Programare service

Dealer/service Citroen

Moderator: Echipa Tehnica

tux
simpatizant
Mesaje: 28
Membru din: Mar 15-Aug-2006 14:20
Localitate: Targu Jiu

Programare service

Mesajde tux » Joi 28-Feb-2008 14:52

Buna ziua,

Sunt posesorul unui Citroen Saxo 1.5D (42Kw) model 2001 (VJX). Ultima revizie la service autorizat Citroen am efectuat-o la 67.000km, masina avand acum 95.000Km, intretinerea fiind efectuata la un service local (consumabile, distributie la 81.000Km, etc).
Cred ca suspensia fata are probleme deoarece socurile se simt destul de puternic la trecerea peste denivelari in timpul rularii pe sosea, plus zgomotul aferent. Am mai schimbat pivotii, capetele de bara, bucsi bara stabilizatoare, dar acum cred ca e timpul pentru amortizoare noi si/sau alte elemente pentru suspensie.
As avea urmatoarele intrebari pentru domnul Mugurel:
- se poate face o verificare a starii generale a masinii la ProMotor? Ma gandesc si la eventuale componente care necesita inlocuire pe langa problema suspensiei, dat fiind numarul de Km si faptul ca poate am omis sa schimb ceva conform cartii service
- puteti sa imi spuneti estimativ care ar fi costurile pentru o verificare / constatare? De asemenea, un cost estimativ pentru schimbarea suspensiilor fata (amortizoare +/- alte elemente supensie). Eventual cat dureaza aceste operatiuni ca timp: verificare + schimbare suspensii ?
- exista un nr. de Km la care se recomanda schimbarea suspensiilor fata / spate ?
- din cate stiu, trebuie sa solicit telefonic o programare la service-ul dvs. si asta dureaza ceva timp
Va multumesc frumos!

MUGUREL PIRSCOVEANU
Pro Motor Rm.Valcea
Mesaje: 823
Membru din: Lun 03-Oct-2005 09:28
Localitate: ramnicu valcea
Contact:

Mesajde MUGUREL PIRSCOVEANU » Mie 05-Mar-2008 09:55

Buna,

Nu cred ca putem inainta niste preturi fara sa avem seria de sasiu si fara o constatare preliminara. De aceea, te-as ruga sa ne transmiti seria de sasiu si sa-ti faci o programare la un service CITROEN. Dupa ce avem constatarea, putem evalua corect piesele si manopera.
Din ce ai povestit, nu sunt piese care se inlocuiesc in mod regulat, si nu se inlocuiesc de dragul inlocuirii.

Pentru programare la noi foloseste numarul 0250-702916.

Cu prietenie,

Mugurel


Înapoi la “Pro Motor - Rm. Valcea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187674
    Total subiecte 18621
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern