Membru nou!

Forum de discutii generale despre Citroen BX. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

zburlici
simpatizant
Mesaje: 40
Membru din: Vin 18-Noi-2011 09:04
Localitate: Deva

Membru nou!

Mesajde zburlici » Dum 26-Feb-2012 20:04

Incep prin a-mi cere scuze, sunt membru de cateva luni si nu am apucat sa ma prezint cum se cuvine!

Sunt fericitul posesor al unui bx 19 rd breack, am masina din 1994, in prima faza a fost un bx 1,9 disel an fabricatie 1986, dupa 2 accidente am facut o recarosare cu un model mai nou, bx 1,9 rd 1992 masina care o conduc si in ziua de astazi. La inceput nu eram foarte mandru de citroen, dar odata cu trecerea anilor sunt un fan din ce in ce mai infocat. Am trecut prin foarte multe peripeti cu bx-ul si am facut multe prosti impreuna, de la bisnita in ungaria (unde nu trada niciodata in vama greutatea care o cara) la aprovizionari in zone montane (unde se comporta ca o adevarata masina de teren) si in toate situatile s-a comportat foarte bine, desigur am avut si ocazia sa conduc fara sistem hidraulic aprox 100 km dupa ce m-au lasat tevile sistemului hidraulic in varf de munte, dar datorita franei de mana care actioneaza pe fata am ajuns cu bine acasa!

Ma cam luat valul putin :D, cand am timp am sa postez si cateva poze, momentan nu am un aparat foto dar incerc sa fac cateva cu telefonul.
Cat despre mine, ma cheama Florin Constantinescu, daca este sa pun la calcul si ani care i-a mancat nevastemea (desigur, care nu ii regret) ajung undeva la 35 dar mai trebuie inca pe atatia sa ma maturizez ....

Cam atat de spus pentru inceput despre mine si bx-ul meu.
Deci salutari la toata lumea si La Multi Ani!
OPEN YOUR MIND!

SilverSpider
pasionat
Mesaje: 520
Membru din: Lun 31-Mai-2010 20:27
Localitate: Ploiesti

Mesajde SilverSpider » Dum 26-Feb-2012 20:22

Foarte frumos! O prietenie adevarata :) Am avut si eu BX si pot spune ca sunt masini care daca le ingrijesti te tin o viata, la propriu, poate si mai mult :)
Am avut si eu un BX dar inima mea tanjea dupa ceva mai complicat: Xm-ul .Dar am condus cu placere BX-ul si mi-a lasat o impresie placuta.
Nu o sa mai vedem noi masini asa cum au fost cele fabricate in '70, '80, '90 (DS,CX,SM,BX,XM). Acum toate sunt facute cu materiale care sunt calculate sa se strice intr-un interval de timp de folosire si sunt prea standardizate, nu mai au design-ul care le deosebea de celelalte masini.
La instalatia hidraulica daca schimbi conductele ruginite si componentele care au uzura ridicata te tine ani buni fara sa ai probleme.

zburlici
simpatizant
Mesaje: 40
Membru din: Vin 18-Noi-2011 09:04
Localitate: Deva

Mesajde zburlici » Dum 26-Feb-2012 21:00

Frumos XM-ul, am tanjit mult timp dupa unul :shock: , cine stie, poate in viitor, momentan ma bate gandul sa sap putin pe dincolo dupa un bx 4x4, dar sunt modele foarte rare si foarte greu de gasit dar daca gasesc unul la un pret acceptabil am o masina pe viata, nu stiu cum este xm-ul ca si economie dar bx-ul este foarte economic, la un motor de 1,9 cu o greutate putin peste o tona, cu un consum de 6 ~ 7 la suta si cu foarte putini senzori in dotare face din ea o masina economica si usor de intretinut. Intradevar sitemul hidraulic e cea mai pacatoasa parte a lui (dar si una dintre cele mai utile elemente ale ei), momentan am ceva pierderi, dar nu majore, ma bate si pe mine gandul sa ii schimb tevile,dar astept sa se incalzeasca putin si poate odata cu topirea zapezi trece si criza :D.
OPEN YOUR MIND!

benny_merty
pasionat
Mesaje: 1050
Membru din: Joi 07-Iul-2011 20:21
Localitate: Sibiu Cisnadie

Mesajde benny_merty » Dum 26-Feb-2012 21:25

Bine ai venit printre noi. Am si eu un BX an 1990 inscris de mine in 1997 si face naveta zilnic 30 km. Sunt fff mandru de el .Cand te hotarasti sa schimbi conductele te pot ajuta cu cateva dintre ele chiar si cu alte componente si cu sfaturi. Benone . :razz:

SilverSpider
pasionat
Mesaje: 520
Membru din: Lun 31-Mai-2010 20:27
Localitate: Ploiesti

Mesajde SilverSpider » Dum 26-Feb-2012 21:29

Si Xm-ul este destul de economic cu motorul de 2,1 12v (pompa mecanica BOSCH) care este foarte reusit : 6l/100 km consum extraurban - 8l/100 km urban.
Un design deosebit atat exterior cat si interior; Sistemul de control electronic al suspensiei este genial (hydractiv I, hydractiv II); are multa electronica care sperie multa lume :) ; un confort care este superior multor masini scumpe.

Si eu am conducte ruginite dar vreau sa le schimb cu conducte de aliaj cupru-nickel (cunifer) sau din fier daca nu reusesc sa gasesc astfel de conducte sau sunt prea scumpe. Si astea din fier tin destul de mult mai ales daca sunt protejate anti-coroziune.

Partea nasoala este ca ma costa foarte mult unealta pentru bercuit conductele.

zburlici
simpatizant
Mesaje: 40
Membru din: Vin 18-Noi-2011 09:04
Localitate: Deva

Mesajde zburlici » Dum 26-Feb-2012 21:48

Ai gasit unealta de belcuit? Cat costa? (si desigur daca se poate folosi si pentru bx) Eu am vrut acuma cativa ani sa confectionez una, inca ma bate gandul, daca gasesti o schita la o astfel de unelata poate o confectionam noi!
OPEN YOUR MIND!

SilverSpider
pasionat
Mesaje: 520
Membru din: Lun 31-Mai-2010 20:27
Localitate: Ploiesti

Mesajde SilverSpider » Dum 26-Feb-2012 22:01

zburlici scrie:Ai gasit unealta de belcuit? Cat costa? (si desigur daca se poate folosi si pentru bx) Eu am vrut acuma cativa ani sa confectionez una, inca ma bate gandul, daca gasesti o schita la o astfel de unelata poate o confectionam noi!


Costa 325 lire = 1.700 ron
Este speciala pentru Citroen, conexiuni push-connect cu diametrele 3,5 mm 4,5 mm 6,35 mm si 10 mm.
Eu pot sa fac rost de schite dar crezi ca poate cineva sa faca asa ceva? Este o unealta profesionala, mai exista niste chestii mici artizanale dar nu-ti ies cum ies cu unealta asta.

zburlici
simpatizant
Mesaje: 40
Membru din: Vin 18-Noi-2011 09:04
Localitate: Deva

Mesajde zburlici » Dum 26-Feb-2012 22:22

Am un strungar in familie, merita incercat, daca am niste schite detaliate pot sa fac un calcul de rentabilitate, sa vad cat costa si daca merita facuta.
OPEN YOUR MIND!

SilverSpider
pasionat
Mesaje: 520
Membru din: Lun 31-Mai-2010 20:27
Localitate: Ploiesti

Mesajde SilverSpider » Dum 26-Feb-2012 22:35

zburlici scrie:Am un strungar in familie, merita incercat, daca am niste schite detaliate pot sa fac un calcul de rentabilitate, sa vad cat costa si daca merita facuta.


Zicea cineva ca exista niste schite cu o astfel de unealta pe un forum francez. O sa caut sa vad ce gasesc.

zburlici
simpatizant
Mesaje: 40
Membru din: Vin 18-Noi-2011 09:04
Localitate: Deva

Mesajde zburlici » Mie 29-Feb-2012 20:16

Am vorbit cu strungarul, asteapta schitele sa vada despre ce e vorba!
OPEN YOUR MIND!

SilverSpider
pasionat
Mesaje: 520
Membru din: Lun 31-Mai-2010 20:27
Localitate: Ploiesti

Mesajde SilverSpider » Mie 29-Feb-2012 21:28

zburlici scrie:Am vorbit cu strungarul, asteapta schitele sa vada despre ce e vorba!


Am cumparat aparatul. Schitele erau pe un site frantuzesc intr-un post vechi si nu mai merge link-ul sa downloadez documentul pdf.
Shitele erau la un device artizanal,care bercuia prin lovire, care nu este prea eficient, pana la urma si ala care a postat schitele si-a cumparat ceva asemanator cu ce am luat eu.
O sa caut din now sit-ul sa pun un link aici.

SilverSpider
pasionat
Mesaje: 520
Membru din: Lun 31-Mai-2010 20:27
Localitate: Ploiesti

Mesajde SilverSpider » Mie 29-Feb-2012 22:03

SilverSpider scrie:
zburlici scrie:Am vorbit cu strungarul, asteapta schitele sa vada despre ce e vorba!


Am cumparat aparatul. Schitele erau pe un site frantuzesc intr-un post vechi si nu mai merge link-ul sa downloadez documentul pdf.
Shitele erau la un device artizanal,care bercuia prin lovire, care nu este prea eficient, pana la urma si ala care a postat schitele si-a cumparat ceva asemanator cu ce am luat eu.
O sa caut din now sit-ul sa pun un link aici.



Link: click aici

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7662
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Joi 01-Mar-2012 02:50

si cat ai dat pe el?!
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

SilverSpider
pasionat
Mesaje: 520
Membru din: Lun 31-Mai-2010 20:27
Localitate: Ploiesti

Mesajde SilverSpider » Joi 01-Mar-2012 20:00

dj01fad scrie:si cat ai dat pe el?!


870 de ron pentru conducte cu diametrul de 3,5 mm si 4,5 mm. Daca vrei si pentru 6,35 mm si 10 mm te mai costa 700 ron

Uite de aici am luat-o: http://www.mamut.net/automec_uk/shop/
Click pe Oakes Tools -> Flaring Tools

zburlici
simpatizant
Mesaje: 40
Membru din: Vin 18-Noi-2011 09:04
Localitate: Deva

Mesajde zburlici » Vin 02-Mar-2012 19:53

Merci mult de schite, le-am si trimis deja, ma gandeam sa ii zic sa faca una cu presa, nu pare prea complicat de facut, dar e usor savorbesc eu, asa ca mai bine astept raspunsul mesterului.

Am vazut ca tu ai decis sa cumperi una, iti doresc spor la munca! Daca gasesti conducte cupru-nikel tine-ma la curent si eu trebuie sale schimb in mare parte. ( intrebare de noob, cele doar din cupru nu sunt bune?)
OPEN YOUR MIND!


Înapoi la “Citroen BX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11700
    Cel mai nou membru Eduard1973