impotriva taxei auto !

Tot ce nu se incadreaza in celelalte subiecte.

Moderator: Echipa Tehnica

razzwan
pasionat
Mesaje: 1982
Membru din: Sâm 09-Dec-2006 23:10
Localitate: Galati
Contact:

Mesajde razzwan » Mar 09-Dec-2008 17:01

sunt masini low cost ce atata bataie de cap ....

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Mar 09-Dec-2008 17:15

corect...dar la banii aia iti iei ceva s-h sub 100.000 km mult mai bun ca un logan nou...
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.

razzwan
pasionat
Mesaje: 1982
Membru din: Sâm 09-Dec-2006 23:10
Localitate: Galati
Contact:

Mesajde razzwan » Mar 09-Dec-2008 17:19

poi asta imi bat capu sa spun aici ca de ce sa nu ai si alte alternative ? bogati sigur o sa isi cumpere masini noi bla bla bla si o mai zic inca odata nu in taxa auto este alternativa !! nici eu nu sunt de acord cu haburile aduse in romania dar vorba lui dj01fad sa nu se inmatriculeze masinile sub ero 2 sau 3 si ar fi totul ok

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Mar 09-Dec-2008 21:24

nu despre logan era vorba aici. si eu il prefer in fata lui 107, fiesta, c1, aveo si multe altele. cand o sa vreau sa imi cumpar o masina noua, asa am sa fac, dar deocamdata daca am chef sa imi cumpar o volga sa ma dau cu ea pe centru, am pretentia sa pot sa o fac, nu sa platesc spaga legala la stat sa pot sa circul cu ea.
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

florin trifan
pasionat
Mesaje: 117
Membru din: Lun 29-Sep-2008 21:44
Localitate: galati

contra taxei auto

Mesajde florin trifan » Mie 10-Dec-2008 22:29

salut.sunt nou in acest forum si sunt total contra acestei taxe.Parerea mea k cine vrea sa isi ia o masina noua isi ia logan si mai zicea cineva k are o ruda de-a lui logan si nu a bagat nici un ban si are 25 000 km ce i se pare asa de multi km k eu am un citroen din 98 adica 10 ani diferenta si nu am facut decat schimbul de ulei si sincer cred k polueaza mai mult un logan decat o masina adusa din afara.KKT aia de la conducere ar trebui ei da-ti afara k sa nu mai consume atatia bani din impozite si alte dari catre stat si ar trebui sa se stopeze importul a tot felul de alimente din afara k doar si noi avem pamant si putem cultiva.
As avea si eu o intrebare cand se organizeaza si in galati o intalnire contra taxei auto k as vrea sa particip si eu.
Ms mult

Avatar utilizator
bogdan78
pasionat
Mesaje: 1341
Membru din: Vin 17-Oct-2008 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde bogdan78 » Joi 11-Dec-2008 08:38

Si eu cred ca nu ar trebui sa existe taxa de prima inmatriculare sau nici macar de poluare. In schimb ar trebui sa existe controale mai severe, RAR, ITP,ARR. Sa am dreptul sa merg cu un ford model T :). Dar sa functioneze perfect.
Regula de minim euro 3 ar trebui sa se aplice insa la camioane. cele romanesti scot 2 tone de funingine pe km si se incadreaza in parametrii normali la noxe:).

Avatar utilizator
alexd
Moderator
Mesaje: 1455
Membru din: Mie 26-Oct-2005 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde alexd » Joi 11-Dec-2008 08:49

va spun eu ca nicicum nu-i bine, daca ar fi doar controale severe, ar exista numai acuzatii de exces de zel. Exemplul tau cu ford model T este irelevant pt ca acea masina nu s-ar incadra nicicum in cerintele traficului modern.

Avatar utilizator
jgr1001
pasionat
Mesaje: 1533
Membru din: Mie 12-Ian-2005 10:37
Localitate: Bucuresti / Fagaras

Mesajde jgr1001 » Joi 11-Dec-2008 08:57

Reiterez ideea sustinuta si cu alte ocazii:

Sa fie permisa aducerea unei masini (oricare) FARA TAXA, cu conditia predarii alteia inmatriculata in Romania, spre casare.

Un fel de program rabla pentru SH.


In felul asta nu creste parcul auto excesiv si se imbunatateste calitatea lui.
Evident ca o dacie veche sau de ce nu un citroen terminat poate fi casat si inlocuit cu ceva mai bun.

Nu ar fi mai bine asa ?

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Joi 11-Dec-2008 10:23

ideea asta am sustinut-o si eu inca de anul trecut dar... nu prea a interesat pe nimeni ideea. nici nu ar trebui sa dea prima de casare, ci pur si simplu decat sa duci o rabla, dar, cred ca la cum e romanul ar ajunge o coaja vai mama ei in jur de 1000 de euro... sa vedem ce o fi. cu oricate meetinguri si oricate proteste s-or face, taxa nu o sa se scoata. nu o sa cedeze in nici un caz, ca doar 2-300 de masini ici colo nu o sa ii faca pe ei sa se razgandeasca. au fost in stare sa perceapa taxa triplata cu o saptamana inainte, spunand apoi ca returneaza banii la cei care au platit, numai ca sa bulverseze platile si sa sperie lumea ca sa nu mai inmatriculeze nimic...
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

Avatar utilizator
cos76
pasionat
Mesaje: 239
Membru din: Joi 30-Noi-2006 20:49
Localitate: Bucuresti

Mesajde cos76 » Joi 11-Dec-2008 18:02

Ideea sustinuta de "dj01fad" cred ca este buna, insa in plus sa poti sa ai dreptul sa aduci o data la 3 ani o masina de afara, insa la momentul actual sa fie min euro2 (in ideea de a nu se aduce masini "poluante").
Evident ca nu se va intampla asa pt ca tocmai in situatia descrisa poate fi logan-ul sau sandero ca optiune.
PSA car forever/Passion pour Peugeot et Citroen

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Re: contra taxei auto

Mesajde XENON » Joi 11-Dec-2008 20:40

florin trifan scrie: sincer cred k polueaza mai mult un logan decat o masina adusa din afara


OFF-Topic: fara suparare, astea sunt niste afirmatii de-a dreptul "manelistice". chiar crezi ca au vreo baza reala?

adica, scuza-ma, si eu mai arunc cu kkt cand nu imi place ceva, dar parca nu chiar asa, gratuit... :?

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Joi 11-Dec-2008 21:01

eu cred ca am trecut repede peste si nu am observat ca loganul ar polua mult.... ideea este ca... chiar nu polueaza... o fi masina cum o fi, dar motoarele sunt reusite, asa ca...
ca imi place mie o masina mai mult decat alta, ca imi place mai mult in xm decat in noul megane, ca sta mai bine pe drum xantia activa decat focus ST este una, dar nici sa spunem ca masinile vechi cu norme euro 2 sau 3 polueaza mai putin ca un motor generatie moderna cum este cel de pe reno sau dacia... deci repet, reno este un motorist foarte bun, motoarele dupa parerea mea sunt peste cele de la pejo-citroen;
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

Avatar utilizator
bogdan78
pasionat
Mesaje: 1341
Membru din: Vin 17-Oct-2008 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde bogdan78 » Joi 11-Dec-2008 21:05

Poate la benzina, dar HDI sunt mult peste dci. scuze pentru off topic.

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Joi 11-Dec-2008 22:23

la benzina ma refeream...

iar acum legat de subiect, cei care aveti de plata taxa si aveti toate actele necesate, vedeti ca de maine s-ar putea incasa fosta taxa netriplata, deci vineri, si din ce am inteles ar prelungi prgramul si pt sambata si duminica eventual. edeea este: daca cumva tot nu vor sa accepte decat pe taxa triplata, faceti o fortare si platiti triplat, pentru ca sunt obligatii sa returneze apoi 2/3 din ce s-a achitat.
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

gabrielvl
simpatizant
Mesaje: 49
Membru din: Joi 13-Noi-2008 16:19
Localitate: ramnicu valcea

Mesajde gabrielvl » Joi 11-Dec-2008 22:35

referitor la taxa si la masinile second care cica polueaza,sau ca sunt carute pe roti..,ced ca cea mai buna solutie ar fi fost una singura(care de fapt cuprinde mai multe puncte)
1. sa nu existe nici un fel de taxa
2. in momentul in care masina ajunge la rar si la itp,daca nu corespunde normelor pe care le are in carte,si din punct de vedere tehnic sa nu le mai dea drumul,pana la rezolvarea acestor probleme.
atunci nu ar mai fi probleme,ci din contra ai fi sigur ca masina pe care o ai corespunde dpvd tehnic,ca ai si frane si putere si ce mai trebuie,si nici nu cad tablele de pe ea,dar stim cu totii care sunt probleme reale(economia nesatulului,a lacomului,care are si nu ne lasa pe noi sa traim)
iar cu economia..,vrei un citat din o carte de economie de anul 1?"ca sa existe productie trebuie sa existe consum,ca sa existe consum,trebuie sa existe bani si cerere.
Uite cum am descoperit ceva probleme..,cine are bani ca de cerere sunt convins ca toti am cupara masini noi daca am avea bani.
Si ptr alexd..,ia vezi daca eu gresesc si daca da raspunde pe puncte(apropo imi dai si mie bani ptr un C4 nou? intelegi aluzia?)


Înapoi la “Diverse”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11709
    Cel mai nou membru csty41