Varna - Albena - Balcik

...Si nu numai ! Locuri pe care le-ati vazut sau pe care planuiti sa le vizitati.

Moderator: Echipa Tehnica

REY
simpatizant
Mesaje: 66
Membru din: Mar 14-Noi-2006 22:15
Localitate: BUCURESTI

Mesajde REY » Mar 17-Apr-2007 11:36

:lol: aoleu , nu cadem de acord deloc :lol: :lol:
stai sa caut si imagini de ansamblu de sezon
:lol: :lol:

Avatar utilizator
alexd
Moderator
Mesaje: 1455
Membru din: Mie 26-Oct-2005 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde alexd » Vin 15-Iun-2007 21:07

In weekend-ul acesta sunt din nou in "scouting" bulgaresc...de sezon. Asa ca: "To be continued...."

lucian co
simpatizant
Mesaje: 36
Membru din: Joi 09-Mar-2006 21:36
Localitate: rm valcea

Mesajde lucian co » Sâm 16-Iun-2007 12:34

nu vreau sa spun decit ca sunt de acord cu opinia lui REY, am fost si eu in albena tot de 1 mai si am stat 3 zile la hotelul Albena Beach Club
si a fost net superior ce se ofera in Romania . Sa nu inteleaga cineva ca as fii impotriva litoralului romanesc ,dar frate acolo nu te deranjeaza nimeni te intelegi cu ei in engleza, sau romina uneori , destul de bine . E adevarat ca se cam grabeau sa finiseze unele lucruri cu bidineaua dar totusi merita sa te relaxezi in adevaratul sens al cuvintului pe plajele lor. Si inca ceva parca si marea e mai curata la ei .As posta citeva poze dar nu prea stiu cum
:oops:

eugenro2001
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 2436
Membru din: Mie 05-Mar-2003 09:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde eugenro2001 » Sâm 16-Iun-2007 21:15

Pt poze foloseste www.imageshack.us

Avatar utilizator
alexd
Moderator
Mesaje: 1455
Membru din: Mie 26-Oct-2005 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde alexd » Dum 17-Iun-2007 21:38

Gata, I'm back!

Plecarea s-a petrecut sambata de dimineata, pe la un 8. La 9 jumate treceam granita. De aceasta data a fost aglomeratie la frontiera, in partea bulgara, din cauza vinietei. Ma rog, mai mult din cauza smecherilor de bucuresti (ma numar printre ei) care mergeau pe jos sa plateasca, iar cei cu masinile din fata erau ultimii la coada. In sfarsit...am injurat sistemul bulgar, pe jivcov, simeon si gancio gancev si am purces hotarat la drum.
Ca de obicei, drumul liber. Cativa romani cu lighiane, care se credeau pe enterprise, capabila de warp 5. Ei erau capabili de 150km/h; 2-3 bulgari ametiti , un tir turcesc si...nema politie. Deviez un pic pentru ca nu pot sa nu remarc cum ma dau a "n"-a oara pe soselele bulgaresti si nu dau de politie, iar toti cei pe care ii aud sau citesc nici nu au trecut de vama si au luat amenda...ma rog...romanele sf revin la moda.
lTraseul: Bucuresti-G
iurgiu-Ruse- Sumen- Varna- Nisipurile de aur - Albena. Vestea buna este ca s-a asfaltat masiv din aprilie si pana acum. Cred ca sunt mai putin de 2km pe in total de drum prost . Peisajul frumos, pe alocuri spectaculos, verde, colorat. Poze mai jos:

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


In mai putin de 3 ore am ajuns in Varna(cu tot cu bucuresti, vama...pipi...). Ca orice om cu ceva minte, am oprit ca sa schimb 100 de euroi si 100 de lei. Cursul din statiuni este hotie la drumul mare, iar bancomatele sunt riscante.
In Varna nu m-am stapanit sa nu cobor spre plaja, sa vad ce progrese a inregistrat poporul vecin si preten si aprilie incoace. Sigur au inregistrat valuri mai mici. Plaja cvasi-aglomerata, aproape curat, nimic spectaculos:

Imagine

Tzushti in masina, si valea in statiuni. Prima oprire a fost in statiunea Constantin si Elena, sau Sf. Elena, nu stiu ca nu citesc bine in bulgara. Frumoasa statiunea, curata, cocheta, dar cam inghesuita, incluziv plaja penibil de mica (cel putin unde am orit eu masina). Nu am poze de aici, asa ca trebuie sa ma credeti pe cuvant.

Urmatoarea escala: Zlatni Nustiucum, adica Nisipurile de aur, adica golden Sands. Frumos, curat, vopsit, aranjat, aglomerat, ingust. Marea problema a acestei statiuni a fost arhitectul care a gandit strazile. De ce? Ca nu le-a gandit! Alambiacat, ingust si aglomerat. Intreaga statiune este un complex de suisuri si coborasuri, sensuri unice, strazi ce arata la fel. Un mare minus este comertul stradal. Chioscuri la fiecare metru. La noi este organizat, nene cu comertul, la astia e haos...dar haos, nu asa! Plimbarea poate deveni foarte dezorientanta, pentru ca nu preai ai cum sa iti iei puncte de reper. Aceleasi chinezarii peste tot. Te simti ca intr-un montagne russe. Nu va mai spun ca intr-o jumatate de ora de plimbare am strans vreo 50 de pliante si invitatii la cluburi/discoteci...
Lume foarte multa, marea majoritate nemti si rusi. Ramani si ei pe acolo, chiar si o nunta de calarasi se tinea printr-un local dubios.
Cui ii place agitatia, galagia, distractia, atmosfera de party all the time, sau atmosfera de balci, aici este locul unde trebuie sa-si petreaca concediul. Este o mamaia mai haotica.

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Preturile sunt...corelate pietei germane. Daca la Varna o amarata de shaorma e 2 leva, aici e 5. O apa minerala este 0.80, in oras 0.35.
Reamintesc cursul: 1.95 leva = 1 Eur. Mancarea cam scumpa, oricum mult mai scumpa ca in alte locuri. La pranz, 2 persoane am platit 30 leva, si nu m-am umflat...cam ca la noi.
Hotelul ales pt innoptare f. ok. Receptionerii nu. Pe langa faptul ca nu stiu engleza, in mod ilegal voiau sa retina buletinele pana la plecare. Nu le-a mers cu mine, atentie, nu va lasati pe mana lor, ca daca va pierd ei actele, va intoarceti cu sky-jetul.
Pretul: 70 leva cu mic dejun inclus, camera cu tv, ac (10 leve pe zi), si dus (formula fara bazin, fara nimic, direct pe jos). Mobilier nou, civilizat. Piscina mocca:

Imagine
Imagine

Plaja foarte ingrijita. Apa curata dar cam rece, nisipul auriu :D , sezlongul 6 leve. La mamaia daca nu vrei sezlong pui prosopu si stai. Aici nu.
Sezlong or nothing.

Imagine
Imagine

Plimbarea de seara am facut-o in Albena. In doar 2 luni, incredibil ce progrese au facut. In aprilie erau gropi, se lucra in sila, ca la noi...
Din pacate pt fanii nisipurilor aurii, in albena mie mi-a placut mai mult. Mai mare, mai larg, mai aerisit, mai multa verdeata mai putin balci, mai putine chioscuri....un loc numai bun de venit cu copilul. Plaja mare, generoasa, cu spatii si pentru sezlonguri platite dar si pentru prosoape mocca. Un pic mai murdara apa, adica mai ca la noi, cu alge...si miros veritabil de mare (lipsa la inventar in nisipurile de aur)
Poze:

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Astazi de dimineata...inca o baitza, si...check-outul de la 12. Drumul usor, liber si insorit. O masa copioasa la Ruse, si gata, la 16:00 eram in bucurestiul fierbinte. Cand am coborat din masina am avut un soc...termic
:?

Bravo bulgarilor, chit ca sunt usor cam inculti (greu gasesti pe cineva sa stie cat de cat o limba straine) si cam inflexibili, au dovedit ca sunt buni comercianti. Eu, mai merg .Si numai pentru ca ajung mai repede decat la constanta si tot merita. Urmatoarea aventura se va petrece in sudul bulgariei, la Nassebar, sau cum i-o zice...

Mare atentie pe unde parcati pentru cei ce mergeti prin statiuni cu masina. chiar daca va simtiti "smecheri de bucuresti" trebuie sa parcati corect , caci altfel aia va ridica masina fara drept de apel, si d-zeu stie unde o duc. Am numarat vreo 6 masini numai de bucuresti ridicate....Personal le dau dreptate, pentru ca la ce haos este acolo, numai smecherii de bucuresti care-si lasa masina 2 zile pe avarii in mijlocul drumului lipseau.

Alex,
Reporerul dvs la datorie.

sonty
just curious
Mesaje: 11
Membru din: Dum 24-Dec-2006 20:50
Localitate: craiova

Mesajde sonty » Lun 18-Iun-2007 06:52

n-am fost inca la mare la ei, dar am facut sofia de mi-a iesit pe nas.
asa ca zic si eu ceva de politie. de obicei gaseam maxim doua echipaje plasate mai ales prin satele dintre oriahovo si vratsa. pe autostrada n-am vazut decat o data un echipaj la iesirea dintr-un tunel unde au limitare la 80. aceeasi autostrada care duce la varna si pe care cred c-ai mers si tu. dimineata nu prea ies nici ai lor la vanat, dar la ultima intoarcere de la sofia am plecat pe la 5 dupa masa si am numarat 5 radare. m-a oprit unul singur cu 73 in zona de 60. am facut pe prostul si-am scapat.
apropo de mancare, 30 de leva e dublu fatza de miezul sofiei.

Avatar utilizator
alexd
Moderator
Mesaje: 1455
Membru din: Mie 26-Oct-2005 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde alexd » Lun 18-Iun-2007 09:09

cam asta am zis si eu, ca preturile la mancare sunt mari. In balcik am mancat cu 14 leve de ramasese si pentru cina....

Onacus
simpatizant
Mesaje: 46
Membru din: Mie 06-Dec-2006 13:43
Localitate: Bucuresti

Mesajde Onacus » Lun 18-Iun-2007 14:55

Urmatoarea aventura se va petrece in sudul bulgariei, la Nassebar, sau cum i-o zice...
Nessebar-ul este foarte frumos. In speta orasul vechi. Am fost eu la sfarsitul lui mai.
Si pe vreo 15-20 de Km se construiau o puzderie de vile de vacanta si hoteluri. Chiar am ramas impresionat.
Cam tot ce se construieste este facut de nemti din cate mi-am dat eu seama, si sunt foarte ok din toate punctele de vedere.

Eu zic ca in 2-3 ani litoralul nostru o sa fie o gluma sinistra fatza de cel bulgar. Din toate punctele de vedere.

Avatar utilizator
alexd
Moderator
Mesaje: 1455
Membru din: Mie 26-Oct-2005 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde alexd » Lun 18-Iun-2007 16:05

ei nici chiar asa,
o gluma sinistra pot fi considerate nisipurile de aur, cu balciul din centru, unde alaturi de turnul eiffel si o rotonda romana, poti manca la taj mahal...asta e gluma sinistra, cel putin pentru mine, care, nu vreau sa imi petrec concediul in vreun parc tematic de distractie.

paco
carcotas profesionist
Mesaje: 1972
Membru din: Vin 07-Mai-2004 06:00
Localitate: Bucuresti

Mesajde paco » Lun 18-Iun-2007 16:58

Un turn Eiffel e si la Slobozia, parca. "Civilizatia dorintei" produce astfel de sinistre kitsch-uri, iar bulgarii se vede ca nu sunt mai breji ca noi.

Avatar utilizator
yo3fuu3
simpatizant
Mesaje: 92
Membru din: Vin 01-Iun-2007 09:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde yo3fuu3 » Mar 26-Iun-2007 23:17

si eu am fost pe la ei,am poze si amintiri frumoase.Nispurile de aur chiar m-au uimit,se vede mina germana,si eu am fost in multe locuri.De mentionat k am stat in hotel Marina si au vrut sa ne faca cu 100 de euro.dupa ce au zis k un apartament costa 120 de euro pentru 4 persoane,au revenit si au vrut 220 euro.am negociat dupa ce ne-am cazat si au lasat la 160 de euro.
Imagine Imagine Imagine Imagine
C5 2 din 2005 1.6hdi 9hz

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mie 27-Iun-2007 08:50

yo3fuu3 scrie:De mentionat k am stat in hotel Marina si au vrut sa ne faca cu 100 de euro.dupa ce au zis k un apartament costa 120 de euro pentru 4 persoane,au revenit si au vrut 220 euro.am negociat dupa ce ne-am cazat si au lasat la 160 de euro.


...obiceiurile balcanice greu se uita. :evil:
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
kata
pasionat
Mesaje: 768
Membru din: Joi 03-Mar-2005 15:58
Localitate: Bucuresti

Mesajde kata » Mie 27-Iun-2007 15:21

am observat ca odata cu trecutu dincolo doar cu buletinu toata lumea face excursii cat mai dese si mai haotice la fratii nostri din sud.

pai pana sa intelegi ca litoralul bulgaresc este "dedicat" familiilor cu copii nemtesti cu buget redus, pana sa te prinzi ca cele mai multe facilitati sint la hotelurile all in de pe plaja, pana sa intelegi ce si cat costa, te trezesti ca s a facut duminica si tre sa te intorci acasa...si mai ai si impresia ca te au pacalit.

chestia asta cu "vizitatu" statiunilor bulgaresti in weekend mi se pare total aiurea, in special cand la noi sint o gramada de locuri de care multi nici nu stiu ca exista.
voi de ce va duceti la mare frate? sa "vizitati"?

apropo, la noi la navodari a venit cumva melasa?

sau poate vrem facem si din litoralu lor o noua mamaie, unde sa mai aratam ce masini marfa avem noi si ce toale de firma si daca ne mai si supara sa mai devastam un pic si pe acolo.

Avatar utilizator
alexd
Moderator
Mesaje: 1455
Membru din: Mie 26-Oct-2005 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde alexd » Joi 28-Iun-2007 08:25

si care e problema ta kata? afiliaza-te intr-o asociatie pentru protectia bulgariei de invadatorii romani si gata. cu ce ti-am gresit noi?
organizeaza-ne tu intr-o excursie de grup facuta pe bicicleta, ca sa nu le poluam aerul, sa putem admira peisajul de pe drum si sa stam acolo 2 luni ca sa intelegem meniul, cum e construit hotelul si care sunt obiceiurile bulgaresti intre orele 15 si 15:30.
sau mergi la otv la dan diaconescu in direct si in reluare, si povesteste in direct de nesimtitii de weekend iar in reluare zi tu cum ar trebui sa facem.

Avatar utilizator
kata
pasionat
Mesaje: 768
Membru din: Joi 03-Mar-2005 15:58
Localitate: Bucuresti

Mesajde kata » Joi 28-Iun-2007 10:32

problema e ca din cauza comentariilor de genul astora pe care le faci tu, eu ma chinui (fara succes) sa mi conving prietenii sa mergem in concediu la mare in bg.

ti am mai zis, nu mai trage concluzii asa repede... ca daca nu am cu cine sa ma duc pe tine te iau. :D


Înapoi la “Drumuri Europene”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187750
    Total subiecte 18612
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru robertvuia