Pistoale pneumatice.

Forum de discutii generale despre Citroen C5 I-II (2001-2008). Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

Pablo406
pasionat
Mesaje: 131
Membru din: Mar 09-Mai-2006 14:17
Localitate: Constanta

Pistoale pneumatice.

Mesajde Pablo406 » Joi 25-Mai-2006 04:16

Salut! As vrea sa va atrag atentia asupra baietasilor de la diverse service-uri si vulcanizari carora li se dau pe mina pistoale pneumatice pentru desfacut/strins suruburi.
MARE atentie la faza cu strinsul. Chestiile alea au un cuplu foarte mare iar baietasii le lasa sa percuteze in draci , pina se simt ei bine :evil: . Ei, surubul ala nu il mai scoti de acolo. Asta daca esti norocos si pune surubul cu mina, ca de obicei il pun direct in masina aceea infernala si incaleca filetul (surub nou, fuzeta noua, etc)
Daca faci o pana , cu cheia de roti ce echipeaza masinile noastre nu ai cea mai mica sansa. A mea are forma de tirbuson deja.
Eu am lucrat cu chestii din alea, credeti-ma , e suficient sa percuteze de doua -trei ori si deja surubul e strins ca atunci cind te urci cu piciorul pe cheie.

paco
carcotas profesionist
Mesaje: 1972
Membru din: Vin 07-Mai-2004 06:00
Localitate: Bucuresti

Mesajde paco » Joi 25-Mai-2006 08:17

Mie mi-au strans un pivot la service cu o scula din aceea, dar am vazut ca a mai mers strans si la mana, ulterior. Am tras concluzia ca tot cheia e mai buna, adica strange mai tare. Probabil depinde si de forta ciocanului.
Cam nasol ce zici cu vulcanizarile, te bucuri ca termina repede treaba, dar iti termina si masina!

Pablo406
pasionat
Mesaje: 131
Membru din: Mar 09-Mai-2006 14:17
Localitate: Constanta

Mesajde Pablo406 » Joi 25-Mai-2006 08:40

Nu stiu ce sa zic. Probabil unde ai nimerit tu era uzata scula.Au si ele o socoteala, trebuie pus ulei inauntru in fiecare zi. Scrie si pe ele, dar de obicei in engleza. :lol: Eu i-am nimerit cu ele noi, au strins de tot!

Avatar utilizator
WLD
Admin CITROclub
Mesaje: 2136
Membru din: Mie 05-Mar-2003 16:36
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16v '88 si 89
2: XM TurboCT '95, XM V6 '96
3: Xsara 2.0hdi stage 1+
Contact:

Mesajde WLD » Joi 25-Mai-2006 09:05

Pistoalele pneumatice mai pricopsite au cuplul reglabil. In general cei de la vulcanizari sunt complet ignoranti. Asta e problema de fapt.

Avatar utilizator
tartorul
pasionat
Mesaje: 522
Membru din: Lun 02-Mai-2005 19:05
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pistoale pneumatice.

Mesajde tartorul » Joi 25-Mai-2006 09:32

Pablo406 scrie:Salut! As vrea sa va atrag atentia asupra baietasilor de la diverse service-uri si vulcanizari carora li se dau pe mina pistoale pneumatice pentru desfacut/strins suruburi.
MARE atentie la faza cu strinsul. Chestiile alea au un cuplu foarte mare iar baietasii le lasa sa percuteze in draci , pina se simt ei bine :evil: . Ei, surubul ala nu il mai scoti de acolo. Asta daca esti norocos si pune surubul cu mina, ca de obicei il pun direct in masina aceea infernala si incaleca filetul (surub nou, fuzeta noua, etc)
Daca faci o pana , cu cheia de roti ce echipeaza masinile noastre nu ai cea mai mica sansa. A mea are forma de tirbuson deja.
Eu am lucrat cu chestii din alea, credeti-ma , e suficient sa percuteze de doua -trei ori si deja surubul e strins ca atunci cind te urci cu piciorul pe cheie.


Asta am patit si eu, au strans prezoanele cu pistolul pneumatic si apoi cand am vrut sa dau jos roata cu coarba din dotare m-am chinuit pana m-am plictisit si tot la o vulcanizare a trebuit sa ma duc. La desfacut au folosit o cheie in forma de X (cruce) si o teava. :)
Fun Citroen


Înapoi la “Citroen C5 I-II”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 28 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187760
    Total subiecte 18621
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos