Statiunea Balvanyos - ceva care merita sa fie vazut

...Si nu numai ! Locuri pe care le-ati vazut sau pe care planuiti sa le vizitati.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
DanT
Moderator
Mesaje: 2870
Membru din: Lun 24-Iul-2006 13:10
Localitate: Bucuresti
Masina: Xsara Picasso 1.6 Hdi 2008
2: Citroen C5 2.0 HDi 2004
3: Saxo S1 16V VTS, Xantia X1 Activa

Statiunea Balvanyos - ceva care merita sa fie vazut

Mesajde DanT » Mar 03-Oct-2006 16:53

drumul de care va povestesc se afla ca derivatie din drumul E577 intre brasov si tg secuiesc. odata ajuns in tg secuiesc ai cam 21 km pana in balvanyos si de acolo ai cam 25 de km pana in bixad ( care se afla pe ruta dintre brasov si sfantu gheorghe. bucata de drum de care povestesc este relativ ingusta( 1 banada pe sens) ce travesreseaza muntii vulcanici din harghita si covasna ...astltul este de o calitate buna, curbele sunt stranse si extraordinar de multe cam din 150 in 150 de metri. drumul are pe stanga munte sau zona foarte bine impadurita si pe partea opusa vale destul de adanca si abrupta si nu are parapeti ..
practic in zona aia esti tu cu drumul si masina ... circulatia este foarte redusa in zona datorita gradului de risc pe zona. in 2 zile cred ca am vazut 15-20 de masini. si apoi mai este si portiunea de catarare pe asfalt (nu forestier) catre lacul sf ana (950m altitudine) si tinovul mohoci (1050m). ca varietate cu drum forestier f ingust se poate incerca si urcarea catre cetatea balvanyos ... sunt peisaje superbe daca vreti sa va opriti si sa vedeti ceva frumos ...

zone de vizitat: lacul sf ana, tinovul mohoci (un lac cu o colmatare inversa de la suprafata catre fundul lacului - sunt 5 astfel de lacuri in lume, 2 in rusia, 1 in sua si 1 in peru), pesterile sulfuroase si izvoarele minerale din balvanyos, cetatea de acolo, restul de peisaje pentru care nu exista cuvinte ... tot aproape sunt si baile tusnad)

ca drum dus poate fi adoptat dn1 si apoi e577 din bv ( distanata fata de buc ~250 km) si apoi la intoarcere e577 sau drumul de la sf gheorghe la bv si apoi venit pe drumul de la intorsura buzaului ...


mi se pare extraordinar ...

ca si cazare exista pentru cei pretentiosi hotelul best western (90e/camera dubla) sau cazare sus la lacul sf ana ( 500.000 /camera dubla) exista inca un hotel in zona insa nu imi amintesc numele si nici ce tarife se practica

despre locuri de campare ar trebui vorbit cu custodele de la lac pentru ca zona este relativ periculoasa datorita salbaciunilor zonei: lupi si ursi)

tot ce pot spune este ca este superb :D :D
Dan
Dreptul de exprimare este liber, dreptul de a fi ascultat trebuie castigat!
Always aim for the Moon! Even if you miss, you'll land among the stars! - W. Clement Stone

Avatar utilizator
jgr1001
pasionat
Mesaje: 1533
Membru din: Mie 12-Ian-2005 10:37
Localitate: Bucuresti / Fagaras

Mesajde jgr1001 » Mie 04-Oct-2006 07:54

Am fost pe acolo de doua ori si parca as mai merge.... 8)
Din cate stiu este si foarte curata zona; am vazut cosuri de gunoi prin padure, in jurul lacului
Si imi place senzatia aia cand mergi pe tinovul mohoci, parca ai merge pe gelatina :D

Avatar utilizator
DanT
Moderator
Mesaje: 2870
Membru din: Lun 24-Iul-2006 13:10
Localitate: Bucuresti
Masina: Xsara Picasso 1.6 Hdi 2008
2: Citroen C5 2.0 HDi 2004
3: Saxo S1 16V VTS, Xantia X1 Activa

Mesajde DanT » Mie 04-Oct-2006 09:36

he-he ... zona este extrem de curata ...

iar tinovul mohoci este mai fascinant daca, in afara de senzatia de mers pe gelatina, bate vantul ...


simti atunci tangajul la intreaga suprafata a mlastinii ...
se misca pamantul sub tine cu brazi cu tot ...
in plus acolo sunt ceva plante carnivore si iarasi ceva care merita vazut pe mlastina este pinul pitic de tundra ... ceva care fosrte rar se gaseste pe alte meleaguri ... ;-)
Dan

Dreptul de exprimare este liber, dreptul de a fi ascultat trebuie castigat!

Always aim for the Moon! Even if you miss, you'll land among the stars! - W. Clement Stone

Avatar utilizator
kata
pasionat
Mesaje: 768
Membru din: Joi 03-Mar-2005 15:58
Localitate: Bucuresti

Mesajde kata » Lun 09-Oct-2006 15:37

zona e intr-adevar frumoasa, eu ma duc pe acolo in mod constant de vreo 15 ani.
cel mai interesant de departe sint izvoarele cu apa mezotermala (daca nu ai facut macar 1 data baie la strandul de ciocolata ai fost degeaba pe acolo :wink: ).

un aspect de retinut e ca drumul dintre bixad si balvanyos e trist rau, la fel si cel dinspre tg. secuiesc.

Avatar utilizator
DanT
Moderator
Mesaje: 2870
Membru din: Lun 24-Iul-2006 13:10
Localitate: Bucuresti
Masina: Xsara Picasso 1.6 Hdi 2008
2: Citroen C5 2.0 HDi 2004
3: Saxo S1 16V VTS, Xantia X1 Activa

Mesajde DanT » Lun 09-Oct-2006 16:08

@kata: eu cu batranica din semnatura ne-am simtit foarte bine pe drumul dintre tg secuiesc si balvanyos ... si am fos acolo cu 1 saptaman in urma ... ;-)
Dan

Dreptul de exprimare este liber, dreptul de a fi ascultat trebuie castigat!

Always aim for the Moon! Even if you miss, you'll land among the stars! - W. Clement Stone

paco
carcotas profesionist
Mesaje: 1972
Membru din: Vin 07-Mai-2004 06:00
Localitate: Bucuresti

Mesajde paco » Lun 09-Oct-2006 16:32

N-am inteles prea bine ce e acel tinov mohoci, unde e, cat e de mare etc.
Descrierile sunt f atractive...Poate reveniti la acest tinov...?

Avatar utilizator
DanT
Moderator
Mesaje: 2870
Membru din: Lun 24-Iul-2006 13:10
Localitate: Bucuresti
Masina: Xsara Picasso 1.6 Hdi 2008
2: Citroen C5 2.0 HDi 2004
3: Saxo S1 16V VTS, Xantia X1 Activa

Mesajde DanT » Lun 09-Oct-2006 16:46

tinovul mohoci este d fapt un fost lac glaciar la care a inceput colmatarea de sus in jos.. (ceva rarisim in lume). lacul are o suprafata de aproape 40 ha. particularitatea este urmatoarea: ai fundul lacului si apoi apa si peste apa asa ai depuneri de pamant in vegetatie specifica de tundra (majoritar muschi). pana la urma de-a lungul anilor a ajuns sa fie o zona (max 1/3 din suprafata lacului) suficient de rigida astfel incat sa poata fi mearsa cu piciorul cu un ghid (chiar custodele zonei). efectul special al lacului se simte mai ales daca bate vantul pt ca atunci intreaga masa semirigida plutitoare incepe sa se comporte ca un barca ... :) capata ruliu si tangaj .. suficient de mult incat sa iti fie putin teama :D ... e ceva care merita vazut ...
Dan

Dreptul de exprimare este liber, dreptul de a fi ascultat trebuie castigat!

Always aim for the Moon! Even if you miss, you'll land among the stars! - W. Clement Stone

paco
carcotas profesionist
Mesaje: 1972
Membru din: Vin 07-Mai-2004 06:00
Localitate: Bucuresti

Mesajde paco » Lun 09-Oct-2006 16:55

Am un amic geograf. Il omor! Cum de nu mi-a spus nimic pana acum despre asta?

kristi
pasionat
Mesaje: 287
Membru din: Joi 20-Apr-2006 18:33
Localitate: Bucuresti

Mesajde kristi » Mie 18-Apr-2007 10:16

Sambata vreau sa ajung pe acolo, poate sa-mi spuna cineva cum ajung din Balvanyos la tinovul mohoci, si cam cat de departe e de statiune?

SAMmy
pasionat
Mesaje: 431
Membru din: Mie 11-Oct-2006 23:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde SAMmy » Mie 18-Apr-2007 14:33

e super zona... pai daca mai mergi putin de la tg. secuiesc spre vrancea ajungi la lepsa/gresu - cheile tisitei...
alte meleaguri de poveste... de drum nu stiu exact ce sa spun, dar portiunea pana in tg. secuiesc e destul de busita...

din pacate n-am mai fost la tusnad/balvanyos/sf. ana de prin '95... gata! ma duc anu asta!
Citroën C6 Exclusive
Citroën C4 Coupé VTR

kristi
pasionat
Mesaje: 287
Membru din: Joi 20-Apr-2006 18:33
Localitate: Bucuresti

Mesajde kristi » Vin 25-Mai-2007 15:57

N-am mai ajuns cum mi-am propus, dar maine dimineata ma duc la vulcanii noroiosi si de acolo vreau sa ajung si la tinovul mohoci.
Am un gps cu Igo, dar nu cred ca o sa ma ajute foarte mult prin zona de acolo.
Pana in Balvanyos stiu sa ajung. Poate cineva sa-mi spuna ce drum caut din Balvanios sa ajung la tinovul mohoci?

paco
carcotas profesionist
Mesaje: 1972
Membru din: Vin 07-Mai-2004 06:00
Localitate: Bucuresti

Mesajde paco » Vin 25-Mai-2007 17:09

S-a explicat mai sus, intreaba si tu la fata locului, ca nu poti afla totul dinainte, de pe forum.
Altfel, unde mai e placerea unei eventuale rataciri...? 8)

Avatar utilizator
CostinAX
simpatizant
Mesaje: 91
Membru din: Lun 26-Iun-2006 13:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde CostinAX » Vin 25-Mai-2007 19:14

Salutare,

Daca pleaca cineva in acest week :

http://www.tourismguide.ro/html/orase/C ... /index.php

eu nu pot pleca ! :((

Drum Bun !
ImagineImagine[img]http://text.glitter-graphics.net/c

Avatar utilizator
kata
pasionat
Mesaje: 768
Membru din: Joi 03-Mar-2005 15:58
Localitate: Bucuresti

Mesajde kata » Vin 05-Oct-2007 08:13

aici trebuie corectat un pic numele tinovului mentionat mai sus, care se scrie mohos nu mohoci. cine e interesat de detalii poate sa dea cu google.


Înapoi la “Drumuri Europene”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11700
    Cel mai nou membru Eduard1973