Preturi Pompa frana ???

sfere, dozatoare, pompe, LHM, etc Âşi tren de rulare.

Moderator: Echipa Tehnica

lali
pasionat
Mesaje: 159
Membru din: Mie 17-Mar-2004 14:55
Localitate: Craiova

Preturi Pompa frana ???

Mesajde lali » Vin 06-Aug-2004 15:10

Salutari baieti !
Luminati-ma si pe mine:
Unde gasesc pompe de frana de frana (second) buna buna si la ce preturi ????
Am schimbat-o pe prima ca incepuse sa-mi mearga franat masina si apoi incepuse si sa curga pe la pedala :cry:
A doua fericire mare :mergea nefranata dar curgea din start .
Am cumparat garnitura aceea de cauciuc (varianta spaniola) dar parca e ceva ciudat :
Daca incep sa franez parca la inceputul cursei nu franeaza apoi incepe frumusel si sigur ca daca apesi mai tare iesi prin geam (asta la capatul cursei )
Sigur ca fac comparatia la aceeasi pompa de frana :D
Am reglat cursa la pedala sa stiti.
Cred ca nu mai e materialul la fel de tare la garnitura si de asta face asa (cea veche era neagra asta e verde)
Oricum parca nici pompa nu a tinut asa mult. :cry:
Acu spatele se lasa destul de repede fata de atunci cand am schimbat-o prima oara , da nu ma supar ca se ridica destul de repede.
Vreau si eu sa vad ca sta spatele ridicat ore in sir etc etc....
Multe salutari
Laurentiu

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Vin 06-Aug-2004 15:37

Pina acum nu am avut probleme cu pompa (de fapt dozatorul) de frina si sper sa nici nu am. Faptul ca masina se lasa de spate in momentul cind frinezi e normal (asta inseamna ca frineaza si spatele). Daca se ridica de spate cind frinezi, sigur ai aer in circuitul din spate. Daca stind pe loc masina se scufunda repede de spate, atunci asta e semn clar al uzurii.
Din punctul meu de vedere, avind in vedere ca e vorba de frine, iti recomand sa iei in calcul o pompa noua (daca ce ai tu acum nu te satisface) si sa nu mai joci la loteria pompelor. Am scris eu un topic legat de preturile la placutele de frina fat BX. Uita-te acolo, ai niste detalii de contact. Suna la toti distrubuitorii, probabil vei gasi tot felul de preturi. Ultima data mi-am cumparat rola intinzatoare si am gasit la 1.9 mil pina la 4 milioane.
Nu cred ca are rost sa iti descriu importanta frinelor... Eu a trebuit sa schimb discurile de frina pe spate si am preferat sa le cumpar noi, desi unele SH abia ajungeau la jumatate de pret in varianta cea mai scumpa. Dar cum BX-ul are discurile de frina mai subtiri din start, am preferat sa ma caut adinc in buzunare si am luat discuri noi. Pe de alta parte, pompele SH, au si ele un grad mai mic sau mai mare de uzura si de aici problemele tale. Prin Bucuresti sint mai multe locuri de unde poti gasi pompe SH, dar probabil e aceeasi loterie.
Totusi... poate trebuie facut un reglaj la pompa tasau trebuie acordata o atentie speciala la fixarea garniturii cu pricina. Uita-te in manualul de service...
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
paga
pasionat
Mesaje: 308
Membru din: Dum 02-Mai-2004 13:32
Localitate: GALATI

Re: Preturi Pompa frana ???

Mesajde paga » Vin 06-Aug-2004 22:45

lali scrie:Am cumparat garnitura aceea de cauciuc (varianta spaniola)
Aia sub forma de ciuperca,care da in habitaclu?
unde ai gasit-o?imi trebuie si mie una.cat costa?

lali
pasionat
Mesaje: 159
Membru din: Mie 17-Mar-2004 14:55
Localitate: Craiova

pret

Mesajde lali » Lun 09-Aug-2004 10:35

Nu e asa scumpa : 150 000
Dar caut-o pe cea de culoare neagra ,cea verde e spaniola si am inteles de la mecanic ca nu este prea buna
Bafta

Ps :
Pompa noua ?
Nu cred ca mi-as permite :oops:


Înapoi la “Hidraulica - BX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187757
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos