Plecare Grecia

...Si nu numai ! Locuri pe care le-ati vazut sau pe care planuiti sa le vizitati.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
Gusti
pasionat
Mesaje: 161
Membru din: Joi 18-Mai-2006 12:52
Localitate: Bucuresti

Plecare Grecia

Mesajde Gusti » Vin 08-Iun-2007 08:21

Heeelp !!
Am fost anuntat ca plec in Grecia in seara aceasta si vroiam sa stiu care sunt pericolele. Am auzit tot felul de povesti nu tocmai pozitive despre traversarea Bulgariei noaptea.
Daca ati putea sa imi spuneti si ce taxe de autostrada se practica in grecia si bulgaria
pt nava spatiala n-am avut bani, de asta mi-am luat C4 Coupe 1.6i 16v Jaune Scott VTRVroom Racing Bucuresti !![url=http://upload4.postimage.org/1947160/photo_hosting.html][img:520520e6fa]http://up

bkdc
simpatizant
Mesaje: 59
Membru din: Sâm 15-Mai-2004 12:45
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde bkdc » Vin 08-Iun-2007 12:27

ummmm, mda, masina de propaganda functioneaza din plin. Am fost pana in Grecia de 1 Mai si pot sa spun ca nimic din povestile de capa si spada cu Bulgaria nu prea s-a adeverit.

Am plecat din Bucuresti tarziu, am trecut granita cred ca pe la ora 12:30 noaptea. Taxa de pod e 27RON parca, mai e vignieta lor care a fost vreo 5euro. Drumurile sunt ok, nu perfecte - politie destul de multa. M-au 'prins' si pe mine cu 119KM/h :p (mi-e si rusine sa spun), la 2 noaptea pe un drum gol, mishto si in care merita un 180KM/h. Au fost foarte politicosi politistii, a fost cam greu insa sa ma inteleg cu ei pt ca nu prea vb nici engleza nici franceza nici nimic in afara de bulgareste. In final, s-a rezolvat cu 10 euro (au fost chiar fericiti) fara scandal si chiar i-am lasat sa se uite la C4 (le-a placut mult), am discutat de pretul masinii un pic si alea alea.

Sofia: mi-a placut mult orasul, asta daca ai ocazia sa stai un pic prin el. Racheti am vazut, da, au pistoale si Mertzane dar nu mi-a facut nimeni nici o problema. Sincer, cred ca daca ai grija unde lasi masina, nu pui un semn mare cu 'fura-ma' pe ea si stai prin locuri mai populate n-o sa ai absolut nici o problema.

Apropo, drumurile din Bulgaria sunt marcate foarte prost si daca nu ai GPS (eu n-am avut) poti merge zeci de km fara sa ai habar pe ce drum esti si incotro te indrepti.

Grecia.......alta poveste: cum intri la ei o sa dai de o bucata nenorocita de drum in constructie (vreo 15km). Grecii conduc ca bezmeticii, nu respecta reguli de circulatie si au reusit sa ma faca sa vreau sa ma dau jos din mashina si sa sparg un parbriz sau doua de cateva ori. Pe de alta parte, toti cu care am discutat au spus ca nu ai nici o sansa sa te 'intelegi' cu politia: amenda e amenda si gata! Spre deosebire de Bulgaria insa, in Grecia nu cred ca am vazut mai mult de 2 echipaje de politie pe drum.
Drumurile in Grecia sunt marcate foarte bine, spre deosebire de Bulgaria.

Nu stiu care-s taxele de autostrada in Grecia iar in Bulgaria.......care autostrada? :D (au si ei, ca si noi, una care 'va fi').

Bafta multa si drum bun!
caut inca un CX TRD2

Avatar utilizator
Gusti
pasionat
Mesaje: 161
Membru din: Joi 18-Mai-2006 12:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde Gusti » Vin 08-Iun-2007 12:43

stie careva daca e legal detectorul de radar in bulgaria ? stiu sigur ca in grecia ti-l confisca si iti da si o amenda imensa :oops:
pt nava spatiala n-am avut bani, de asta mi-am luat C4 Coupe 1.6i 16v Jaune Scott VTRVroom Racing Bucuresti !![url=http://upload4.postimage.org/1947160/photo_hosting.html][img:520520e6fa]http://up

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Vin 08-Iun-2007 13:31

In afara de ce e pe topicul asta s-a mai discutat. Ar fi bine sa te uiti pe forum. Eu mai pot sa iti spun asa:
- pentru Bulgaria e bine sa ai la tine bancnote de 5 si 10 euro pentru spagi. Asteapta-te sa fi oprit si fara sa faci ceva ilegal si daca politistul cu pricina te ia cu "Problem, problem!" atunci sigur vrea spaga
- mare grija pe unde parchezi ca se fura masinile in draci, mai ales astea noi
- nu alimenta din Bulgaria, combustibilii sint prosti. Totusi, daca iei ceva dintr-o benzinarie, o sa vezi ca poti plati si in euro sau alte valute (dolari)
- e foarte indicat sa ai GPS, pentru ca la ei drumurile nu sint intre localitati, ci pe linga localitati, probablil consecinta a ocupatiei otomane. Singura portiune cu pretentii de "autostrada" e pe linga Sofia
- la greci ai grija sa nu faci vreo tamponare cu vreun localnic, pentru ca invariabil tu vei fi de vina. Nu incerca sa dai mita la politie pentru o depasire de viteza, pentru ca risti inclusiv sa fii arestat
- pe autostrada sau sosele nationale si chiar in orase mari (la Salonic cam asa era, in Atena n-am ajuns), grecii merg tare, dar in orasele mici sau cele turistice te cam feresc si nu prea te claxoneaza nimeni chiar daca treci strada aiurea. Sa nu intelegi de aici ca e inidcat sa o faci. :wink:
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
adistefan
pasionat
Mesaje: 197
Membru din: Mar 06-Feb-2007 12:53
Localitate: Sibiu

Mesajde adistefan » Mar 18-Sep-2007 15:29

vroiam aici sa bag uun post dar l-am pus in alt topic de Grecia:

http://www.clubcitroen.ro/forum/viewtop ... ght=grecia

Multumesc pt click si eventualele injuraturi :D pardon ... polemici ...
- Renault Megane II.2 Luxe Privilege - 1.6 16V 110CP
_________
Foste:
- Citroen C1 Cool Air 1.0 VVT-i 68CP
- Nissan Almera LX 1.4 16V - 90CP
- Dacia 1310 1.4 - CP: cati dadea Al' de Sus

maria_99
just curious
Mesaje: 5
Membru din: Mie 16-Apr-2008 20:05
Localitate: Bucuresti

Mesajde maria_99 » Mie 16-Apr-2008 20:14

Buna
Eu plec in Grecia, Halkidiki -Metamorfosis de Paste si 1 mai...de pe 26.04 pe la 5 dimineata din bucuresti cu masina - ma intorc pe 04.05 ar fi cineva interesat sa ne dam intalnire sa plecam mai multe masini ?..am auzit ca e cam nasol sa traversezi bulgaria ...bine de altfel am avut si o experienta neplacuta vara trecuta...dar ce mai conteaza..

Avatar utilizator
dannyy
simpatizant
Mesaje: 59
Membru din: Vin 16-Mar-2007 16:15
Localitate: brasov

Mesajde dannyy » Mie 16-Apr-2008 20:42

in tesalonic sa nu lasi masina unde este interzis ca e jale. nu am tinut seama de indicator si am ramas fara numere, dupa care am plecat sa platim amenda sa ne luam numerele. amenda 60 meuro


Înapoi la “Drumuri Europene”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv