Toyota Avensis vs Citroen C5

Impresii de la primul contact cu modelele Citroen indiferent de varsta.

Moderator: Echipa Tehnica

paco
carcotas profesionist
Mesaje: 1972
Membru din: Vin 07-Mai-2004 06:00
Localitate: Bucuresti

Mesajde paco » Vin 14-Iul-2006 16:52

Si mie-mi place Avensis-ul, cu tot design-ul cam conservator. Are o linie echilibrata, nu chiar nemteasca, adica nu f sobra, dar nici frantuzeasca. C5-ul mi se pare mai fain din spate, dar numai cel cu stopuri gen bumerang, primele modele mi s-au parut cam sterse.
Passat-ul nou nu-mi displace, arata bine interiorul, e bine finisat (chiar f bine) si imi place ca are nichel mult (cam mult, totusi...).
La preturi nu m-am uitat, ca nu e nici un pericol sa-mi iau asa ceva, oricum, nemtii stau sus cu pretul si ca strategie de marketing: ce-ar fi sa vezi un Mercedes cu pret de Fiat, nu s-ar duce de rapa reputatia de masina de superclasa?

vldst
pasionat
Mesaje: 936
Membru din: Mar 30-Mai-2006 13:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde vldst » Vin 14-Iul-2006 17:07

Sa nu exageram totusi. Nu ma astept sa pot cumpara un Passat la pret de Fiat Albea. Ce am vrut sa spun este ca daca compari pretul unui Passat cu alte masini din clasa lui (Avensis de exemplu, cu aceleasi dotari), vei constata ca Passat-ul e mai scump. Si parca masinile nemtesti s-au scumpit cam mult in ultima vreme. S-au cam lacomit nemtii astia. Prea au impresia ca VAG rulez si ca nu conteaza pretul, nemteasca sa fie. Daca nu sunt grijulii cu marketing-ul lor, s-ar putea sa se trezeasca ca le-o iau altii inainte cu vanzarile.

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Vin 14-Iul-2006 20:35

@vldst: una e raport pret/performante bun si alta e submotorizare. Eu m-am dat cu C5 cu motor de 1.8 si mi s-a parut submotorizat in conditiile in care eu simt foarte cuminte pe strasse. Unuia mai agresiv poate i s-ar fi parut puturoasa rau.
Te rog sa iti treci masina in semnatura.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

stevey
pasionat
Mesaje: 396
Membru din: Joi 15-Dec-2005 00:43
Localitate: romania
Contact:

Mesajde stevey » Mie 16-Aug-2006 09:52

Dar din pacate asa se intampla masinile de clasa mare ff scumpe vor deveni foarte ieftine din cauza mai multor factori,cost de intretinere, taxe, consum etc.Asta e se devalorizeaza mai repede decat astea mici.

paco
carcotas profesionist
Mesaje: 1972
Membru din: Vin 07-Mai-2004 06:00
Localitate: Bucuresti

Mesajde paco » Mie 16-Aug-2006 10:00

Ce bine! Abia astept sa-mi iau un Vel Satis cu 3000 de euro!
Hai si un C6, cu toate ca are sfere... :)
Apropos, masinuta asta (C6) n-a prea prins pe la noi, nu stiu cum e in Vest...

Avatar utilizator
tartorul
pasionat
Mesaje: 522
Membru din: Lun 02-Mai-2005 19:05
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde tartorul » Mie 16-Aug-2006 10:09

Presedintele Frantei are ca masina oficiala un C6 :)
Fun Citroen

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mie 16-Aug-2006 10:55

...inca de pe vremea cind nu era disponibila pentru muritorii de rind.
Din cite stiu eu ATS a vindut pina acum 3 C6, toate pe motorina. Deh, ce sa-i faci, audi a seis face ravagii :lol:
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
prafuit
pasionat
Mesaje: 764
Membru din: Lun 04-Iul-2005 15:37
Localitate: Bucuresti

Mesajde prafuit » Mie 16-Aug-2006 10:57

Totalul vanzarilor de C6 in Ro este de 8 buc. Nu stiu ce motorizari.

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Mie 16-Aug-2006 11:18

Am mers eu cu una...TAXIU :shock: .
Am stat la coada la taxiuri si am asteptat si tot lasam lumea in fata sa prind eu C6-le...
Mare rau bai nene in spate, te tavalesti pe jos, inauntru liniste totala, si cam atat ca m-am dat jos repede...
E altceva pe langa restul "Ceurilor"

george
pasionat
Mesaje: 250
Membru din: Dum 31-Iul-2005 11:48
Localitate: Cluj

Mesajde george » Mie 16-Aug-2006 11:30

Taxi cu C6????????? Incurcata e tara asta...

Avatar utilizator
adytzu
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 1308
Membru din: Vin 11-Iul-2003 09:34
Localitate: Bucuresti

Mesajde adytzu » Mie 16-Aug-2006 11:39

george scrie:Taxi cu C6????????? Incurcata e tara asta...


Nu chiar...Matrixu e acum pe alte meleaguri...muuuult mai civilizate (vezi locatie in avatar). :lol:

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mie 16-Aug-2006 13:51

Cu riscul sa va suparati pe mine, am sa va rog sa revenim la topic. Recunosc: si eu am fost off-topic :oops:
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
DinoG
simpatizant
Mesaje: 87
Membru din: Mar 13-Iun-2006 09:49
Localitate: Bucuresti

Mesajde DinoG » Mie 13-Sep-2006 11:18

nicum scrie:Cu riscul sa va suparati pe mine, am sa va rog sa revenim la topic. Recunosc: si eu am fost off-topic :oops:



Offtopic rau, A6 in orice comparatie cu limuzine (exceptand poate mercedes, BMW) cam iese invingator indiferent de cati tarani avem in Spania.

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mie 13-Sep-2006 11:29

DinoG scrie:
nicum scrie:Cu riscul sa va suparati pe mine, am sa va rog sa revenim la topic. Recunosc: si eu am fost off-topic :oops:



Offtopic rau, A6 in orice comparatie cu limuzine (exceptand poate mercedes, BMW) cam iese invingator indiferent de cati tarani avem in Spania.



...sa sterg sa nu sterg mesajul asta? :twisted:
Prefer sa nu imi iau aceeasi masina cu un taran, "a seis" adica... prefer oricind un "ce cinci".
Si gata cu off-topicul pls :)
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
alexd
Moderator
Mesaje: 1455
Membru din: Mie 26-Oct-2005 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde alexd » Mie 13-Sep-2006 12:03

nicum scrie: adica... prefer oricind un "ce cinci".


Mi se pare normala alegerea in cazul tau. doar un ce cinci te poate "sferici"


Înapoi la “Test Drive”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv