orice,numai CITROEN nu

Forum de discutii generale despre Citroen C3 (2002-2009). Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
mihai ham
pasionat
Mesaje: 470
Membru din: Mar 21-Iun-2011 17:44
Localitate: Valcea

Mesajde mihai ham » Mar 02-Aug-2011 12:16

Beemar_man scrie:Daca e dupa noroc insemna ca eu nu prea sunt norocos.Am un C3 1,4 hdi de 2 luni si ceva si am schimbat deja kitul de ambreaj iar sapatamana asta urmeaza caseta de directie si poate si 2 telescoape fata.Nu stiu ce sa zic am mai avut cateva masini printre care si un Xsara si pot spune ca am avut probleme cu toate dar la C3 incep sa fie cam dese si costisitoare.Sper ca dupa astea sa nu mai am surprize.Precizez ca masina am luat-o la 165.000 km si acum am 171.000 km.Bafta si drumuri bune la toata lumea.

Daca ambreiajul schimbat de tine era cel original.....inseamna ca a tinut ceva km

djmarck
simpatizant
Mesaje: 38
Membru din: Vin 27-Apr-2007 19:48
Localitate: husi

Mesajde djmarck » Mar 02-Aug-2011 13:53

am citit toate raspunsurile voastre si ma bucurat ca totusi am mai primit pareri despre marca,model si de la altii.MA repet sau daca
nu am spus o subliniez,nu zic ca nu e o masina buna si eu sunt multumit de ea in principiu,doar ca nu e destul de sanatoasa
pe drumuri mai rele,eu am avut o iesire in decor si a trebuit sa schimb ventilator iar ac-ul a trebuit sa l pun pe direct pri tr un intrerupator pus de mine,pt ca la iasi la servunion mi au spus sa o las vreo 2 zile sa i dea de capat,motorul e plin de senzori,multi mecanici mi au spus ca nu s ar baga sa l repare,piesele i. mod clar sunt mult mai scumpe decat cele nemtesti si poate si mai proaste,tester nu gasesti oriunde,iar referitor la celelalte marci pe care le am enumerat,ceea ce v am spus,v am spus dupa ce am intrebat zeci de mecanici care au avut pe maini zeci si zeci de masini straine.In concluzie,masina e buna pana ai un mic accide t sau probleme cu ea,numai ii tineti apararea acestei marci pentru ca eu nu am nimic cu citroen doar vorbesc din experienta,e masina mea si ar fi trebuit sa o laud.DAca ar fi sa spun,dupa mine,care ar fi cele mai mari probleme:1.service-urile 2.piesele.EU cred ca ar trebuu sa mi dati dreptate,ca frantuzesc inseamna masina ieftina ia r dupa vanzare inseamna service si piese f scumpe,asta e strategia lor sau poti sa le mai spui scurt hoti.Am trimis un e mail la reprez la servunion cu problemele mele,nici in ziua de azi nu am primit nici un raspuns oricat de scurt ar fi fost.ORice masina o poti nimeri sa fie buna sau sa ti faca mai multe probleme decat alta,cu asta sunt de acord,dar ideea e sa le rezolvi cat mai repede cu bani cat mai putini,iar daca pui in balanta aceste aspecte,clar Cele frantuzesti au u. mare minus la capitolul asta
AM scris de pe mobil,asa ca scuzati mi greselile de ortografie,vreau sa imi intelegeti supararea

djmarck
simpatizant
Mesaje: 38
Membru din: Vin 27-Apr-2007 19:48
Localitate: husi

Mesajde djmarck » Mar 02-Aug-2011 13:56

daca stiti vreo careva Service citroen in chisinau care sa faca treaba buna pe bani putini rog sa mi dea un semn,stiu ca a fost cineva de pe forum si a fost multumit,l am contactat dar nu raspunde

Beemar_man
just curious
Mesaje: 18
Membru din: Dum 24-Ian-2010 15:56
Localitate: Oradea

Mesajde Beemar_man » Mar 02-Aug-2011 14:27

Daca ambreiajul schimbat de tine era cel original.....inseamna ca a tinut ceva km[/quote]


Da era cel original si culmea era ca discul era inca bun doar placa avea cativa dinti slabiti si cand o calcam tare patina.

Avatar utilizator
mihai ham
pasionat
Mesaje: 470
Membru din: Mar 21-Iun-2011 17:44
Localitate: Valcea

Mesajde mihai ham » Mar 02-Aug-2011 16:31

Beemar_man scrie:Daca ambreiajul schimbat de tine era cel original.....inseamna ca a tinut ceva km



Da era cel original si culmea era ca discul era inca bun doar placa avea cativa dinti slabiti si cand o calcam tare patina.[/quote]
Banuiam eu.....sunt beton pe partea de ambreiaje,eu la un c3 am schimbat kit-ul de ambreiaj la 204.000km spre deosebire de vw polo de 1.2 la care l-am schimbat la 125000.
Mentionez ca ambele masini au fost luate de noi conduse normal.
-c3-ul a facut taxi
-polo a fost condus de mine doar

Beemar_man
just curious
Mesaje: 18
Membru din: Dum 24-Ian-2010 15:56
Localitate: Oradea

Mesajde Beemar_man » Mar 02-Aug-2011 17:13

mihai ham cu cel care a facut taxi la caseta de directie ai avut probleme? nu de alta dar poate la aprox 150.000-170.000 km incep sa pice si atunci nu as mai crede ca sunt eu un ghinionist :lol:

Avatar utilizator
mihai ham
pasionat
Mesaje: 470
Membru din: Mar 21-Iun-2011 17:44
Localitate: Valcea

Mesajde mihai ham » Mar 02-Aug-2011 17:17

Beemar_man scrie:mihai ham cu cel care a facut taxi la caseta de directie ai avut probleme? nu de alta dar poate la aprox 150.000-170.000 km incep sa pice si atunci nu as mai crede ca sunt eu un ghinionist :lol:

nop...incepuse putin sa supureze la un o-ring intre cutie si motor,caseta era impecabila,din pacate am avut dauna totala cu ea.
caseta chiar am vandut-o de buna.
masina era varianta cu motorul de 1mie

Avatar utilizator
mihai ham
pasionat
Mesaje: 470
Membru din: Mar 21-Iun-2011 17:44
Localitate: Valcea

Mesajde mihai ham » Mar 02-Aug-2011 17:22

adevarul e ca nici cu polo,nici cu passatul nu am avut probleme cu caseta(astea aveau mai multi km si de asta le dau exemplu,polo are 198000,iar passatul cine mai stie).
La vectra la 166000 km a inceput sa curga la caseta.

Beemar_man
just curious
Mesaje: 18
Membru din: Dum 24-Ian-2010 15:56
Localitate: Oradea

Mesajde Beemar_man » Mar 02-Aug-2011 17:43

Vectra 2.0 dti m-a lasat in drum la 195.000, s-a spart caseta si a curs tot lichidul, la C3 macar caseta e mecanica si pot circula cu ea chiar daca a inceput sa bata.

Avatar utilizator
mihai ham
pasionat
Mesaje: 470
Membru din: Mar 21-Iun-2011 17:44
Localitate: Valcea

Mesajde mihai ham » Mar 02-Aug-2011 17:59

cunosc fenomenul :roll:

MikePop
pasionat
Mesaje: 182
Membru din: Vin 08-Oct-2010 22:24
Localitate: Slatina, Olt

Mesajde MikePop » Mie 03-Aug-2011 21:53

Eu l-am luat la 77.000 de km si acum are vreo 90.000. Nu stiu cat de reali sunt km dar se tine bine masina, e bine inchegata, nu troncane si fuge tare :)
Zambeste! Maine poate fi mai rau.

vitalix
simpatizant
Mesaje: 30
Membru din: Mar 01-Mar-2011 18:12
Localitate: Iasi

Mesajde vitalix » Mie 10-Aug-2011 16:13

djmarck scrie:daca stiti vreo careva Service citroen in chisinau care sa faca treaba buna pe bani putini rog sa mi dea un semn,stiu ca a fost cineva de pe forum si a fost multumit,l am contactat dar nu raspunde


djmarck, cauta-l pe Serghei la Autocenter din Valea Lupului, este pe partea stanga cum vii din Iasi. Este un mecanic f bun si stie meserie.
Pentru partea electrica sau diagnosticare cauta-l pe Dan, la garajele de linga Billa. Baietii sint seriosi si fac treaba buna.
Succes.

alexepr
pasionat
Mesaje: 107
Membru din: Mar 03-Aug-2010 00:25
Localitate: Galati

Mesajde alexepr » Mie 24-Aug-2011 20:16

Cine a spus ca are motor 1,4i si a fost in Turcia cu masina incarcata full si nu a sarit consumul de 7,5? :O

Mie imi ia 8-9% la mers linistit , intr-un oras linistit nu in Bucuresti.

danmanea
pasionat
Mesaje: 215
Membru din: Mie 26-Oct-2005 10:15
Localitate: Bucuresti

Mesajde danmanea » Joi 25-Aug-2011 10:44

alexepr scrie:Cine a spus ca are motor 1,4i si a fost in Turcia cu masina incarcata full si nu a sarit consumul de 7,5? :O

Mie imi ia 8-9% la mers linistit , intr-un oras linistit nu in Bucuresti.


Eu am zis.
Dar am zis consum mediu.. Sau nu? :)
O fi benzina lor mai buna
8-9% mers linistit in oras linistit? Condum mediu, da?
Si mie tot asa.. In Bucuresti :)

alexepr
pasionat
Mesaje: 107
Membru din: Mar 03-Aug-2010 00:25
Localitate: Galati

Mesajde alexepr » Joi 25-Aug-2011 18:27

danmanea scrie:
alexepr scrie:Cine a spus ca are motor 1,4i si a fost in Turcia cu masina incarcata full si nu a sarit consumul de 7,5? :O

Mie imi ia 8-9% la mers linistit , intr-un oras linistit nu in Bucuresti.


Eu am zis.
Dar am zis consum mediu.. Sau nu? :)
O fi benzina lor mai buna
8-9% mers linistit in oras linistit? Condum mediu, da?
Si mie tot asa.. In Bucuresti :)



Consumul mediu de pe comp. de bord asa zice. Si in orasul meu is maxim 15 semafoare :) In afara orasului mers mai la consum ultima oara mi-a luat 6,3%.


Înapoi la “Citroen C3 - Hatchback, Pluriel, Picasso”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11708
    Cel mai nou membru Ibr_subaib