Mica revizie C3 Pluriel

Forum de discutii generale despre Citroen C3 (2002-2009). Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

smbdstopme
de-abia inscris
Mesaje: 1
Membru din: Mar 12-Iul-2016 08:28
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C3 Pluriel

Mica revizie C3 Pluriel

Mesajde smbdstopme » Mar 12-Iul-2016 08:55

Salut,

Incepand cu luna Decembrie prietena mea are un Pluriel din 2003, Benzina 1.4. Tin sa marturisesc ca sunt destul de atehnic cand vine vorba despre mecanica/masina si inca incepator in arta condusului. :D

Masina se comporta decent si fara probleme de motor tinand cont de varsta aproape venerabila.

Am facut cateva drumuri la mare anul asta si inca altele in afara orasului cel putin si nu ne-a facut probleme pana weekendu-ul trecut cand am ajuns la mare si ne-a lasat cablul de la timonerie si din diverse motive s-a indoit (vazut cu ochii mei o curba destul de serioasa dupa ce am fost la mecanic) si nu a mai intrat in viteze (exceptand treapta 1 si fals a 3) si dupa peripetia asta Plurielul s-a intors acasa pe platforma.

Tin sa mentionez ca vorba aia cu Ploua-n-el e foarte adevarata si inca nu am gasit o cale de rezolvare. Daca a mai trecut cineva prin experienta minunata si a gasit vreo rezolvare sunt tare curios. Problema decapotarii este ca sunt rupte clemele ce tin tijele pe santurile celor 2 stalpi. Pana acum am primit o oferta de 450lei/ set (deci 450 stanga + 450 dreapta) si parca nu imi vine sa ma avant...


Foarte important si urgent vreau sa schimb uleiul Plurielului insa inca nu am reusit sa imi dau seama ce i-ar trebuii. Dintr-un PDF (http://service.citroen.com/dtt/CDP/donnees/en_US/en_us_t1_2005.pdf) de pe site-ul Citroen vad eu ca ar fi vorba despre Ulei motor Total Quartz Energy 9000, 5W40 care e vreo 80 de lei si nu e o problema. Este bun acest ulei? Am inteles corect ca asa ceva ii trebuie?

Din discutii am inteles ca merita schimbat kit-ul de distributie pentru a fi ferit de probleme ulterior...

Ce alte lucruri mai trebuiesc luate in calcul?


Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Avatar utilizator
james kilowatt
pasionat
Mesaje: 555
Membru din: Mar 24-Sep-2013 21:25
Localitate: Europa
Masina: Citroen C1 1.0 Auto
2: Mazda CX-30 SkyactivX AT AWD

Re: Mica revizie C3 Pluriel

Mesajde james kilowatt » Mar 12-Iul-2016 11:15

In general Citroen recomanda uleiurile Total, asta nu e nicio surpriza, iar 5w40 pare o vascozitate destul de standard, probabil e buna, merge la 99% dintre masini.

Schimba si filtrele (ulei, are, polen, eventual benzina). Bujiile ar trebui schimbate cam la 60kkm. Nu stiu cum e la pluriel, daca are bobine de inductie separat si fise clasice, caz in care ar merita verificate cu un multimetru sa nu fie intrerupte sau coapte.
Lichidul de frana cam la 4 ani.

Cam asta cred ca ar fi intretinerea obisnuita.


Înapoi la “Citroen C3 - Hatchback, Pluriel, Picasso”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187662
    Total subiecte 18613
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru catalinos