Suspensie putin rigida (Disconfort!!)

sfere, dozatoare, pompe, LHM, etc Âşi tren de rulare.

Moderator: Echipa Tehnica

adiB
just curious
Mesaje: 24
Membru din: Mie 01-Sep-2004 12:14
Localitate: Timisoara

Suspensie putin rigida (Disconfort!!)

Mesajde adiB » Dum 26-Sep-2004 20:29

Buna la toata lumea.

Am si eu o problema la care sper ca majoritatea se pricepe.
De un timp incoace suspensia la masina mi-a devenit putin mai rigida.
Ce vreau sa zic cu asta? Adica amortizeaza, daca te apesi si pe fata si pe spate, toate se lasa destul de jos usor si se ridica la fel de usor,
cand merg insa, simt toate gropitele si denivelarile, bordul imi scartaie ingrozitor si CDul imi sare in draci!
Deci nu sare pe drum ca si cum mi-ar fi tare suspensia, dar simte totusi toate denivelarile si creaza o stare de disconfort in mers.
Nici frana nu imi prinde prea bine.
Sa fie o problema cu aerisitul franelor care sa afecteze si suspensia? Sau mai sunt si alte chestii de aerisit de care nu stiu?
Mentionez ca sferele din fata le-am incarcat acuma 2 luni, si cei de acolo mi-au zis ca sunt in stare super buna si n-o sa am probleme cu ele mult timp de-acum incolo.
Sferele din spate le-am incarcat acum 7 luni si le-am verificat acum 2 luni si sunt ok de asemenea.
De ridicat, sta ridicata si 2 zile, nu cade singura. Ce am mai observat e ca atunci cand o ridic sau cand o cobor, scartaie si se ridica/coboara in trepte.

Va rog sfatuiti-ma ce sa-i fac ca mi-e dor sa mearga asa fin pe drum cum numai BX-ul stie!
:) Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Lun 27-Sep-2004 13:15

Daca suspensia a devenit rigida, foarte probabil sferele tale s-au descarcat. E bine sa nu insisti, pentru ca daca dai prea tare intr-o groapa poti pati chestii urite gen ruptura/fisura de punte, etc. Din cite spui tu sferele sint incarcate recent, dar probabil ca etansarea nu s-a facut bine. Mai exista si posibilitatea ca masina sa stea prea jos/prea sus, caz in care de asemenea e rigida.
Daca frina nu mai tine, aeriseste frinele la toate rotile.
Faptul ca masina sta ridicata, nu are legatura cu frinele. Daca scirtie si se ridica in trepte, atunci e recomandat sa ungi pistoanele hidraulice cu vaselina siliconica (vezi ca am eu un post pe tema asta), e o operatie supersimpla.
Cu riscul de a te dezamagi, BX-ul, fata de alte masini hidraulice, e mai slab dpv al confortului datorita sistemului mcpherson la rotile din fata (BX-ul partajeaza aceleasi componente cu peugeot 405, afara de suspensie, bineinteles). Da-te cun CX sau XM si ai sa vezi diferenta.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!


Înapoi la “Hidraulica - BX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11708
    Cel mai nou membru Ibr_subaib