Inlocuire amortizor!

Forum de discutii generale despre Citroen Saxo. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

Otto
simpatizant
Mesaje: 62
Membru din: Mar 08-Mai-2012 22:15
Localitate: Fagaras

Mesajde Otto » Mie 24-Apr-2013 23:30

ANDREI_JOY scrie:Si eu am avut probleme cu bucsile de la bara stabilizatoare, sunt 4 la numar, 2 care vin pe bascule si doua care vin pe caroserie.
Le-am schimbat cu unele noi si a inceput sa scartaie, sa faca urat la plecarea de pe loc, la franare, si la denivelari, asa ca le-am dat jos si le-am uns cu vaselina, a mers 2 zile bine fara nici un pic de zgomot si a inceput sa faca la fel.
M-am dus am cumparat altele noi si cu asta scartaitul se auzea si mai tare asa ca am dat bara stabilizatoare jos si am smirgheluit unde vin bucsile ca era ruginita bara, pus vaselina, pus bucsile si montat totul la loc.Pana acu de vreo 2 saptamani nu mai sunt zgomote ciudate.
Sper sa tina.

Salut.Cum se prezinta pana acum situatia?Ti-a revenit scartaitul sau e ok?Mersi!

florin trifan
pasionat
Mesaje: 117
Membru din: Lun 29-Sep-2008 21:44
Localitate: galati

Mesajde florin trifan » Joi 25-Apr-2013 16:01

Asa a inceput si la mine sa scartzaie la franare,la gropi si la denivelari dar eu cred ca este de la calitatea bucselor, ca la pretul de 20 roni una ce calitate sa aiba.
O sa fac o investitie sa-mi iau de la alta firma dar nu stiu de la care?Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat!
Multumesc!

Otto
simpatizant
Mesaje: 62
Membru din: Mar 08-Mai-2012 22:15
Localitate: Fagaras

Mesajde Otto » Joi 25-Apr-2013 16:06

florin trifan scrie:Asa a inceput si la mine sa scartzaie la franare,la gropi si la denivelari dar eu cred ca este de la calitatea bucselor, ca la pretul de 20 roni una ce calitate sa aiba.
O sa fac o investitie sa-mi iau de la alta firma dar nu stiu de la care?Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat!
Multumesc!

Nu stiu...m-am hotarat si eu sa le schimb dar prima data voi da bara stabilizatoare jos si o sa fac o proba sa vad daca de acolo sunt bataile si scartzaielile...

ANDREI_JOY
pasionat
Mesaje: 272
Membru din: Joi 03-Aug-2006 15:55
Localitate: Bucuresti

Mesajde ANDREI_JOY » Joi 25-Apr-2013 20:35

Salut,
Scartaitul a revenit (nu ca la inceput, mai diminuat) dar face doar cand vrea ea, ma rog nici nu prea am mai mers cu ea, mai mult a stat.
De scos bara stabilizatoare daca este cum am eu pe a mea care este prinsa pe bascule si pe burta masinii trebuie desfacuta o bascula ca altfel nu iese si din cate imi amintesc si intermediara trebuie defacuta.
Saxo 1.5D 57 ponei an 2003

Otto
simpatizant
Mesaje: 62
Membru din: Mar 08-Mai-2012 22:15
Localitate: Fagaras

Mesajde Otto » Joi 25-Apr-2013 20:51

ANDREI_JOY scrie:Salut,
Scartaitul a revenit (nu ca la inceput, mai diminuat) dar face doar cand vrea ea, ma rog nici nu prea am mai mers cu ea, mai mult a stat.
De scos bara stabilizatoare daca este cum am eu pe a mea care este prinsa pe bascule si pe burta masinii trebuie desfacuta o bascula ca altfel nu iese si din cate imi amintesc si intermediara trebuie defacuta.

Pai asa este si la mine...pai si la schimbarea bucsilor nu tot asa trebuie data o bascula jos?Sau trebuie date amandoua ca sa poti schimba bucsile?Mersi!

ANDREI_JOY
pasionat
Mesaje: 272
Membru din: Joi 03-Aug-2006 15:55
Localitate: Bucuresti

Mesajde ANDREI_JOY » Joi 25-Apr-2013 21:09

Pentru a schimba bucsile nu este nevoie sa dai bara stabilizatoare jos.
Cele care vin pe burta masinii sunt crestate pentru a le putea baga pe bara, iar cele din capete se baga pur si simplu pe bara.
Eu am dat-o jos pentru a o putea curata mai usor unde vine bucsile pe caroserie.
Saxo 1.5D 57 ponei an 2003

Otto
simpatizant
Mesaje: 62
Membru din: Mar 08-Mai-2012 22:15
Localitate: Fagaras

Mesajde Otto » Joi 25-Apr-2013 21:11

ANDREI_JOY scrie:Pentru a schimba bucsile nu este nevoie sa dai bara stabilizatoare jos.
Cele care vin pe burta masinii sunt crestate pentru a le putea baga pe bara, iar cele din capete se baga pur si simplu pe bara.
Eu am dat-o jos pentru a o putea curata mai usor unde vine bucsile pe caroserie.

Am inteles.O sa vad si eu zilele astea ce pot face.Oricum prima data o sa le verific ca poate schimb si bucsile de la brate daca tot desfac.Din cate am vazut pivotul inferior nu se poate schimba si se schimba cu tot cu brat nu?

florin trifan
pasionat
Mesaje: 117
Membru din: Lun 29-Sep-2008 21:44
Localitate: galati

Mesajde florin trifan » Vin 26-Apr-2013 10:55

Se poate schimba doar pivotul fara brat, el se preseaza in brat.

ANDREI_JOY
pasionat
Mesaje: 272
Membru din: Joi 03-Aug-2006 15:55
Localitate: Bucuresti

Mesajde ANDREI_JOY » Vin 26-Apr-2013 15:28

Se pot schimba ambele bucsi de pe brat si pivotul, prin depresare si presare la loc cu unele noi.
Saxo 1.5D 57 ponei an 2003

Otto
simpatizant
Mesaje: 62
Membru din: Mar 08-Mai-2012 22:15
Localitate: Fagaras

Mesajde Otto » Vin 26-Apr-2013 19:07

ANDREI_JOY scrie:Se pot schimba ambele bucsi de pe brat si pivotul, prin depresare si presare la loc cu unele noi.

Am inteles.Dar presarea si depresarea cum se fac?Adica parca sunt nituite nu?Mersi.

Otto
simpatizant
Mesaje: 62
Membru din: Mar 08-Mai-2012 22:15
Localitate: Fagaras

Mesajde Otto » Vin 26-Apr-2013 19:08

florin trifan scrie:Se poate schimba doar pivotul fara brat, el se preseaza in brat.
Dar presarea si depresarea cum se fac?Adica parca sunt nituite nu?Mersi.

ANDREI_JOY
pasionat
Mesaje: 272
Membru din: Joi 03-Aug-2006 15:55
Localitate: Bucuresti

Mesajde ANDREI_JOY » Vin 26-Apr-2013 21:02

Dai jos basculele, ti se pare ca ar fi nituri dar aceea este bucsa care se prinde de burta masini in 2 suruburi, ca sa defaci piulitele trebuie sa dai mocheta la o parte de la picioare din interiorul masinii, si sub mocheta este un fel de usita in randul al 2-lea de mocheta care este facuta special pentru a deface cele 2 piulite, pentru a putea scoate bascula.
Spor.
Saxo 1.5D 57 ponei an 2003

Otto
simpatizant
Mesaje: 62
Membru din: Mar 08-Mai-2012 22:15
Localitate: Fagaras

Mesajde Otto » Sâm 27-Apr-2013 08:10

ANDREI_JOY scrie:Dai jos basculele, ti se pare ca ar fi nituri dar aceea este bucsa care se prinde de burta masini in 2 suruburi, ca sa defaci piulitele trebuie sa dai mocheta la o parte de la picioare din interiorul masinii, si sub mocheta este un fel de usita in randul al 2-lea de mocheta care este facuta special pentru a deface cele 2 piulite, pentru a putea scoate bascula.
Spor.

Mersi mult de explicatie.O sa vad cat de curand ce si cum.Stima!

Otto
simpatizant
Mesaje: 62
Membru din: Mar 08-Mai-2012 22:15
Localitate: Fagaras

Mesajde Otto » Mar 09-Iul-2013 18:37

ANDREI_JOY scrie:Si eu am avut probleme cu bucsile de la bara stabilizatoare, sunt 4 la numar, 2 care vin pe bascule si doua care vin pe caroserie.
Le-am schimbat cu unele noi si a inceput sa scartaie, sa faca urat la plecarea de pe loc, la franare, si la denivelari, asa ca le-am dat jos si le-am uns cu vaselina, a mers 2 zile bine fara nici un pic de zgomot si a inceput sa faca la fel.
M-am dus am cumparat altele noi si cu asta scartaitul se auzea si mai tare asa ca am dat bara stabilizatoare jos si am smirgheluit unde vin bucsile ca era ruginita bara, pus vaselina, pus bucsile si montat totul la loc.Pana acu de vreo 2 saptamani nu mai sunt zgomote ciudate.
Sper sa tina.

Cum e pana acum?A reaparut zgomotul?La mine dupa aproximativ o luna a reaparut si e foarte deranjant la plecarea de pe loc si la franare ca zici ca sunt cu caruta...

ANDREI_JOY
pasionat
Mesaje: 272
Membru din: Joi 03-Aug-2006 15:55
Localitate: Bucuresti

Mesajde ANDREI_JOY » Mar 09-Iul-2013 18:53

Salut,
Zgomotul a reaparut dar nu mai este foarte mare, dar face cand vrea ea nu tot timpul.Cred ca o sa caut o bara stabilizatoare care nu este ruginita si sa o inlocuiesc.Dar daca nu mai face o lasa asa, si asa nu am mai mers cu masina in ultima vreme decat o data pe saptamana ca circul cu un lighean.

Sau daca ar merge vopsita/tratata in vreun fel partea respectiva unde vin bucsile, adica sa fie lucioasa fara asperitati cred ca nu ar mai fi probleme.
Saxo 1.5D 57 ponei an 2003


Înapoi la “Citroen Saxo”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187665
    Total subiecte 18614
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11702
    Cel mai nou membru Rodinel