Spania

...Si nu numai ! Locuri pe care le-ati vazut sau pe care planuiti sa le vizitati.

Moderator: Echipa Tehnica

costis
simpatizant
Mesaje: 54
Membru din: Mie 15-Iun-2005 14:35
Localitate: Bucuresti

Spania

Mesajde costis » Mar 30-Mai-2006 17:34

Vreau sa merg la vara in Spania intr-un semitur (Madrid, coasta de est, coasta de sud, si apoi iar Madrid) cu masina (am fost anul trecut in Italia si a fost super). Cum e distanta prea mare intre Romania si Spania sa plec de-aici cu masina, o sa iau avionul pana la Madrid si acolo inchiriez o masina.

A mai fost cineva asa? Ce sfaturi imi puteti da cu inchirierea masinii (o sa fim 4 oameni - 2 soferi) (n-am mai inchiriat niciodata o masina). E mai bine sa o inchiriezi cand ajungi sau sa o inchiriezi de pe net (practic nu vezi ce iei dar nu mai umbli si stii sigur ca ai, eventual preturi mai mici)? Ce sfaturi imi puteti da cu privire la circulatia in Spania.

Alte date: Plec la sf lui iulie, 15 zile, ~3000Km

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mar 30-Mai-2006 19:22

Masina se inchiriaza catre o singura persoana si trebuie intrebat daca o pot conduce si altii. Daca nu vrei sa primesti un minicar, virsta minima e 25 de ani. Mai intereseaza-te daca permisul nostru e recunoscut acolo. Cel mai bine intrebi la sucursala romaneasca a agentiei respective (in caz ca exista). Mare atentie la conditiile de asigurare (daca vrei iti dau detalii), dar exista si asigurari suplimentare.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

costis
simpatizant
Mesaje: 54
Membru din: Mie 15-Iun-2005 14:35
Localitate: Bucuresti

Mesajde costis » Mar 30-Mai-2006 22:51

nicum scrie:Masina se inchiriaza catre o singura persoana si trebuie intrebat daca o pot conduce si altii. Daca nu vrei sa primesti un minicar, virsta minima e 25 de ani. Mai intereseaza-te daca permisul nostru e recunoscut acolo. Cel mai bine intrebi la sucursala romaneasca a agentiei respective (in caz ca exista). Mare atentie la conditiile de asigurare (daca vrei iti dau detalii), dar exista si asigurari suplimentare.


Am inceput sa caut pe net de masini de inchiriat si m-am lovit de chestia asta cu 25 de ani la modul ca trebuia sa platesti o taxa de 110 euro ca masina sa poata sa fie condusa de un sofer sub 25 de ani (eu am 24). Am mai vazut ca pentru extra driver se plateste o taxa suplimentara. Din ce am vazut la inchirierile pe net partea cu asigurarile e ceva de genul *, deci daca imi poti zice la ce sa fiu atent chiar ma intereseaza.

In legatura cu permisul, din cate stiu Spania a aderat la conventia de la Viena si conform legii romanesti permisul (nou) eliberat este valabil in tarile care au aderat la aceasta conventie. Oricum o sa incerc sa ma interez la ambasada Romaniei din Spania si la o firma de inchirieri. Alta chestie e ca nu am permisul mai vechi de un an, dar ca eu sa conduc este oricum o chestie optionala (desi mi-ar placea mult), avand in vedere ca 2 dintre noi au permis de cel putin 1 an. In Bulgaria cand am fost nu am avut probleme, dar nici nu m-a oprit politia.

Ca masina intentionez sa inchiriez ceva din clasa compacta, eventual daca gasesc tot C4 ar fi beton, daca nu Xsara, Megane, Golf, etc.

Mersi mult

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mie 31-Mai-2006 08:19

Spre exemplu, masinile pe care le-am condus in Germania, aveau asigurare in limita a 750 de euro parca standard. Existau si asigurari suplimentare optionale, care probabil ca acopereau mai mult, dar sincer la cum merg nemtii nu prea era cazul. Totusi limita aia era destul de mica, asa ca e bine sa fii atent. Cind am predat masina, fiind dintr-o tara din lumea a treia, s-au uitat aia indelung sa nu aiba zgirieturi, etc.
Ca amuzament, pe parbriz era lipita o eticheta care scria ceva de genul "este interzis ca acest vehicul sa fie dus in estul Europei" :lol: , iar cind am luat masina am fost intrebat daca merg in Italia (oamenii se temeau de furtul masinii).
In legatura cu permisul: daca aia nu iti recunosc permisul, nu iti dau masina. Adevarata problema cred ca va fi cu vechimea permisului tau.
Mai fi atent si la modalitatea de plata. De unde am luat eu masina nu se accepta plata cash.
Inca ceva: iti recomand calduros o masina cu navigatie, chiar daca vei plati mai mult.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

costis
simpatizant
Mesaje: 54
Membru din: Mie 15-Iun-2005 14:35
Localitate: Bucuresti

Mesajde costis » Mie 31-Mai-2006 10:58

Am gandeam si eu la faza cu navigatia dar cautatul hotelurilor in Italia a fost una dintre cele mai fun parti chiar daca atunci ne cam certam ca chiorii pe unde sa o luam. Am sa ma consult si cu partenerii de calatorie sa vedem ce facem.
Cu vechimea permisului ti-am zis ca nu e problema ca daca nu se poate nu-i bai ca are cine sa conduca. Cu faptul ca nu accepta cash iarasi nu-i nici o problema dar oricum bine ca mi-ai zis ca cine stie ce conjunctura nefavorabila aparea si nu puteam sa platim ;)

Arise
pasionat
Mesaje: 720
Membru din: Mar 20-Sep-2005 09:05
Localitate: Pitesti

Mesajde Arise » Mie 31-Mai-2006 15:50

Offtopic, da super tare. :)

Stateam si citeam faza cu minimul de 25 de ani, si ma gandeam: "Ba dai dracu, eu nu ma calific". Dupa vreo 20 secunde imi dau seama ca ma calific, ca eu am 25 ani.

Nu stiu de ce m-am imaginat ca avand 22. :lol:

redbeben
simpatizant
Mesaje: 98
Membru din: Vin 13-Ian-2006 15:03
Localitate: bucuresti

Mesajde redbeben » Mie 31-Mai-2006 15:58

alooo!!! costis si baieti!!!!!! nu trebuie 50 ani pt a inchiria masina

sfatul meu mergi in barcelona si mergi pe coasta pe ruta barcelona-valencia-alicante-granada-nerja-gibraltar-algeziras-cadiz-jerez-sevillia-cordoba-toledo-madrid-zaragosa-barcelona


masina noua si ieftina la solmar.com :D cam 17 euro /zi,iti trebuie doar carte de credit da nu sa platesti cu ea ci doar pt garantie(iti cer doar nr ei)si tre sa ai doar 21 ani dar minim 2 ani de cand ai permis-vezi conditiile pe net

se poate cere si un extra driver care nu stiu daca te mai costa ceva dar trebuie sa fie trecut in acte k daca te pocnesti o iei de la politie

am si harta pt voi daca vreti k eu am facut treaba asta si este suuuupppperrrrrrrr!!!!!!!!!!!

am facut 4200km in 10 zile si e super tare


va pun la dispozitie toata documenatia locurilor pe unde am fost,ce am vazut,poze daca vreti


tel meu e 0722283955

motorina e cam 1,2E si daca dai comanda de un diesel(eu am avut un c3) iti consuma la 120-130 vit de croaziera 4 l /100 deci pana in 200E motorina si cam 170 masina pe 10 zile

redbeben
simpatizant
Mesaje: 98
Membru din: Vin 13-Ian-2006 15:03
Localitate: bucuresti

Mesajde redbeben » Mie 31-Mai-2006 15:59

DOAR 21 ANI!!!!!!!!!


www.solmar.com



vedeti conditiile

costis
simpatizant
Mesaje: 54
Membru din: Mie 15-Iun-2005 14:35
Localitate: Bucuresti

Mesajde costis » Joi 01-Iun-2006 00:21

vezi ca e www.solmar-online.com Eu acolo am gasit de inchiriat masini. Nu m-am prins daca au in Madrid birou (din ce am vazut doar Murcia, Valencia si Alicante). In partea cealalta era ceva cu Mexic :)

Daca mai stie cineva firme cu inchirieri de masini sariti.

Cam aceiasi ruta o sa o am si eu numai ca plec din Madrid. Deja mi-am luat biletele de avion, am vrut sa am zboruri ca sa pierd cat mai putin timp. Bucuresti 9 - Madrid 11.35, la Barcelona ajungeam la 10 seara sau ceva de genul asta si pierdeam o zi aiurea.
Ruta o sa fie: Madrid(2), Barcelona(4), Valencia(1), Cartagena(1), Granada(2), Sevilia(2), Cordoba(1), Toledo(1), Madrid. In total 14 nopti si 14 zile. Ultima zi nu o pun ca zburam inapoi la Bucuresti. Inca e orientativ traseul dar nu cred sa se schimbe prea mult. Din Barcelona vreau sa merg si in Andorra unde am inteles ca e superb.


Înapoi la “Drumuri Europene”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187674
    Total subiecte 18621
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern