montaj geamuri eletrice+inchidere

Bord, becuri, ECU, computere de bord, cabluri, contacte, etc.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

montaj geamuri eletrice+inchidere

Mesajde abarth_mcm » Vin 01-Mai-2009 21:14

M-ar interesa sa stiu daca cineva a schimbat geamurile de la usi si si-a montat de pe alta masina electrica+inchiderea.
Am studiat eu problema...motorasul pt geamuri nu ar fi asa greu de pus..nici inchidrea nu ar fi greu de pus.. Banuiesc ca mai exista ceva relee..module///etc..pe care trebuie sa le studiez cand o sa iau firele pas cu pas.(aici nu ma pricep mai deloc..nu prea imi place electrica) Nici firele la usile din spate nu par asa de greu de pus..ca exista gauri in stalp si usi :wink:
Problema mea ar fi ca nu prea stiu sa schimb geamurile :roll: Vreau sa ii schimb geamurile pt ca am unele cu tenta neagra-fumurii :evil: ..si sunt muuult mai frumoase. Deci..pe unde le schimbi?Pe unde le bag?Pe deasupra? :roll:
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.

CRYsti
pasionat
Mesaje: 158
Membru din: Vin 20-Mar-2009 10:24
Localitate: Ploiesti

Mesajde CRYsti » Vin 01-Mai-2009 22:26

salut. geamurile se schimba f usor. dupa ce ai demontat fata de usa si ai inlaturat macaraua se scoate geamul de pe sina si se trage in sus. Iese f usor. Vezi ca macaraua se scoate mult mai usor din usa dc geamul este inchis :wink: spor la treaba.
Citro, citro citro

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Sâm 02-Mai-2009 07:09

am observat si eu ca se scoate mai usor macaraua daca geamul e ridicat..
hm.....si zici ca va iesi usor?asa sa fie :razz:
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.

neghinita87
pasionat
Mesaje: 541
Membru din: Dum 21-Dec-2008 20:20
Localitate: ploiesti

Mesajde neghinita87 » Sâm 02-Mai-2009 14:34

man nu se pun asa geammurile electrice.
se scoate fata de usa.se da manivela jos cu tot cu mecanismu ei si in loc intra foarte usor motorasul pt geamuri electrice.ca frantuji s-au gandit si la asta cand au facut masinile. oameni destepti;)
:lol: :lol:
SUPERMANsina rama in asfalt

neghinita87
pasionat
Mesaje: 541
Membru din: Dum 21-Dec-2008 20:20
Localitate: ploiesti

Mesajde neghinita87 » Sâm 02-Mai-2009 14:35

nu trebe sa mai scoti geamu si macaraua
ca e chin
are un loc special facut in locul manivelei de ridicat usa.se prinde cu surube :wink: :wink: :D
SUPERMANsina rama in asfalt

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Sâm 02-Mai-2009 18:45

eu schimb si geamurile propriuzis pt ca am unele negre :wink: de aceea intrebam cum se scot..
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.

neghinita87
pasionat
Mesaje: 541
Membru din: Dum 21-Dec-2008 20:20
Localitate: ploiesti

Mesajde neghinita87 » Sâm 02-Mai-2009 21:25

aha.scuze
SUPERMANsina rama in asfalt

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Vin 14-Aug-2009 08:41

S-a studiat problemamai bine:
Am demontat geamul+macaraua+motorasul la o usa stanga fata. Nu e greu. Se desfac suruburile de la macara. Apoi se elibereaza geamul de pe rola din stanga lateral, iar mai apoi cele de jos. => geamul se poate scoate. Ramane in usa macaraua care iese si ea daca dai motorasul jos.
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Mie 19-Aug-2009 14:44

Am montat la toate cele 4 usi geamurile :lol: Am schimbat gemurile cu unele cu tenta + toata macaraua cu motorasul pus pe ea.

Sfat:
1. nu demontati motorasul de pe macara si schimbati cu totul macaraua. E mult mai simplu :wink:
2. stergeti bine chederile inainte sa puneti geamurile ca sa alunece usor. (puneti si vaselina pe macara, etc..pe role) Astfel geamurile se vor ridica la fel de usor precum la masinile noi :!:

Urmeaza sa trag firele sa devina si functionala geamurile. :roll:
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Joi 20-Aug-2009 12:17

Am probat instalatia. Functioneaza.!!!! Am legat-o de proba la tabloul de sigurante si merge, am pus si releele aferente pe tabloul de sigurante :lol: Urmeaza sa bag firele...nu am taiat absolut niciun fir si o sa fie cam complicat de bagat manunchiul de fire prin usi si stalp, dar cred ca voi reusi :wink:

O intrebare am. La usi exista o mufa alba. Are un fir verde si un fir maro. Acele fire sunt legate oarecum de un surub de la incuietoare. Nu prea se vede bine.. :wink: Deci..pentru ce sunt acele fire???? Nu le-am legat lasandu-le libere, dar inchiderea+geamurile functioneaza chiar si asa. Sa fie acele fire pentru masinuta de la bord care arata usi deschise? :roll:
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Joi 20-Aug-2009 21:27

sunt firele de la contactul clantei; iti aprinde fiecare usa in parte pe masinuta aceea de langa scrumiera... daca ai...
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Vin 21-Aug-2009 06:53

Ma gandeam eu ca trebuie sa fie de la acea masinuta de la bord care indica usile deschise. Pt o simpla masinuta la bord, francezii s-au chinuit ceva :lol:

Totusi, nu stiu cum sa desfac acele fire legate de clanta :roll: idei ceva?In rest stiu sa montez totul pe masina....nu voi monta inchiderea la portbagaj pt ca mi se pare o idee proasta sa ai inchidere la portbagaj..mai bine e cu cheia.(nu ma doare mana sa inchid cu cheia)

Azi sper sa termin de bagat firele in usi prin stalp.
Mai dau si eu cateva sfaturi:
1. bagati manunchiul de fire cu tot cu burduful de cauciuc prin stalp, si nu separat :!: E cam dificil pt ca nu cu ce sa tragi..dar merita pt ca nu vei taia niciun fir si o sa fii sigur pe instalatie.(practic nici nu se va cunoaste ca mi-am pus singur instalatia, fiind identic montajul cu cel din fabrica)
2. Nu e nevoie sa dati bordul jos apropo, tabloul de sigurante se lasa in jos pt ca are o clema. Mufele se conecteaza la tablou.
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.


Înapoi la “Electrica - BX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11709
    Cel mai nou membru csty41