Citroen C5 cu motorizare pe benzina, sau motorina?!?

Forum de discutii generale despre Citroen C5 I-II (2001-2008). Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Dum 20-Mai-2007 09:29

pr_ovidiu scrie:Votez pt. Diesel! Pana acum nu am fost convins dar ia sa va explic ce s-a intamplat:
In fata mea era un Suzuki (mic pe benzina) pe care am vrut sa-l depasesc, mi-a facut loc dar a accelarat si nu m-a lasat nicidecum (era si un drum destul de rau DJ (judetean) nu am mers mai mult de 130), apoi a urmat dealul si la prima serpentina l-am luat usurel nu a putut nici sa se tina de mine.
S-a simtit puterea DIESEL


Ala e cuplul diesel :wink:
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Dum 20-Mai-2007 09:38

@mesersmith: iar amestecam masini cu camioane si tragem concluzii gresite.
Sa ne spui si noua unde ai facut tu distributia + revizia cu 650 de ron :roll:

Exprimarea de tip chat (kiar, veki, etc.) nu e permisa pe forum!
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Mesajde mesersmith » Dum 20-Mai-2007 12:03

nu amestecam masini cu camioane, vorbeam despre motoare diesel...
multumesc pt atentionare, data viitoare voi intreba daca pot exprima vreo idee, sa nu fie cumva o concluzie gresita....
650 ron, asa cum va spuneam, la ausburg....si pt cei care nu stiu ca trebuie sa-ti asumi raspunderea pt ceea ce spui, si pun la indoiala asta, daca si cand voi veni la o intalnire, voi aduce si factura...
multumesc pt tragerea de urechi...

chiar imi pare sincer rau ca unii se cred detinatorii adevarului absolut....
eu stiam ca acest forum era un loc unde fiecare isi exprima liber parerile, fie ele si concluzii gresite....
sa ma scuzi d-le nicum, dar chiar azi am chef sa spun prostii si aiureli pe forum...nu crezi ca ar trebui lasati cititorii sa vada cat de idiot sunt eu?
cat despre exprimarea tip chat...he he, aici iarasi avem o problema...
parca asta era un forum unde nu statea nimeni cu cheia franceza sa te stranga de cohones, pe ideea ca nu conteaza cat de lung ai parul....nu crezi?

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Dum 20-Mai-2007 12:34

La regulament http://www.clubcitroen.ro/forum/viewtopic.php?t=2334 scrie asa: "scrierea tip “chat”, “mirc” etc. este interzisa"
Continuind sa folosesti "ureki", "kiar", etc. sfidezi acest forum si regulile lui. Acest forum are niste reguli si daca nu esti de acord cu ele, poti sa nu il mai accesezi, nu e necesar sa te arati cit de "idiot" esti, chestia asta nu aduce nici un beneficiu acestei comunitati.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Mesajde mesersmith » Dum 20-Mai-2007 12:42

mdea....multumesc pt ospitalitate...probabil ca voi renunta la comunitatea pe care se pare ca am deranjat-o, desi nu stiu cum...
insa nu am sa renunt doar pt ca tu te consideri cel care stie tot, chiar si atunci cand o concluzie e gresita sau nu...
eu ma asteptam, ca asa stiu eu ca se poarta discutiile intre oameni, ma asteptam, spuneam, ca daca ai ceva de spus punctual, constructiv, s-o faci...si nu sa decretezi sus si tare cat de fraieri suntem noi, ceilalti...

le: cat priveste exprimarea de tip chat, mea culpa...desi, imi pare rau s-o spun, chiar nu cred ca defineste in vreun fel modul in care rationeaza unul sau altul....atunci cand i se intampla...
voi respecta aceasta obligatie...desi, asa cum spuneam, nu conteaza lungimea parului...
eu de ex, sun chel....:)

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Dum 20-Mai-2007 13:20

Nu trebuie sa iei toleranta drept slabiciune. Daca ai fi fost pe vwforum, ti-ai fi luat ban instant si fara exlicatii, pentru ca la peste 10000 de useri, nu sta nici un moderator sa se roage de nimeni.
Noi sintem o comunitate mica, multi dintre noi ne cunoastem personal si daca avem un regulament, vreau sa il si respectam.

On-topic: comparatia cu camioanele e deplasata, colegul nostru jgr1001 a dat si argumente tehnice. Ar fi intersant de aflat intervalele de revizie la asemenea utilaje. Cu siguranta nu sint 10-15000 km.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Mesajde mesersmith » Dum 20-Mai-2007 13:31

ai dreptate, exista forumuri guvernate de moderatori care si-au facut un tel in sine de a bana userii atunci cand acestia fac nu stiu ce chestie...
sunt de acord ca trebuiesc respectate niste norme de conduita, moduri de exprimare, etc...desi, sunt de parere ca ar trebui lasata cureaua mai slaba, chiar si pe acel forum wv, chiar si cand ai 10 000 de utilizatori: important mi se pare sa transmiti ceva, daca ai ce...
nu stiu la toleranta cui faci tu referire...probabil la a ta...ei bine, daca tu consideri ca e necesar...astept banul sau orice altceva consideri tu...daca nu, lasa-ma sa spun ce vreau, pe pricipiul ca latratorii la luna plina se auto elimina prin prostia lor...
on topic: nu am comparat masini cu camioane, am facut doar o trimitere la acele camioane, care merg in conditii mult mai grele, incomparabile...
ca sa fiu inteles exact, ar trebui citit si tread-ul legat de aditivi si lubrifianti...

in legatura cu faptul ca va cunoasteti personal multi dintre voi, imi doresc si eu sa ma numar printe acestia....si sper sa pot participa la urmatoarea intalnire, desi ma chinui sa vin de un an si ceva...
sper sa ma primiti...:)

B-01-DRC
pasionat
Mesaje: 234
Membru din: Lun 06-Iun-2005 14:25
Localitate: Bucuresti

Mesajde B-01-DRC » Lun 21-Mai-2007 10:03

Totusi, parerea mea e ca C5-ul fiind o masina grea, se preteaza mai bine unui diesel. Normal ca cel de 3 litri merge, cu cei 210 CP, dar e scump si consuma enorm.
Din comparatiile care le pot face eu (masina mea vs a unui coleg), 1.6HDI/110 CP e clar mai bun decat cel de 1.8i/125 CP. Reprizele sunt mult mai bune. Demarajul in treapata 1, e in favoarea 1.8i, dar eu cel putin, sunt mai interesat de reprize, decat de plecarea de la semafor, mai ales ca nu scartie oricum, din cauza de ASR!

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Lun 21-Mai-2007 16:39

Versiunea de 1.8i e clar submotorizare. E sub BX-ul meu, cu tot cu uzura. M-am dat si eu cu un 1.8i si nu mi-a placut deloc ca motorizare. Sint convins ca si versiunea de 1.6 HDi nu e prea grozava la dinamica. Acum trebuie sa avem in vedere ca exista versiuni submotorizate, pentru cei care vor sa plateasca taxe mai mici si pe care nu ii intereseaza performatele dinamice; si versiuni mai sportive, cum ar fi V6.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

B-01-DRC
pasionat
Mesaje: 234
Membru din: Lun 06-Iun-2005 14:25
Localitate: Bucuresti

Mesajde B-01-DRC » Lun 21-Mai-2007 19:10

Nicum, cel de 1.6HDI, fara sa ma infig inca in el, iti lasa in spate rau de tot o Octavia 1.6i. La aceeasi putere, dar cu vreo 200 Kg mai putin pentru Octavia. Sa sti ca asta de 1.6 HDI, de 110 CP nu e chiar asa subnutrit. Nu zic ca nu mi-ar fi placut cel de 2.2 HDI, dar am vrut sa o iau cu banu' jos, fara imprumuturi.

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Lun 21-Mai-2007 19:20

B-01-DRC scrie:Nicum, cel de 1.6HDI, fara sa ma infig inca in el, iti lasa in spate rau de tot o Octavia 1.6i. La aceeasi putere, dar cu vreo 200 Kg mai putin pentru Octavia. Sa sti ca asta de 1.6 HDI, de 110 CP nu e chiar asa subnutrit. Nu zic ca nu mi-ar fi placut cel de 2.2 HDI, dar am vrut sa o iau cu banu' jos, fara imprumuturi.


Nu pot sa te contrazic... nu m-am dat cu C5 1.6 HDi :)
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
cbx
pasionat
Mesaje: 2924
Membru din: Lun 20-Mar-2006 23:09
Localitate: bucuresti

Mesajde cbx » Lun 21-Mai-2007 21:16

2.0 hdi este motorizarea ideala ,cel putin din punctul meu de vedere.

Avatar utilizator
tyyy84
pasionat
Mesaje: 234
Membru din: Mar 13-Feb-2007 00:08
Localitate: Bucuresti

Mesajde tyyy84 » Lun 21-Mai-2007 21:40

2,2 HDI...+chip pe motor...165CP mananca asfaltul...mananca si pamantul de sub asfalt :lol: :lol: :lol:


Înapoi la “Citroen C5 I-II”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11708
    Cel mai nou membru Ibr_subaib