Sondaj telefonic

Dealer/service Citroen

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mar 17-Ian-2006 16:31

Eu chiar asta am vrut sa spun: desi eram in blugi, probabil ca barba mea imi dadea un aer de om serios. Baiatul cu pricina m-a vazut ca dadeam tircoale masinii si m-a invitat sa "vizitez" masina. Pe de alta parte era oarecum clar ca nu sint in show room pentru a cumpara o masina, oricare ar fi ea, ci sa ridic o amarita de conducta hidraulica pentru o vechitura de BX.
Evident ca oricine poate sa cumpere o masina in orice tinuta doreste. Chestia asta imi aduce aminte de un episod hilar: mai demult am citit un articol despre un traficant de droguri mexican, cu multe milioane in cont, care conducea o broasca si purta acelasi maieu muuulte zile :lol: :lol: :lol:
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Mar 17-Ian-2006 23:13

treaba cu urcatul in masina n-o cred nici eu.de multe ori, in timp ce asteptam la diverse ghisee (receptie, piese etc), m-am urcat in C4, C2 sau C5 si nu am ridicat nici macar o spranceana pe fata celor de la vanzari...nu am vazut nici eu agent de paza in showroom...dar recunosc ca au fost dpa-amieze cand batea vantul in showroom si nu te intreba nimeni de sanatate...eu am luat-o pe-a mea de la titulescu, unde valentin m-a convins sa iau xsara in conditiiile in care stabilisem toate detaliile, ma inscrisesem, etc sa cumpar un opel astra n-joy (modelul vechi), cu discount de vreo 9%.Cu toate mizeriile care le-am patit la service (de la personalul marunt, nu de la receptioneri, iar doamna de la casierie este cea mai fina si amabila persoana careia i-am facut vreodata o plata), cu toata depresia provocata de accident (am constientizat faptul ca AND -ul are cea mai mare parte din vina, si ca datorita xsarei nu am avut nici o zgarietura, cand cei de pe contrasens imi bateau in geam si ma intrebau : mai traiesti ?esti ok? :roll: ) NU VOI REGRETA NICIODATA CA MI-AM LUAT XSARA IN LOC DE ASTRA, pentru ca taica-meu are Vectra si am vazut si eu ce e prin service-ul Opel.
Dar tot mi-as lua acum un ford focus :wink:
Cosmin
high energy music expression

DanCld
pasionat
Mesaje: 711
Membru din: Vin 22-Apr-2005 18:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde DanCld » Joi 09-Feb-2006 20:25

On topic din nou: cred că ATS trimite periodic firmei de sondare lista clienţilor care au vizitat service-ul ĂŽn ultima lună (sau ceva de genul). Data viitoare când ne sună (a 4-a oară :twisted: ) o să le zicem să facă un copy/paste. Economisesc 5 minute de convorbire pe mobil :lol:

Avatar utilizator
iussy
pasionat
Mesaje: 223
Membru din: Vin 10-Feb-2006 23:13
Localitate: Bucuresti

Mesajde iussy » Vin 17-Feb-2006 10:08

Hmm...as fi vrut sa am ceva bun de spus, dar...
Intru eu frumos si civilizat in service-ul din Pipera, cumpar un captor de acceleratie si intreb cine si cand poate sa mi-l monteze!
Stupoare!Raspunsl a fost "Lasati masina aici, dureaza cam 10 zile si costa aproximativ 200 RON!"
Evident ca m-au apucat toate pandaliile!Am iesit din service, m-am dus pe DN1, ca mergeam spre Brasov si am intrat in service-ul de la intarea in comuna diainte de Campina...Imi scapa acum, e o comuna care incepe cu B....
Ma duc cu piesa in mana la receptie, in 2 minute, timp in care am avut o cafea si un pahar cu Fanta in fata, a venit mecanicul, mi-a luat cheile si piesa si in 15 minute a revenit cu piesa montata si cu dactura pe care era trecuta o suma imensa...de 50 RON...
Oare de ce la un service oarecare (si vreau sa spun ca e cel mai cunoscut service din Campina) se poate face treaba in 15 minute si la ATS nu?Oare de unde diferenta aceea de preturi???
Si asta nu a fost nimc...Ieri am fost la Citroenul de pe Titulesc sa intreb de o sigla, pentru ca cea de pe masca mi-au "imprumutat-o" coloratii, probabil!
Raspunsul a fost scurt!"Mergeti la service-ul din Pipera ca nua vem asa ceva!"
Ma credeti sau nu...NU MA DUC!
Prefer sa stau cu masina asa...Poate ca am sa gasesc in vre-un magazin, sau tot la...cei care mi-a luat-o!...

Arise
pasionat
Mesaje: 720
Membru din: Mar 20-Sep-2005 09:05
Localitate: Pitesti

Mesajde Arise » Vin 17-Feb-2006 10:28

Cred ca daca mi-ar fura _________/\_________, as cumpara alta si as pune-o la loc, dar, cu mana mea, mi-as picura niste superglue acolo.

Avatar utilizator
iussy
pasionat
Mesaje: 223
Membru din: Vin 10-Feb-2006 23:13
Localitate: Bucuresti

Mesajde iussy » Vin 17-Feb-2006 10:33

Problema este de unde sa o cumpar, ca oricum o puneam cu mana mea...Dupa experientele cu ATS, daca ma duc sa o montez la ei, poate ca ma costa marca 100.000 si montatul 500.000! :D :D
Iar piesa de care vb este cea cu doua V-uri suprapuse, modelul vechi...

Avatar utilizator
adytzu
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 1308
Membru din: Vin 11-Iul-2003 09:34
Localitate: Bucuresti

Mesajde adytzu » Vin 17-Feb-2006 10:38

IOI! Si tie ti-au smanglit-o? :(
De sigla aia ma plang si eu de ceva timp. Ce dracu' or face cu ele? Cred ca doar pustii nebuni de pe strada fac chestii din astea, ca nu vad cine ar sta sa vinda in targ asa ceva. Sau e o campanie de "distrugere" a IMAGINII Citroen?
Ca am vazut o gramada de Xsare fara acea sigla in ultima vreme.

Avatar utilizator
iussy
pasionat
Mesaje: 223
Membru din: Vin 10-Feb-2006 23:13
Localitate: Bucuresti

Mesajde iussy » Vin 17-Feb-2006 10:42

Intrebarea este, de unde naiba(ni) mot sa o cumpar, ca arata jalnic asa...Parca e neterminata!....

Avatar utilizator
adytzu
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 1308
Membru din: Vin 11-Iul-2003 09:34
Localitate: Bucuresti

Mesajde adytzu » Vin 17-Feb-2006 10:57

Sa-ti dau o veste proasta? :lol:

Nu ai de unde. Trebuie sa iei toata masca fata, care e vreo 2,5 mil., plus vopsitul la culoare, plus manopera necesara schimbarii, deci, in total vreu 4 mil.

danpopa
pasionat
Mesaje: 136
Membru din: Mar 11-Oct-2005 13:05
Localitate: Bucuresti

Mesajde danpopa » Vin 17-Feb-2006 11:03

ma bag si eu in discutie, dar cred ca niste "meseriasi" sau niste artizani ar putea confectiona ___/\___ din plastic sau din metal. mai ramane nichelatul...

chiar ! nu e nimeni pe aici pasionat de asemenea bricolaje ?
Xsara 1.6 / C4 1.4

Avatar utilizator
iussy
pasionat
Mesaje: 223
Membru din: Vin 10-Feb-2006 23:13
Localitate: Bucuresti

Mesajde iussy » Vin 17-Feb-2006 11:04

Adica metodele romanesti:
1. daca vrei sa schimbi o piesa iti trebuie tot ansamblul
2. coloratii sa traiasca!Doar trebuie sa manance si ei o paine, nu???

george
pasionat
Mesaje: 250
Membru din: Dum 31-Iul-2005 11:48
Localitate: Cluj

Mesajde george » Vin 17-Feb-2006 11:04

Ce-am ajuns...

Avatar utilizator
prafuit
pasionat
Mesaje: 764
Membru din: Lun 04-Iul-2005 15:37
Localitate: Bucuresti

Mesajde prafuit » Vin 17-Feb-2006 11:07

Aduc eu 2 chevroane la intalnire!!!! vedem cum le impart :P

Avatar utilizator
iussy
pasionat
Mesaje: 223
Membru din: Vin 10-Feb-2006 23:13
Localitate: Bucuresti

Mesajde iussy » Vin 17-Feb-2006 11:07

Ce am fost intotdeauna...
Si ne complacem in situatia asta....
Cu toata intrarea in UE, tot in lumea a treia suntem...
Chiar credeti ca in Franta nu se gasesc chestiile astea separat?
Dar, daca suntem romani, si avem bani, de ce sa nu ni-i ia????

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Mesajde MARIAN » Vin 17-Feb-2006 16:23

Nu ai de unde. Trebuie sa iei toata masca fata, care e vreo 2,5 mil., plus vopsitul la culoare, plus manopera necesara schimbarii, deci, in total vreu 4 mil.

Pt. Berlingo sau pt. modele mai vechi se gasesc chevroanele separat. :wink:
Cei cu masini mai noi, o sa gaseasca peste vreo catva ani probabil 8)


Înapoi la “ATS - Bucuresti”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187668
    Total subiecte 18616
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11703
    Cel mai nou membru Vertu