C4 1.6 HDi

Impresii de la primul contact cu modelele Citroen indiferent de varsta.

Moderator: Echipa Tehnica

segnorita
simpatizant
Mesaje: 60
Membru din: Joi 20-Oct-2005 15:53
Localitate: bucuresti

C4 1.6 HDi

Mesajde segnorita » Mar 25-Oct-2005 12:17

Am mers si eu cu un C4 cu motor 1.6 HDi de 92 CP si am ramas placut surprinsa.
Am in prezent un renault 21 din '89 cu motor de 2 l pe injectie cu cutie automata. Vroiam ca viitoarea mea masina sa nu ma lase si sa nu ma scoata din impas. Stiu ce insemna putere la motor! imi place sa plec prima de la semafor, in special datorita cutiei automate si sprintului de la motor.
Imi iau aceasta bijuterie. Mi-a placut sprintul, chiar daca are cutie manuala, si in special cat de bine se asaza pe drum, cat de usor se manevreaza volanul decat la a mea (desi si eu am servodirectie). Sa nu mai vb de dotari...

Alte opinii???

Avatar utilizator
kata
pasionat
Mesaje: 768
Membru din: Joi 03-Mar-2005 15:58
Localitate: Bucuresti

Mesajde kata » Mar 25-Oct-2005 13:58

o sa vezi numai "alte opinii"... :lol:
ai cam batut campii cu sprintul si cu cutia manuala/automata...
Stiu ce insemna putere la motor! imi place sa plec prima de la semafor, in special datorita cutiei automate si sprintului de la motor.


iar aici n-am inteles nimic:
Vroiam ca viitoarea mea masina sa nu ma lase si sa nu ma scoata din impas.

Avatar utilizator
kata
pasionat
Mesaje: 768
Membru din: Joi 03-Mar-2005 15:58
Localitate: Bucuresti

Mesajde kata » Mar 25-Oct-2005 14:02

iar daca cele 12.5 s date de constructor se numesc "sprint"...
vezi ca loganu' de 1.6 te face lejer! :shock:

segnorita
simpatizant
Mesaje: 60
Membru din: Joi 20-Oct-2005 15:53
Localitate: bucuresti

Mesajde segnorita » Mar 25-Oct-2005 14:28

Ca sa concluzionam si sa inteleaga fiecare (nu m-am exprimat eu bine):

Fiind obisnuita ca atunci cand apas acceleratia la maxim sa simt ca se misca de sub mine, vreau ca masina pe care o iau sa se apropie cat de cat de asta. Asta e ideea esentiala.

Plus ca masinile de tehnologie actuala pe benzina au delay-ul acela pe care toti il simtim cand apesi acceleratia la fund, renaultul meu nu face asa se infige direct. E super misto!

PS: Nu sunt amatoare de viteza, dar imi place sa stiu ca pot sa ies dintr-un impas.

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mar 25-Oct-2005 14:29

@segnorita: o cutie manuala e mult mai "responsive" decit una automata :!:
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

segnorita
simpatizant
Mesaje: 60
Membru din: Joi 20-Oct-2005 15:53
Localitate: bucuresti

Mesajde segnorita » Mar 25-Oct-2005 14:30

Da, intr-adevar, cu o mica exceptie. La plecarea de pe loc.

Avatar utilizator
kata
pasionat
Mesaje: 768
Membru din: Joi 03-Mar-2005 15:58
Localitate: Bucuresti

Mesajde kata » Mar 25-Oct-2005 15:29

asta de unde ai scos-o?

segnorita
simpatizant
Mesaje: 60
Membru din: Joi 20-Oct-2005 15:53
Localitate: bucuresti

Mesajde segnorita » Mar 25-Oct-2005 15:31

Din experienta mea si a prietenilor mei care au masini si imi zic ideile despre ele.

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Mar 25-Oct-2005 15:36

Putin offtopic. @kata, secundele alea ale loganului sunt doar pe hartie. Am vb cu destui care au masina asta, am si facut un sprint cu vreo 2 dintre ei si surpriza mare. Tot timpul ii vedeam in oglinda.

Loganul nu scoate secundele alea in veci, asta datorita cutiei prost etajate.

Da' vad ca o taxati la fiecare post, :roll: keep cool!

Avatar utilizator
tartorul
pasionat
Mesaje: 522
Membru din: Lun 02-Mai-2005 19:05
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde tartorul » Mar 25-Oct-2005 15:48

segnorita: motorul 1.6 HDi e un motor bun, dar nu e cel mai sprinten motor din gama Citroen. Daca te-a impresionat in mod placut e foarte bine, cei mai multi dintre noi l-au testat la drive test iar mi-e personal mi-a placut, insa daca vrei un motor "nervos" nu asta e cea mai buna alegere.

Poate ar trebui sa mergi cu o masina cu motor de 2000 si cutie manuala ca sa vezi diferenta dintre cele doua tipuri de cutii si nu sa asculti legende povestite de altii. :twisted:
Fun Citroen

MUGUREL PIRSCOVEANU
Pro Motor Rm.Valcea
Mesaje: 823
Membru din: Lun 03-Oct-2005 09:28
Localitate: ramnicu valcea
Contact:

Mesajde MUGUREL PIRSCOVEANU » Mar 25-Oct-2005 15:51

Pot sa ma bag si eu in discutii?
Si eu sunt de parere ca pentru un condus linistit de client normal cea mai buna plecare de pe loc o are cutia de viteze automata si hidramata.
Pe locul doi se afla cutia de viteze normala.
Si din nefericire pentru utilizatorii de sensodrive aceasta in regim automat pleaca cel mai greu de pe loc.
Placerea de avea putere, ti-o da insa cutia de viteze manuala. Astept insa cu mare interes noul Sensodrive de pe C4 care va fi scos la anul cu niste servomotoare de capacitate mai mare, care, cica, va schimba super!

segnorita
simpatizant
Mesaje: 60
Membru din: Joi 20-Oct-2005 15:53
Localitate: bucuresti

Mesajde segnorita » Mar 25-Oct-2005 15:53

tartorul scrie:segnorita: motorul 1.6 HDi e un motor bun, dar nu e cel mai sprinten motor din gama Citroen. Daca te-a impresionat in mod placut e foarte bine, cei mai multi dintre noi l-au testat la drive test iar mi-e personal mi-a placut, insa daca vrei un motor "nervos" nu asta e cea mai buna alegere.

Poate ar trebui sa mergi cu o masina cu motor de 2000 si cutie manuala ca sa vezi diferenta dintre cele doua tipuri de cutii si nu sa asculti legende povestite de altii. :twisted:


Stiu, ai dreptate. Ar fi trebuit sa testez o masina cu motor mai mare si sigur eram mai impresionata!
Dar eu am testat masina care mi-o cumpar. Erau mai multe motive pentru care o iau pe asta:
- Fatza de motor de 2, asta consuma mai putin
- Nu fac raliuri cu ea
- E mai iefitna.

Oricum, cu prima ocazie o sa testez si un motor mai mare.

Cel de 1.6 HDi este super ok pentru mine. Nu vreau sa fie chiar cum e cea pe care o am eu acum, dar oricum... Imi convine.

PS: Initial ma gandisem la un C3 XTR...

segnorita
simpatizant
Mesaje: 60
Membru din: Joi 20-Oct-2005 15:53
Localitate: bucuresti

Mesajde segnorita » Mar 25-Oct-2005 15:56

MUGUREL PIRSCOVEANU scrie:Pot sa ma bag si eu in discutii?
Si eu sunt de parere ca pentru un condus linistit de client normal cea mai buna plecare de pe loc o are cutia de viteze automata si hidramata.
Pe locul doi se afla cutia de viteze normala.
Si din nefericire pentru utilizatorii de sensodrive aceasta in regim automat pleaca cel mai greu de pe loc.
Placerea de avea putere, ti-o da insa cutia de viteze manuala. Astept insa cu mare interes noul Sensodrive de pe C4 care va fi scos la anul cu niste servomotoare de capacitate mai mare, care, cica, va schimba super!


Multumesc pentru acordul si opinie! :D
Intr-adevar la plecarea de pe loc este si va ramane cea mai agila cutia automata (pentru benzinarele mai vechi) dar la viteza nu simti acelasi lucru ca la cutia manuala.

PS: Oi fi eu mia neexperimentata, dar... totusi...

Avatar utilizator
kata
pasionat
Mesaje: 768
Membru din: Joi 03-Mar-2005 15:58
Localitate: Bucuresti

Mesajde kata » Mie 26-Oct-2005 08:02

se pare ca la tine termenul "agila" are cu totul alta semnificatie decat cea uzuala.

Avatar utilizator
adytzu
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 1308
Membru din: Vin 11-Iul-2003 09:34
Localitate: Bucuresti

Mesajde adytzu » Mie 26-Oct-2005 10:01

@kata, stai mai calm ca iei BAN!!!


Înapoi la “Test Drive”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11700
    Cel mai nou membru Eduard1973