:( Troncanit in spate

Forum de discutii generale despre Citroen C3 (2002-2009). Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
daniel_kid1
pasionat
Mesaje: 104
Membru din: Joi 03-Dec-2009 15:45
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde daniel_kid1 » Vin 11-Noi-2011 11:04

Merci de sfaturi, o as ma duk intro zi sa o mai verific odata. Saptamana viitoare ii fac ITP-ul poate gasesc atunci ceva.

Ms, bafta

Avatar utilizator
daniel_kid1
pasionat
Mesaje: 104
Membru din: Joi 03-Dec-2009 15:45
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde daniel_kid1 » Vin 25-Noi-2011 18:38

Salutare,

Revin cu informatii. Am hotarat sa ma duc la citroen sa verific, zic, daca nici aici nu ii dau de cap, o vand. Glumesc.
Buuun, am fost joi seara, sau uitat baietii pe langa , pe sub, nu au gasit nimic defect. Intrun final au puso pe testetul de amortizoare, desi montasem acum 1 luna AMORTIZOARE NOI, tot la iei :lol: . Si sa vezi rezultat: 47 % pe dreapta :shock: , 64 % pe stanga :shock: .
Nu credeam ce vad, cum, amortizoare noi "sachs" :lol: :) sa se duca in 1 luna. Ei au zis ca de acolo e troncanitul.

Acum am depus toate hartzogaraiele pentru garantie, sper sa primesc altele si sa le schimb.

P.S. Poate vezi ca tot troncane si dupa ce le schimb iar... :shock: :shock: :shock: :shock:

vldst
pasionat
Mesaje: 936
Membru din: Mar 30-Mai-2006 13:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde vldst » Vin 25-Noi-2011 18:47

Am avut aceeasi problema cu amortizorul spate dreapta. Bucsa din capul amortizorului spate dreapta era dusa. Se auzea un zgomot infundat pe spate, la trecerea peste denivelari. Parerea mea e ca la C3 Citroen monteaza pe spate (si am o banuiala ca si pe fata) niste amortizoare de slaba calitate sau cel putin total neadecvate pentru starea drumurilor din Romania (pe spate am avut Delphi). Mentionez ca nu sunt genul de sofer care rupe masina prin gropi, dar e adevarat ca si drumurile de la noi sunt cum sunt.

Am inlocuit ambele amortizoare spate cu Kayaba, made in Japan, si dupa 30.000 km parcursi cu ele, ma pot declara pe deplin multumit.

Avatar utilizator
daniel_kid1
pasionat
Mesaje: 104
Membru din: Joi 03-Dec-2009 15:45
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde daniel_kid1 » Mie 14-Dec-2011 09:59

Uraaaaaaaaaaaaaa, nu mai troncane.

Am schimbat ambele amortizoare pe garantie, am pus originale Citroen, si nu mai troncane.
Dar am alta problema , dupa ce le-am pus, a doua zi am facut un test de amortizoare, tot la citroen si au iesit tot prost, 66 cu 50 eficienta.
Am facut de 3 ori testul , tot prost a iesit. Baiatul de acolo zicea ca trebuie sa mai merg cu ele sa se incarce, si sa merg cu mai multa greutate in masina, e posibil??? :shock: :shock: Sau e standul lor de test bulit, k nu mai inteleg nimic.

Faza e ca amortizoarele vechi (cele care au fost schimbate in garantie) aveau aceleasi valori.

Eu nu mai inteleg nimic...... :?

Bafta,

Avatar utilizator
robistan25
pasionat
Mesaje: 537
Membru din: Lun 13-Aug-2007 22:09
Localitate: Ploiesti

Mesajde robistan25 » Mie 14-Dec-2011 19:45

Pai standul ala de test mai trebuie si el controlat si calibrat, metrologic vorbind, din cand in cand, dar ii costa bani... . E imposibil sa ai aceleasi valori cu amortizoarele vechi si cele noi. Mergi linistit.

crysti79
pasionat
Mesaje: 674
Membru din: Sâm 02-Iul-2011 17:57
Localitate: Constanta
Masina: Citroen C3 1.4 HDI SX 2005
2: Peugeot 308 1.5 BlueHDI Allure 2020
3: Dacia Sandero Stepway Eco-G 2023

Mesajde crysti79 » Sâm 31-Dec-2011 21:35

Problema este urmatoarea: amortizoarele stau in pozitie orizontala in cutie. Inainte de montaj, desteptii de mecanici trebuiau sa faca mai multe curse complete ale pistonului pentru a se amorsa si a fi cat mai eficiente.

crysti79
pasionat
Mesaje: 674
Membru din: Sâm 02-Iul-2011 17:57
Localitate: Constanta
Masina: Citroen C3 1.4 HDI SX 2005
2: Peugeot 308 1.5 BlueHDI Allure 2020
3: Dacia Sandero Stepway Eco-G 2023

Mesajde crysti79 » Vin 07-Mar-2014 18:30

Azi am demontat bara spate pentru a vedea exact de la ce am troncanitul acela enervant in spate. Asta ca sa nu comand direct amortizoarele si sa am aceeasi problema si dupa schimbare. Mentionez ca amortizoarele nu au nici un fel de urma de scurgere, masina revine ferm pe pozitie dupa ce apas cu putere pe portbagaj. Dar toti mecanicii care au verificat sursa troncanitului mi-au spus ca sigur sunt amortizoarele.
Dupa demontare, am vazut ca plasticul din centru pe care se fixeaza bara este pprins de caroserie cu 3 nituri de aluminiu. Nitul din centru, exact unde se prinde bara era foarte slab si tot ansamblul acela zdranganea de caroserie. Am rupt acel nit si am fixat suportul respectiv cu un kipling. In anumite locuri am pus niste bucati de burete foarte dens, ceva in genul obturatoarelor dintre aripile fata si stalpul A. Acelasi burete l-am lipit din loc in loc si pe bara metalica, deoarece erau urme de frecare.
Am pus si o poza cu locurile unde am intervenit. In 77 am pus kiplingul cu clema fixata prin interiorul portbagajului. In celelalte puncte am pus acel burete pentru ca plasticele respective sa nu mai stea direct pe tabla.
Imagine
Dupa o proba scurta troncanitul a disparut. Ramane sa revin cu impresii dupa ce merg mai mult cu masina.

crysti79
pasionat
Mesaje: 674
Membru din: Sâm 02-Iul-2011 17:57
Localitate: Constanta
Masina: Citroen C3 1.4 HDI SX 2005
2: Peugeot 308 1.5 BlueHDI Allure 2020
3: Dacia Sandero Stepway Eco-G 2023

Mesajde crysti79 » Mie 12-Mar-2014 19:17

Revin cu impresii nu prea bune.
Zgomotul cel mai puternic, acele batai, au disparut, dar sunt alte batai, troncanituri, relativ slabe ca si zgomot dar care sunt intermitente. Cel mai tare se aud dimineata, spre exemplu, dupa care intensitatea scade. Uneori dispar complet, apoi iar apar. Se aud numai pe drumuri cu denivelari mici, asfalt cu denivelari, nu la gropi mai mari.
Am observat ca atunci cand masina sta cu ambele roti pe pamant, tecile amortizoarelor freaca pe acestea, pe partea dreapta mai puternic, vopseaua fiind curatata pe o portiune pana la luciu metalic. Pe stanga atinge mai putin.

Avatar utilizator
robistan25
pasionat
Mesaje: 537
Membru din: Lun 13-Aug-2007 22:09
Localitate: Ploiesti

Mesajde robistan25 » Joi 13-Mar-2014 09:34

Dar prinderea spatarului banchetei spate ai veroficat-o? Eu acolo aveam o troncaneala agasanta...

crysti79
pasionat
Mesaje: 674
Membru din: Sâm 02-Iul-2011 17:57
Localitate: Constanta
Masina: Citroen C3 1.4 HDI SX 2005
2: Peugeot 308 1.5 BlueHDI Allure 2020
3: Dacia Sandero Stepway Eco-G 2023

Mesajde crysti79 » Joi 13-Mar-2014 13:51

Nu are nici o treaba prinderea banchetei. Am scos absolut tot din portbagaj, am rabatat spatarul banchetei si tot se aud acele batai/troncanituri. Se aud undeva in spate, dar dedesupt, in nici un caz in masina. Ori pana la urma amortizoarele sunt defecte, chiar daca nu au absolut nici o urma de ulei pe ele, ori este alta cauza pe care nu o pot depista. O sa pun pe altcineva sa conduca si eu o sa stau in spate cu bancheta rabatata sa ascult pe unde troncane. Eventual dau si bara jos si merg fara ea, sa vad daca se aude si atunci.

Avatar utilizator
robistan25
pasionat
Mesaje: 537
Membru din: Lun 13-Aug-2007 22:09
Localitate: Ploiesti

Mesajde robistan25 » Vin 14-Mar-2014 12:13

E si asta o varianta....

Gozmin
pasionat
Mesaje: 429
Membru din: Sâm 14-Mar-2009 22:04
Localitate: Großwardein
Masina: Citroen C3 facelift 2006 1,1i, 61 CP 225 kkm
2: Hyundai Elantra 2015 1,6i 132 CP 59 kkm

Mesajde Gozmin » Vin 14-Mar-2014 20:25

La Haion te-ai gândit ?
Eu nu repar nimic. Informatii si detalii pe PM.

Kurt Cobain a aratat fanilor ca faima nu inseamna doar stralucirea scenei, adoratia multimilor si gramezile de bani.

crysti79
pasionat
Mesaje: 674
Membru din: Sâm 02-Iul-2011 17:57
Localitate: Constanta
Masina: Citroen C3 1.4 HDI SX 2005
2: Peugeot 308 1.5 BlueHDI Allure 2020
3: Dacia Sandero Stepway Eco-G 2023

Mesajde crysti79 » Vin 14-Mar-2014 20:55

Plasticul de pe hayon a fost demontat, izolat cu pasla, firele din interior au fost fixate sa nu mai aiba contact cu tabla, nu mai zornaie nimic acolo. Hayonul nu are joc in incuietoare/carlig.
Cum am zis, zgomotul este undeva dedesupt, nu se aude in interior.
Azi m-am uitat la alta masina si am vazut ca tecile amortizoarelor nu se ating deloc de amortizor cum este la mine. Poate incerc sa las putin in jos acele aparatori de plastic si sa vad daca bucsile din capetele amortizoarelor sunt duse sau alta problema.

crysti79
pasionat
Mesaje: 674
Membru din: Sâm 02-Iul-2011 17:57
Localitate: Constanta
Masina: Citroen C3 1.4 HDI SX 2005
2: Peugeot 308 1.5 BlueHDI Allure 2020
3: Dacia Sandero Stepway Eco-G 2023

Mesajde crysti79 » Sâm 15-Mar-2014 22:22

Azi dimineata cand am plecat cu masina troncanea intr-o veselie. Am plecat apoi la un drum mai lung, afara cald. Cand am ajuns la destinatie, nu se mai auzea nimic cand treceam peste diverse denivelari. Seara cand am plecat spre casa, acelasi concert pana am ajuns pe autostrada. Am ajuns in Constanta si iar nu se mai auzea nimic. Ca si cum s-ar incalzi si ii trece. Ma scoate din minti.

TheRealJimCarrey
just curious
Mesaje: 9
Membru din: Sâm 16-Aug-2008 17:01
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde TheRealJimCarrey » Mie 02-Apr-2014 14:24

Salut, stiu ca suna prosteste dar la mine au disparut dupa ce am adaugat ceva cauciuc sub placuta de inmatriculare :)


Înapoi la “Citroen C3 - Hatchback, Pluriel, Picasso”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11708
    Cel mai nou membru Ibr_subaib