Indicator benzina oscileaza in continuu.HELP!

Forum de discutii generale despre Citroen Saxo. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

Otto
simpatizant
Mesaje: 62
Membru din: Mar 08-Mai-2012 22:15
Localitate: Fagaras

Indicator benzina oscileaza in continuu.HELP!

Mesajde Otto » Mar 29-Mai-2012 20:32

Salut.De cand mi-am luat Saxo sunt stresat in continuu de acel ac ce indica benzina.:)) :D .Niciodata nu imi indica precis nivelul benzinei.Chiar daca am benzina in curbe mai stranse mi se aprinde becul de la rezerva!
Stie cineva ce as putea sa fac sa rezolv problema asta?in afara de a avea totdeauna rezervorul full(ceea ce in zilele noastre nu se mai prea poate).
Poate altcineva care s-a mai confruntat cu problema asta ma poate sfatui si pe mine in vedera rezolvarii acesteia!Multumesc anticipat!

vla3d
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Sâm 02-Iun-2012 08:07
Localitate: Bucuresti

Mesajde vla3d » Sâm 02-Iun-2012 08:12

Intampin aceeasi problema. Posibil sa trebuiasca curatat plutitorul din rezervor (care mai mult ca sigur creeaza corp comun cu pompa de benzina) sau inlocuit(a) cu totul pentru remedierea problemei.

Otto
simpatizant
Mesaje: 62
Membru din: Mar 08-Mai-2012 22:15
Localitate: Fagaras

Mesajde Otto » Sâm 02-Iun-2012 11:57

vla3d scrie:Intampin aceeasi problema. Posibil sa trebuiasca curatat plutitorul din rezervor (care mai mult ca sigur creeaza corp comun cu pompa de benzina) sau inlocuit(a) cu totul pentru remedierea problemei.

Da.Cam asta ar trebui facut.Nu am avut timp pana acum sa desfac dar urmeaza pentru ca vreau oricum sa suflu sorbul din rezervor!Anunta-ma daca rezolvi tu problema mai rapid si gasesti unde-i buba!

Otto
simpatizant
Mesaje: 62
Membru din: Mar 08-Mai-2012 22:15
Localitate: Fagaras

Mesajde Otto » Lun 25-Iun-2012 16:46

Otto scrie:
vla3d scrie:Intampin aceeasi problema. Posibil sa trebuiasca curatat plutitorul din rezervor (care mai mult ca sigur creeaza corp comun cu pompa de benzina) sau inlocuit(a) cu totul pentru remedierea problemei.

Da.Cam asta ar trebui facut.Nu am avut timp pana acum sa desfac dar urmeaza pentru ca vreau oricum sa suflu sorbul din rezervor!Anunta-ma daca rezolvi tu problema mai rapid si gasesti unde-i buba!

Am reusit sa imi fac timp sa desfac si sorbul si pompa de benzina care sunt separate.Nu am rezolvat nimic pt ca dupa montare la fel face indicatorul!Plutitorul din rezervor arata bine si dupa ce l-am desfacut i-am pus mufa si am pus contactul si functioneaza corespunzator!Am verificat si in rezervor daca paravalurile sunt in regula si sunt la locul lor si am sters cu spirt medicinal contactele fine pe care face contact tablita ce oscileaza cu plutitorul.Probabil se poate rezolva problema cu inlocuirea totala a plutitorului cu unul nou ceea ce eu nu voi face din lipsa de fonduri.
Am atasat niste poze cu plutitorul si cu pompa de benzina care sunt separate sa vedeti despre ce e vorba!
Imagine

Imagine

Imagine

marius74
pasionat
Mesaje: 254
Membru din: Mie 21-Ian-2009 21:57
Localitate: CRAIOVA

Mesajde marius74 » Lun 25-Iun-2012 17:16

Am patit si eu ceva asemanator dar la gama de masini Daewoo, unul din proprietarii anteriori ai masini mersese cu o
cantitate "standard" 10-15 litri in rezervor, alimenta mai calumea cand pleca pe distante mari.
In zona "contactelor fine se facuse uzura si nu mai trecea plutitorul.Pana in final am inlocuit sonda.
Incearca sa verifici si chestia asta, poate reusesti un retus ceva daca este deacolo.

Otto
simpatizant
Mesaje: 62
Membru din: Mar 08-Mai-2012 22:15
Localitate: Fagaras

Mesajde Otto » Lun 25-Iun-2012 17:23

marius74 scrie:Am patit si eu ceva asemanator dar la gama de masini Daewoo, unul din proprietarii anteriori ai masini mersese cu o
cantitate "standard" 10-15 litri in rezervor, alimenta mai calumea cand pleca pe distante mari.
In zona "contactelor fine se facuse uzura si nu mai trecea plutitorul.Pana in final am inlocuit sonda.
Incearca sa verifici si chestia asta, poate reusesti un retus ceva daca este deacolo.

Am inteles!O sa vad cand mai am timp sa desfac dar imi aduc aminte perfect ca am fost atent la contacte si nu erau diferite de celelalte unde ar sta plutitorul la maxim sau jumatate.Probabil v-a trebui inlocuit plutitorul cu tot ceea ce e in poza.Mersi de rsp!


Înapoi la “Citroen Saxo”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187674
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern