Rrromania (si C3-ul meu)

Forum de discutii generale despre Citroen C3 (2002-2009). Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

DanCld
pasionat
Mesaje: 711
Membru din: Vin 22-Apr-2005 18:19
Localitate: Bucuresti

Rrromania (si C3-ul meu)

Mesajde DanCld » Sâm 18-Iun-2005 21:13

Adevărul e că am fost idealist: nu m-am aşteptat ca buburuza albastră să atragă prea mult atenţia, alarma-alarmă, nu urlă neĂŽntrebată, nu las faţa casetofonului "la bord" când sunt plecat etc. De asemenea, nu am ocupat locul nimănui ĂŽn faţa blocului.

Dar... să recapitulăm: ĂŽn primul week-end cu maşina ĂŽn faţa blocului (acum 2 luni) dispare antena de pavilion. În week-end-ul viitor.... antena reapare :shock: (a noastră? a altuia?) Asta după o pagubă de 120k lei vechi pe un rahat de la Carrefour, pe care l-am recuperat de sub ştergător.

Am zis ştergător?! Azi ia-le de unde nu-s! Pe cele din faţă, că la cel de hayon se complică faza, are un sistem mai deştept de prindere, nu la mintea oricărui rrromân cu 5 secunde la dispoziţie să o facă şi să dispară. Oamenilor cu C3, aveţi mare grijă, că "ăla mare" e, după intuiţia mea, de 24'' / 59 cm, şi am motive să cred că nu e chiar aşa de uşor de găsit! La Carrefour (singurul loc deschis sâmbătă la 7 seara.... având ştergătoare de vânzare) am găsit doar de 22'' / 55 cm. O să stric un telefon la ATS luni, şi presimt o nouă gaură ĂŽn buget, neacoperită de Casco...

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Dum 19-Iun-2005 01:30

Dar de ce sa nu fie acoperita de Casco? Nu vrei tu sa o pui pe casco?

DanCld
pasionat
Mesaje: 711
Membru din: Vin 22-Apr-2005 18:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde DanCld » Dum 19-Iun-2005 11:55

Din câte ştiu eu, astfel de daune sunt acoperite numai ĂŽn cazul ĂŽn care prinzi hoţu'...

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Dum 19-Iun-2005 13:10

Eee pe naiba?
La cine ai facut Cascoul?
Mie mi-au disparut proiectoarele odata(DA PROIECTOARELE :evil: ), alta data oglinda stanga cu totul, si m-am dus la politie, mi-am luat dovada, m-am dus frumos la asigurator, s-a facut constatarea si GATA!
Si daca iti fura masina, tot asa? tre sa prinzi hotu? :lol:

DanCld
pasionat
Mesaje: 711
Membru din: Vin 22-Apr-2005 18:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde DanCld » Lun 20-Iun-2005 14:59

Telefon la ATS: set ştergătoare faţă Citroen C3, 1.2 Mil :shock:

Cine a făcut-o, a făcut-o! Ia să ies şi eu la noapte.... :twisted: (just kidding)

Avatar utilizator
kata
pasionat
Mesaje: 768
Membru din: Joi 03-Mar-2005 15:58
Localitate: Bucuresti

Mesajde kata » Mar 21-Iun-2005 14:48

ai franciza la casco sau ce?

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mar 21-Iun-2005 16:47

@dancld: se pare ca ai uitat in ce tara traim. Eu nu las stergatorul spate la masina pt ca se poate scoate in 2 timpi. E ieftin, 100.000, dar atunci cind ai nevoei de el e nepretuit.
Ca reguli generale:
- nu lasa nimic la vedere sau care ar putea trage atentia. Nu lasa lucruri de valoare in masina, chiar daca nu sint la vedere.
- asigura, pe cit posibil, piesele/componentele care sint tentante si se pot scoate (ornamente, stergatoare, antene, etc.)
- o alarma cu sensor de perimetru e sfinta. Senzorul de soc e cam degeaba, da multe alarme false.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

DanCld
pasionat
Mesaje: 711
Membru din: Vin 22-Apr-2005 18:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde DanCld » Mar 21-Iun-2005 21:25

Trebuia să spun de la ĂŽnceput: nu mă pricep la maşini, şi am bulina galbenă pe acest citromobil. Puteam să apelez la Casco (Allianz, franciză 0), problema care se pune e cea legată de "nervi": am făcut-o o dată, şi mi-a stat ĂŽn gât (ore pierdute practic degeaba la miliţie, constatator, şi apoi ţinut maşina ĂŽn service până la acceptul de plată...). Acum am zis că paguba e mică, comparativ cu timpul pierdut şi nervii consumaţi, şi că dacă o să pun din nou de-alea originale se vor fura din nou :roll: etc....

Naiba să-i ia şi pe rrrromânii ăştia, ĂŽmi trecea prin cap ĂŽntr-o vreme să pun o cameră video de supraveghere (infraroşu, lentilă etc) focalizată pe maşină. Măcar să ştiu dacă infractoru' mi-e vecin de bloc au ba (nu de alta, dar la ce colorit şi la ce caziere au unii dintre ei......).

Avatar utilizator
prafuit
pasionat
Mesaje: 764
Membru din: Lun 04-Iul-2005 15:37
Localitate: Bucuresti

Mesajde prafuit » Lun 04-Iul-2005 15:47

Eu imi cumpar C3 acum 2 luni......la 1 sapt de la achizitionare, dimineata ....PUF.....magie.....stergatoare - NU SUNT. Imi pun fundu in masinuta si du-te la Carefur... desigur nu gasesc stergatoare din alea frumoase cu aparatoare. Du-te apoi in Cora, aici am gasit cu aparatoare, pe la vreo 400 000 - 450 000 lei sau cam asa (atat era doar 1 :P). Am gasit, dar deh, gagauta cum sunt nu stiam exact dimensiunile, noroc ca nu plouase si aveam o ruleta la mine si am masurat dara de praf :0.

Acum le-am prins cu holtsuruburi, si nu se mai pot scoate de acolo decat cu patentul si cu surubelnita.

Keep it on the road!

DanCld
pasionat
Mesaje: 711
Membru din: Vin 22-Apr-2005 18:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde DanCld » Mie 06-Iul-2005 09:03

Ieri la ştirile de la ora 5: o individă din Buzău, disperată că "unul" ĂŽi zgâria periodic maşina (Volkswagen Polo parcă), şi i-a mai şi perforat parbrizu' cu câteva zile ĂŽn urmă, a instalat o cameră de supraveghere ĂŽn balcon. Din păcate doar un webcam, destul de prost focalizat totuşi (am şi eu unul şi ştiu ce calitate oferă...). Dar oricum, surpriză! Cremenalu' era vecin cu dumneaei, şi mai era şi nenea generalu' de la nu ştiu ce serviciu din miliţia judeţeană :roll:

Avatar utilizator
saficus
simpatizant
Mesaje: 39
Membru din: Sâm 26-Mar-2005 04:03
Localitate: bucuresti

Mesajde saficus » Mie 06-Iul-2005 13:10

hahaha... TARE!

ca idee.. si mie mi-au luat de 2 ori stergatoarele si le-am pus de fiecare data inapoi pe casco!

ma duceam la politie de obicei tarziu ca sa prind liber, cumparam un set din banii mei, asteptam o luna sa primesc hartiuta de la politie (atat dureaza pt furt).. mergeam cu ea la casco si decontau baietii fara probleme.

acu nu am nici timp nici chef sa dau jos tot ce se fura de pe masina.. insa daca incepe sa se intample des cred ca pun si eu o camera pe ea :D

DanCld
pasionat
Mesaje: 711
Membru din: Vin 22-Apr-2005 18:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde DanCld » Dum 10-Iul-2005 15:44

Încep să cred că ĂŽn week-end se ĂŽntâmplă cele mai multe "ciudăţenii"; astăzi cobor, şi observ că la Dacia Break model '80 parcată fix ĂŽn faţa mea pe trotuar uşa de la şofer este ĂŽntredeschisă. Nimic special, daciile se deschid cu pila de unghii, etc :lol:

Dar... citromobilul meu avea un anume căpăcel scos, şi anume cel din faţă care maschează gaura unde se bagă ţeava de tractare! Aşa, pur şi simplu, scos, că nu se poate smulge cu totul (are un sistem de prindere, să nu ĂŽl pierzi totuşi dacă ai vreo problemă gen baie de ulei perforată or somethin').

Acum ĂŽntrebarea: care e legătura dintre astea două evenimente? Menţionez că respectivul căpăcel iese foarte uşor, dar numai dacă se foloseşte un instrument de tip unghie, pilă, sârmă etc! - deci nu de bunăvoie şi din cauze de vânt, câini vagabonzi sau pisici ĂŽn călduri! (Ce ziceam eu de cameră de supraveghere cu infraroşu şi lentilă focalizată pe maşină? :shock: )

Avatar utilizator
prafuit
pasionat
Mesaje: 764
Membru din: Lun 04-Iul-2005 15:37
Localitate: Bucuresti

la fel

Mesajde prafuit » Lun 11-Iul-2005 09:42

Nu este nimik nou, cred ca are o problema de stabilitate acel capacel :P. Si eu l-am gasit intr-o dimineata atarnand, dar nu m-am gandit ca poate fi cineva atat de idiot sa incerce sa il ia.

cel de pe spate nu il avusesem din show-room, a trebuit sa fac comanda si balarii de genul asta si sa astept pana il vopsesc... bla bla bla!

Avatar utilizator
Draku
pasionat
Mesaje: 675
Membru din: Dum 25-Apr-2004 20:28
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Draku » Lun 11-Iul-2005 10:40

puneti bre o picatura de prenadez pe el si lipiti-l usor, sigur nu o sa mai cada...
cand aveti nevoie (mai bine nu...) il scoateti usor cu o surublenita...
Eu stiu ca sunt prost, dar cand privesc in jurul meu, prind curaj.

Avatar utilizator
prafuit
pasionat
Mesaje: 764
Membru din: Lun 04-Iul-2005 15:37
Localitate: Bucuresti

Mesajde prafuit » Lun 11-Iul-2005 14:08

Pai imi iau masina de vreo 10k Euro si sa o lipesc cu prenandez???? Cum vine asta?


Înapoi la “Citroen C3 - Hatchback, Pluriel, Picasso”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187677
    Total subiecte 18619
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru AdrianS