian-2011 07:59

corect
asta voiam si eu sa zic..ai nevoie de BX BREAK.
Uite aici doua, una la 600 si alta la 700:
http://www.autozzap.ro/ads/cars/citroen ... _6156.html

http://autovit.ro/citroen-bx-C17056871. ... rom=search


Banuiesc ca oricum pe oricare le poti lua mai ieftin...intrebarea e daca se merita..adica trebuie sa faci un cost cam cat te-ar costa recarosarea, etc.

Chiar daca platesti taxa...chiar daca faci recarosare..tot te va costa...
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7663
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Mie 19-Ian-2011 10:06

6 sau 700 este enorm de mult, daca lui nu ii convine sa dea 1000 pe taxa si sa scape de umblat. la 1000 de euro taxa, eu zic sa te gandesti bine pt ca mai jos de atat nu ai cum sa iei la recarosare cu totul (adica masina cu numere + taxele); iar pe de alta parte, eu zic ca nu merita sa bagi atatia bani... dar fiecare cu parerea lui, asa ca sa nu sariti la mine.
un bx tzd turbo tot break de prin 91-92 a fost prin craiova inmatriculat cu fro 5-600 de euro. deci...
eu am vrut sa fac recarosare la xantia, si cand am vazut cati nervi si bani e nevoie, am dat 1000 de euro si am cumparat alta inscrisa si buna pe care sa o folosesc, si am terminat balciul.
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Mie 19-Ian-2011 20:10

Asa e ..ca sa te coste putin recarosarea si sa merite, ar trebui sa ai deja cealalata masina..

In situatia ta nu ramane decat sa platesti taxa sau sa iti iei alta masina daca tu consideri ca nu se merita.
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.


Înapoi la “Citroen BX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187758
    Total subiecte 18619
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos