Hydrorincage!

sfere, dozatoare, pompe, LHM, etc Âşi tren de rulare.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
Draku
pasionat
Mesaje: 675
Membru din: Dum 25-Apr-2004 20:28
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Draku » Sâm 23-Oct-2004 21:43

io personal prefer sa invat cat mai multe despre hidraulica (la restul nu-i prea mare diferenta) si sa repar singur ce se poate repara fara scule specializate. restul, la persoane recomandate
Eu stiu ca sunt prost, dar cand privesc in jurul meu, prind curaj.

paco
carcotas profesionist
Mesaje: 1972
Membru din: Vin 07-Mai-2004 06:00
Localitate: Bucuresti

Mesajde paco » Dum 24-Oct-2004 05:59

Conform celor ce-mi spuneti voi, e clar ca la mine nu e dozatorul de vina, ci vreun pistonas care nu vrea sa mai revina dupa ce calc pedala de frana.
Asa am sustinut si eu, dar mecanicii nu prea obisnuiesc sa se ia dupa clienti! Desi, de multe ori, clientul isi cunoaste mai bine masina, o simte mai bine. Maine sau poimaine am sa merg sa mi se curete bine etrierele si pistonasele. Sper sa rezolv problema cat mai simplu.

Mitul masinilor germane perfecte incepe sa apuna. Design-ul lasa de dorit, fiabilitatea a disparut de mult (nici cele frantuzesti, noi, nu sunt mai breze aici, acum se merge pe accelerarea productiei si consumului), iar costurile sunt aberante. La toate. Am citit pe un alt forum ca cineva a schimbat 1 (unul) injector la un C5 2,2 HDI si a costat (tineti-va bine!) 24.000.000 lei! La asemenea costuri, o masina noua merita sa i se dea foc, mi se pare bataie de joc. In timp ce la un BX un injector e 3-500.000, chiar daca nu e nou (dar te tine destul). De-aia e plina piata de masini de mana a doua de 3-4 ani, incep sa cada si oamenii se sperie de cati bani e nevoie pentru a le intretine. E adevarat, daca ai multi bani, nu poti sa mergi cu BX-ul, dar parca e inuman sa dai 24.000.000 pe un injector, iar altii sa moara de foame in strada, cu pensii de 1,5 milioane. In ce lume traim!

Avatar utilizator
adytzu
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 1308
Membru din: Vin 11-Iul-2003 09:34
Localitate: Bucuresti

Mesajde adytzu » Dum 24-Oct-2004 14:45

Si eu care tocmai ma gandeam sa-mi schimb Xsara cu un C5!

Avatar utilizator
Draku
pasionat
Mesaje: 675
Membru din: Dum 25-Apr-2004 20:28
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Draku » Dum 24-Oct-2004 15:16

nu va minunati, ca si la o Skoda Felicia e 19-20 mil. un injector, si nu e C5
Eu stiu ca sunt prost, dar cand privesc in jurul meu, prind curaj.

paco
carcotas profesionist
Mesaje: 1972
Membru din: Vin 07-Mai-2004 06:00
Localitate: Bucuresti

Mesajde paco » Dum 24-Oct-2004 21:04

Pt Adytzu: Am mai aflat o chestie faina, chiar de la Ciocarlan, patronul de service Citroen de la care am eu masina. Zicea ca a vorbit cu un inginer de la Peugeot care vroia sa-si ia un 405 pe benzina. Omul avea bani si era privit ca un ciudat de colegii sai, care trecusera cu totii la HDI-uri. Doar ca el stia ca motorina la noi e cum e, ca o reparatie la un HDI costa cat costa (daca un injector e peste 20 milioane, iti dai seama!), asa ca vroia masina mai veche si pe benzina! Ciudat, nu?
Dar ce sa ne minunam? Frate-meu, care lucreaza in asigurari, a vorbit cu cineva care are un mercedes E, nou, iar prima revizie l-a costat nitel peste 40.000.000 (1000 euro)...Suna bine! E adevarat, e om de afaceri, are multi bani, dar traim, totusi, in Romania, sumele astea cam dau dureri de cap!

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Dum 24-Oct-2004 23:00

Pentru Paco: daca nu ti se pare departe, ia legatura cu Cristi Stan si fa o vizita la Ploiesti. Sint convins ca iti va depsista cel putin defectiunea la masina ta. Eu mi-am incarcat la el sferele, Draku si-a facut dozatorul de frina + sfere si noi am fost multumiti. Give it a try. Daca nu ai numarul lui da-mi un mesaj si am sa ti-l dau.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

paco
carcotas profesionist
Mesaje: 1972
Membru din: Vin 07-Mai-2004 06:00
Localitate: Bucuresti

Mesajde paco » Lun 25-Oct-2004 05:20

Aveam nr. lui C. Stan, dar nu stiu daca-l mai am. Da-mi-l, pentru orice eventualitate. Intre timp, am mai vorbit cu cineva din Bucuresti sa se uite la frane, sper sa se priceapa.

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Lun 25-Oct-2004 21:15

Si uite asa, din "mecanic" in "mecanic" pina la victoria finala... Ti-am dat un pm cu numarul lui Cristi Stan de la Ploiesti.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

paco
carcotas profesionist
Mesaje: 1972
Membru din: Vin 07-Mai-2004 06:00
Localitate: Bucuresti

Mesajde paco » Mar 26-Oct-2004 05:17

Merci mult, nicum!
Oricum, am fost ieri la mecanic (se cheama Ionut State si locuieste prin Giulesti, pare un tip atent cu fiarele) si mi-a spus ca e vorba de dozatorul de frana. E deja a doua parere avizata in aceeasi directie (si Ciocarlan a spus acelasi lucru), nu cred ca mai are rost sa bat drmul pana in Ploiesti, mai bine cumpar piesa si gata...

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mie 27-Oct-2004 19:26

...pai da si tu detaliile de contact!
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
Draku
pasionat
Mesaje: 675
Membru din: Dum 25-Apr-2004 20:28
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Draku » Mie 27-Oct-2004 20:20

vezi ca e un topic special pentru adrese de mecanici si service-uri, ar fi bine sa scrii datele acolo datele persoanei, sa nu cautam prin toate listele cand avem nevoie de ceva
Eu stiu ca sunt prost, dar cand privesc in jurul meu, prind curaj.

paco
carcotas profesionist
Mesaje: 1972
Membru din: Vin 07-Mai-2004 06:00
Localitate: Bucuresti

Mesajde paco » Mie 27-Oct-2004 20:42

Am numarul lui de telefon, dar e in masina...Maine am sa vi-l scriu. Stiu insa ca sta pe strada Magura Odobesti, nu departe de stadionul Rapid, pe drepta (in dreptul unei biserici care se vede pe stanga, la o statie de tramvai). Nu e greu de ajuns.
Mi-a cerut pentru schimbarea dozatorului de frana 300.000, mi se pare rezonabil.

paco
carcotas profesionist
Mesaje: 1972
Membru din: Vin 07-Mai-2004 06:00
Localitate: Bucuresti

Mesajde paco » Mie 27-Oct-2004 20:42

Apropos, are cineva un dozator de frana bun?

Avatar utilizator
Draku
pasionat
Mesaje: 675
Membru din: Dum 25-Apr-2004 20:28
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Draku » Mie 27-Oct-2004 22:13

dozatoare de frana bune.... mai rar
eu am cautat la 2 firme de dezmembrari si nu aveau
oricum erau cam 1-1,2 mil (cu riscul de a nu fi bune, evident)
am fost la Cristi Stan in Ploiesti avea unul si mi l-a si montat
apropos, mai avea unul, modelul nou spunea, cu patru conducte parca
ia pagini aurii si da telefoane la firme de dezmembrari, ca nu cred ca vrei sa stii cat costa unul nou (eu cel putin nu vreau :( )
Eu stiu ca sunt prost, dar cand privesc in jurul meu, prind curaj.

paco
carcotas profesionist
Mesaje: 1972
Membru din: Vin 07-Mai-2004 06:00
Localitate: Bucuresti

Mesajde paco » Joi 28-Oct-2004 17:42

pt. draku: cat costa dozatorul de frana la C. Stan, la Ploiesti? Dar montajul?


Înapoi la “Hidraulica - BX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11708
    Cel mai nou membru Ibr_subaib