Citroen Romania va asteapta la SIAB 2007

Detalii despre desfasurarea intalnirilor CITROclub.

Moderator: Echipa Tehnica

Arial
pasionat
Mesaje: 358
Membru din: Mie 27-Apr-2005 16:17
Localitate: Bucuresti

Mesajde Arial » Vin 12-Oct-2007 09:41

nicum scrie:@Arial: o mica corectie.
ATS refuza sa mai aduca piese pt masinile mai vechi de Xantia (BX, etc.). Inutil de precizat ca un dealer din Germania iti furnizeaza aceleasi piese de azi pe miine, iar o comanda pe net din Anglia e onorata in 4 zile lucratoare.
Multumim ATS pentru politica asta, iar noi ca si club ne meritam soarta, pentru ca nu am facut absolut nimic in privinta asta. Nici macar nu am fost in stare sa scoatem un comunicat oficial ca nu sintem de acord cu taxa de prima inmatriculare.
In ceea ce ma priveste, sint sanse mari ca urmatoarea masina sa NU mai fie Citroen.

Asta nu stiam, dar "le multumesc sincer celor de la ATS.....pentru eforturile pe care le depun sa-i tina aproape pe adevaratii pasionati de aceste masini, pe care unii le blameaza atat de tare"
Va multumim !

P.S.:poate citeste si domnisoara care deschis topicul...ar fi interesant de aflat un raspuns asa zis oficial.

Avatar utilizator
alexd
Moderator
Mesaje: 1455
Membru din: Mie 26-Oct-2005 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde alexd » Vin 12-Oct-2007 10:25

nicum scrie: In ceea ce ma priveste, sint sanse mari ca urmatoarea masina sa NU mai fie Citroen.[/color]


Iti iei ceva german, nicule, ceva fiabil? :lol: :lol: :lol:

NOS_feratu
pasionat
Mesaje: 281
Membru din: Mar 19-Iun-2007 10:30
Localitate: taramul ploilor vesnice
Masina: Citroen C5 X7 exclusive 2.2 HDI 125Kw
2: now gone: Citroen C5 2001 2.0 hdi

Mesajde NOS_feratu » Vin 12-Oct-2007 10:25

eu daca as fi "greul" de citroen m-ar interesa ff tare ce (mai) fac cei care imi promoveaza imaginea (mai ales ca nu sunt vreun orezar sau vreun constructor de masini din apele internationale...) or se pare ca lipsa asta de atitudine denota fie dezinteres pe fata pentru piata romanesca fie dezinformare crasa din partea reprezentatilor romani... eu as merge pe varianta a doua mai ales pentru faptul ca ne pricepem ff bine la genul asta de tehnici
'78 Ford Granada 2.0 V6 (in reparatie capitala)
... you can run all for a long long time, sooner or later God'll come to cut you down...

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Vin 12-Oct-2007 16:19

alexd scrie:
nicum scrie: In ceea ce ma priveste, sint sanse mari ca urmatoarea masina sa NU mai fie Citroen.[/color]


Iti iei ceva german, nicule, ceva fiabil? :lol: :lol: :lol:



Cu siguranta 2 Seat-uri... unul pt uz curent si altul de rezerva, cit timp sta primul in service...
Un alt post pus la misto, ca de... e plictiseala mare la serviciu...
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
alexd
Moderator
Mesaje: 1455
Membru din: Mie 26-Oct-2005 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde alexd » Vin 12-Oct-2007 20:38

asa e.. noroc cu tine ca ma distrezi :lol: :lol:

paco
carcotas profesionist
Mesaje: 1972
Membru din: Vin 07-Mai-2004 06:00
Localitate: Bucuresti

Mesajde paco » Sâm 13-Oct-2007 06:35

Regret vremurile de altadata 8)
Acuma, serios, la ce te-ai gandit, Nicu?

Avatar utilizator
balanel
pasionat
Mesaje: 403
Membru din: Joi 12-Mai-2005 14:30
Localitate: bucuresti

Mesajde balanel » Sâm 13-Oct-2007 18:12

Nicule chiar crezi ca la alte marci e altfel? Oamenii sunt tot aceiasi (atat romani, cat si la propriu aceiasi, pentru ca migreaza dintr-o parte in alta).
N-are rost sa pedepsesti marca Citroen si nici pasiunea ta pentru ea, din cauza oamenilor.
citroen - o pasiune permanenta

Avatar utilizator
alexd
Moderator
Mesaje: 1455
Membru din: Mie 26-Oct-2005 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde alexd » Sâm 13-Oct-2007 19:02

mare adevar graieste zicala cu "unde dai si unde crapa"

dimabogdan
pasionat
Mesaje: 322
Membru din: Vin 12-Ian-2007 11:06
Localitate: constanta

Mesajde dimabogdan » Dum 14-Oct-2007 07:40

Citroen se intereseaza de imaginea sa , dar la noi treaba asta merge lent aproape sta pe loc.Se fac cateva luni de cand s-a anuntat ca Citroen isi va reprezenta direct interesele in Romania, pe site-ul oficial apare ca reprezentant sau dealer, sau cum vreti sa-i spuneti Citroen Romania cu sediul undeva pe Str. Johann Strauss (parca?) dar nu tu site oficial al Citroen Ro, nu tu nimic.
Totul este o nebuloasa , parca stii ca Citroen exista in Romania, dar nu stii de unde sa-l iei, cum sa dai de ei.Tot de ATS dai in continuare, iar ei pe site mai prezinta 2 (DOUA) localitati unde isi mai fac veacul BUC. si CTA.In rest- liniste si pace, desert.
Sunt acum doua reclame la TV, una la C1 Smile si una la C4 -tehnologie nu stiu cum.Atat de scurte , atat de frugale, ca nu te-ndeamna in niciun caz sa-ti cumperi una.Astea sunt sigur platite de Citroen Romania, care deja au inceput sa se zgarceasca???
ATS , a adus la SIAB, cel putin conform site-ului oficial, doar motociclete!!!
Deci, Citroen Romanaia, UNDE ESTI???

george
pasionat
Mesaje: 250
Membru din: Dum 31-Iul-2005 11:48
Localitate: Cluj

Mesajde george » Joi 25-Oct-2007 11:11

Am fost si eu la SIAB. Evident, am vizitat si standul Citroen care nu m-a impresionat.
Am patit si un moment mai neplacut, din pacate s-a repetat intr-o forma sau alta si la alte standuri. Cred ca din pacate, in Romania, nu stim ce e ala salon auto si la ce foloseste...
Am vrut sa vad C4 WRC-ul. M-am invirtit in jurul ei, apoi am deschis usa sa vad cum arata inauntru. Nu vroiam sa ma urc, doar sa vad cum arata un WRC pe dinauntru: pedale, aranjare, scaun, sisteme, etc. Fata de acolo a sarit ca arsa: "nu e voie sa deschidem usa!". M-am mirat si am intrebat de ce. In fond, masina era expusa pentru a fi vazuta. Altfel trebuiau sa puna un poster! Mi s-a explicat ca din cauza deschiderilor si inchiderilor repetate ale usii geamul de la sofer s-a stricat. Adica a ramas coborit cam 1-2 cm fata de marginea de sus.
Cred ca nu mai are rost sa detaliez ridicolul situatiei. Am plecat dezamagit de la standul Citroen.

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Joi 25-Oct-2007 22:36

trebuia sa vezi la stiri ce au patit majoritatea expozantilor la SIAB: masini zgariate cu intentie, tapiserii taiate cu lama, clante fortate, brichete si nuci de schimbator furate etc. etc. eu zic ca nu merita romanul un salon auto. oricum cine isi permite o masina noua se duce la show-room si vede despre ce e vorba. 99% vin gura-casca. si tot felul de ciobani.
n-ai de ce sa te superi. eu propun daca se mai organizeaza sa inconjoare masinile cu sarma ghimpata si gard electrificat ca in Romania...(dar nici asa nu-i bine ca fura astia si sarma sa o dea la fier vechi. poate vitrine bulletproof :lol: )
acum serios, sa faca 50-70ron intrarea, sa nu mai dea invitatii la toate firmele, de unde mai pleaca invitatiile la alti prieteni de-ai unui prieten care are un prieten cu un vecin care are invitatii de la firma etc. etc. (stiti cum stau treburile astea :lol: ), i ia sa vedeti cum dispare ciobaneala si tigania...

george
pasionat
Mesaje: 250
Membru din: Dum 31-Iul-2005 11:48
Localitate: Cluj

Mesajde george » Dum 28-Oct-2007 12:10

Imi pare rau ca gindesti asa. Din pacate se intimpla frecvent pe la noi: daca cineva face o porcarie mioritica, solutia gasita este o alta porcarie mioritica. Exemple sint multe, in toate domeniile. Ceea ce trebuie facut este sa se contracareze prima porcarie, fara a leza pe ceilalti care nu sint vinovati cu nimic. Chiar cu riscul unor brichete sau scrumiere pierdute... Nu cred ca da faliment o firma producatoare de masini dupa asa ceva, fie a se numeste Citroen, VW sau BMW.
Problema e alta: importatorii-distribuitorii nostri folosesc salonul international nu ca pe un instrument de a promova marca ci ca pe o oportunitate sa mai vinda citeva bucati! Ati vazut numarul redus al conceptelor si al solutiilor de viitor comparativ cu numarul mare al reducerilor de pret si al ofertelor speciale! In aceste conditii masinile aduse si expuse au fost si vindute. Aceste masini trebuie protejate, ca doar cumparartorul a dat banii... Si uite asa avem la salon international masini cu folie de plastic pe scaune, cu "puicute" care stau pa locul soferului ca sa nu se aseze fraierii care ai venit la salon ca sa vada masini, cu masini "ingradite" linga care nu se poate ajunge. La standul Porsche era coada la "ghiseu' (nu pot sa-i zic altfel), unde un mucos cu aere impartea carti de vizita si lua numere de telefon ale potentialilor clienti.
Halal sa ne fie!

Avatar utilizator
adytzu
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 1308
Membru din: Vin 11-Iul-2003 09:34
Localitate: Bucuresti

Mesajde adytzu » Dum 28-Oct-2007 17:06

George are dreptate. In momentul in care te prezinti la un salon auto cu cateva masini, trebuie sa fii constient ca acelea sunt de sacrificiu. Nu le pui acolo in ideea de a le vinde. Ca sunt unii mojici care faca si rau...asta e. Credeti ca numai la noi se intampla asta? Va inselati...asa e peste tot, mai mult sau mai putin.

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Dum 28-Oct-2007 19:57

eu nu cred ca intr-o tara civilizata producatorii/importatorii vin cu ideea ca aduc masinile in ideea ca sunt de "sacrificiu". ma iertati dar cred ca ganditi un pic cam "romaneste" :wink: .


Înapoi la “Intalniri”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187757
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos