polish-are faruri

Scoala si biblioteca, tutoriale. Sau, cum sa...

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

polish-are faruri

Mesajde mesersmith » Dum 22-Aug-2010 16:18

eu de vreo 2 ani, dupa ce am luat o furtuna de praf in plin pe autostrada si dupa ce nu m-a dus tartacuta sa reduc viteza, am farurile ultra matuite si nu mai vad nici la 10 m...


am vazut tot felul de modalitati de polish-are insa nu am vorbit cu nimeni care sa fi facut asta...
a facut vreunul dintre voi?
rezultate, calitate, etc...

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Dum 22-Aug-2010 16:40

La BMW e46 pe faruri s-a vazut diferenta foarte tare, dar oricum e subiectiva situatia. Verifica daca oglinda farurilor iti este ok inainte de toate.
"If in doubt, flat out!"

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Mesajde mesersmith » Dum 22-Aug-2010 16:45

pare ok oglinda...

NOS_feratu
pasionat
Mesaje: 281
Membru din: Mar 19-Iun-2007 10:30
Localitate: taramul ploilor vesnice
Masina: Citroen C5 X7 exclusive 2.2 HDI 125Kw
2: now gone: Citroen C5 2001 2.0 hdi

Mesajde NOS_feratu » Dum 22-Aug-2010 19:43

...am vazut o groaza de faruri matuite (special cele de vW) dar de cele mai multe ori am crezut ca e vorba de varsta masinii sau de calitatea materialului dispersorului... exceptie fac cele spalate in pripa fara a le prespala pe ele (farurile) inainte... oricum daca nu au o culoare albicioasa in textura materialului pot fi reconditonate prin polish "profesional" cu abraziv de granulatie minim 1600 (depinde cat de mari sunt adanciturile) uns cu emulsie din sapun si apa, plus ceva rabdare (operatia poate dura cateva ore)...
'78 Ford Granada 2.0 V6 (in reparatie capitala)
... you can run all for a long long time, sooner or later God'll come to cut you down...

toro
pasionat
Mesaje: 1207
Membru din: Mar 29-Iul-2008 15:49
Localitate: Brasov
Masina: C.Xsara II 2004 16i - Coupe 110 cp.
2: Ford Ranger Pick-Up 2.0 EcoBlue- Double Cab.(2018)

polish-are faruri

Mesajde toro » Dum 22-Aug-2010 20:37

Frecatul cu smirghel 3000 sub jet slab de apa-- dupa uscare pulverizat cu lac special (lac folosit pentru aviatie la geamuri -parbrize)--polishat-ul cu 3M sau Xerapol- frecatul cu Aldupol cu ajutorul unei bucatii de blana de oaie turcana... sunt mai in gluma mai in serios ca o frectie la un picior de lemn sau rujul pe botul unei babe. Totul la o prima privire e OK . Dupa o scurta perioada i-ti vei da seama ca tot unele noi vei fii nevoit sa-ti cumperi. Asta-i tot !!! :lol:

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Lun 23-Aug-2010 09:04

Depinde... Sub pretextul securitatii pietonilor :shock: constructorii au inlocuit sticla cu policarbonatul, adica un plastic.
Daca farurile sint sablate (cazul lui mesersmith) o polishare poate sa le readuca la o forma apropiata de cea initiala. Daca insa materialul este ingalbenit (imbatrinit), atunci nu mai e nimic de facut. Fenomenul asta e inevitabil datorita caldurii degajate de becurile de far.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

extasy_nick
simpatizant
Mesaje: 72
Membru din: Mar 02-Feb-2010 16:35
Localitate: Bucuresti

Mesajde extasy_nick » Lun 23-Aug-2010 09:29

Putin offtopic sunt ca niste folii fie simple transparente fie cu diverse slabe nuante care se pun pe faruri special pt a le pastra mai mult timp ca noi daca sunt de calitate tin si cu anii si estetic parerea mea daca alegi ok poate imbunatati masina!!!

Avatar utilizator
picieri
pasionat
Mesaje: 398
Membru din: Vin 20-Iul-2007 02:19
Localitate: Ludus
Masina: C5-I 2002 80KW 2.0HDI
2: Corsa D 2007 60KW 1.2

Mesajde picieri » Lun 23-Aug-2010 21:05

Eu am fost la un meserias in cj, am mai dscutat problema asta mai demult dar revin. Meseriasu mia pus folii pe geamuri si a vazut ce faruri matuite am. Lea polishat frumos si a pus o folie total transparenta, care e cauciucata. Le am de 2 sau 3 ani si farurile is ca noi. Datorita foliei fiind cauciucate nu mai raman urme de zgarietura pe plastic, dupa orice lovitura revine la forma initiala, am incercat cu unghia, lam zgariat bine si dupa cateva secunde a revenit la forma initiala. Totul a costat atunci 80 de lei pentru ambele faruri. Daca cumva se deterioreaza folia, o dai jos si pui alta si ai in continuare un fac nou.

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Mesajde mesersmith » Lun 23-Aug-2010 21:18

mai poti cumpara de la acel mester astfel de folii?
ca as vrea sa ma apuc si eu de ele si apoi sa le pun foliile astea, de care am mai auzit de cateva ori

toro
pasionat
Mesaje: 1207
Membru din: Mar 29-Iul-2008 15:49
Localitate: Brasov
Masina: C.Xsara II 2004 16i - Coupe 110 cp.
2: Ford Ranger Pick-Up 2.0 EcoBlue- Double Cab.(2018)

polish-are faruri

Mesajde toro » Mar 24-Aug-2010 15:52

Mie personal chestia cu < folia cauciucata> e cam de domeniul SF. @picieri.. ! Nu ca a-si vrea eu sa fiu mai Gica contra si nu a-si da crezare celor scrise de tine, dar a-si dori sa pui si tu o poza-2 cu acele faruri cauciucate (tipla). O fii D-le !!! si asa ceva pe piata, ca multe dracovenii mai apar. Daca ma convingi de ezistenta acestor folii cauciucate, atunci ma inclin in fata noilor descoperiri, si ma abonez la cumpararea unui set din acesta miraculos.


Înapoi la “Tips/Tricks”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187675
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern