CANICULA !!!

Tot ce nu se incadreaza in celelalte subiecte.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
pr_ovidiu
pasionat
Mesaje: 373
Membru din: Sâm 25-Noi-2006 00:10
Localitate: Timis

Mesajde pr_ovidiu » Vin 20-Iul-2007 00:35

Multe sunt concluziile cu aerul cald din ziua de azi.
Parerea mea este ca omul a uitat de Dumnezeu, iar acum incet, incet si Dumnezeu incepe sa uite de OM.
Meditati la acest lucru!

feng shui
pasionat
Mesaje: 223
Membru din: Lun 19-Feb-2007 19:40
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde feng shui » Vin 20-Iul-2007 07:50

Intru-totul de acord cu tine. Omul ar trebui sa inceapa sa lase materia deoparte si sa se indrepte si catre spirit.

Avatar utilizator
jgr1001
pasionat
Mesaje: 1533
Membru din: Mie 12-Ian-2005 10:37
Localitate: Bucuresti / Fagaras

Mesajde jgr1001 » Vin 20-Iul-2007 08:04

Nici eu nu cred in scenarile apocaliptice prezentate de mass-media.

Pe de alta parte faptul ca nu avem nici o vina mi se pare la fel de ridicol !

Cred ca adevarul este undeva la mijloc...
Ar trebui sa ne purtam mai responsabili cu mediul inconjurator, iar prin asta ma refer la faptul ca ar trebui sa ne multumim cu mai putin. Sa nu cumparam lucruri doar pt ca ni le permitem si de fapt nu avem nevoie de ele...

Cum ar fi daca impozitul de pe masina sau/si o parte din taxele din combustibili ar merge exclusiv la programe de impaduriri masive :?:

low
pasionat
Mesaje: 202
Membru din: Mar 09-Mai-2006 22:42
Localitate: iasi

Mesajde low » Vin 20-Iul-2007 10:24

Eu nu inteleg un lucru. De ce eu care am 23 de ani si o sanatate destul de buna incerc sa evit orice deplasare pe la amiaza cand "bate" soarele mai tare, daca ies imi pun o sapca sau o basca pe cap, consum multe lichide, etc, iar batranii care sunt bolnavi ies la ora 14 sa isi cumpere o paine, apoi la 14.30 sa isi cumpere sifon, la 15 ca sa duca gunoiul...si tot asa(era doar un exemplu).

Cat despre incalzirea globala....avem si noi o vina dar nu cred ca mai mult de 5% din ce se intampla ni se datoreaza. In '31 a fost muult mai rau decat acum, si atunci nu erau atatea masini si atatea fabrici care sa polueze. Culmea e ca intre 46 si 75 s-a inregistrat un boom economic si s-au construit extrem de multe fabrici, deci mai multa poluare, iar temperaurile....au scazut. Am o idee ca sa nu se mai produca efectul de sera. Hai sa punem catalizatoare si la vaci, la vulcani, si sa facem ceva sa nu mai produca nici plantele si planctonul din oceane gaze de sera.

SAMmy
pasionat
Mesaje: 431
Membru din: Mie 11-Oct-2006 23:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde SAMmy » Vin 20-Iul-2007 10:29

Pai noi, sarim de cur in sus daca se maresc taxele (e un thread de 100 de pagini de proteste importiva taxelor de mediu)...
Insa despaduririle masive nu deranjeaza pe nimeni... faptul ca suntem inghititi de gunoaie, iarasi nu deranjeaza pe nimeni...

Nu vad nici un thread impotriva celor care abuzeaza tara asta si pe noi implicit... nu vad nici o initiativa a clubului
intr-un sens sau altul, o initiativa reala, cu impact...

In lumea civilizata ecologia e o stiinta in primul rand si un mod de viata in al doilea rand, insa la noi e ceva ezoteric, mistic...
"Ce tot atata ecologie dom'le... ia mai lasa-ma in pace..."

@nicum: te plangi de altii ca se dau ecologisti doar pana in momentul in care le afecteaza modul de viatza...
acei altii la care te gandesti, fie ei americani, canadieni, austrieci sau nemti, crede-ma ca nu sufera precum noi...
de ce? pentru ca ei chiar sunt ecologisti... nu merg la padure cu gratare si lasa mizerie, nu arunca porcarii in paduri, lacuri sau rauri,
nu intra cu masina in rezervatii naturale, folosesc doar becuri low-wattage, nu risipesc apa sau energia electrica si drept consecinta
aunt acolo unde sunt iar noi suntem aici in mocirla...
te plangi de altii ca se dau ecologisti doar pana in momentul in care le afecteaza modul de viatza...
dar oare tu nu esti la fel??? tu nu lasi apa curgand in timp ce te speli pe dinti sau barbieresti, doar pentru ca ti-e sila sa tot
manevrezi robinetul, chiar daca acesta este monocomanda??? :P ;) da stiu... suna trivial, chiar jalnic, dar asta este situatia...

E ca in celebrul speech al lui Pacino din Any Given Sunday (ultimul rol de exceptie al lui Pacino... de atunci s-a prostit!):
ceea ce obtii la final nu este decat concluzia fericita sau nefericita a ceea ce ai obtinut in fiecare secunda de pana atunci...
asa ca... preocupa-te mai mult de secunda aia din fata ta...

Citat din IF/Daca de Rudyard Kipling...

If you can fill the unforgiving minute
With sixty seconds' worth of distance run--
Yours is the Earth and everything that's in it,
And--which is more--you'll be a Man, my son!

Daca ajungi sa umpli minutul trecator
Cu 60 de secunde de vesnicii mereu
Al tau va fi Pamantul cu tot avutul sau
Si, chiar mai mult, vei fi un Om, copilul meu!


Poezia asta era obligatorie la "Educatie Civica"... obiect care probabil astazi nu se mai preda in scoli si chiar daca se preda,
probabil a ajuns ultimul in topul importantei, alaturi de literatura, istorie, filosofie, matematica si educatie fizica
(biologie, geografie, fizica si chimie...)
Citroën C6 Exclusive
Citroën C4 Coupé VTR

low
pasionat
Mesaje: 202
Membru din: Mar 09-Mai-2006 22:42
Localitate: iasi

Mesajde low » Vin 20-Iul-2007 10:39

@SAMmy ma scuzi ca te contrazic dar america are cele mai permisive reguli in privinta poluarii. de fapt la americani ai o scutire de impozite mai mare daca iti iei un SUV decat daca iti iei o masina electrica. Cat despre consumul de apa, daca nu ma insel sunt chiar pe primul loc la consum de apa/locuitor.
E adevarat ca nu prea suntem noi ecologisti si ca defrisam intr-o veselie, dar sa nu ne turnam cenusa in cap si sa spunem ca numai la noi sunt gunoaie. Am vazut si pe la altii gunoaie de nu-mi venea sa cred.

feng shui
pasionat
Mesaje: 223
Membru din: Lun 19-Feb-2007 19:40
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde feng shui » Vin 20-Iul-2007 13:54

Si la altii sunt gunoaie, dar nu ....munti.

low
pasionat
Mesaje: 202
Membru din: Mar 09-Mai-2006 22:42
Localitate: iasi

Mesajde low » Vin 20-Iul-2007 13:58

nu mai stiu pe ce forum am citit chestia asta dar sunt total de acord "Romania e o tara frumoasa, pacat ca e locuita"
acum sa revenim la oile noastre...cum va protejati voi de canicula?

Avatar utilizator
DanT
Moderator
Mesaje: 2870
Membru din: Lun 24-Iul-2006 13:10
Localitate: Bucuresti
Masina: Xsara Picasso 1.6 Hdi 2008
2: Citroen C5 2.0 HDi 2004
3: Saxo S1 16V VTS, Xantia X1 Activa

Mesajde DanT » Vin 20-Iul-2007 14:33

stai mai pe la umbra ca sa nu te faca soarele bezmetic de to .. :):)


si apa multa .. numai ca daca e prea multa, te strici la burta ...:)
Dan
Dreptul de exprimare este liber, dreptul de a fi ascultat trebuie castigat!
Always aim for the Moon! Even if you miss, you'll land among the stars! - W. Clement Stone

Avatar utilizator
jgr1001
pasionat
Mesaje: 1533
Membru din: Mie 12-Ian-2005 10:37
Localitate: Bucuresti / Fagaras

Mesajde jgr1001 » Vin 20-Iul-2007 14:33

Ieri, pt ca am stat ceva timp in soare si am muncit, cred ca am baut vreo 6 litri de apa, suc...

Eu mai ies pe afara la orele amiezii, dar nu ma simt prea afectat. Daca am ochelarii de soare cu mine, ma simt cat de cat confortabil.
Mai e o chestie: ca sa te simti confortabil trebuie sa faci cat mai putin efort.
Eu, la mersul pe jos :lol: , am o "treapta de viteza" special conceputa pt situatile astea :D

SAMmy
pasionat
Mesaje: 431
Membru din: Mie 11-Oct-2006 23:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde SAMmy » Vin 20-Iul-2007 16:48

low scrie:@SAMmy ma scuzi ca te contrazic dar america are cele mai permisive reguli in privinta poluarii...

De acord cu tine, dar te-ai intrebat vreo-data totusi de ce la ei acolo peste ocean, chiar si in cea mai populata metropola,
aerul este totusi respirabil... iti spun eu... pentru ca, la nivel de govt ei au niste masuri de contracarare, de exemplu:
ei consuma ff. multa apa dar mare parte din apa e epurata si reintrodusa in sistem... nu ai voie nici sa te certi cu un copac
in padure fara permis... padurile si spatiile verzi sunt protejate si ingrijite... mai mult se planteaza in prostie...
faza cu SUV-urile e facuta ca sa stimuleze industria auto autohtona pana cand aceasta se va retehnologiza si reorienta catre
alte segmente auto, insa la ei standardele de poluare sunt drastice iar parcul auto este innoit permanent, deci,
desi ai fi tentat sa crezi ca suv-urile alea cu motoare imense polueaza de te rup, de fapt nu e chiar asa...
ei nu folosesc diesel-uri decat industrial si asta inseamna ca desi creste usor emisia de CO + CO2, scad noxele
N, S care sunt mai putin nocive pe termen mediu si lung insa sunt foarte nocive pe termen scurt samd...

Referitor la protectia impotriva caniculei: nu faceti risipa de energie, nu iesiti din casa/birou/mall/cinema etc
intre orele 11:00 si 19:30 (cam mare intervalul, dar asta e... aseara la 20:30 erau 38 de grade la umbra...)
petreceti cat mai mult timp in zone cu aer conditionat (mall, cinema etc)... faceti dusuri caldute si lasati apa sa se
evapore de pe corp (adik nu va stergeti cu prosop... foarte eficient), tineti geamurile de la locuinta birou etc
inchise si acoperite pe perioada intervalului sus-mentionat... consumati lichide intre 2.5 si 4l pe zi... nu exagerati,
nu vreti sa va obositi rinichii... 6l e deja foarte mult... consumati substante bogate in saruri minerale, consumati
fructe si legume (pepene... foarte recomandat)
Citroën C6 Exclusive

Citroën C4 Coupé VTR

Avatar utilizator
Dan Popa
pasionat
Mesaje: 515
Membru din: Joi 28-Apr-2005 22:01
Localitate: Bucuresti

CANICULA !!!

Mesajde Dan Popa » Vin 20-Iul-2007 18:19

Pepenele si berea sunt f bune, mai ales daca ai pietre la rinichi.

Avatar utilizator
calin13
simpatizant
Mesaje: 72
Membru din: Mar 29-Aug-2006 14:11
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde calin13 » Sâm 21-Iul-2007 00:39

japonezii fac asa: vara beau ceaiuri firbinti si bai cat de firbinti pot suporta, iar iarna numai lichide reci si bai cu apa rece. Se adapteaza (temporar). Asa o sa facem si noi daca nu avem incotro, doar nu o sa murim acum cu totii ... sper...

Si daca tot e cald si bine, ca sa ma mai racoresc, cred ca-mi iau bestiuta si ma intind pana la mare... ca tot am clima...si nu-mi pasa ca-i neagra, de!

low
pasionat
Mesaje: 202
Membru din: Mar 09-Mai-2006 22:42
Localitate: iasi

Mesajde low » Sâm 21-Iul-2007 13:50

inca un sfat...inchideti tv-urile si computerele daca nu aveti nevoie neaparata de ele. se pare ca acestea pot creste temperatura dintr-o camera cu 2 pana la 4 grade...poate nu pare mult dar una e 30 si alta e 34

NOS_feratu
pasionat
Mesaje: 281
Membru din: Mar 19-Iun-2007 10:30
Localitate: taramul ploilor vesnice
Masina: Citroen C5 X7 exclusive 2.2 HDI 125Kw
2: now gone: Citroen C5 2001 2.0 hdi

Mesajde NOS_feratu » Sâm 21-Iul-2007 15:09

cum am mai spus "conspiratia universala" impotriva Romaniei si a romanilor nu isi are locul nici aici. cu siguranta nici rusii nici chinezii nu sunt de vina ca la noi e cald de-ti intra papucii in asfalt si mainile raman imprimate pe volan (cu tot cu piele). cu cativa anisori in urma (3, 4 nu stiu) a fost grozav de cald prin Franta de au murit aia pe capete apoi a fost cald in Spania. Now is our turn... dupa care va fi Sahara, Valea Mortii samd. Nu putem face altceva decat sa bem apa (a lot of...) nu foarte rece sa nu folosim in exces aerul conditionat si eventual sa o punem de o paparuda cine stie poate o sa ploua pana la urma... caldura placuta dragii mei!
'78 Ford Granada 2.0 V6 (in reparatie capitala)
... you can run all for a long long time, sooner or later God'll come to cut you down...


Înapoi la “Diverse”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187675
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern