Tinichigerie spate

Forum de discutii generale despre Citroen Saxo. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

claus27
just curious
Mesaje: 23
Membru din: Mie 27-Feb-2008 11:29
Localitate: sibiu

Tinichigerie spate

Mesajde claus27 » Lun 18-Iun-2012 23:46

Salutare tuturor
Cand am cumparat saxo-ul am observat ca masina a fost lovita in partea din spate dar era reparata binisor, asta fiind acum vreo 3 ani. In momentul cand am schimbat anul trecut puntea spate mecanicul mi-a aratat ca a aparut coptura pe langa prinderile puntii spate. Nu am prea luat seama la cele spuse iar acum cateva zile la transportul unor persoane mai bine hranite m-am trezit ca masina sta foarte mult lasata si bate ceva pe spate. Fuga cu masina la mecanic si mare surpriza.
Podeaua portbagajului coapta puntea infundandu-se 1-2 cm,poate chiar mai mult, tabla efectiv taiata pe marginile portbagajului, puntea parca ar vrea sa paraseasca masina. La tinichigiu imi spune ca este mult de lucru si parca nu ma prea incanta pretul cerut, cam mare.
ce imi recomandati sa fac? cum sa fac?unde sa repar? se merita sa mai fie reparata? daca se ocupa cineva cu asa ceva in zona Sibiu sa-mi lase un mesaj si-l voi contacta

florin trifan
pasionat
Mesaje: 117
Membru din: Lun 29-Sep-2008 21:44
Localitate: galati

Mesajde florin trifan » Mar 19-Iun-2012 07:07

salut.nu prea mai ai ce face parerea mea,ca daca bagi flacara pe masina nu prea mai este masina aia.eu daca as fi in locul tau as cumpara o alta masina neimmatriculata si as schimba caroserie(cu actele ulterioare la RAR si toate celelalte).
Numai bine!

claus27
just curious
Mesaje: 23
Membru din: Mie 27-Feb-2008 11:29
Localitate: sibiu

Mesajde claus27 » Mar 19-Iun-2012 13:34

salut Florine
ai ramas de baza pe forum ;), promt ca-ntotdeauna
as vrea sa vad si ceva pareri de la adevaratii meseriasi poate, poate exista o portita

Avatar utilizator
Rica
Moderator - Bazar
Mesaje: 2369
Membru din: Lun 05-Sep-2011 08:04
Localitate: Birmingham
Masina: Peugeot 407 SW
Contact:

Mesajde Rica » Mar 19-Iun-2012 13:41

nu mai merita
nu cred ca o sa o faca sa mai calce roata pe roata
alta noua :(
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!

claus27
just curious
Mesaje: 23
Membru din: Mie 27-Feb-2008 11:29
Localitate: sibiu

Mesajde claus27 » Mie 20-Iun-2012 14:19

Din toata umblatura am ajuns la concluzia ca mai bine ti se strica motorul sau alte cele decat sa ai probleme de tinichigerie. Meseriasii care mai sunt pe piata refuza lucrariile mai ample rezumandu-se la 2-3 petece care se pare ca sunt mult mai profitabile. Vrem munca putina pe bani multi - as spune mai multe dar mie frica ca si eu ma incadrez in categoria asta :lol:

florin trifan
pasionat
Mesaje: 117
Membru din: Lun 29-Sep-2008 21:44
Localitate: galati

Mesajde florin trifan » Joi 21-Iun-2012 15:03

De carpit se carpeste foarte usor si nu este chiar asa de greu, dar problema este cat timp te tine si cum o sa iasa.De obicei nu este prea indicat sudezi cu autogen ca se deformeaza toate cele de pe masina si nici nu o sa tina prea mult ca rugineste.
Daca iti place masina incearca sa gasesti o caroserie de la o masina neimmatriculata si schimbi motorul si toate celelalte de pe ea si apoi cand o sa ai timp te duci si la RAR si iti schimbi seria de caroserie.
Numai bine!

toro
pasionat
Mesaje: 1207
Membru din: Mar 29-Iul-2008 15:49
Localitate: Brasov
Masina: C.Xsara II 2004 16i - Coupe 110 cp.
2: Ford Ranger Pick-Up 2.0 EcoBlue- Double Cab.(2018)

Mesajde toro » Joi 21-Iun-2012 16:46

Nu este dificila lucrarea de tinichigerie. Mai greu e cu datul puntii si punerea la loc. Se fac masuratorii inainte de a se incepe taierea si inlocuirea acelui segment al masinii. Sudurile se fac cu CO2 sau Ar(argon).Nu produc deformarii. Daca erai cu domiciliul mai aproape de Brasov se putea schimba partea cu pricina.
Peace on earth ... War under the blanket !

toro
pasionat
Mesaje: 1207
Membru din: Mar 29-Iul-2008 15:49
Localitate: Brasov
Masina: C.Xsara II 2004 16i - Coupe 110 cp.
2: Ford Ranger Pick-Up 2.0 EcoBlue- Double Cab.(2018)

Mesajde toro » Joi 21-Iun-2012 16:49

Sudurile vor fii acoperite cu grund zinc dupa care se asterne 2-3 straturii de pulbere de zinc. Deci fara grije in privinta oxidarii pe sudura.
Peace on earth ... War under the blanket !

Avatar utilizator
Rica
Moderator - Bazar
Mesaje: 2369
Membru din: Lun 05-Sep-2011 08:04
Localitate: Birmingham
Masina: Peugeot 407 SW
Contact:

Mesajde Rica » Joi 21-Iun-2012 16:59

in jurul sudurilor tabla se subtiaza si se foarfeca in timp
la noi cine iti da cu zinc?
hai ma omule...iti da peste ochi,un pic de antifon si gata lucrarea

EDIT si sudarea suprtilor pentru puntea spate nu se face...ochiometric,trebuie pe stand,sudat in anume ordine sa previi deformarea
am lucrat in domeniu si nu vorbesc din filme
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...

Ce ciudat!

toro
pasionat
Mesaje: 1207
Membru din: Mar 29-Iul-2008 15:49
Localitate: Brasov
Masina: C.Xsara II 2004 16i - Coupe 110 cp.
2: Ford Ranger Pick-Up 2.0 EcoBlue- Double Cab.(2018)

Mesajde toro » Joi 21-Iun-2012 17:09

Rica ! toate cele se fac in atelier de spec. cu dotarea necesara(service ). Eu am specificat !!! dupa grunduire Zn , se aplica pulbere de zinc si nu zincuire in baie. Si de unde ai scos-o cu subtiatul tablelor ? Da argumente nu presupunerii frate !
Peace on earth ... War under the blanket !

Avatar utilizator
Rica
Moderator - Bazar
Mesaje: 2369
Membru din: Lun 05-Sep-2011 08:04
Localitate: Birmingham
Masina: Peugeot 407 SW
Contact:

Mesajde Rica » Joi 21-Iun-2012 17:12

avem noi asa ceva?
in ce tara esti?
pai daca omuli ii fac toate operatiile zise de tine si il factureaza conform normelor il costa mai mult decat o coaja goala,sau una funtionala
argumente?
studiaza o sudura si o sa intelegi

EDIT:acu' imi veni un esemplu daca insisti
tobele de dacie,toata lumea le carpea acu' ceva vreme
de unde se retezau iar?
de la sudura exact :wink:
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...

Ce ciudat!

Avatar utilizator
DanT
Moderator
Mesaje: 2870
Membru din: Lun 24-Iul-2006 13:10
Localitate: Bucuresti
Masina: Xsara Picasso 1.6 Hdi 2008
2: Citroen C5 2.0 HDi 2004
3: Saxo S1 16V VTS, Xantia X1 Activa

Mesajde DanT » Joi 21-Iun-2012 17:59

@Rica si @Toro:

va rog sa nu mai intrati in dispute profesionale sau personale, fie ele si tehnice despre ce cunostinte are fiecare dintre voi, pe un subiect pe forum.

Daca vreti sa faceti asta, purtati discutia pe un mesaj privat.


Nu imi place sa citesc un subiect pe forum si apoi sa observ ca va"ciondaniti" intre voi! Va rog sa trati acesta ca pe o observatie asupra situatiei.
Dan
Dreptul de exprimare este liber, dreptul de a fi ascultat trebuie castigat!
Always aim for the Moon! Even if you miss, you'll land among the stars! - W. Clement Stone

claus27
just curious
Mesaje: 23
Membru din: Mie 27-Feb-2008 11:29
Localitate: sibiu

Mesajde claus27 » Lun 25-Iun-2012 09:20

Mersi d-lor pentru parerile voastre
Am gasit pe cineva care imi face lucrarea cu 12mil. si spune ca o garanteaza min 2 ani. Cu cine am mai vorbit de meserie mi-a spus ca ma poate duce linistit chiar si 4 ani ceea ce mi se pare super de-ajuns

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7663
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Lun 25-Iun-2012 09:45

eu nu as mai face asa ceva. am demolat mai demult o masina care avea probleme exact cum are a ta, la prinderea puntii spate.
daca vrei totusi sa o faci, se poate face. cea mai mare problema nu este cu reparatia propriu zisa, ci cu protejarea zonei dupa reparatie. daca ti-o face bine, apoi o mai si protejaza bine, va tine mult timp. dupa suduri sa curatati bine zona, sa dati cu zinc, cu grund bun, apoi cu antifon insonorizant de pistol. nu folosi dinala negru de pensula pentru ca e o porcarie si ti-l spala apa destul de repede.

claus27
just curious
Mesaje: 23
Membru din: Mie 27-Feb-2008 11:29
Localitate: sibiu

Mesajde claus27 » Lun 25-Iun-2012 18:02

Bine ca mi-ai spus toate acestea.
maine ma voi duce la meserias sa vad daca asa va face, iar pe la sfarsitul saptamanii cand urmeaza antifonarea merg pe capul lui ;)
mersi mersi mersi


Înapoi la “Citroen Saxo”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187758
    Total subiecte 18619
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos