impotriva taxei auto !

Tot ce nu se incadreaza in celelalte subiecte.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
alexd
Moderator
Mesaje: 1455
Membru din: Mie 26-Oct-2005 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde alexd » Lun 08-Dec-2008 07:29

nu sunt neaparat pro taxa, dar...in contextul actual se explica. Trebuie sa ne protejam si noi cumva, si nu este vorba de produsul fabricat de noi, ci de locurile de munca. Neamtul este cel mai fericit daca nu avem noi taxa: scapa de masinile vechi, iar cei ce scapa de ele isi vor cumpara altele noi, astfel industria va merge, vor exista lucuri de munca. Noi vom cupara masinile vechi, iar fabricile romanesti se vor inchide usor-usor. Nu este vb numai de dacia, pe langa fabrica de asamblare mai exista multe altele care produc subansamble, inclusiv industria siderurgica, ce, in momentul de fata are ca principal client industria auto. Ramificatiile sunt mari...exista posibilitatea ca mai bine de cateva sute de mii de locuri de munca sa dispara, ceea ce este o reala problema. Statul la randul lui va fi un perdant in aceasta ramificatie, pentru ca nu va mai incasa taxe si impozite de la angajatii disponibilizati si de la fabricile inchise. Deficitul bugetar va creste si protectia sociala va fi mult mai greu de sustinut. Rezultatul? Taxe mai mari in alte parti, tot de la noi obtinute, pentru a nu se bloca sistemul. Ganditi-va doar un pic la consecinte....si apoi injurati "taxa de poluare"

Avatar utilizator
cos76
pasionat
Mesaje: 239
Membru din: Joi 30-Noi-2006 20:49
Localitate: Bucuresti

Mesajde cos76 » Lun 08-Dec-2008 07:41

De acord cu cele expuse de "alexd", implicatii economice de prevazut in situatia de criza. Ce nu inteleg eu de ce a existat taxa de inmatriculare pt masini noi. Personal cred ca pt cele noi nu ar trebui sa fie taxe, tocmai pt a incuraja clientii sa opteze pt masini noi. Este adevarat ca sunt in Romania inca multi ce nu isi pot permite o masina noua.
PSA car forever/Passion pour Peugeot et Citroen

razzwan
pasionat
Mesaje: 1982
Membru din: Sâm 09-Dec-2006 23:10
Localitate: Galati
Contact:

Mesajde razzwan » Lun 08-Dec-2008 07:53

as intr-o masura de acord (la masinile noi nu sunt taxe dar depinde de motor -> alta prostie mare!!!!!!!!) dar gandestete inainte de ce au tras statul roman de sute de mii de euro? ca au vrut sa fie bine? de ce taxele impozitele sunt mai mari la noi? ca sa aiba ei de unde fura linistiti? si daca neamtul ar scapa de vechituri si ar cumpara altele noi odata si odata tot le-ar vinde cel mai probabil peste 4 ani cu un pret cu cu mult sub piata noastra auto ! Si noi ce sa facem sa cumpar masinile noastre noi ? de ce? sa mergem cu ea inservice dupa un nr de km sa ne usuce de bani si daca mai apare una alta la masina sa nu stie sa o remedieze ? nu are rost ! daca guvernul vrea sa ajute oamenii ar face treaba asta dar nu vrea ! pur si simplu ei vor sa o duca cat mai bine ! degeaba ne gandim ca taxa auto e buna si sa ne gandim la economia tarii ca degeaba o facem mai inaitai sa se gandeasca ei !

Avatar utilizator
alexd
Moderator
Mesaje: 1455
Membru din: Mie 26-Oct-2005 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde alexd » Lun 08-Dec-2008 09:28

razzwan, si toti cei ce ganditi numai din perspectiva personala....locurile de munca sunt cele ce conteaza in momentul de fata...noi producem autoturisme cu cilindree mica, asta este motivul discriminarii. Instrumentele guvernului de ajutor sunt limitate de incasarile bugetare, daca exista somaj mare, produsele nu se mai fabrica, se produce un mare deficit, si, taxele traiului zilnic vor creste tocmai pentru a putea sustine ariile puternic defavorizate si a creea un echilibru. Crezi ca in momentul asta mai conteaza ca XM-ul ruginit pe care vrei tu sa il aduci din germania este mai bun decat un logan nou? Nu...atat timp cat pentru loganul ala nou muncesc cateva sute de mii de oameni, si implicit sunt hranite inca cateva sute de mii pe langa, chir nu are relevanta problema ta. Daca acei cateva sute de mii raman fara munca incepe decllinul major. Ei au credite in banci...datorii la utilitati...taxe...sunt consumatori de produse....daca brusc nu vor mai avea de unde sa isi achite taxele, creditele, utilitatile, se genereaza un intreg lant al colapsului. Bancile nu vor recupera debitele, automat nu vor putea acorda noi credite ; administratiile locale nu vor incaza taxele, automat protectia sociala nu va mai putea fi asigurata; apa, curentul, gazele nu vor fi platite - furnizorii nu vor mai avea de unde sa achite la randul lor combustibilul...(uitati-va de exemplu la ce s-a intamplat in Petrosani)...si lantul slabiciunilor poate continua. Adevarat ca industria auto este numai un segment, dar este unul ce foloseste multe alte resurse, si este unul primordial a fi salvat.
Neamtu isi atinge scopul: vinde masina veche pe cateva sute de euro, isi cumpara una noua, muncitorii din fabrici au de lucru, totul functioneaza ca uns. Ei tocmai din aceasta cauza vand mult sub piata auto, pentru ca se consuma mult, marfa circula, la fel si moneda, achitandu-si creditele si taxele au de unde contracta altele noi si avantajoase.

In plus nu cred ca ai mai mult de reparat la un logan nou decat la vreo xantie cu 200.000 km la bord, din care tasneste lhm-ul mai ceva ca petrolul din sonda...sa fim seriosi. Daca mi-ar permite compania de leasing, eu maine mi-as schimba masina actuala pe un logan...nu-mi cade nici un galon daca 1 an de zile ma dau intr-o masina romaneasca.

Avatar utilizator
DanT
Moderator
Mesaje: 2870
Membru din: Lun 24-Iul-2006 13:10
Localitate: Bucuresti
Masina: Xsara Picasso 1.6 Hdi 2008
2: Citroen C5 2.0 HDi 2004
3: Saxo S1 16V VTS, Xantia X1 Activa

Mesajde DanT » Lun 08-Dec-2008 09:32

ca taxa in sine ma deranjeaza pe mine ca individ ca vopiam sa imi cumpar una si alta ..

insa, va trebui sa sustin cele spuse de alexd. Chiara daca poare a fi un impediment in calea "libertatilor" personale, este o masura de protectie pentru economia romaneasca si in speta pentru noi toti ..

NU uitati ca pentru tot exista un pret care trebuie platit. Pentru economie mondiala in criza exista protectionism economic. NU uitati ca oamenii in sine nu stiu decat sa se autodistruga :!:

Asa ca, atat vreme cat noi nu suntem in stare sa exportam mai mult decat importam, sustin aceasta solutie.
Dan
Dreptul de exprimare este liber, dreptul de a fi ascultat trebuie castigat!
Always aim for the Moon! Even if you miss, you'll land among the stars! - W. Clement Stone

Avatar utilizator
cos76
pasionat
Mesaje: 239
Membru din: Joi 30-Noi-2006 20:49
Localitate: Bucuresti

Mesajde cos76 » Lun 08-Dec-2008 09:36

Corect rationamentul lui "alexd", este vorba de implicatiile economice ale acestei taxe cu bine a subliniat. Recunosc ca pana sa vad postul lui, am avut o oarece teama sa intervin pe acest subiect, pt ca cei mai multi leaga problema de problema lor in a-si putea achizitiona o masina mai mult sau mai putin noua.
PSA car forever/Passion pour Peugeot et Citroen

Avatar utilizator
alexd
Moderator
Mesaje: 1455
Membru din: Mie 26-Oct-2005 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde alexd » Lun 08-Dec-2008 09:43

din pacate nu este rationamentul meu...este purul si simplul adevar. Nu ati vazut la urma urmei care este categoria cea mai afectata de taxa? Reportajul difuzat obsesiv de ralitatea este f graitor: un cocalar samsar de masini se plangea de mama focului ca el iese in pierdere.
Asa ca, daca credeti ca achizitionand o masina de te miri unde nu alimentati buzunarele nimanui, gresiti...o sa jubileze cocalarul samsar, si voi o sa va temeti pentru ziua de maine ca nu o sa mai aveti cu ce cumpara lhm pentru ca ramura industriei in care lucrati este amenintata puternic de disponibilizari.

razzwan
pasionat
Mesaje: 1982
Membru din: Sâm 09-Dec-2006 23:10
Localitate: Galati
Contact:

Mesajde razzwan » Lun 08-Dec-2008 10:43

ca sa stii si tu eu vream sa imi aduc masina din 2001 cel putin si decat sa imi iau logan prefer sa imi pastrez cx care e multttt mai bun decat loganu si la confort si la toate ! si nu este vina noastra ca s-a ajuns unde s-a ajuns de ce sa fim iertatori? de ce in timpul campaniilor se folosesc banii publici ?? de ce se fac loganuri de 70 de mii de euro de ce sa stam cu mainele in san ? de ce sa le dam un deget iar ei sa ne ia toata mana ? de ce in timpul campaniilor se mai face cate ceva prin tara ? eu unul sunt de acord cu tine ai mare dreptate dar daca avem ocazia de ce sa nu optam pt o masina mai buna decat loganul ? de ce nu ti-ai luat logan si ti-ai luat passat? intreaba fiecare primar/parlamentar sa vezi cati din ei pun binele populatiei inaintea binele lui ? ai auzit vrodata ca s-a furat ca sa se dea la cei amarati ? nu cred asa ca ar fi mai bine fara ei !

razzwan
pasionat
Mesaje: 1982
Membru din: Sâm 09-Dec-2006 23:10
Localitate: Galati
Contact:

Mesajde razzwan » Lun 08-Dec-2008 10:55

parerea mea este ca nu trebuie sa fim iertatori mai ales cu marii nostri conducatori ca domnu garcea daca ne prinde fara centura cand mergem cu masina e in stare sa ne rupa buzunarele de bani si puncte !

Avatar utilizator
jgr1001
pasionat
Mesaje: 1533
Membru din: Mie 12-Ian-2005 10:37
Localitate: Bucuresti / Fagaras

Mesajde jgr1001 » Lun 08-Dec-2008 11:12

Eu sunt cam rupt intre pro si contra taxei. Pareri personale:

Contra taxei:

- corect si in spiritul liberei concurente ar fi fara taxa
- "argumentele" politicienilor sunt cam de kkt; pt ei primeaza interesele personale, daca ar fi avut afaceri cu gumari, protejau industria autohtona de gumari

Pro taxa:

- situatia creata forteaza lumea care are nevoie de o masina, sa cumpere una noua; implicit cresc vanzarile, se genereaza consum...bla bla bla...tara noastra infloreste :roll:
- lucrez in industria auto, vanzarile masive de auto noi genereaza locuri de munca suplimentare, deci un orizont profesonial mai larg (pt mine si cei ca mine)

PS - oricum nu-mi iau masina noua, chiar daca mi-as permite; am alte planuri :roll:

Avatar utilizator
DanT
Moderator
Mesaje: 2870
Membru din: Lun 24-Iul-2006 13:10
Localitate: Bucuresti
Masina: Xsara Picasso 1.6 Hdi 2008
2: Citroen C5 2.0 HDi 2004
3: Saxo S1 16V VTS, Xantia X1 Activa

Mesajde DanT » Lun 08-Dec-2008 12:55

mai, incercati sa vedeti dincolo de lungimeau cheii de contact de la masina ..

Trebuie luata o masura de genul asta tocmai pentru a ramane banii in tara!

Din pacate , noi nu avem decat DACIA care a ramas, pnetru ca am fost suficient de tembeli incat sa inchidem ARO si la CROIVA sa facem kkt-ul praf .. :evil:


prin urmare, acum culegem ce am semnat din prostie.

Fiecare are pasiuni si sensibilitati pentru ceva anume, insa asta nu trebuie sa priveze peste interesele de tara. Incercati sa vedeti ca dincolo de gard este lume nebuna, si nebuna rau :!: :!: :!:
Dan

Dreptul de exprimare este liber, dreptul de a fi ascultat trebuie castigat!

Always aim for the Moon! Even if you miss, you'll land among the stars! - W. Clement Stone

sorin.
pasionat
Mesaje: 1107
Membru din: Lun 01-Aug-2005 19:30
Localitate: craiova

Mesajde sorin. » Lun 08-Dec-2008 13:36

In plus nu cred ca ai mai mult de reparat la un logan nou decat la vreo xantie cu 200.000 km la bord, din care tasneste lhm-ul mai ceva ca petrolul din sonda...sa fim seriosi.

Totusi sa stii ca o xantie cu 200000 km se tine bine, daca au fost facuti in Germania. A mea a avut 170 000km, si in 5000km am schimbat un bec.
Nu ma plang de plictiseala, am cx :lol:
Masinile care nu se inmatriculeaza la noi, se inmatriculeaza in Bulgaria (singurii care profita de pe urma taxei :lol: )

Avatar utilizator
alexd
Moderator
Mesaje: 1455
Membru din: Mie 26-Oct-2005 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde alexd » Lun 08-Dec-2008 13:52

nu este locul aici sa dezbatem cat de fiabila este o xantia. Felicitari pt achizitie, sa te tina tot asa...daca am ajuns sa ne laudam cu depasirea a 5000 km cu doar schimbul unui bec, este tragic, inseamna ca ne meritam soarta pt ca ne multumuim cu putin. Daca este sa ne luam dupa experienta personala, soacra mea are logan, vechi de 3 ani jumate, are 25.000 km si nimic schimbat.

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Lun 08-Dec-2008 13:57

dane, problema e ca romania insista in prostie pe toate partile. sa vedem ce o sa explice trotinel cand o sa fie dati oamenii afara de la dacia, cu tot cu taxa lor de poluare. atunci poate dau vina pe randunele ca au migrat in tarile calde, nu? hai sa fim seriosi. cu tot cu protectorat, conducerea refuza sa rezolve problema unde se afla ea de fapt. nu consumatorii sunt vinovati ca nu isi pot permite. spunea alex ca cei de la fabica de la colibasi o sa fie distrusi pentru ca au rate la banca si asa mai departe... mie unul mi se pare totusi aiurea pentru un muritor de rand sa faca eforturi supraomenesti ca sa isi poata lua o carutza noua. poate multi dintre noi ne permitem, dar unii chiar nu au cum; ei nu au dreptul sa isi cumpere cate ceva? crezi ca ar da buzna toti sa isi ia cazane euro2? eu garantez ca nu! cine vrea noua tot noua isi va lua, indiferent ce oferte apar la second. poate si eu mi-as lua noua daca as avea nevoie, dar deocamdata nu am ce sa fac cu ea. sunt prost vazut de guvern nu?
acum hai sa o luam pe alta parte: de ce suntem sufocati in supermarketuri cu alimente, legume si fructe de tot rahatul aduse de te miri de pe unde? ia un ardei dinala frumos foc, baga-l la frigider si ai sa constati ca dupa 2 saptamani il gasesti... mai mare; alora care ne baga in tara toate porcariile de ce nu le da nimeni in cap cu taxe? ca hai sa fim seriosi, se fac bani mult mai multi decat cu masinile; daca eram in locul lui tariceanu, faceam altceva: dadeam lege sa nu se inmatriculeze nimic sub euro 3!!! aia da lege antipoluare. dar el, nu vrea nici sa se inmatriculeze, dar sa scoata cuva si bani din asta. consider ca era mai bine inainte de 2007. nu se putea si gata! abia astept sa vad pe cine o sa mai arunce vina cand o sa se faca iar concedieri.
din punctul meu personal de vedere, poate sa fie taxa, sau poate sa nu fie. personal imi e indiferent, dar consider ca nu este coreta masura luata, mai ales ca si-au batut joc de cei care au facut destule eforturi sa isi aduca un fier de afara, iar acum nu au de unde plati taxele lor.
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

sorin.
pasionat
Mesaje: 1107
Membru din: Lun 01-Aug-2005 19:30
Localitate: craiova

Mesajde sorin. » Lun 08-Dec-2008 13:59

M-a nelamurit afirmatia ta in legatura cu pierderile de LHM. Am vazut cateva xantii aduse din Germania (aveau in jur de 200.000), si nici una nu pierdea LHM.


Înapoi la “Diverse”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11709
    Cel mai nou membru csty41