piese SECOND HAND sau NOI???

Forum de discutii generale despre Citroen C5 I-II (2001-2008). Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

Avatar utilizator
buda.nicolae
pasionat
Mesaje: 223
Membru din: Mie 20-Oct-2010 21:20
Localitate: Baia Sprie

piese SECOND HAND sau NOI???

Mesajde buda.nicolae » Vin 22-Iul-2011 01:09

Buna seara! Deschid acest topic pentru toti "club"-eri care habar nu au daca sa-si cumpere o piesa second hand sau noua! Pentru cei care cred ca o "anumita" piesa second hand, este mai potrivita pentru masinile lor decat una noua ( nu incurajez cumpararea pieselor second hand ). Vreau doar sa aflu daca anumite piese care sunt second hand merita sa fie cumparate ( exceptand piesele legate de caroserie sau plastice de diferite marimi si tipuri, interior/exterior; aici intra si consumabilele, care trebuie sa fie NOI, in nici un caz secomd hand ). In acest post ma refer strict la piese de mecanica si hidraulica ( unele rectificate, altele nu ). As dori parearea doar celor "vechi" si experimentati ( de care, multumim Domnului, nu ducem lipsa ), bineinteles ca si parerile "initiatilor" ( incepatorilor sau "ne-mecanicilor" ) sunt binevenite atata timp cat au un fundament si o explicatie logica.
Asadar am sa incep eu cu o intrebare:
Merita sa cumpar un debitmetru second hand sau numai unul nou?
Va multumesc pentru raspunsuri si ii incurajez si pe colegi sa posteze, desi multe intrebari poate vor fi puerile ( poate ca la fel cum e a mea :oops: , insa chiar nu stiu ce pot sa-mi cumpar second hand si ce nu! )!!!

danutz
pasionat
Mesaje: 593
Membru din: Lun 19-Noi-2007 21:49
Localitate: Falticeni-Suceava
Masina: C 5 III Tourer, 2.0 HDI,163 cai, 2014
2: Ex : C 5 I și C 5 II
3: Tel : 0745.81.83.40

Mesajde danutz » Vin 22-Iul-2011 21:11

Salut ! Eu am dat un debitmetru (mentionez ca nu facea figuri deloc) pt 150lei .Unul nou era cam 450 lei-original, nu mai stiu acum ce pret are.Bineinteles ca daca eu unul as avea bani la discretie, mi-as lua totul nou si original, dar cum bugetul mai pune si probleme, cred ca ramane la atitudinea fiecaruia ce va face.Oricum sabia are 2 taisuri : poti lua second si sa tina cativa ani, sau poti lua nou si sa tina poate si mai putin.Depinde si de noroc...dar si de bani!Numai bine !Apropo, nou luase cineva -cred ca tot de pe forum-si era CHINEZESC, desi pe el scria Siemens, Made in Germay.Asa ca ai grija de unde il iei!

marianmarian
pasionat
Mesaje: 941
Membru din: Mie 15-Dec-2010 19:00
Localitate: cernavoda

Mesajde marianmarian » Dum 24-Iul-2011 09:27

salut , caut si eu jeante aliaj originale pe 16 pentru c5II,2007.

Avatar utilizator
buda.nicolae
pasionat
Mesaje: 223
Membru din: Mie 20-Oct-2010 21:20
Localitate: Baia Sprie

Mesajde buda.nicolae » Dum 24-Iul-2011 12:07

Danutz o sa tinem legatura, insa momentan astept ca trebuie sa nasca nevasta, nu prea am timp fizic sa ma ocup de "printesa" mea. De indata ce o sa se mai aseze lucrurile, dupa ce se va naste feciorasul, o sa te contactez. Sper ca o sa il mai ai acel debitmetru!
Iti multumesc si iti doresc o duminica placuta!
@marianmarian
Am deschis acest topic doar pentru necunoscatorii ( cum sunt si eu ) care doresc sa-si schimbe anumite piese mecanice, electrice si electronice cu unele second-hand ( sa rezolvam anumite probleme cu bani mai putini ). Oricum pentru a cumpara sau vinde anumite piese exista o sectiune aparte pe acest forum. Cred ca mai multe sanse ai sa gasesti jante daca postezi si acolo anuntul tau!
O duminca placuta tuturor!

danutz
pasionat
Mesaje: 593
Membru din: Lun 19-Noi-2007 21:49
Localitate: Falticeni-Suceava
Masina: C 5 III Tourer, 2.0 HDI,163 cai, 2014
2: Ex : C 5 I și C 5 II
3: Tel : 0745.81.83.40

Mesajde danutz » Dum 24-Iul-2011 12:46

buda.nicolae scrie:Danutz o sa tinem legatura, insa momentan astept ca trebuie sa nasca nevasta, nu prea am timp fizic sa ma ocup de "printesa" mea. De indata ce o sa se mai aseze lucrurile, dupa ce se va naste feciorasul, o sa te contactez. Sper ca o sa il mai ai acel debitmetru!
Iti multumesc si iti doresc o duminica placuta!
@marianmarian
Am deschis acest topic doar pentru necunoscatorii ( cum sunt si eu ) care doresc sa-si schimbe anumite piese mecanice, electrice si electronice cu unele second-hand ( sa rezolvam anumite probleme cu bani mai putini ). Oricum pentru a cumpara sau vinde anumite piese exista o sectiune aparte pe acest forum. Cred ca mai multe sanse ai sa gasesti jante daca postezi si acolo anuntul tau!
O duminca placuta tuturor!

Salut ! Debitmetrul ala nu-l mai am pt ca l-am dat mai demult.Sa dea Dzeu sa-ti nasca sotia cu bine si sa-ti fie feciorul sanatos (si eu mai astept un bebe prin nov. :D ).Daca o sa mai ai nevoie de piese, de la inceputul lui nov. sunt iar in tara si mai tinem legatura.O duminica placuta de asemenea !

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Dum 24-Iul-2011 15:57

incerc sa sintetizez o regula apropo de piese second: e de preferat sa nu cumperi second piese a caror uzura/timp de folosire nu pot fi aflate sau vazute cu okiul liber. se pot cumpara de ex placute de frina second, chiar daca asta suna aiurea si nu e recomandat, insa uzura si starea lor generala sint vizibile dintr-o privire. nu as recomanda insa debitmetrul, decit daca e cadou sau pretul e chiar modic.
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

Avatar utilizator
bereczky_sandor
pasionat
Mesaje: 550
Membru din: Sâm 16-Apr-2011 17:40
Localitate: Tirgu Mures
Contact:

Mesajde bereczky_sandor » Dum 24-Iul-2011 16:51

Cred ca cel mai mult decizia de a lua second sau noi, depinde de bani, daca ai evident iti cumperi totul nou, daca nai ...cum zicea Khan :) eu unul sincer ma gandesc de luni intregi sami cumpar parbriz second sau nu, la 150 am gasit oferta cu senzor de ploaie, dar asa pierzi garantia la montare, si daca la montare parbrizul se crapa.....nai facut nimic. Insa am auzit de ceva dezmembrari unde daca ei au un parbriz de exemplu il si monteaza, si daca il crapa primesc banii inapoi. Totusi daca ei il crapa si pe ala "nou", eu ramana fara parbriz pana la urma. Deci uitati-va bine la ce cumparati si daca merita :) :) :)

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Dum 24-Iul-2011 17:27

Ideea lui Khan era cu totul alta: Sunt unele piese care merita sa le iei 2nd hand chiar daca sa zicem ca ai avea bani de una noua, iar altele care nu merita nicicum sa iei 2nd hand. De exemplu, daca gasesti un set de cauciucuri care sunt uzate 10% si sunt produse de 2 ani, e destul de simplu sa iei decizia de a le cumpara; la o componenta electronica care arata la fel si la 10 minute de la producerea ei si la 10 ani nu poti sa stii in ce te bagi.

Eu mi-as lua la masina daca as gasi cauciucuri, jante, chestii de genul, dar nu mi-as lua un senzor sau o sonda sau un far.
"If in doubt, flat out!"

Avatar utilizator
buda.nicolae
pasionat
Mesaje: 223
Membru din: Mie 20-Oct-2010 21:20
Localitate: Baia Sprie

Mesajde buda.nicolae » Dum 24-Iul-2011 19:54

Iti multumesc danutz de gandurile bune, va doresc si la voi o sarcina usoara si un bebe sanatos!
Multumesc colegului khan care ne face sa intelegem toate diferentele intre o piesa second si una noua. Se pare ca am sa optez pentru un debitmetru nou ( chiar daca o sa ma coste ceva banuti ), mai ales ca la dezmembrari nu poti sti cati kilometrii a avut masina de pe care a fost luat, desi de multe ori ti se va spune ca au avut foarte putini kilometrii, doar dezmembrarile din vanzare pieselor supravietuiesc.
Legat de parbriz, geamuri, faruri, stopuri, presupun ca acestea se pot cumpara si second hand, se poate vedea uzura lor cu ochiul liber, nu cred ca ar putea avea ceva defecte ascunse care nu se pot observa la o privire amanuntita. Este exact exemplul dat de khan cu placutele de frana second hand. ( precizez ca aceasta opinie este una personala, de la un neprofesionist, daca gresesc rog un expert sa ma corecteze )
Va doresc o seara placuta!

Avatar utilizator
bereczky_sandor
pasionat
Mesaje: 550
Membru din: Sâm 16-Apr-2011 17:40
Localitate: Tirgu Mures
Contact:

Mesajde bereczky_sandor » Dum 24-Iul-2011 20:53

mbc scrie:Ideea lui Khan era cu totul alta: Sunt unele piese care merita sa le iei 2nd hand chiar daca sa zicem ca ai avea bani de una noua, iar altele care nu merita nicicum sa iei 2nd hand. De exemplu, daca gasesti un set de cauciucuri care sunt uzate 10% si sunt produse de 2 ani, e destul de simplu sa iei decizia de a le cumpara; la o componenta electronica care arata la fel si la 10 minute de la producerea ei si la 10 ani nu poti sa stii in ce te bagi.

Eu mi-as lua la masina daca as gasi cauciucuri, jante, chestii de genul, dar nu mi-as lua un senzor sau o sonda sau un far.


prin "daca ai bani" ma refer daca ai baani de nu mai stii ce sa faci cu ei...sigur iti iei totul nou. si da asta am inteles si eu :wink:

Avatar utilizator
bereczky_sandor
pasionat
Mesaje: 550
Membru din: Sâm 16-Apr-2011 17:40
Localitate: Tirgu Mures
Contact:

Mesajde bereczky_sandor » Dum 24-Iul-2011 20:55

buda.nicolae scrie:Iti multumesc danutz de gandurile bune, va doresc si la voi o sarcina usoara si un bebe sanatos!
Multumesc colegului khan care ne face sa intelegem toate diferentele intre o piesa second si una noua. Se pare ca am sa optez pentru un debitmetru nou ( chiar daca o sa ma coste ceva banuti ), mai ales ca la dezmembrari nu poti sti cati kilometrii a avut masina de pe care a fost luat, desi de multe ori ti se va spune ca au avut foarte putini kilometrii, doar dezmembrarile din vanzare pieselor supravietuiesc.
Legat de parbriz, geamuri, faruri, stopuri, presupun ca acestea se pot cumpara si second hand, se poate vedea uzura lor cu ochiul liber, nu cred ca ar putea avea ceva defecte ascunse care nu se pot observa la o privire amanuntita. Este exact exemplul dat de khan cu placutele de frana second hand. ( precizez ca aceasta opinie este una personala, de la un neprofesionist, daca gresesc rog un expert sa ma corecteze )
Va doresc o seara placuta!



In legatura cu parbrizul asa este cum zici tu, dar (vorbesc si eu din ce am auzit) cica se crapa cand ii baga daca nu e nou, sau daca nu a fost scos profesional. corectati-ma va rog :lol: :lol:

marianmarian
pasionat
Mesaje: 941
Membru din: Mie 15-Dec-2010 19:00
Localitate: cernavoda

Mesajde marianmarian » Dum 24-Iul-2011 21:51

mersi nicolae, eu cred ca anumite piese se merita sa le cumperi la mana a doua dar din masini lovite sau aduse si dezmembrate,am avut ocazia sa primesc de la o persoana daca se gasesc placute de frana secnhand pentru logan cand a auzit ca costa 280 ron.in romania te astepti la astfel de intrebari.

pef73
pasionat
Mesaje: 138
Membru din: Mar 21-Sep-2010 20:39
Localitate: Brasov
Masina: Citroen C5 1.6 Hdi 80kw 2005
2: Ford Ka 1.3i 55kw 2005

Mesajde pef73 » Lun 25-Iul-2011 09:53

Suntem prea saraci sa ne permitem lucruri ieftine.Anumite chestii nu merita sa le cumperi SH.De cele mai multe ori durata de viata a acestora este mai mica,schimbi piesa de doua ori, manopera de doua ori, indiferent ca mergi in service sau ti-o repari singur = posibil sa ajungi mai scump ca si costuri + timp pierdut in plus, si de obicei te lasa atunci cand ai mai multa nevoie de masina => mii de draci ](*,) .

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Lun 25-Iul-2011 10:38

acuma.. n-o sa cumperi disc de ambreiaj 2nd hand... cand manopera de inlocuit kit de ambreiaj e 400 -500 lei...
"If in doubt, flat out!"


Înapoi la “Citroen C5 I-II”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187757
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos