Prapastiile Zarnestilor_Sat Pestera(nu cel din Bucegi) Rucar

...Si nu numai ! Locuri pe care le-ati vazut sau pe care planuiti sa le vizitati.

Moderator: Echipa Tehnica

reallifehunter
just curious
Mesaje: 16
Membru din: Dum 09-Apr-2006 10:51
Localitate: Bucuresti

Prapastiile Zarnestilor_Sat Pestera(nu cel din Bucegi) Rucar

Mesajde reallifehunter » Sâm 29-Apr-2006 23:16

Drum de o frumusete greu de imaginat si NEMARCAT pe vre-o harta,atentie:
Zarnesti,apoi iesire spre prapastiile Zarnestilor(unde se poate merge cu masina sau pe jos pana se infunda drumul) apoi inapoi la cabana Gura Raului,Cabana Gura Raului,dupa cabana,cam la 1 km se bifurca la dreapta un drum spre satul Pestera,nu are legatura cu Pestera-Padina, se tot urca pe drum de pamant,forestier,se atinge satul pestera la nivelul golului alpin,privelisti de nedescris,plaiuri mioritice,apoi se coboara spre culoarul Rucar Bran,unde se aterizeaza efectiv din neant!
Drumul este asemanator cu drumul pana la Babele pe Caraiman,serpuind prin prapastii si inaltimi,dar se poate merge.
Eu am fost cu un Tico si nu am avut nici un fel de probleme obiective(exceptandu-le pe cele subiective ale sotiei care oscila inte"fantastic"'"superb" sau "esti nebun"'"eu cobor!")
Repet,nu este drum de off-road,doar de factor psihologic(Oraseanul speriat) :D
A,a nu se uita aparatul foto,altfel totul va fi un dezastru si regret la intoarcere(cazul meu).
Si nu se merge pe ploaie ,drumul devine impracticabil.
Succes!

reallifehunter
just curious
Mesaje: 16
Membru din: Dum 09-Apr-2006 10:51
Localitate: Bucuresti

Clarific

Mesajde reallifehunter » Sâm 29-Apr-2006 23:20

Dupa cabana Gura Raului din directia oras Zarnesi,drumul secret este spre stanga,cam la un km distanta de cabana.
Am scris dreapta gandindu-ma ca mergeti inainte pe prapastii pana se termina drumul,pentru a le vizita,apoi la intoarcere drumul vine pe dreapta ,la un km pana in cabana.
Cu scuzele de rigoare. :wink:

costis
simpatizant
Mesaje: 54
Membru din: Mie 15-Iun-2005 14:35
Localitate: Bucuresti

Mesajde costis » Mie 03-Mai-2006 10:38

eu am facut drumul asta cu bicicleta acum vreo 6 ani. Intr-adevar superb.

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Mie 10-Mai-2006 20:21

eu am incercat sa urc din moieciu in satul pestera, am ajuns in sat dar cand am vazut ca mai trebuie sa urc un deal MAAAARE pana la pestera si ca se incalzise si motorul am cedat nervos si m-am intors.in plus nu aveam roata de rezerva si drumul nu era nici macar "nemodernizat".
zona foarte frumoasa!
data viitoare o sa incerc ori cu mbike-ul ori pe jos.
Cosmin
high energy music expression

cit16v
pasionat
Mesaje: 330
Membru din: Mie 12-Noi-2003 22:32
Localitate: Bucuresti,Rm.Valcea

Mesajde cit16v » Mie 10-Mai-2006 20:49

bezz scrie:se incalzise si motorul


Scuze de offtopic, dar la ce temperatura ajunsese motorul?Acelasi motor am si eu si sunt curios cat de mult se incalzeste sa zicem in bucuresti, pe stefan cel mare, la ora de varf si la aproximativ 30 de grade afara.Mie nu mi-a trecut de 90 de grade, dar de cand am eu masina(din toamana :arrow: temperaturi mai scazute), nu mi s-a ridicat de la liniuta care marcheaza jumatatea dintre 60 si 90 de grade adika 75.

Avatar utilizator
dac55
simpatizant
Mesaje: 40
Membru din: Lun 05-Dec-2005 22:57
Localitate: calarasi

Mesajde dac55 » Mie 10-Mai-2006 21:33

Traseu extraordinar.L-am facut acum 2 ani din directia Moeciu-Pestera-Prapastiile Zarnestiului,coborat in Zarnesti-Plaiul Foii.Masina de atunci,o Dacia s-a comportat excelent.Chiar daca drumul este de pamant,se poate merge destul de lejer,dar cu atentie.Daca sunteti in trecere,nu ratati traseul!!!

Avatar utilizator
WLD
Admin CITROclub
Mesaje: 2136
Membru din: Mie 05-Mar-2003 16:36
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16v '88 si 89
2: XM TurboCT '95, XM V6 '96
3: Xsara 2.0hdi stage 1+
Contact:

Mesajde WLD » Mie 10-Mai-2006 23:38

Frumoasa zona, faceam revelioanele in satul Magura in timpul facultatii. Ce vremuri...
A intrat careva dintre voi cu masina pe drumul din Prapastii in ultima vreme? Zona a fost declarata rezervatie si stiu ca nu mai e voie sa treci de bariera de la Gura Raului...
Imi aduc aminte cand ma plimbam noaptea pe acolo cu 3-4 saniute legate de masina - cu tot cu echipajele aferente :mrgreen:

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Joi 11-Mai-2006 15:04

off topic
@cit16v cred ca batea undeva inspre 100 grd...in doua situatii mi-a sarit de 90 (dar nu s-a dus mai departe de 100) pe drumul spre pestera si pe valea azugii, in conditii foarte asemanatoare:drum forestier, mers turat, cu vit. 1 sau maxim 2.Pe asfalt s-o bat si n-a vrut sa treaca de 80 grd :lol: mititica, se infierbanta greu
Cosmin

high energy music expression


Înapoi la “Drumuri Europene”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187675
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern