Hydraurincage dupa o saptamina

sfere, dozatoare, pompe, LHM, etc Âşi tren de rulare.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Hydraurincage dupa o saptamina

Mesajde nicum » Mar 22-Iun-2004 11:29

Miercurea trecuta (parca) a fost schimbat LHM-ul de la masina mea cu Hydraurincage. Efectele au fost IMEDIATE. Partea din fata a masinii se ridica normal, fara ajutor (vezi post-urile anterioare). Mai mult, eu si Catalin (WLD) ne-am asezat pe cite o aripa a masinii. Masina s-a lasat apoi s-a ridicat. In urma cu aproximativ o luna Catalin mi-a curatat rezervorul de LHM care era foarte murdar. Dupa aproape o luna era din nou murdar (dar nu ca prima data). Inchipuiti-va cita mizerie e in instalatia hidraulica a unei masini, care cel putin in Romania, daca a fost schimbat LHM-ul la timp e chiar prea bine, nu mai zic de "inginerii" gen H46, etc.
Pentru mine alternativa era mers in service, ridicat masina cu liftul, dat jos corectorul de inaltime fata (adica scos si o planetara), demontat, curatat, etc. Operatiunea asta, insa nu curata instalatia hidraulica si mizeria se putea aduna din nou.
Alte impresii: suspensia e un pic mai moale (uleiul de curatare e mai subtire), frina e absolut la fel, nu au aparut nici un fel de scurgeri de la instalatia hidraulica. In mod normal uleiul de curatare nu se tine mai mult de 5000 de km, dar fiind vorba de o masina veche de 20 de ani, am sa-l schimb mai repede, probabil pe la toamna (2-3000 de km).
Stiu ca mai sint si altii care au probleme de genul celei pe care am avut-o eu si va spun ca merita, atit ca bani, cit si ca timp si usurinta in efectuarea schimbarii uleiului (versus demontat corectoare si curatat manual).
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
Draku
pasionat
Mesaje: 675
Membru din: Dum 25-Apr-2004 20:28
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Draku » Mar 22-Iun-2004 13:13

daca da asemenea rezultate e fain
si eu sunt in situatia in care masina nu se ridica in partea din fata
trebuie sa o ridic la maxim si apoi sa o las la normal, sau sa misc un pic de parghia de comanda, iar dupa ce opresc motorul se coboara in cateva minute
plus ca nu se corecteaza pozitia daca ma asez pe partea din fata.....
am luat si eu lichidul ala, dar n-am reusit sa-l pun pana acum.....
sper sa dea rezultate si la mine (dupa ce il pun, normal :D ), sa nu fie altceva de vina.....
numai bine
Eu stiu ca sunt prost, dar cand privesc in jurul meu, prind curaj.

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mar 22-Iun-2004 15:17

Si la mine nu se ridica, singura diferenta e ca la mine masina se scufunda greu. Acum problemele s-au rezolvat.
Nici la mine nu corecta pozitia cu o singura persoana, dar dupa ce am fost doi a corectat-o. Incearca sa asezi niste persoane mai corpolente (nu ca noi), cite una pe fiecare aripa. Testul ar trebui sa fie edificator.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!


Înapoi la “Hidraulica - BX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187757
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos