Dotari inexistente bx

Modificari si imbunatatiri ce pot face viata Bx-ului mai usoara.

Moderator: Echipa Tehnica

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Dotari inexistente bx

Mesajde mbc » Mar 31-Mar-2009 19:09

Stau si ma gandesc eu la bxu meu si imi dau seama ca isi face treaba foarte bine, consuma putin, sprinteaza decent cand e cazul. Totusi, are multe defecte care pe mine incep (defectele) sa ma deranjeze. Problema cu becurile / lipsa releelor e rezolvabila. alte probleme asemanatoare sunt simplu rezolvabile. DAR:

1. BX-ul nu are cotiera. Cotierele standard aflate in comert acopera comenzile pentru geamurile spate / controlul inaltimii masinii / frana de mana. Cine are rezolvarea?

2. BX-ul, cel putin varianta cu bancheta spate rabatabila fractionar, are probleme cu planseul portbagajului. are cineva o rezolvare? Sunt multe variante ale altor producatori care mi se par mai ok. stie cineva ceva de acestea?

Vor mai urma si alte probleme nerezolvabile in cursul zilelor urmatoare.
Oricine stie ceva.. este invitat sa scrie
"If in doubt, flat out!"

Avatar utilizator
alexshelby427
simpatizant
Mesaje: 82
Membru din: Mar 14-Oct-2008 19:09
Localitate: Brasov

Mesajde alexshelby427 » Mar 31-Mar-2009 19:21

La prima problema o idee (totusi departe de rezolvare) ar fi exemplu de cotiera de la Subaru Forester. Desi ciudata, solutia era destul de comoda, am avut un Forester si cotiera nu obosea la drumuri lungi.
Atasez foto cu varianta japonezilor.
Imagine

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Mar 31-Mar-2009 19:24

super. cum implementezi asta pe un scaun de bx?
"If in doubt, flat out!"

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Mesajde mihaistan » Mar 31-Mar-2009 19:27

salut ! exista cotiera originala de bx! roaga pe dant daca are timp sa`ti dea o poza sa vezi cum e lucrata cea originala! eu folosesc de xm ! si sunt foarte multumit(insa pt mofturosi nu este fixa, sta intre scaune) !
ce problema ai cu planseul? ca nu inteleg...
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade

Avatar utilizator
alexshelby427
simpatizant
Mesaje: 82
Membru din: Mar 14-Oct-2008 19:09
Localitate: Brasov

Mesajde alexshelby427 » Mar 31-Mar-2009 19:30

Am doar presupuneri, nu m-am gandit inca la asa ceva pentru BX-ul meu.
Cred ca ai nevoie de o cotiera de Forester daca gasesti din dezmembrari si o solutie prin care sa fixezi surubul/boltul acesteia de cadrul scaunului de BX.
Suna frumos in teorie, in practica nu as putea sa dau un raspuns exact, cred ca e o varianta de tipul trial&error.
Mai am acasa la Vatra Dornei Subaru care este dauna totala, daca scot cotierele de pe scaune as incerca sa vad ce pot "adapta"...

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Mar 31-Mar-2009 19:31

unde e montata cotiera originala de bx?
"If in doubt, flat out!"

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Mar 31-Mar-2009 19:35

Daca pui greutate pe planseul din spate, el va pica...asta e problema! Eu cred ca ii voi face niste sine mai late pe care sa stea. Oricum...fata de alte masini..bx-ul are planseta si nu doar o amarata de panza ;)
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Mesajde mihaistan » Mar 31-Mar-2009 19:35

este montata in spate la calaret.. si se sprijina intre frana de mana si buzunaru din mijloc! simpla ideea!
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade

Avatar utilizator
jony
pasionat
Mesaje: 683
Membru din: Dum 23-Ian-2005 21:19
Localitate: Brasov

Mesajde jony » Mar 31-Mar-2009 19:38

o sa o atasez si eu o poza cu "o cotiera de bx" pe masina am una de xm si este foarte confortabil ce e nasol asa cum a spus mbc pt cei care au geamuri electrice pe spate nu se pot folosi .... :(

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Mesajde mihaistan » Mar 31-Mar-2009 19:49

mofturi ... cei din spate ! n`au nevoie de aer :D
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade

Avatar utilizator
bogdan78
pasionat
Mesaje: 1341
Membru din: Vin 17-Oct-2008 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde bogdan78 » Mie 01-Apr-2009 08:24

Referitor la planseul spate, daca este vorba ca nu suporta greutate mare si se lasa, cu mult timp in urma, am avut si eu problema asta la Nova. Pentru rezolvarea ei am montat prins cu suruburi pe partea din spate dedesupt, un profil metalic (din acelea care se folosesc la rigips), si de atunci pana cand am vandut masina nu am mai avut probleme.
Mai nou acuma se gasesc tot felul de modele de tije metalice. de diferite dimensiuni si forme. Sigur vei gasi ceva potrivit.
Accelerezi, virezi simti usor cum derapeaza, pulsul se acelereaza, adrenalinĂŁ.. si toate grijile dispar...
Cei care au nevoie pot apela cu incredere pentru Studii Geotehnice, foraje...

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Mie 01-Apr-2009 08:36

Da, pai asa o sa ii fac si eu cand o sa am timp :wink:
Exact..daca pui greutate mai mare, planseul se lasa pe spate la bancheta..Este un defect de fabricatie asta pt ca nu am nimic rupt sau ceva de genu...
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Mie 01-Apr-2009 08:54

mda... la mine planseul nu mai prea sta deloc. La bx 19trd era perfect. se pare ca dupa aceea au dat-o in bara.

Scuze, dar nu inteleg exact procedeul. imi explica si mie cineva mai clar un pic? eventual o poza si 2-3 marcaje? :oops:
"If in doubt, flat out!"

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Mie 01-Apr-2009 08:58

pai planseul sta pe lateral pe niste sine sa zic asa(sper sa ma exprim cum trebuie si sa intelegi).... Ma gandeam ca acea sina sa o fac mai lata astfel incat sa stea mai bine.Probabil voi folosi un cornier fff fin vopsit in negru mat sa nu se cunoasca si sa nu sara in evidenta. La mine planseul pica mereu pe spate daca am greutate. Daca nu am nimic pe el, totul e ok. Ai vazut ca el se prinde si la capanea...cred ca si acolo ar trebui facut ceva... :roll:
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Mie 01-Apr-2009 09:04

@mbc - ti-ai pus releu la faruri? Si e vreo diferenta? Oricum, nu e nevoie de releu daca inlocuiesti becul cu unul de aceeasi putere dar de calitate 8) Sincer...mie nu mi s-a ars vreodata vreun bec...si masina avea becurile originale din '86 apropo...asta pana sa le schimb eu 8)
Ce intreb eu: releul face ca becul sa lumineze mai tare?Ca daca nu lumineaza mai tare..nu as avea motive sa ii pun releu din moment ce masina nu cred ca a ars un bec in peste 20 de ani...
Ultima oară modificat Mie 01-Apr-2009 09:06 de către abarth_mcm, modificat 1 dată în total.
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.


Înapoi la “Modificari utile BX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv