Varna - Albena - Balcik

...Si nu numai ! Locuri pe care le-ati vazut sau pe care planuiti sa le vizitati.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
alexd
Moderator
Mesaje: 1455
Membru din: Mie 26-Oct-2005 13:41
Localitate: Bucuresti

Varna - Albena - Balcik

Mesajde alexd » Dum 01-Apr-2007 20:21

Pentru ca mi-am propus ca vara asta sa merg la mare la bulgari, si pentru ca aveam chef de aventuri in weekendul asta, mi-am luat ibiza (pipitza) sub fund si am purces la drum. Destinatia VARNA.
Trecut prin vama ca voda prin loboda, la Ruse cu putin simt de orientare am cotit-o pe drumul E70 care se spune ca duce direct la Varna, si este adevarat. la iesirea di oras ceva gropi, soseaua mai denivelata, dar asa vad ca are orice oras din SE europei care se respecta. Gropi la iesire ca poate nu mai pleci. Restul drumului bun, nu senzational, dar bun. Extrem de liber. La dus nu am facut mai mult de 3 depasiri. Am mers concentrat pentru ca existau portiuni mici de sosea dinamitate. Adica 20 km ca in palma, si brusc 100m cu gropi. Daca iti pierzi concentrarea este cam nasol sa treci cu 120 prin cratere bulgaresti. Astia nu au crapaturi ca noi, ci au canioane, in care cred ca seara traiesc familii intregi. Peisajul superb, maxim 4-5 sate intalnite in 250km pana la Varna. Acum stiu de ce sunt buni bulgarii la lgume, Ca mai mult pamant este nelocuit, si au unde sa le cultive. Totul in decor este salbatic, ceea ce pentru un turist trecator este placut. Mai nasol daca ramai cu masina pe acolo, nu prea vad o salvare usoara.
Ultimii 50 km pana in varna sunt acoperiti de un segment de autostrada, A2. Bunicica, tot asa, cu mici segmente plombate sau nu, inconjurata de acelasi decor deluros si spectaculos, in plus cateva cariere de piatra dezafectate, care dau un aspect de vulcani erodati dealurilor din care s-a scobit.
Varna este un oras care nu m-a impresionat cu nimic. Nici curat nici murdar, cam inghesuit, apasator. Constanta este departe. Cel putin cand intrii in CTa simti ca ai ajuns la mare, alt aer, miroase a mare. La varna niente, sincer, Ruse este un oras mai omogen, mai placut, chit ca este mai mic. Sensurile unice din centrul Varnei m-au facut sa depasec cota de benzina alocata excursiei. Ma invarteam fara succes pt ca ajungeam in acelasi loc.
Citisem despre un renumit parc si de o renumita plaja din varna. Sea Park, si plaja aferenta. Mare mi-a fost dezamagirea cand le-am vazut. Mai bine nu mergeam si ramaneam cu imaginea fotografiilor vazute prin pliante. Plaja absolut tragica, constructii derapanate de-a lungul ei, mizerie cat cprinde, terasamente rupte, distruse, o paragina totala, ce sa mai. asta la doar 1 luna inainte de deschiderea sezonului. Imposibil de crezut ca vor rmedia ei plaja lor renumita in 2 saptamani. Exclus. Parcul trist si el, plin de batrani necajiti care il folosesc pentru a scurta drumul dintre piata si locuinta. Ca orice oras bulgaresc care se respecta, Varna are si ea o strada dedicata promenazii, interzisa traficului auto. Aici totul OK, nimic de comentat, magazine de lux, restaurante, cafenele,McDonalds, KFC, Impinge Tava, banci, de toate mai putin alimentare. Exista inca din plin la ei genul de butic in care gasesti de toate, care la noi cam este pe cale de disparitie. In Varna nu am vazut sa aibe decat Metro si Kaufland. Greu de gasit o alimentara, dar preturile la restaurant sunt derizorii asa ca alimentara devine inutila.
O masa, doua persoane, cu meniul: mancare traditionala de vitel de lapte (un fel de tocanita fara sos, foarte gustoasa), salata de creveti si 2 sucuri, a costat transformat in lei fix 30 RON .
Hotelurile din Varna: dorind sa petrec noaptea la vecini m-am dus direct la un hotel de 4 stele (Aqua parca), destul de renumit prin pliantele de turism romanesti. naspa. Nu hotelul ci santierul de vis-a-vis unde se excava la foc continuu cu niste fadrome rusesti imense si galagioase.
Prin centru sunt multe alte hoteluri, mari si mici, pretul mediu fiind de 60 leva (30 E) . Eu am ales un hotel mic, l-am ales pt ca avea loc de parcare liber in fata si parea proaspat renovat. A fost foarte ok. Pt 1.000.000 lei am beneficiat de o camera cu televior, AC, frigider, mobilier nou, asternuturi moi (urasc apreturile ) baie impecabila dotata cu feon, uscator de maini, sapun si sampon, mic dejun inclus. Foarte important: a fost liniste! Receptionera foarte amabila, a inteles suficienta engleza incat sa isi dea seama ca vreau o camera. So, hotel, restaurant - super ok. Plaja : cea de la 3 lighiane din C-ta este un fel de Miami Beach fata de plaja Varnei.

Pt ca ddeja curiozitatea nu-mi dadea pace, am zis sa nu dau nici eu pace pipizei si am cum calatorului ii sade bine cu drumul, am purces spre Albena. Sa vada si ochiu' meu perla litoralului bulgaresc, statiunea care a eclipsat litoralul romanesc. Cam 30 Km de varna, printr-un peisaj de asemenea deluros si pe un drum de asemenea bombardat din 5 in 5 km cu cratere bine plasate, se gaseste statiunea Albena. Intrarea este strajuita de bariere, gen Mamaia. Deja ma emotionasem, am zis ca cine stie ce Hawaii Paradise ma asteapta. Dupa un drumeag asemanator cu drumul de intrare in Neptun, mi se arata minunea: Albena in toata splendoarea ei. Parca eram in Cap Aurora. Nu nu sunt rau, sunt doar realist. Hoteluri neimpresionante, aparent vopsite cu pensula sa dea bine in poze din elicopter, choscuri ca in Saturn, pe toata lungimea strazii, restaurante normale, cu stuf ca la 1 Mai, gropi (bineinteles), hoteluri incepute si neterminate (schelete din fier beton). aparent cam inghesuit, incercam sa-mi imaginez statiunea plina de romani....si loganurile lor minunate. Pai nu ai avea pe unde sa mai mergi! Dezamagit total, sincer spun asta. Mamaia, asa galagioasa si scumpa cum este ea, este peste albena cu 10 clase si 15 ani. Totusi, sa fim seriosi! Eu nu cred ca vreo tara ex-comunista a construit mai mult decat ceausescu, iar pe litoral au fost chiar niste arhitecturi reusite (la noi).
Plaja din albena este strajuita la ambele capete de dealuri. Lungimea ei este cu mult mai mica decat a celei din Mamaia, la fel si latimea. Tot in imaginatie faceam un scenariu : cu statiunea arhiplina, ar trebui instituita o forma de inscrieri cu randul la plaja acolo.
Cu speranta ca Balcik-ul, fosta localitate romaneasca, plina de istorie si trecut interesant sa imi dreaga impresia despre litoralul bulgaresc am purces intr-acolo.
Inca 30 km prin pustietate. conform semnelor de circulatie am intrat in Balcik. Orasul este construit pe o stanca, privit de sus este impresionant, frumos. Case mici, modeste, dar dispuse toate in panta. Un peisaj destul de rar, la capatul caruia este un mic port cu diguri in T . Mi-as fi dorit sa pot intra catre centrul orasului. Am incercat, dar credeti-ma ca doar 2 strazi am coborat si m-am intors de frica sa nu raman cu masina in gropi. Parca fusese un seism cu magnitudini impresionante. Gropi in care cred ca seara dormeau oameni! . am renuntat. La intoarcere, in viteza masinii, am observat un alt semn care ma indruma spre palatul reginei maria si spre gradina botanica pe undrum ce ocolea o padure. Acest nu era vizibil sensului opus. NU am mai intrat pt ca statea sa se intunece si tare mi-era frica ca nu mai vad gropile si ma intorc cu trenul.
Am innoptat in Varna.
La intoarcere am ratacit drumul (normal) si am iesit pe autostrada prin alta parte a Varnei decat prin cea prin care am intrat. Intr-un fel bine am facut pt ca ce mi-au vazut ochii nu am sa uit multa vreme.
Un drum lung de circa 2-3 km, care pe ambele parti avea parcuri auto. Zeci de mii de masini de vanzare, este foarte greu de explicat , practic imaginati-va un camp enorm ticsit cu masini si cu cumparatori. Era parcelat, probabil fiecare parcela avand proprietarul ei. Autovitul de la noi, asa zisul cel mai mare parc auto din SE europei, este un fel de parcare Dalli fata de targul de masini de la Varna. In mod constant vedeam trailere ce descarcau noi si noi transporturi. Sa nu va imaginati ca erau niste porcarii ruginite. Nu. Masini lucioase, frumoase, destul de noi, civilizate, ieftine. Am apucat sa vad foarte putin, doar cat am fumat o tigare. Un ford Fiesta din '98, AC/geamuri/abs/bnzina - 3100 leva (1500E), si un XM absolut superb, gri inchis, kit de caroserie musketier foarte fin, piele, abs, ac ,2000 benzina, an 95, 1800 leva. Adica in jur de 8-900 E.
Am zis "sa fie la ei" si am plecat cu masina mea noua pe care platesc cat nu face.
drumul de intoarcere si mai liber, doar 1 depasire si aia executata impotriva unui biciclist.

Concluzii:

Daca vreti sa va plimbati merita din plin.
Daca va asteptati sa gasiti un mic paradis in Bulgaria veti fi dezamagiti, litoralul romanesc este net superior. aici se vede felul de a fi a romanului, care intotdeauna zice ca-i mai bine la altiisi nu isi promoveaza valorile proprii.
Daca vreti mancare ieftina si servicii mai prietenoase, alegeti bulgaria. Eu aleg Grecia.
Daca noi mai avem 20 ani pana sa ajungem la nivelul Europei, bulgarii mai au 15 ani sa ajunga la nivelul Romaniei.
Citisem pe un forum o cearta care spunea ca bulgarii sunt un popor inferior noua. Nu stiu daca din toate punctele de vedere ne sunt inferiori, dar din cel al cunostiintelor de limba engleza da. Cu toate serviciile lor bune nu poti beneficia de toate pt ca nu te inteleg aia ce vrei si pana la urma renunti.

In urmatorul post am sa pun poze, cam slabe, dar asta este. Mi-am uitat acasa si aparatul foto, si telefonul cu camera mai de doamne ajuta.

Avatar utilizator
Lucian T
Stapanul Uleiului
Mesaje: 174
Membru din: Sâm 03-Apr-2004 21:03
Localitate: Bucuresti
Masina: CITROEN CX 20 RE, 1986

Mesajde Lucian T » Dum 01-Apr-2007 20:37

Cred ca ma voi lasa de citit romane... povestirile lui alexd sunt savuroase, realiste, si ...nu costa o caruta de bani precum cartile. Astept cu sufletul la gura capitolele urmatoare.
Recunosc, mor de placere cand ma plimb cu liftul!

Avatar utilizator
alexd
Moderator
Mesaje: 1455
Membru din: Mie 26-Oct-2005 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde alexd » Dum 01-Apr-2007 20:56

Scuze de roman. Nu am spus tot, am incercat sa mai comprim din informatii, dar pe parcurs mai "scot " eu cate ceva.

Poze :

autostrada spre Varna:

Imagine

Hotelul la care am stat:

Imagine

plaja din Varna:

Imagine

Imagine

zona de acces catre plaja din Varna:

Imagine

Parcul Sea Park:

Imagine

Imagine
Ultima oară modificat Dum 01-Apr-2007 21:27 de către alexd, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
alexd
Moderator
Mesaje: 1455
Membru din: Mie 26-Oct-2005 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde alexd » Dum 01-Apr-2007 21:09

tot parcul:

Imagine

zona de promenada din Varna:

Imagine

"kebab street" - un gang format din zeci de chioscuri care aveau ca singur scop producerea de shaoarme suspcte. Unul langa altul. 1.80- 2.10 leva/ shaorma, dicarbocalmul neinclus in pachet.

Imagine

tot zona de promenada ( are vreo 2 km buni)

Imagine

Avatar utilizator
alexd
Moderator
Mesaje: 1455
Membru din: Mie 26-Oct-2005 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde alexd » Dum 01-Apr-2007 21:19

Albena :

Plaja :

Imagine

pipiza, plaja si marea ( e si sotia pe acolo) :

Imagine

Cireasa de pe tortul automobilistic romanesc, comertul auto second-hand bulgaresc:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Si ca sa multumesc si citroenistii, iacata un tuning bulgaresco-balcanic, iintalnit la Varna :


Imagine

Avatar utilizator
aurelian
simpatizant
Mesaje: 57
Membru din: Lun 31-Iul-2006 20:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde aurelian » Dum 01-Apr-2007 21:46

:lol: eu merg de 1 mai, dar la golden sands, nu stiu daca e altfel acolo dar o sa va povestesc

pacat de noi ca nu reusim sa facem turism ..

Avatar utilizator
alexd
Moderator
Mesaje: 1455
Membru din: Mie 26-Oct-2005 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde alexd » Dum 01-Apr-2007 21:53

golden sands sunt in directie diametral opusa Albenei. Eu am ales Albena pt ca este considerata perla lor. Nu ma intelegeti ca nu mi-a placut excursia. Doar ca ma asteptam sa vad "catei cu covrigi in coada" si cand colo cateii nu aveau coada. Nu exista acel "ceva" la care te astepti.

Noi nu numai ca nu stim sa facem turism, nu cred ca stiu bulgarii mai bine. Noi nu stim sa ne facem reclama, noi ne facem anti-reclama. Peste astea din dorinta imbogatiri subite, preturile sunt cum sunt pt niste produse pe care platesti mai putin in bulgaria. De aici rezulta ca merita inca 400km pana in Grecia.

Avatar utilizator
alexd
Moderator
Mesaje: 1455
Membru din: Mie 26-Oct-2005 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde alexd » Dum 01-Apr-2007 22:02

daca stau bine si imi aduc aminte, am trecut si prin (pe langa) "golden sands". Nu am ajuns pe plaja, incurcasem drumul si nu stia nimeni sa ma indrume spre Balcik. Am oprit la un hotel destul de aproape de sosea, unde mi s-a parut ca puteam face o "pana de tufis". Ei bine m-am inselat :D .

paco
carcotas profesionist
Mesaje: 1972
Membru din: Vin 07-Mai-2004 06:00
Localitate: Bucuresti

Mesajde paco » Lun 02-Apr-2007 04:37

Cam dezolanta tara vecina si prietena!
Acum vreo doua decenii arata mai bine, aveau alune, blugi si adidasi de piele!
Totusi, de unde s-a iscat mitologia asta ca litoralul bulgaresc (sau romano-bulgaresc!) e mai de calitate? Inseamna ca romanii sunt tare snobi, si asta nu e bine...
Pana acum alexd e doar al doilea care spune ca e mai rau ca la noi, la restul lumii am auzit numai minuni! Dar e clar, sunt povesti vanatoresti...

Avatar utilizator
jgr1001
pasionat
Mesaje: 1533
Membru din: Mie 12-Ian-2005 10:37
Localitate: Bucuresti / Fagaras

Mesajde jgr1001 » Lun 02-Apr-2007 07:28

Eu am fost anul trecut la Nisipurile de Aur (sau Golden Sands). Mie mi-a placut.
La cati bani am dat pe excursie si la cat am mancat / baut acolo, cred ca au iesit in pierdere cu mine :lol:

Avatar utilizator
alexd
Moderator
Mesaje: 1455
Membru din: Mie 26-Oct-2005 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde alexd » Lun 02-Apr-2007 09:15

Nu zice nimeni ca a fost "neplacut". Nu este la inaltimea asteptarilor, iar preturile la mancare si servicii compenseaza oarecum. Eu sunt indignat pe romanii care spun ca la bulgari este mai frumos. Mai sa-i cred si eu, fara sa ii bag in seama pe strainii care imi tot spun ca avem o tara foarte frumoasa.

Onacus
simpatizant
Mesaje: 46
Membru din: Mie 06-Dec-2006 13:43
Localitate: Bucuresti

Mesajde Onacus » Lun 02-Apr-2007 11:37

A ne face de rahat in fata altora este o chestie tipic romaneasca. Foarte multi romani ne povestesc ce rai pe pamant este te miri pe unde si ce rahat mare este la noi.

Poate ca acum cu intrarea in europa vor pleca mai multi si vor reusi sa vada lucrurile asa cum sunt, nu povestite de tot felul de oameni care spala vase te miri pe unde si vin apoi acasa sa se dea regi spunand ce "caini cu colaci in coada umbla pe la altii".

Si chiar daca ar fi asa, si aia tot de jos au plecat, iar din senin nu pica nimic.

murphy
pasionat
Mesaje: 143
Membru din: Mar 16-Mai-2006 10:21
Localitate: craiova

Mesajde murphy » Lun 02-Apr-2007 11:50

nu e mai frumos, e vorba de preturi si de serviciile oferite.
pozele depinde unde si cand le faci. uite unele facute anul trecut:

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

in romania n-am vazut asa ceva la hotel de 3*:

Imagine
Imagine
zambeste, maine va fi mai rau. :D

george
pasionat
Mesaje: 250
Membru din: Dum 31-Iul-2005 11:48
Localitate: Cluj

Mesajde george » Lun 02-Apr-2007 11:57

Asa e! Conteaza foarte mult atmosfera, vremea (sa fie soare!) si cu cine mergi.
Am vizitat Londra de doua ori, odata pe ploaie si odata pe soare. Era alt oras!

Avatar utilizator
alexd
Moderator
Mesaje: 1455
Membru din: Mie 26-Oct-2005 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde alexd » Lun 02-Apr-2007 13:01

de acord cu voi, asta spuneam si eu, ca nu este odios, doar ca auzind atatea laude ma asteptam sa fie ceva nemaivazut de un biet roman obisnuit cu litoralul tarii si cu cateva statiuni grecesti.


Înapoi la “Drumuri Europene”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv