INCEP SA DETEST C5-ul

Forum de discutii generale despre Citroen C5 I-II (2001-2008). Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

Mihai Martian
pasionat
Mesaje: 184
Membru din: Dum 13-Sep-2009 07:55
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde Mihai Martian » Mar 23-Apr-2013 13:21

Baieti, daca BMW si Mercedes sunt asa de tari, de ce nu vindeti Citroanele si puneti o diferenta pe care inteleg ca voi o platiti in un an - doi pt reparatii si cumparati Mercedes sau BMW. Asa o sa fiti fara griji, o sa va vada lumea altfel. Oare pt ca piesele sunt mult, mult mai scumpe, la fel si manopera. Poate atunci o sa va fie rusine sa il rugati pe un mecanic binevoitor sa va carpeasca coaja, ca doar aveti bavareza sau mert. Mai bine lasati copiii fara paine la gura. Si o sa fiti in rand cu lumea, daca asta va da o incredere suplimentara in voi.
Lasati-i pe fraierii care apreciaza Citroen sa circule cu ele, pe cei care apreciaza o super masina la bani de rahat nemtesc, si aici ma refer la dotari, design, inovatie si sa nu uitam de istorie. Citroen a aparut datorita sclipirii unui inginer, nu la comanda lui Hitler.
Daca vrei sa folosesti telecomanda in parcare ca sa iti recunosti masina ia-ti clasa E, ia-ti seria 3, Passat vad ca se poarta in draci. Si f**i la gramada.

Numai bine.

Avatar utilizator
taviciobanu
pasionat
Mesaje: 375
Membru din: Lun 27-Feb-2012 12:47
Localitate: Tg-Jiu
Masina: Citroen C5/2003 var.I 2.0i 16v benzina NEW! +GPL
2: Golf V 2004 1.4 16v benzina

Mesajde taviciobanu » Mar 23-Apr-2013 13:30

Da, si eu m-am cam saturat de legenda asta ca numai nemtii stiu sa faca masini, restul "e" prosti.
Plus ca nu-s suficient de ras in cap pentru bmw.

Avatar utilizator
Rica
Moderator - Bazar
Mesaje: 2369
Membru din: Lun 05-Sep-2011 08:04
Localitate: Birmingham
Masina: Peugeot 407 SW
Contact:

Mesajde Rica » Mar 23-Apr-2013 13:33

mda...nu stiu de ce aurelian continua sa se planga cand stie ca totul a fost din vina lui,ca a cumparat piese dupa un VIN si lui ii trebuiau dupa alt VIN.
pe bune ce iti faci cu mana ta e "lucru manual" si tragi ponoasele
acum el trebuie sa deschida ochii si in functie de nevoi sa aibe grija pe care VIN cumpara

el si cei care ii stiu istoricul stie/stiu mai bine despre este vorba

pe bune acum de ce sa dam vina pe fier cand noi ii punem alte decat cele dedicate?
chiar daca sunt noi,nu sunt pe model

aurelian21
pasionat
Mesaje: 507
Membru din: Joi 07-Feb-2008 21:20
Localitate: Cluj Napoca

Mesajde aurelian21 » Mar 23-Apr-2013 13:41

si eu am zis la fel pana am inceput cu astea, VW, n-o sa-mi cumpar niciodata pt ca tot boul ce n-a stiut ce masina sa-si ia si-a cumparat passat sau golf, 3,4,5,6 in functie de buget. Dar sincer ma tot gandesc la un Opel Astra sau Vectra si cu cat ma gandesc mai mult cu atat suna mai bine ideea de a cumpara una, Piesele sunt la pret acceptabil de noi, sunt suficient de multe pe sosele incat sa stii ca vei gasi si la dezmembrari piese si si mecanici sa le faca, arata destul de bine, motorul e unul fiabil cu consum destul de mic, computerele le sunt japoneze deci te vor tine cat pietrele. Daca iei un 1.7 TDCi platesti si asigurare si impozit mai mic decat la bolidul de 2.0, ca sa nu mai vorbim de 2.2 la C5, si nu sariti ca C5-ul are 1.6 pt ca motorul acela e mult subdimensionat pt greutatea lui si e o varza totala, are 110 cai bolnavi si rapciugosi care abia trag cele 1460Kg ale C5-ului si la un consum destul de mare. Ce sa mai zic, ideea de opel pare una buna momentan, vedem ...

Avatar utilizator
Rica
Moderator - Bazar
Mesaje: 2369
Membru din: Lun 05-Sep-2011 08:04
Localitate: Birmingham
Masina: Peugeot 407 SW
Contact:

Mesajde Rica » Mar 23-Apr-2013 13:46

mda...opel
intra la ei pe forum
motoare calculate din faza de proiectare gresit
segmenti mai mici decat diametrul cilindrului
folosesc uleiuri cat mai groase sa nu scoata fum
repara masina care o ai cu piese dedicate si hraneste martoagele de le ai sub capota si lasa capra vecinului ca nu da mai mult lapte,decat sta cu coada sus sa nu se vada ca ii e foame :lol:
spor :wink:

aurelian21
pasionat
Mesaje: 507
Membru din: Joi 07-Feb-2008 21:20
Localitate: Cluj Napoca

Mesajde aurelian21 » Mar 23-Apr-2013 13:47

Rica vorbesti o prostie imensa, prefer oricand sa iau o piesa second pe origine decat sa iau un aftermarket nou dupa VIN din simplul motiv ca uzata o piesa originala 5 ani va fi de 100 de ori mai buna decat cea noua aftermarket, istoricul e clar si simplu au intrat bani in piese si bune si rele in functie de bugetul avut, ca si toata lumea, toti v-ati zgarcit la un moment dat la piese pt ca n-aveati bani dar nevoie de masina ati avut asa ca scutiti-ma de teoria mare si tare ca n-ai luat piesa buna ca e o vrajeala de 2 lei pe care n-o pot inghiti !

aurelian21
pasionat
Mesaje: 507
Membru din: Joi 07-Feb-2008 21:20
Localitate: Cluj Napoca

Mesajde aurelian21 » Mar 23-Apr-2013 13:48

deh, de cand nu mai am C5-ul ca sta pe tusa, mai umblu cu un Opel corsa B din 2001 fara suparare, e MULT peste jegul meu de masina ! MULT PESTE !

Avatar utilizator
Rica
Moderator - Bazar
Mesaje: 2369
Membru din: Lun 05-Sep-2011 08:04
Localitate: Birmingham
Masina: Peugeot 407 SW
Contact:

Mesajde Rica » Mar 23-Apr-2013 13:49

ia mane ce vrei si vei ajunge cu masina legata cu sarme si soricei de plastic
experienta ai,stii cum se folosesc
spor la aruncat bani pe geam,iti meriti soarta,pe bune

parca era autobuz mai sus,acum a intrat la apa?

aurelian21
pasionat
Mesaje: 507
Membru din: Joi 07-Feb-2008 21:20
Localitate: Cluj Napoca

Mesajde aurelian21 » Mar 23-Apr-2013 13:53

asa si daca umblu cu autobuzu nu pot umbla si cu o masina din cand in cand? daca citesti bine era un "MAI" pe acolo prin propozitie pe langa ca da, e plina de soricei si nu numai din cauza mea, in fine da-i pace, ii fi tu moderator dar daca nu-ti convine ce se vorbeste aici poti sa taci si sa inchizi fereastra oricand sau sa discuti pe alt topic. si am uitat sa mentionez ca stiu istoricul Opel-ului si nu s-a ingrijit masina aceea nici 10% din cat am ingrijit eu COAJA

Avatar utilizator
Rica
Moderator - Bazar
Mesaje: 2369
Membru din: Lun 05-Sep-2011 08:04
Localitate: Birmingham
Masina: Peugeot 407 SW
Contact:

Mesajde Rica » Mar 23-Apr-2013 13:56

de ce mane?
ti-ai dat seama ca TU ai cheltui o galagie de bani pe piese care nu erau pe modelul tau si acum vii aici sa iti versi naduful
mai bine ii ziceai topicului "nu faceti ca mine"
si cu asta basta

aurelian21
pasionat
Mesaje: 507
Membru din: Joi 07-Feb-2008 21:20
Localitate: Cluj Napoca

Mesajde aurelian21 » Mar 23-Apr-2013 13:57

Omule, daca nu stii ce s-o facut in masina aia nu ai face mai bine sa taci? serios acum, vezi-ti de oalele tale ca vorbesti idiotenii

Avatar utilizator
Rica
Moderator - Bazar
Mesaje: 2369
Membru din: Lun 05-Sep-2011 08:04
Localitate: Birmingham
Masina: Peugeot 407 SW
Contact:

Mesajde Rica » Mar 23-Apr-2013 13:59

nu are rost sa caut si sa iti aduc dovezi din cele scrise de tine atat pe public cat si PM
cine are maini sa caute,tu sa faci crezi ca e mai bine pentru tine
bafta

aurelian21
pasionat
Mesaje: 507
Membru din: Joi 07-Feb-2008 21:20
Localitate: Cluj Napoca

Mesajde aurelian21 » Mar 23-Apr-2013 13:59

cumpara tu o cutie de viteze din dezmembrari dupa VIN si-ti dau premiu!!! e mai simplu, cel mai destept cedeaza, eu unul sunt satul de CITROEN si ca si marca si chiar si de multi de pe aici de pe forum. Daca o vand bine daca nu iar e bine daca o repar e bine daca nu... e la fel de bine. DAR poti fii sigur daca ma va intreba cineva de citroen voi da remarca ce am primit-o si eu cand am luat-o pe asta FUGI !!! Nu cumpara Citroen nici picurat cu ceara !

N-am sa mai raspund si daca vreti puteti sa si stergeti topicul, pe forumul asta pe ine n-o sa ma mai vedeti !
Ultima oară modificat Mar 23-Apr-2013 14:03 de către aurelian21, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Rica
Moderator - Bazar
Mesaje: 2369
Membru din: Lun 05-Sep-2011 08:04
Localitate: Birmingham
Masina: Peugeot 407 SW
Contact:

Mesajde Rica » Mar 23-Apr-2013 14:01

mda...o dam in diverse acum :lol:

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Mar 23-Apr-2013 16:05

cat vrei pe ea? poate te scap eu de suferinta...
eu la cate masini am avut, si crede-ma ca sunt peste 30, imi permit sa spun ca opel este cea mai proasta!!!
cu citroen am avut si eu batai de cap, dar... e ca la loto intr-un fel. daca e sa ai ghinion, il ai pana la capat. am avut un xm cu care am avut numai provleme, cred ca un an am tot reparat la el saptamanal, si dupa ce l-am dat de nervi, ala nu a avut nici o problema cu el cateva luni, pana l-a rasturnat. deci... ce sa zic. ce masina mi-am luat dupa aia? e simplu...
si da... ca s-a tot discutat pe aici, si eu prefer o piesa second originala decat o porcarie de la pravalie!!!
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]


Înapoi la “Citroen C5 I-II”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11708
    Cel mai nou membru Ibr_subaib