Lampi Philips

Bord, becuri, ECU, computere de bord, cabluri, contacte, etc.

Moderator: Echipa Tehnica

craft
just curious
Mesaje: 20
Membru din: Mie 24-Mar-2004 23:57
Localitate: Bucuresti

Lampi Philips

Mesajde craft » Dum 20-Feb-2005 21:43

Am zis ca poate e un subiect care ar putea sa intereseze si alti posesori de masini.
Deoarece farurile mele nu mai lumineaza (sau nu mai fac lumina) ca lainceput-asta dupa ce au fost shimbate cu unele noi, as vrea sa pun alte becuri.
Am vazut prin magazine becuri care lumineaza cu 30% mai mult(tot 55/60W).
A folosit cineva?stie cineva ceva?
Astept cu nerabdare opiniile voastre.

Avatar utilizator
adytzu
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 1308
Membru din: Vin 11-Iul-2003 09:34
Localitate: Bucuresti

Mesajde adytzu » Dum 20-Feb-2005 22:10

Da, eu mi-am pus Philips Vision Plus H4 pe Cielo si isi merita banii. Daca vrei, ne intalnim intr-o seara sa vezi cum lumineaza. Este lumina mult mai alba si creste si distanta pana la care lumineaza.
Acum, la Cielo nu o sa se vada cine stie ce, ca blocurile optice sunt de tot rahatul, dar, comparand cu vechile becuri, e un beneficiu clar.

Tot becuri din astea vreau sa-mi pun si pe Xsara, dar nu stiu ce fel sunt: H4 sau H1+H7?

craft
just curious
Mesaje: 20
Membru din: Mie 24-Mar-2004 23:57
Localitate: Bucuresti

Mesajde craft » Joi 24-Feb-2005 19:17

Scuze ,
nu am prea avut timp sa iti raspund(sa ne "vedem " intr-o seara).Dar bine ca ai adus aminte de tipul soclului ,ca eu am uitat sa caut in manual.Miine ma duc la Service si am sa intreb si acolo.
Ce zici alea din Carrefour or fi bune?

Avatar utilizator
adytzu
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 1308
Membru din: Vin 11-Iul-2003 09:34
Localitate: Bucuresti

Mesajde adytzu » Joi 24-Feb-2005 20:52

Salve! AM aflat intre timp: sunt H1 pe faza de intalnire si H7 pe faza lunga.
Cele care vin originale cu blocul optic sunt Tunsgram si sunt... Made in Hungary! :shock:

Am vorbit cu Radu Dumitrescu de la Champion si mi-a zis ca se pot pune Xenon numai pe H1 si fara autoreglare.

Vizitator

Mesajde Vizitator » Vin 25-Feb-2005 11:48

Am aflat si eu ca o instalatie de xenon adevarata are un starter si un soi de regulator. Primul aplica o tensiune de start de vreo 20000V pentru producerea arcului electric (becurile xenon nu au filament) si apoi se aplica o tensiune mai mica de mentinere (undeva pe la 12V). Probabil de aici pretul mare al unei instalatii autentice.

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Vin 25-Feb-2005 12:04

Sorry, postul de mai sus imi aparatine, dar am avut ceva treaba si m-a delogat.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
adytzu
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 1308
Membru din: Vin 11-Iul-2003 09:34
Localitate: Bucuresti

Mesajde adytzu » Vin 25-Feb-2005 12:06

Nu instalatia e scumpa, ci becurile (in jur de 150Euro/buc.). Instalatiile sunt de 2 feluri: fixe si autoreglabile.
Cele fixe se pot pune aproape pe orice masina, dar ii nenorocesti pe cei din fata pe drumuri denivelate.
Cele autoreglabile regleaza pozitia becului in asa fel incat in permanenta sa bata in acelasi loc. Daca botul masinii se ridica (urci o panta), farurile vor cobori, astfel incat cel care vine din fata sa nu se trezeasca cu lumina drept in ochi.
Bineinteles, si preturile sunt pe masura. O instalatie simpla nu are decat becul si balastul de amorsare (ca la neoane), deci e si mai ieftina (aprox. 300-400euro). O instalatie adevarata te duce pe la 1000euro.
In plus, majoritatea sunt numai pe faza scurta datorita latentei la aprindere. Daca ai pune xenon pe faza lunga nu ai putea da flash-uri. Sunt si bi-xenon, dar te omoara la pret.

antonlupan
simpatizant
Mesaje: 52
Membru din: Mie 02-Apr-2008 18:05
Localitate: timisoara

philips

Mesajde antonlupan » Vin 04-Apr-2008 07:18

sal.stie cineva sa imi spuna daca se pot pune philips extreme vision pe bx?sau trebuiesc facute modificari?

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Vin 04-Apr-2008 15:30

nu trebuie absolut nici o modificare. scoti becurile vechi si le pui pe astea noi. simplu. daca nu ai relee, e recomandat sa iti pui relee, dar nu obligatoriu
"If in doubt, flat out!"

bogdan rosiori bx
simpatizant
Mesaje: 69
Membru din: Mie 02-Ian-2008 22:10
Localitate: rosiori de vede

Mesajde bogdan rosiori bx » Vin 04-Apr-2008 18:31

Salut , eu am schimbat becuri apoi farurile cu altele tot vechi si degeaba.Dupa ce am cumparat far nou pentru bx am scapat de problema luminilor.

antonlupan
simpatizant
Mesaje: 52
Membru din: Mie 02-Apr-2008 18:05
Localitate: timisoara

Mesajde antonlupan » Vin 04-Apr-2008 18:40

mersi fain.....azi am incercat sa pun proiectoare....am tras fire....butoane...am incercat tot mergea glontz...pana am montat proiectoarele....atunci sa incheiat tot .sa fie de vina releul folosit?de dacie-5RON.am pus lampa si nu mai iasa curent din el spre proiectoare....ceva sugestii?

bogdan rosiori bx
simpatizant
Mesaje: 69
Membru din: Mie 02-Ian-2008 22:10
Localitate: rosiori de vede

Mesajde bogdan rosiori bx » Vin 04-Apr-2008 18:47

Eu la duba am becuri philipe h4 si cand am schimbat releele la faruri si am pus de dacie intr-o saptamana sa ars pe faza lunga.

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Vin 04-Apr-2008 20:17

baieti, eu am pus niste relee de bx (nu de faruri evident) care le-am gasit la niste masini donatoare. toate sunt made in france. am instalatia de aproape 2 ani si nu s-a intamplat nimica cu ele. cred ca pe ambele relee am dat vreo 20 ron sau ceva de genul. (instalatia am luat-o de pe masina veche si am pus-o pe asta noua.

Daca farurile sunt intr-o stare acceptabila, setul de relee + becuri face toti banii.
"If in doubt, flat out!"

antonlupan
simpatizant
Mesaje: 52
Membru din: Mie 02-Apr-2008 18:05
Localitate: timisoara

Mesajde antonlupan » Vin 04-Apr-2008 20:52

intrebarea e dacase poate pune orice fel de releu....am si io vreo 3 relee de pe un alt bx.....unu de semnalizare si inca altele 2.....

antonlupan
simpatizant
Mesaje: 52
Membru din: Mie 02-Apr-2008 18:05
Localitate: timisoara

Mesajde antonlupan » Vin 04-Apr-2008 22:04

inca o intrebare....bx-ul are H4 sau H7?dap passat 2001?


Înapoi la “Electrica - BX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187661
    Total subiecte 18612
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru catalinos