CANICULA !!!

Tot ce nu se incadreaza in celelalte subiecte.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
mariusbv
pasionat
Mesaje: 759
Membru din: Lun 25-Iun-2007 13:32
Localitate: Brasov

CANICULA !!!

Mesajde mariusbv » Joi 19-Iul-2007 08:47

salutare fratilor! cum rezistati pe vremea asta caniculara? saracii oameni: au inceput sa cada cu zecile pe strazi! e drept ca unii sunt si inconstienti....ies in plina amiaza.. fara apa fara un pic de protectie..... ce parere aveti de valul asta de caldura?.... pe langa efectul de sera la care contribuim cu toti, credeti ca poate fi si mana omului...sa fie tara noastra pe post de cobai? sau poate nu suntem pe placul unora si altora?!!!!!
BX

SAMmy
pasionat
Mesaje: 431
Membru din: Mie 11-Oct-2006 23:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde SAMmy » Joi 19-Iul-2007 09:10

nu cred in teoria conspiratiei... am un motto personal care nu a fost infirmat pana in prezent de umanitate:
"nu atribui malevolentei ceea ce poate fi simplu explicat prin prostie..." :P

valul de caldura ete infernal... daca nu rezist eu care am 25 de ani si sanatate beton, ma intreb cum rezista altii...

asta e... incalzirea globala este o realitate si cine a indraznit vreodata sa contra-argumenteze acest fapt ar trebui
sa vina sa stea cu mine in apartament o saptamana... (nu nu am A/C pentru ca stau la cineva temporar, deci...)

tot ce pot sa spun este ca de ceva vreme eu incerc sa-mi fac partea mea din treaba: nu iau pungi cu carul de la supermarket,
nu las apa sa curga cand ma barbieresc sau spal pe dinti, nu las electronice ON, cand nu le folosesc,
nu fac baie cand pot face dus, nu merg cu masina cand pot merge pe jos etc...

daca fiecare ar fi mai preocupat de bucatica din fata sa, de acele chestii care-i stau in putere si mai putin
preocupat de a atribui vina in stanga si in dreapta (e.g., americanii sunt de vina, japonezii sunt de vina,
extraterestrii sunt de vina, toti a furat, maica, toti... etc) atunci cu siguranta am trai intr-o lume mai buna...
Citroën C6 Exclusive
Citroën C4 Coupé VTR

Avatar utilizator
DanT
Moderator
Mesaje: 2870
Membru din: Lun 24-Iul-2006 13:10
Localitate: Bucuresti
Masina: Xsara Picasso 1.6 Hdi 2008
2: Citroen C5 2.0 HDi 2004
3: Saxo S1 16V VTS, Xantia X1 Activa

Mesajde DanT » Joi 19-Iul-2007 10:09

sammy are dreptate ..
nu poti face nimic si niciodata nu vom progresa ca natie decat daca fiecare individ nu se hotaraste sa se depaseasca pe sine , ne mai tinand cont de "capara vecinului".


toate discutiile astea fara se sens se reduc intr-un final la tu cu tine ..

eu personal fac tot ce imi sta in putinta sa fac mai bine .. nu trebuie tinut cont ca 1 kwh costa 3000 de lei si ca am bani si imi permit ..
ca nu este vorba de ati permite financiar ...ci de a salva c3 mai este de salvat din planeta asta ..si se poate face daca fiecare priveste doar in ograda lui si astfel se indreapta lucrurile ..:):)
Dan
Dreptul de exprimare este liber, dreptul de a fi ascultat trebuie castigat!
Always aim for the Moon! Even if you miss, you'll land among the stars! - W. Clement Stone

paco
carcotas profesionist
Mesaje: 1972
Membru din: Vin 07-Mai-2004 06:00
Localitate: Bucuresti

Mesajde paco » Joi 19-Iul-2007 10:32

Am citit undeva recent ca statele mari, care au programe de controlare a fenomenelor meteo, pot influenta negativ starea vremii in zone vecine. Un exemplu era China, altul Rusia. Asadar, e si mana omului, dar nu a individului care sta la el in apartament, ci a omului-tehnologie...a omului-sistem. Asta e, ne dorim binele, dar nu prea mai stim sa-l cautam.

Avatar utilizator
calin13
simpatizant
Mesaje: 72
Membru din: Mar 29-Aug-2006 14:11
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde calin13 » Joi 19-Iul-2007 10:35

eu nu cred in incalzirea globala. Sau cel putin nu imaginea creata de media cum ca: omul nenoroceste planeta cu masina, cu becul aprins si cu apa curgand in timp ce se barbiereste. Toti mastodontii industriali care - unul singur polueaza cat o metropola - nu au nici o problema pentru ca sustin campanii politice si ajuta la bunul mers a economiei mondiale....hai mah...

Clima si efectele climatice de pe Terra sunt influentate si de noi, dar in schimb nu a zis nimeni niciodatat ca Terra ar fi un sistem care sa functioneze ca un ceas elvetian. Suntem numai o bucatica de pamant intro ditamai galaxia, unde mori sori si se nasca planete.

in 1600 pentru toate erau de vina vrajitoarele
la 1800 erau de vina varcolacii si vampirii
la 1950 extrateresti
la 1975 oraganizatiile secrete si armata care faceau experimente nepermise
in 2000 individul cum ca nenoroceste planeta...

hai sa fim seriosi: nu e altceva decat o isterie de masa pe care o exploateaza media la maxim. Uitati-va la Al Gore...aproape ca a reusit

sa nu-mi sariti in cap: eu nu am zis ca nu e cald :)...doar ca e cald si in Sahara si nu se plange nimeni...de ce acolo e normal si in Romania nu? A da! asa circula curentii de aer - bla bla - de ce nu ar circula si altfel de acum inainte...?

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Joi 19-Iul-2007 11:08

Terminati cu prostiile cu incalzirea globala. Prin 97-98 parca a fost chiar si mai rau. E o vara secetoasa si cam atit. Si au mai fost si mai si... Va mai aduceti aminte de seceta de dupa razboi, prin 46-47 parca?...
Totul e doar politica si nimic mai mult, iar incalzirea globala un business ca oricare altul, eventual o buna sursa de noi taxe.
Clima e in continua schimbare, perioadele mai reci alterneaza cu cele mai calde, seceta cu ploaia, etc. Prin 1975 savantii in cautare fonduri anuntau o era glaciara si dadeau previziuni super-apocaliptice.
Ginditi inainte, nu inghititi totul nemestecat!
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

feng shui
pasionat
Mesaje: 223
Membru din: Lun 19-Feb-2007 19:40
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde feng shui » Joi 19-Iul-2007 11:34

Oamenii ar trebui ca in ziua de duminica sa stea sa se mai si odihneasca, eventual sa mearga si la biserica si incet, incet Dumnezeu ar fi mai ingaduitor cu noi. Si asa ne-a suportat prea mult!

Avatar utilizator
calin13
simpatizant
Mesaje: 72
Membru din: Mar 29-Aug-2006 14:11
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde calin13 » Joi 19-Iul-2007 13:17

nicum - zi-le ca le zici bine :)....zau. Sunt 100% de acord cu tine. Se pot face bani frumos numai pe niste vorbe bune de trimis copiii la culcare [sau de speriat copiii inainte de culcare?] :roll:

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Joi 19-Iul-2007 14:24

feng shui scrie:Oamenii ar trebui ca in ziua de duminica sa stea sa se mai si odihneasca, eventual sa mearga si la biserica si incet, incet Dumnezeu ar fi mai ingaduitor cu noi. Si asa ne-a suportat prea mult!


Fix asta e cauza!!!

Avatar utilizator
nero
pasionat
Mesaje: 255
Membru din: Mie 16-Mar-2005 17:14
Localitate: Bucuresti

Mesajde nero » Joi 19-Iul-2007 15:03

Tin minte ca in '99 mergeam prin Atena la 42C si nu aveam nicio problema. Da, eram si eu mai tanar, totusi diferenta e foarte mare fata de cele 37C din Bucuresti de acum. Am iesit azi pe la pranz sa-mi iau de mancare si in 50 de metri ramasesem fara vlaga, imi inchipui cum e pentru batrani.

Poate unii nu sunt de acord cu ideea de incalzire globala, totusi efectul poluarii e vizibil, comparati si voi 37C la munte cu 37C pe bd Magheru.
[b:b162e590d3][size=8:b162e590d3]C4 1.6HDi '05[/size:b162e590d3][/b:b162e590d3]

Avatar utilizator
cdires
pasionat
Mesaje: 398
Membru din: Sâm 28-Oct-2006 19:31
Localitate: Racari,Dambovita
Contact:

Mesajde cdires » Joi 19-Iul-2007 15:20

dar cine zice ca pe Magheru sunt numai 37 de grade?

Senzatia de oboseala se resimte in special de la noxele inhalate. Caldura la nivelul solului(asfaltului) din Bucureti ajunge si la 70 de grade. Eu de cand m-am mutat din Bucuresti (aprox 2 ani),la fiecare vizita in "big city",simt ca nu respir cum trebuie. In plus, orasul "pute",la propriu.
Relu

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Joi 19-Iul-2007 15:54

nero scrie:Poate unii nu sunt de acord cu ideea de incalzire globala, totusi efectul poluarii e vizibil, comparati si voi 37C la munte cu 37C pe bd Magheru.


Poluarea e una si incalzirea globala e alta :wink:
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

DanCld
pasionat
Mesaje: 711
Membru din: Vin 22-Apr-2005 18:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde DanCld » Joi 19-Iul-2007 18:02

Senzorul scos pe geam, la etajul 10, fereastra la nord, in partea de nord a Bucurestiului; ieri am avut 39.5C max, azi 40.4C :drinkers:

SAMmy
pasionat
Mesaje: 431
Membru din: Mie 11-Oct-2006 23:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde SAMmy » Joi 19-Iul-2007 22:39

Hai sa fim seriosi, si chestia asta cu: "NU E NICI O INCALZIRE GLOBALA DOM'LE" e tot o concluzie media-influenced...
e cool sa fii impotribva curentului general si e cool sa spui chestii de genul... "nu va mai luati dupa tot ce se pune pe sticla..."
Dar hai sa va explic o chestie... ceea ce in '98 a fost catastrofal, si inainte de asta s-a mai intamplat prin '47 si prin '64,
tinde sa devina o regula... atunci se intampla o data si cinci ani era ok, insa acum fiecare vara are perioada ei de 40+ grade C...
repet, ceea ce era exceptie tinde sa devina regula... si asta e o problema... uitati-va la gagiul care a stabilit recordul ala idiot...
a inotat la polul nord... chiar si el a spus... e o realizare plina de bucurie pe de o parte si de tristete pe de alta...
bucurie ca nu am facut soc hipotermic si pot sa ma laud cu un record senzational, tristete pentru ca acum
nu mai mult de 10 ani, mi-ar fi fost imposibil sa inot aici... apa ar fi fost copmplet inghetata...

Trageti voi concluziile!!!
Citroën C6 Exclusive

Citroën C4 Coupé VTR

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Joi 19-Iul-2007 22:54

Mda... incalzire o exista, eu nu contest asta. Diferenta este intre incalzirea produsa de om si incalzirea produsa de natura, care e mult mai mare. O sa fiti uimiti ca o vaca degaja mai mult CO2 decit v-ati fi gindit. Si asa mai departe.
Ideea e ca eu nu ma simt vinovat pentru asta si nu vreau ca unii sa faca bani pe chestia asta. Daca i-ar durea asa de mult de planeta sa isi lase limuzinele acasa si sa mearga cu bicicleta. Toti sint ecologisti pina cind trebuie sa faca ceva care le afecteaza stilul de viata.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!


Înapoi la “Diverse”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187675
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern