vaperi din club uniti-va

Tot ce nu se incadreaza in celelalte subiecte.

Moderator: Echipa Tehnica

Catalin Radu
pasionat
Mesaje: 368
Membru din: Mie 14-Dec-2011 14:08
Localitate: Ploiesti

Mesajde Catalin Radu » Vin 01-Mar-2013 14:48

ViperDodo scrie:cred ca este topicul cu cea mai mare ascensiune de postari ..ever! :roll:

mai, parerea mea e ca fiecare e liber sa faca ce vrea...mai ales cu "corpu' " lui.
dar eu tot ma laud! :? sincer, nu mai simt nevoia de nimic...absolut nimic! am trecut prin partide de nervi ingrozitoare, plictiseli epice, foamete monstruoasa, dar nu am mai simtit pofta de tigara! mi-am batut monstru din cap...l-am snopit de fapt! sper sa reusesc la un moment dat sa fac la fel si cu celelalte vicii!

pana atunci, fumati ce va place, cat va place (eu dupa 15 ani m-am cam plictisit!)
:drive:

p.s. : cea mai mare tampenie sa crezi ca daca te vei lasa de fumat, vei face economie!


Acum am vazut, si refritor in special la partea cu "P.S." Am un caz real cu un cunoscut care s-a lasat de fumat ( 2-3 pachete pe zi) si a hotarat ca banii aia sa ii puna zilnic deoparte..dar fix banii aia ( ca idee nu de bani duce lipsa omul ) . Dupa ce a tinut aceasta ambitie cativa ani buni, a scos banii respectivi in cont...i-a numarat de 2 ori ca nu-i venea a crede...s-a scarpinat in cap si i-a mai numarat odata apoi a plecat si si-a luat o masina ( nemteasca TDI ca tine la stereotipie :wink: ) cu putini km la bord...de vreo 6000 de euro...deci se poate face ceva cu banii de fumat..si SE POATE FACE ECONOMIE !!!

Avatar utilizator
Rica
Moderator - Bazar
Mesaje: 2369
Membru din: Lun 05-Sep-2011 08:04
Localitate: Birmingham
Masina: Peugeot 407 SW
Contact:

Mesajde Rica » Vin 01-Mar-2013 14:51

Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!

Catalin Radu
pasionat
Mesaje: 368
Membru din: Mie 14-Dec-2011 14:08
Localitate: Ploiesti

Mesajde Catalin Radu » Vin 01-Mar-2013 15:52

:lol: :lol: :lol: ce tare...nu stiam ca exista si asa ceva..ti-ai facut cont pe wot?

Avatar utilizator
Rica
Moderator - Bazar
Mesaje: 2369
Membru din: Lun 05-Sep-2011 08:04
Localitate: Birmingham
Masina: Peugeot 407 SW
Contact:

Mesajde Rica » Vin 01-Mar-2013 16:03

poti sa iti faci si tu :wink:
ti-am raspuns acolo
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...

Ce ciudat!

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Mesajde mesersmith » Vin 01-Mar-2013 18:13

Ma gandesc ca aveti telefoane cu android.

https://play.google.com/store/apps/deta ... mFsb1lhIl0.

https://play.google.com/store/apps/deta ... 5hdGlvbiJd


Daca in oricare dintre cele doua aplicatii, scrieti pretul unui pachet, cate pachete fumati pe zi si ce-o mai fi pe acolo, o sa aveti o imagine permanenta pe telefon cat anume ati fi fumat, cat ati fi cheltuit, etc.
Si povestea aia cum ca nu se economisesc banii cu adevarat, eu nu sunt de acord.
De fapt, nu se economisesc pentru ca se chieltuiesc pe altceva.
Eu anul trecut mi-am cumparat un laptop de 7000 lei, pe tigarile nefumate timp de 9 luni.
Anul asta mi-am luat un tv de 4000lei pe tgarile nefumate jumatate de an
Asa ca...nu trebuie sa-i economisiti, cumparati-va ceva de valoare si apoi nu fumati deloc pana cand acel obiect este amortizat numai din tigari.
Acum ce ziceti? Asa se vor simti banii? Ca in buzunar, fizic, n-o sa-i aveti niciodata.

Catalin Radu
pasionat
Mesaje: 368
Membru din: Mie 14-Dec-2011 14:08
Localitate: Ploiesti

Mesajde Catalin Radu » Joi 14-Mar-2013 14:29

Rica, multam de sfaturile referitoare la curatarea rezistentei prin introducerea in apa fierbinte ( o tin vreo 10 minute), apoi uscarea si cateva dry-burn-uri. Incercand aceasta metoda, am ars prima rezistenta :roll: ...pe a doua inca o mai tin, i-am facut doua astfel de curatari si e ca noua, scoate aburi de rupe. Mai am una noua in tzipla, pe care inca n-am montat-o, atat de bine merge cea curatata.. Merci de sfat !!

Avatar utilizator
Rica
Moderator - Bazar
Mesaje: 2369
Membru din: Lun 05-Sep-2011 08:04
Localitate: Birmingham
Masina: Peugeot 407 SW
Contact:

Mesajde Rica » Joi 14-Mar-2013 14:36

ma bucur ca ai reusit,imi pare rau de aia arsa
nu o arunca ca iti trimit materiale sa incerci sa o faci
nu e greu,e simplu
pun o poza sa intelegi

Imagine
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...

Ce ciudat!

Catalin Radu
pasionat
Mesaje: 368
Membru din: Mie 14-Dec-2011 14:08
Localitate: Ploiesti

Mesajde Catalin Radu » Vin 15-Mar-2013 16:10

merci de intentie dar nu vreau materiale ca nu am cum (adica nu ma duce capu' ) nu am cu ce ( indemanare) si nici timp sa fac :lol: :lol: :lol: ...plus ca am aruncat-o pe aia veche. :razz:

Avatar utilizator
Rica
Moderator - Bazar
Mesaje: 2369
Membru din: Lun 05-Sep-2011 08:04
Localitate: Birmingham
Masina: Peugeot 407 SW
Contact:

Mesajde Rica » Vin 29-Mar-2013 14:25

nu mai arunca ce ni mai folosesti
mi le trimiti mie ca am ce sa fac cu ele
e valabil si pentru altii care mai vapeaza
multumesc
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...

Ce ciudat!

Catalin Radu
pasionat
Mesaje: 368
Membru din: Mie 14-Dec-2011 14:08
Localitate: Ploiesti

Mesajde Catalin Radu » Mie 24-Apr-2013 13:27

Va anunt cu mandrie ca am trectut la lichide "low" si "0" nicotina ( in amestec deocamdata low+ 0 ..juma juma in rezervor). Timpul estimat pentru renuntare definitiva : 3-5 luni. Cred ca a decurs bine programul asta cu tigarea electronica : de la lichide "high" si cateva tigari pe langa, ca nu ma saturam doar cu aburii, am continuat doar cu aburi, apoi "medium" si acum "low" + "0" de aproape o saptamana, far asa simt nevoia de ceva mai tare. Daca reusesc sa ma las de tot de fumat ( adica si de tigarea electronica) promit ca o donez oricui o va dori ( adica acumulatorul, incarcatorul si lichidele ramase) :D :)

benny_merty
pasionat
Mesaje: 1050
Membru din: Joi 07-Iul-2011 20:21
Localitate: Sibiu Cisnadie

Mesajde benny_merty » Joi 25-Apr-2013 21:57

Cu vointa si ambitie se poate orice . :shock: Ce-ar fi sĂŁ nu fumezi sau sa pufai aburi o zi? Îþi garantez cĂŁ nu vei muri, cĂŁ nu te vei ĂŽmbolnĂŁvi, cĂŁ nu vei pĂŁĂži nimic rĂŁu. Dar e posibil sĂŁ te simĂži ĂŽntr-un mod neplĂŁcut. Ceea ce câºtigi dupĂŁ acest experiment este cĂŁ ĂŽĂži poĂži da seama care sunt nevoile tale reale, personale (nu ipotetice, bazate pe spusele prietenilor Âşi medicilor) ĂŽn momentul ĂŽn care nu fumezi: ÂŞi mai ai un câºtig: ai fĂŁcut primul pas pentru ca viaĂža ta sĂŁ fie mai bunĂŁ Âşi mai sĂŁnĂŁtoasĂŁ! Ai depĂŁÂşit etapa „mĂŁ gândesc/ ĂŽmi doresc/ aÂş ĂŽncerca sĂŁ mĂŁ las de fumat”; deja ai trecut la fapte! Înainte de a nu fuma sau a pufai aburi o zi, Ăži-ar putea fi utile urmĂŁtoarele:

Alege-Ăži ziua ĂŽn felul tĂŁu, conform preferinĂželor, posibilitĂŁĂžilor, ideilor, „fixurilor” tale,
Ziua norocoasĂŁ...
Lunea, pentru cã e Începutul sãptãmânii...
Duminica, pentru cĂŁ tot suntem ĂŽn Postul Pastelui...
Ziua de salariu... pentru ca sĂŁ pui deoparte 400 lei (sau cât te costĂŁ fumatul sau pufaitul ĂŽntr-o lunĂŁ) Âşi sĂŁ-Ăži faci „un chef” cu ei...
Ziua cea mai liniºtitã din sãptãmânã...
Ziua cea mai nervoasã din sãptãmânã...

PregĂŁteÂşte-Ăži ziua ĂŽn felul tĂŁu: când urmeazĂŁ sĂŁ faci o schimbare ĂŽn viaĂža de zi cu zi, nu te pregĂŁteÂşti dinainte? Nu-i aÂşa cĂŁ ĂŽĂži faci „un plan de bĂŁtaie”, o listĂŁ cu ce ai de fĂŁcut? De ce sĂŁ nu procedezi la fel Âşi când urmeazĂŁ sĂŁ nu fumezi sau tragi aburi, fie Âşi pentru o zi?Nu eÂşti singur „la ananghie”:

Alege-Ăži un prieten care s-a lĂŁsat de fumat Âşi care doreÂşte sĂŁ te ajute, Âşi sunĂŁ-l dacĂŁ te apucĂŁ „nervii”Nu ai reuÂşit sĂŁ te abĂžii de la fumat o zi ĂŽntreagĂŁ? Nu-i bai; oare e singura datĂŁ ĂŽn viaÞã când nu „Ăži-a ieÂşit” un lucru de la prima ĂŽncercare?! AÂşa cum ĂŽn alte ocazii ai perseverat Âşi ai corectat greÂşelile, procedeazĂŁ la fel Âşi ĂŽn cazul renunÞãrii la fumat: persevereazĂŁ Âşi corecteazĂŁ! ÂŞi, mai ales, nu te gândi cĂŁ nu ai voinÞã Dupa ce vei reusi sa te lasi de tot vei observa ca vei fi cu cel putin 20-30 % mai sanatos mai odihnit mai lucid si cu spor in toate treburile pe care le faci.SUCCES si sa ne auzim de bine Benone.
Imagine

Catalin Radu
pasionat
Mesaje: 368
Membru din: Mie 14-Dec-2011 14:08
Localitate: Ploiesti

Mesajde Catalin Radu » Vin 26-Apr-2013 07:48

merci de sfaturi, dar la modul sincer, ceea ce fac eu acum nu cred ca se mai poate numi fumat din 3 motive principale:
1. nu mai fumez tigari;
2. nu stiu daca trag de mai mult de 1o ori pe zi din electronica;
3. continutul de nicotina este aproape 0 .
Mi-a ramas pofta si gestul la cate o cafea sau la birou, cand mai vorbesc cu colegii de una-alta.

benny_merty
pasionat
Mesaje: 1050
Membru din: Joi 07-Iul-2011 20:21
Localitate: Sibiu Cisnadie

Mesajde benny_merty » Sâm 27-Apr-2013 22:26

Esti pe drumul cel bun. Ma bucur ca ai ajuns in aceasta faza , sa ne anunti cand vei fi un nefumator adevarat. ---------------------------------------------------------:( Asa nu
Imagine
Asa da. :razz:
Imagine

Imagine
Este mai sanatos. Sa ne auzim de bine.


Înapoi la “Diverse”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 27 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187758
    Total subiecte 18619
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos