Santorini

...Si nu numai ! Locuri pe care le-ati vazut sau pe care planuiti sa le vizitati.

Moderator: Echipa Tehnica

danpopa
pasionat
Mesaje: 136
Membru din: Mar 11-Oct-2005 13:05
Localitate: Bucuresti

Santorini

Mesajde danpopa » Mar 22-Aug-2006 17:27

situata in nordul Cretei, insula Santorini este de o frumusete greu de descris in cuvinte.

de asemenea, este greu sa te duci acolo cu masina ta, iar daca tii neaparat, trebuie sa mergi pana in Atena iar de acolo sa te imbarci pe un ferry care face cam 8 ore, noaptea.

eu am fost cu avionul, dar mi-am inchiriat o masina (adica Matiz, ca era mai ieftina decat C3 sau Pluriel...).

am trait sa vad cele mai inguste sosele cu 1 banda sau cu 2 benzi, mai inguste decat in Creta.

sa fiu cat mai concis:

- e putin mai greu sa gasesti un loc de parcare, din cauza ca parcarile sunt cam rare si amenajate pe un loc viran, adica "pe camp", fara marcaje, dar semnalizate, chiar daca sunt langa plaja sau langa centrul orasului. pe sosea nu se poate parca decat pe portiunile mai late.
- soselele lor sunt destul de denivelate, deoarece ei pun plombe in continuu, adica covoare asfaltice de cativa kilometri.
- nu poti sa mergi tare, pentru ca sunt multe curbe sau pante, putine linii drepte, dar si aglomeratie de scutere, ATV-uri sau alte masini.
- nu am vazut decat o singura masina de politie
- nu e recomandabil sa mergi noaptea, pentru ca soselele nu sunt iluminate decat pe portiuni scurte, in apropierea oraselor
- nu sunt indicatoare decat in intersectiile mai mari cu privire la directia drumului respectiv (am ratacit 10 km pe langa aeroport, pentru ca nu vazusem singurul indicator pe acea raza, pana m-am oprit in fata unei case si am intrebat pe unde trebuie sa o iau)

v-am taiat pofta de Santorini? oricum, daca ajungi acolo, neaparat trebuie sa iti inchiriezi o masina macar pt cateva zile ...

daca imi mai aduc aminte de ceva, mai adaug un post. daca merge cineva pentru prima oara in Santorini, sa imi dea un pm sau un mail si raspund cu cea mai mare placere...
Xsara 1.6 / C4 1.4

Avatar utilizator
silvius
pasionat
Mesaje: 619
Membru din: Dum 13-Aug-2006 23:30
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesajde silvius » Mar 22-Aug-2006 17:51

mai simplu mergi in creta unde noul 'drum national' (etniki odos) este super super super ca peisaje dar si calitativ. Intr-adevar conduceti pana in pireus - atena de unde luati ferry la 8.30 seara si ajungeti dimineata pe la 5, dar merita
alarma, clima, cd, praguri, navigatie, so on... - B-08-BBK[img:824728406b]http://www.tour-romania.info/citroen/avatarmare.jpg[/img:824728406b]

MUGUREL PIRSCOVEANU
Pro Motor Rm.Valcea
Mesaje: 823
Membru din: Lun 03-Oct-2005 09:28
Localitate: ramnicu valcea
Contact:

Mesajde MUGUREL PIRSCOVEANU » Mar 22-Aug-2006 23:39

Eu ma risc si nu dau pm sau E-mail.

De 5 ani eu ma duc in fiecare an in Grecia. Anul acesta am fost pe Rodos. SUperlativul a fost la ordinea zilei... mai putin partea financiara. Pur si simplu m-am simtit JEFUIT! Pe langa faptul ca a fost o caldura groaznica, motiv pentru care cheltuiam cate 30 Euro la fiecare 30 de minute, adica ce beam iesea prin transpiratie, totul avea preturi EXORBITANTE. In rest este suuuuuuuuupeer insula. Am vazut niste chestii foarte interesante (Lindos-oras de 2500 ani), o peninsula unde se intersecta Marea Egee cu Meditereana si daca batea mai tare vantul, se acoperea plaja(100m latime) de apa si ramaneai cu masina inecata, servire exemplara la ORICE CARCIUMA (m-am convins ca in Romania si daca investesti 10 milioane de euro intr-o carciuma, fara oameni nu poti face nimik), am inchiriat un choper in primele 2 zile si dupa ce am cautat 3 zile o masina de inchiriat, am gasit cu chiu cu vai un 206 CC. Am cautat cu disperare orice: Matiz, Getz sau Jimny dar erau toate inchiriate. Din cauza italienilor prea multi ( in centrul orasului parca mergeam pe Via Apia in Roma!) si datorita 15 august: Sf. Maria, sarbatoare foarte mare la greci. In fine... am ramas cu un gust amar al Pejoului 206 CC, care desi imparte niste componente cu marca Citroen, ramane o masina instabila si extrem de ingusta, si aici fac comparatia cu Plurielul care te rasfata cu niste optiuni (care se pare ca la 19000 euro ale lui 206 sunt doar visuri) atasate unui confort interior (desi sunt mic de statura, nu puteam sa vad din cauza ramei parbrizului in fata- iar ca chestie parasolarul are rol de oglinda nu de a te feri de soare) si cu posibilitatea imbarcarii a 4 persoane! Pret choper: 40 euro/zi + 10 euro casco, pret 206 CC 100 euro/zi!Exorbitant! In Skiatos (insula care mi-a placut cel mai mult) am luat scuter cu 70 euro/10 zile si un Suzuki Jimny costa 17 euro/zi! Va rog sa faceti comparatia voi singuri.

Dar am deschis si eu subiectul acesta pentru ca se pare ca Grecia este tara preferata a majoritatii europenilor ( nu pun la socoteala Bahamas, Tahiti si chestii d'astea accesibile numai celor cu foarte multi bani), si pentru ca in fiecare an am fost intr-un loc diferit (Skiatos de 2 ori, Corfu, Zakintos- raport pret/sevicii cel mai bun, Delphi, Lamia- pt raliu)si anul acesta chiar mi-am dorit sa merg in Santorini la recomandarea lui Marco Tempestini care mi-a spus ca desi are un iaht in Cuba mereu parcat, prefera Santorini pt concediu la orice ora. Si culmea: mi s-a parut mai scump decat Rodos!

Intrebari pt dancld: cat costa o bere la o terasa? cat a costat de inchiriat masina? cati km de plaja cu nisip au acolo? cum ti s-au parut seviciile? cum era relieful ? (munte si direct apa? sau plaja lina? pt ca in Delphi ma uitam de la 900 m altitudine la o plaja minunata la numai 2 km departare!) Este adevarat ca sunt toate casele cu alb si albastru si asezate in scara cu stradute inguste? Ce ti-a ramas cel mai mult in memorie? Si inca ceva: TE INVIDEZ ca ai fost acolo! :evil: :evil:

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mie 23-Aug-2006 08:35

La Skiatos am fost si eu :D
Foarte frumos, mai ales plaja si orasul cu casele asezate una in alta, despartite doar de niste poteci serpuitoare, de nu puteai sa mergi nici cu scuterul, doar pe jos.
Mugurel, preturile pe insule sint foarte mari. Spre exemplu la Skiatos pe plaja erau doar nordici, adica doar de-aia cu bani. Un sezlong era 10 euro parca, o umbrela nu mai stiu cit, toate bauturile aveau niste preturi de mi-a trecut setea instant.
In schimb pe partea continentala, preturile erau foarte decente: 90 de eurocenti o sticla de racoritoare de-a lor, un soi de tutti fruti, dar naturala, 1 euro sau 1,1 euro berea la doza Heineken (Amstel parca era mai scumpa un pic). Toate astea la magazin. La circiuma o bere era in jurul a 4 euro. Cam mult, dar sucurile erau din partea casei.
Am inchiriat un scuter cu 25 de euro/24h si cel mai ieftin era 20 parca. L-am luat cu rezervorul plin si trebuia sa-l dau tot asa. Mi-a parut rau ca nu aveam carnetul la mine, ca un Ford Fiesta era cam 50 sau 55 de euro. Aveau si masini mai mari, dar si preturile erau corespunzatoare.
Serviciile mi s-au parut ok. Spre exemplu in sala de mese era o fatuca care nu facea altceva decit sa vegheze sa nu ramina turistii fara mincare. Cum se termina ceva, facea un semn si veneau de la bucatarie cu inlocuitori. Nu zicea nimeni nimic daca mincai pina plezneai, nu primeai priviri urite, daca iti umpleai a n-a oara paharul cu suc. Impresia generala a fost ca oamenii aia chiar traiesc din turism si macar isi dau silinta ca turistii sa fie multumiti si sa mai revina.
Va mai recomand si Meteora. E pur si simplu alta planeta. Daca aveti camera video e super.
@Mugurel: eu am fost in septembrie, exact din cauza caldurii. Fiind rasa blonda nu prea ma impac cu caldura si cred ca am ales foarte bine. Oricum la ei sezonul dureaza pina la sfirsitul lui octombrie.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

danpopa
pasionat
Mesaje: 136
Membru din: Mar 11-Oct-2005 13:05
Localitate: Bucuresti

Mesajde danpopa » Joi 24-Aug-2006 08:52

pentru Mugurel:

1. masina inchiriata prin telefon, discutii in limba engleza, numar de telefon reprezentanta Santorini luat de pe www.Hertz.com, intelegere finala pe email, pentru 7 zile calendaristice (ridicata in prima zi, seara la ora 19 - predata in a 7-a zi, dimineata, la ora 6.30 - la aeroport / m-am dat jos din avion si m-am urcat in masina si invers) = 248 euro (inchirierea + asigurarea third party) + 200 euro garantie (garantie lasata la preluarea masinii si luata inapoi la predare, pentru ca nu am vrut sa prezentam cardul Visa emboasat).

2. berea la terasa era intre 1.5 euro si 3 euro (o singura data am reusit sa dau 3 euro pe o bere, la o terasa de super fitze). mentionez ca nu am fost decat la terase unde am si mancat. nu am fost la terase de tip pub sau bar.

3. la magazine, apa plata era 0.80 / 1.5 litri, iar sucurile in jur de 1 - 1.5 - 2 euro, depinde de volum.

4. pentru 2 sejlonguri + masuta + umbrela am platit intre 5 si 7 euro, atentie, cu chitanta fiscala. diferentele de pret sunt de la o plaja la alta, in functie de specificul plajei. da, pentru ca la o plaja normala cu nisip negru este 5-6 euro, la plaja rosie este 7 euro.

5. mancarea era foarte buna. foarte curat, foarte ingrijit. am plecat din tara cu gandul ca va fi mult mai scump decat in Creta (unde am fost n 2005), dar nu a fost chiar asa. cam 5 euro era o salata, iar 10-15 euro un fel de mancare.

6. relieful. insula Santorini are o forma de potcoava. pe partea din interior, este munte, acolo sunt Oia, Firostefani, Imerovigli si Thira. deci munte direct in apar.
pe partea din exterior, sunt plajele (Kamari, Perisa etc.). relief mai lin. deci din orice oras ai de mers cel putin 5 km pana la plaja.

7. plajele nu sunt cu nisip ca la noi, ci cu pietricele foarte fine de roca vulcanica (neagra sau rosie). cu cat inaintezi in apa, pietrele sunt tot mai mari, dar nu neaparat ascutite. cam toti francezii aveau niste sandale inchise din plastic, cu striatii pe talpa, bune pentru asa ceva. noi nu am gasit de cumparat.

8. poze. din cauza nenorocitului de servici (si pentru ca inca nu mi-am bagat net acasa) inca nu am reusit sa prelucrez cele mai frumoase poze de acolo.

am postat pe net aici:

http://www.fotothing.com/danpopa/


nu stiu daca am voie sa postez poze pe aici si la ce dimensiuni.

9. ce mi-a placut.

mi-a placut mancarea. mi-a placut zambetul oamenilor si promptitudinea. mi-a placut mirosul de ulei de masline si fumul de peste fript. mi-a placut curatenia si simplitatea zidurilor si scarilor. mi-au placut cainii lor vagabonzi si pisicile catarate pe ziduri. mi-a placut si apusul. mi-au placut culorile. mi-a placut ca nu am vazut kich-uri decat la buticurile de suveniruri de 1 euro bucata.

Mugurel, zilele astea voi face Resize la rezolutie pentru pozele care mi-au placut si ti le trimit pe mail. voi vorbi si cu sotia mea sa ne amintim exact preturile la mancare. cand vezi o oferta (adica localitatea si hotelul), arata-mi ca sa iti spun exact despre ce e vorba.

foarte putin se poate intelege despre Santorini si din GoogleEarth.
Xsara 1.6 / C4 1.4


Înapoi la “Drumuri Europene”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187675
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern