Furtun recuperare amortizor

sfere, dozatoare, pompe, LHM, etc Âşi tren de rulare.

Moderator: Echipa Tehnica

abulafia
just curious
Mesaje: 10
Membru din: Lun 24-Ian-2005 13:15
Localitate: Campina

Furtun recuperare amortizor

Mesajde abulafia » Mar 25-Ian-2005 16:23

Salutare!
Sper sa nu pic precum musca in ... lapte...
Stie cineva ce sa fac sa scap de blestemul recuperatoarelor
de la rotile din fata care imi ies mereu, spre satisfactia parcarii?
10x

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mar 25-Ian-2005 17:02

...poti incerca sa le prinzi cu niste coliere, dar sa nu stringi prea tare. E ciudat cum iti ies tie, eu am reusit sa trag de ele pina s-au plesnit, dar tot nu au sarit din tevile metalice (sa nu ridici masina la maxim cu rotile bracate maxim, asa am reusit eu).
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
WLD
Admin CITROclub
Mesaje: 2137
Membru din: Mie 05-Mar-2003 16:36
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16v '88 si 89
2: XM TurboCT '95, XM V6 '96
3: Xsara 2.0hdi stage 1+
Contact:

Mesajde WLD » Mie 26-Ian-2005 10:08

Retururile sar numai din cauza cilindrilor uzati. Nu incerca sa le prinzi cu coliere pentru ca nu iti vor mai sari de la roata ci de sub motor, unde este extrem de dificil de umblat.
Schimba sau repara cilindrii de suspensie. Din pacate eset singura solutie definitiva.

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mie 26-Ian-2005 10:28

Ai mai putea incerca sa lungesti furtunele (le prelungesti, nu tragi de ele), dar daca Catalin spune ca ai ajuns la faza cu inlocuit cilindrii, inseamna ca nu prea mai ai alternative
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
WLD
Admin CITROclub
Mesaje: 2137
Membru din: Mie 05-Mar-2003 16:36
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16v '88 si 89
2: XM TurboCT '95, XM V6 '96
3: Xsara 2.0hdi stage 1+
Contact:

Mesajde WLD » Mie 26-Ian-2005 10:35

Nicu, omul a zis furtunele, deci ii sar cam toate :( In plus spune ca se scurge si uleiul pe acolo. Concluzia e clara- cilindrii uzati

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mie 26-Ian-2005 13:11

Se pare ca nu prea ai de ales... Incearca la SH.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

abulafia
just curious
Mesaje: 10
Membru din: Lun 24-Ian-2005 13:15
Localitate: Campina

Mesajde abulafia » Mie 26-Ian-2005 13:53

Mai sunt suparaaat! Eu nu am poza!
Sper sa nu aveti dreptate pentru ca ar trebui, pentru siguranta, sa-mi repar toti cilindriiii!
Oricum, deocamdata pun furtunele (numai unul, cu rol de supapa) la loc aproape zilnic!
Stiti careva vre-un SH puternic pe domeniu (Citroen)!
Mai am nevoie si de o bara de fata ptr GTI cu proiectoare cu tot!
Multam tuturor!

Avatar utilizator
Draku
pasionat
Mesaje: 675
Membru din: Dum 25-Apr-2004 20:28
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Draku » Mie 26-Ian-2005 17:48

in Bucuresti este unul pe sos Mihai Bravu, vis-a-vis de statia de metrou, de unde mi-am cumparat si eu anul trecut recuperatoarele la cilindrii din fata
daca esti in Campina, nu stiu. poti lua legatura Cristian din Ploiesti (0744294747), se ocupa de mecanica citroen, poate are el, sau poate te ajuta cumva in legatura cu cilindrii
Eu stiu ca sunt prost, dar cand privesc in jurul meu, prind curaj.

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Vin 28-Ian-2005 10:05

cilindrii sint vinovati din pacate, asa ca nu mai cauta alte solutii, coliere, furtune lungi... s.a.m.d. a, si nu incerca sa repari cilindrii ca nu o sa reusesti, odata desfacuti nu mai pot fi asamblati la loc pe aceeasi pozitie si vor curge mai tare. imi pare rau dar chiar trebuie sa ii schimbi
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

niros
pasionat
Mesaje: 158
Membru din: Mar 14-Sep-2004 11:36
Localitate: tg-jiu

furtune

Mesajde niros » Vin 28-Ian-2005 10:58

Furtunele probabil sar pentru s-au intarit. Am patit si eu acest lucru dar le-am inlocuit cu furtune de benzina de dacie/oltcit un pic mai subtiri in pereti care sunt foarte moi si de atunci nu mai am nici o problema. Nu le-am legat cu nici un colier si stau foarte bine.


Înapoi la “Hidraulica - BX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11708
    Cel mai nou membru Ibr_subaib