Italia

...Si nu numai ! Locuri pe care le-ati vazut sau pe care planuiti sa le vizitati.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
B25BUY
pasionat
Mesaje: 381
Membru din: Mar 29-Noi-2005 15:54
Localitate: BUCURESTI

Bucuresti - Psakoudia !

Mesajde B25BUY » Mie 20-Sep-2006 10:45

Salut !

Am facut drumul Romania- Grecia... 9 - 19 sept !
Grecia este o tara frumoasa, peisaje deosebite, servicii de calitate...oameni amabili.
Drumul a fost ok, cam lung ce-i drept, 13 ore la dus si 12 ore la intors cu tot cu vama, cu tot cu aglomeratia din Bucuresti.
In BG, nu au fost probleme, m-a oprit un amarat de politist, sa -mi spuna ca am incalcat viteza legala cu 20Km/h, i-am zis ca nu-i adevarat si mi-a dat voie sa plec...
Drumuri proaste la BG, urate, saracie, nu prea mi-a placut, crea impresia ca mergi prin padure...Foarte multe restrictii de viteza, pe care le respectam mai mult sau mai putin...
Magaria mare insa o reprezinta taxele IMENSE pe care le-am platit la noi...
atat la dus cat si la intors:

60 USD - cartea verde
20 RON - pod
45 RON - taxa dezinfectie ( o frectie, batjocura pe fata)
6 EUR - taxa ecologica

la BG:
si la dus si la intors:
6 EUR - taxa ecologica
4 EUR - vinetta lor

deci in total , cam 100 EUR platiti de-ampixulea...pentru nimic...
am iesit cu un consum mediu de 6.3l/100 Km pentru 2550 Km parcursi.

kristi
pasionat
Mesaje: 287
Membru din: Joi 20-Apr-2006 18:33
Localitate: Bucuresti

Mesajde kristi » Mar 26-Sep-2006 13:57

Tocmai m-am intors din Italia, unde m-am plimbat destul de mult si pe s-uri si pe autostrazi.

Ca traseu la dus am fost prin Szeged- Budapesta - Viena - Innsbruck- pasul Brenner si de aici pe s-uri pana la Rapallo9 Langa Genova). In prima zi am facut Bucuresti-Innsbruck cam 1600 km singur in masina, am plecat la 0:40 din Bucuresti si la 23:30 am ajuns la Innsbruck, nu m-am simtit obosit de lungimea drumului.

A doua zi am pe 400 km - pasul Brenner si s-uri in Italia am facut cam 9 ore. Sunt multe limitari de 70 km/h, multe benzi continue si puzderie de localitati, iar uneori drumul urca pe dealuri destul de abrupt. Nu recomand nimanui sa incerce mai mult de 100-200 km pe s-uri decat daca are timp de piedut.

La intoarcere am facut Milano-Sibiu tot fara oprire 1800 km ( de data asta prin Venezia - Trieste - Villch - Graz - Nickelsdorf - Szeged - Cenad - Arad - Bucuresti) la Sibiu am dormit o ora si apoi am mers pana acasa.

Daca cineva are intrebari despre Italia, eventual traseu sunt bucuros sa-i spun tot ceea ce stiu.

Avatar utilizator
B25BUY
pasionat
Mesaje: 381
Membru din: Mar 29-Noi-2005 15:54
Localitate: BUCURESTI

Mesajde B25BUY » Mar 26-Sep-2006 14:13

ai cam mers ceva...
cam cat ti-a consumat in medie ?!

kristi
pasionat
Mesaje: 287
Membru din: Joi 20-Apr-2006 18:33
Localitate: Bucuresti

Mesajde kristi » Vin 20-Oct-2006 08:54

Computerul de bord mi-a dat 6, real a fost cam 5,7. Nu am mers aproape deloc cu climatronicul, dar am prins destula ploaie in Italia.


Înapoi la “Drumuri Europene”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187675
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern