Turometru la BX diesel

Bord, becuri, ECU, computere de bord, cabluri, contacte, etc.

Moderator: Echipa Tehnica

Micutzu
de-abia inscris
Mesaje: 1
Membru din: Lun 10-Mar-2003 01:13
Localitate: Bucuresti

Turometru la BX diesel

Mesajde Micutzu » Mar 11-Mar-2003 12:41

Am un BX16 din 85' cu motor de 19D . Bordul are turometru electronic cu leduri , dar nu stiu exact cum sa fac adaptarea ca sa imi indice turatiile si la motorul diesel . Stiu ca de la motorul cu benzina se iau impulsurile de la aprindere ca sa se masoare turatia , la diesel cum fac ?

Avatar utilizator
WLD
Admin CITROclub
Mesaje: 2137
Membru din: Mie 05-Mar-2003 16:36
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16v '88 si 89
2: XM TurboCT '95, XM V6 '96
3: Xsara 2.0hdi stage 1+
Contact:

Re: Turometru la BX diesel

Mesajde WLD » Mar 11-Mar-2003 14:17

Micutzu scrie:Am un BX16 din 85' cu motor de 19D . Bordul are turometru electronic cu leduri , dar nu stiu exact cum sa fac adaptarea ca sa imi indice turatiile si la motorul diesel . Stiu ca de la motorul cu benzina se iau impulsurile de la aprindere ca sa se masoare turatia , la diesel cum fac ?


De obicei turatia e citita de un traductor aflat pe volanta sau alternator.
Ce an de fabricatie are motorul diesel sa ma interesez ?

Avatar utilizator
WLD
Admin CITROclub
Mesaje: 2137
Membru din: Mie 05-Mar-2003 16:36
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16v '88 si 89
2: XM TurboCT '95, XM V6 '96
3: Xsara 2.0hdi stage 1+
Contact:

Mesajde WLD » Mar 11-Mar-2003 18:57

Nu mai e nevoie...
Turatia e citita de un traductor aflat pe carcasa ambreiajului, undeva in spate sub carcasa termostatului.
Turometrele pentru diesel mai au in plus si un montaj electronic care amplifica impulsurile pentru a fi citite corect. Din pacate nu am aflat unde se gaseste acesta.

adi
just curious
Mesaje: 5
Membru din: Mar 01-Iun-2004 21:04
Localitate: Bucuresti

Turometru pentru diesel

Mesajde adi » Mar 01-Iun-2004 21:41

Ma pasioneaza si pe mine acest subiect!
Eu posed un BX16TRS din 1992. De curand am facut transformarea punand un motor diesel si sunt supermultumit. Sigur, m-a preocupat pastrarea tuturor aparatelor de bord, inclusiv a turometrului care este analogic obisnuit. Am facut mai multe incercari dar fara rezultate concludente. Cea mai "apropiata de adevar" a fost testul cu firul scos direct de la alternator (am schimbat alternatorul cu unul care are borna"W") dar indicatiile nu sunt cele corecte. Asta inseamna ca mai trebuie "ceva" pe traseu care sa transforme in impulsuri tensiunea alternativa furnizata de borna W (aprox. 15,5 Vef). Am incercat si cu un zener si o rezistenta de sarcina (400 ohmi) dar se incinge foarte tare zenerul. Stie cineva valorile exacte si ce piese se pot pune pentru acest tip de adaptare? 8)

eugenro2001
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 2436
Membru din: Mie 05-Mar-2003 09:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde eugenro2001 » Mie 02-Iun-2004 08:51

Salut

Uita-te daca ai traductorul de care spunea Catalin. Cred ca cel mai bine ar fi sa cauti la dezmembrari un turometru pt diesel. Cred ca este cea mai eleganta solutie

neghinita87
pasionat
Mesaje: 541
Membru din: Dum 21-Dec-2008 20:20
Localitate: ploiesti

Mesajde neghinita87 » Mie 24-Mar-2010 22:50

salutare, scuzati ca revin la acest subiect dar eu a un bord de bx cu turometru cu leduri si nu stiu cum se leaga la bord, adica unde se leaga in bord, la ce pini, cine are o poza sau o schema.
SUPERMANsina rama in asfalt


Înapoi la “Electrica - BX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11709
    Cel mai nou membru csty41