Cum/cand aflu daca m-a luat radarul?

Tot ce nu se incadreaza in celelalte subiecte.

Moderator: Echipa Tehnica

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Cum/cand aflu daca m-a luat radarul?

Mesajde XENON » Joi 21-Feb-2008 01:27

Circulam in seara asta pe Lascar Catargiu intre Romana si Victoriei, am depasit o Solenza, dupa ce i-am dat cateva flashuri. ne-am oprit apoi la semafor la Victoriei, cobor geamul si tipul imi spune ca tocmai m-a luat radarul. eu mandru, ii spun ca nu-mi pasa, si ridic geamul asa, artistic. :wink: in realitate, ma zgariam pe ochi :( . m-am intors, radarul era intr-adevar acolo, pus asa fel incat sa ia din spate.
INTREBAREA: 1. in cat timp aflu daca m-a luat? (fiindca e f. posibil sa fi avut peste suta si atunci e rau. se ia permisul pt. asta pe 1 luna sau pe 3?
2. a mai luat radarul pe cineva in zona aia?(ca ma gandesc totusi ca poate m-ar fi oprit o alta masina mai in fata daca erau la lucru)

craso
pasionat
Mesaje: 106
Membru din: Mar 04-Iul-2006 13:47
Localitate: Hunedoara

Mesajde craso » Joi 21-Feb-2008 07:40

In maxim 30 zile politia trebuie sa-ti trimita acasa procesul verbal prin posta cu confirmare de primire.Daca nu ti-l ttrimite in alea 30 de zile de la data cand a fost intocmit procesul verbal, poti sa-i dai in judecata si ai foarte mari sanse sa castigi. Asa ca stai linistit acasa ca te cauta ei daca te-au filmat.

Avatar utilizator
adytzu
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 1308
Membru din: Vin 11-Iul-2003 09:34
Localitate: Bucuresti

Mesajde adytzu » Joi 21-Feb-2008 09:07

Pe ce motiv ii dai in judecata?
Scrie undeva negru pe alb termenul in care sunt obligati sa-ti trimita Procesul Verbal?
Ma intereseaza si pe mine subiectul asta ca am primit o instiintare dupa 6 luni fara o zi de la producerea evenimentului. :lol:

Mie mi se cerea sa precizez cine a condus automobilul in data respectiva. Le-am raspuns, evident, ca nu mai stiu si asta e si adevarul. :oops:

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Joi 21-Feb-2008 12:18

dar amenda provenea de la radar montat pe masina sau camera fixa (ca presupun ca se precizeaza in ce zona s-a intamplat "evenimentul") de obicei stiu ca cele care vin la domiciliu sunt amenzile de la camere.

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Joi 21-Feb-2008 13:55

nu, am primit plic acasa si de la radar pe masina (calea victoriei)
cand gasesc bonuletul de recomandata in cutia postala e clar, 99% e de la garcea (si-l arunc)... ultima amenda mi-au trimis-o de vreo 2 ori, ca tot aruncam bonul si astia de la posta o trimiteau inapoi dupa 30 zile parca :lol: ... nimeni nu-i place pe martieni.
Cosmin
high energy music expression

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Joi 21-Feb-2008 19:31

atunci am pus-o...poate raman fara permis...asta e, totusi sper sa nu. poza era din fata sau din spate? si daca nu ma duc la posta, ce se intampla?

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Joi 21-Feb-2008 19:42

hai sa nu ne pripim...
1. ce viteza ti-a indicat vitezometrul? (maxim)
2. in momentul in care ti-a arata viteza maxima, nu a fost cumva masina tipului intre radar si tine?
3. care este viteza legala pe portiunea respectiva?

Ca regula, vitezometrul fiecarei masini trebuie sa arate mai mult decat viteza reala cu care te deplasezi. asadar, formula este: v+4+(x%v) unde x are valoarea intre 0 si 10. cu alte cuvinte, vitezometrul tau iti arata minim 4 km/h in plus. mai mult, se mai calculeaza un procent din viteza reala care se adauga acestei viteze, procent care, legal, este intre 0 si 10. Cu alte cuvinte, daca tu mergi cu 100 KM/h viteza reala, vitezometrul iti poate arata orice intre 104 si 114 KM/h, in functie de producator.

Peste astea, mai intervine si marimea pneurilor, dar sa nu ajungem si aici :)
"If in doubt, flat out!"

craso
pasionat
Mesaje: 106
Membru din: Mar 04-Iul-2006 13:47
Localitate: Hunedoara

Mesajde craso » Vin 22-Feb-2008 07:42

Adytzu , termenul de 30 zile este prevazu in lege asa cum prevede si un termen de 90 zile in care daca cei de le pollitie nu au primit dovada ca tu ai achitata amenda, ei sunt obligati sa trimita copie dupa procesul verbal la Primaria unde ai domiciliu pentru a fi executat silit.Am vazut destule cazuri in care cei amendati au castigat procesele cu politia pe motiv ca cei de la politie nu au intocmit corect procesul verbal, nu au respectat procedurile de comunicare a procesului verbal sau au incadrat gresit contraventia savarsita aplicand o sanctiune mare in raport cu pericolul social rezultat sin urma savarsirii unei contraventii.

Avatar utilizator
adytzu
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 1308
Membru din: Vin 11-Iul-2003 09:34
Localitate: Bucuresti

Mesajde adytzu » Vin 22-Feb-2008 07:53

Man, nu ma intelege gresit...dar asa pot spune si eu: e prevazut prin lege sa nu ai voie sa intri pe forumuri, mess-uri, pagini de internet. Eu vreau sa vad articolul respectiv. In ce lege, ordin, decret..etc? Da-mi un numar, un link catre acea lege...
Vreau sa vad cu ochii mei ca nu mai cred nimic.

craso
pasionat
Mesaje: 106
Membru din: Mar 04-Iul-2006 13:47
Localitate: Hunedoara

Mesajde craso » Vin 22-Feb-2008 08:23

Ce ti-am scris eu acolo este prevazut in Codul de Procedura Fiscala dar nu ami stiu ce nr. are legea , dar crede-ma ca e asa.

Avatar utilizator
adytzu
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 1308
Membru din: Vin 11-Iul-2003 09:34
Localitate: Bucuresti

Mesajde adytzu » Vin 22-Feb-2008 10:56

Nu am zis ca nu te cred...dar daca imi vine inapoi chestia aia urata, vreau sa le bag pe gat articolul respectiv. De aia imi trebuie exact ce si cum.

Avatar utilizator
mihaysmen
pasionat
Mesaje: 182
Membru din: Mie 06-Feb-2008 20:12
Localitate: Bucuresti

Mesajde mihaysmen » Vin 22-Feb-2008 12:30

stai linistit daca e ceva de venit iti vine acasa destul de repede 1-2 luni. totul este ca la fabrica, baga caseta radar, ies la imprimanta pozele, ies la imprimanta pv-urile.Totusi ai o sansa mare in caz ca e vorba de suspendat permisul.Un ordin al MIRA zice ca cei de pe radar iti dau o marja de 10 km/h deci ptr ati lua permisul trebuia sa ai minim 101 km/h pe radar.SI totusi daca ai fost filmat cu aceasta viteza mai ai o sansa :D o norma de metodologie de la Institutul de Metrologie ( aparatul radar se verifica periodic la ei ) zice ca marja de eroare la masurarea vitezei cu ap. radar este de + / - 3 % la viteze de pana in 100 km/ h si ATENTIE +/- 10 % la viteze de peste 100 km / h ( asta nu tb sa o stii).Deci tu trebuia sa ai 111 km/h ca sa nu poti contesta in instanta pv-ul. Prin urmare daca iti vine amenda plateste`o pierzi mai mult timp si bani in instanta daca iti vor suspenda permisu` mergi cu plangere la judecatorie, cu nr de inregistrare mergi la BPR iti da permisu pe loc inapoi ( pe durata procesului se suspenda sanctiunea ) apoi stii acum ce ai de facut impreuna cu un avocat dc nu te pricepi.Succes

Avatar utilizator
nutzu313
pasionat
Mesaje: 533
Membru din: Lun 25-Iun-2007 00:06
Localitate: focsani

Mesajde nutzu313 » Vin 22-Feb-2008 18:16

deci:radarul "nu mai vine" acasa. daca nu esti oprit in momentul in care esti iregistrat de aparatul radar cu viteza peste limita legala, fotografia venita prin posta nu mai are nicio valoare. sunt multe lucruri care pot fi contestate in cazul trimiterii prin posta (temperatura, conditii meteo, calibrare etc.....). credeti-ma pe cuvant 8)

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Vin 22-Feb-2008 19:27

oricum, peste 110 sigur nu aveam, posibil nici 100 (desi nu cred), dar aveam SIGUR peste 90km/h asa ca riscul e cam mare. oricum, m-am mai linistit.

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Vin 22-Feb-2008 20:13

daca bordul sigur nu iti afisa 110 sau peste, atunci ar trebui sa stai calm. oricum, sigur vei cotiza putin :(
eu am luat un radar cu 73. 200 ron, 100 in 24
"If in doubt, flat out!"


Înapoi la “Diverse”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187663
    Total subiecte 18614
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru catalinos