scadere turatii relanti

Forum de discutii generale despre Citroen Saxo. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

novo
just curious
Mesaje: 11
Membru din: Mie 10-Ian-2007 16:44
Localitate: Bucuresti

scadere turatii relanti

Mesajde novo » Vin 02-Feb-2007 10:26

Uneori turatiile motorului scad pentru mai putin de o secunda, apoi revin la normal (la relanti, nu in mers). Treaba e vizibila pe turometru. Motorul nu se opreste.

Initial am crezut ca e de la benzina, dar indiferent de unde alimentez tot se intampla.
I s-a mai intamplat cuiva? O sa ma duc la service, dar pana atunci ar fi bine sa stiu de la ce ar putea fi....

Avatar utilizator
cbx
pasionat
Mesaje: 2924
Membru din: Lun 20-Mar-2006 23:09
Localitate: bucuresti

Mesajde cbx » Vin 02-Feb-2007 10:45

un senzor face figuri

Avatar utilizator
christistanciu
pasionat
Mesaje: 283
Membru din: Dum 19-Mar-2006 00:17
Localitate: Lugoj-Timis
Contact:

Mesajde christistanciu » Dum 04-Feb-2007 00:53

la fel face si la mine, la relanti oscileaza acul de la turometru cu cca 100 ture, dar nu am mers la service. cred ca a mai postat cineva subiectul acesta in trecut si au fost membrii care au mai spus ceva de pompa de alimentare. personal nu red ca e grav.
Visez la un C4 WRC...Imagine

Avatar utilizator
Toxic13
simpatizant
Mesaje: 45
Membru din: Sâm 10-Feb-2007 09:47
Localitate: Cluj*

Mesajde Toxic13 » Sâm 10-Feb-2007 10:46

Am si eu problema asta.... mi-a dat multe batai de cap pana sa descopar care e problema... sunt posesorul unui peugeot 106 din 2001 1.1i (acelasi Saxo optic schimbat)... la tester nu dadea nici o eroare...
dupa multe "cautari" am descoperit piesa defecta. regulatorul de relanti este de vina. o piesa relativ scumpa (undeva intre 3 milioane - 8-10 milioane, depinde de producator).
a mea asre o oscilatie in jur de 100 de rpm, iar uneori se accelereaza singura pana in jur de 1800 rpm dupa care revine la 8-900 cat sunt parametrii normali (doar la relanti). in timpul mersului daca tin o turatie constanta in treapta 1 sau 2 simt uneori smancituri si vad pe turometru acea oscilatie.

puteti incerca sa curatati acea piesa cu baie de diluant apoi sa o suflati cu compresorul, iar la contact sa dati cu spray contact. in unele cazuri functioneaza... in cazul meu trebuie sa schimb piesa.

mai poate fii si clapeta de acceleratie, uneori se aduna mizerie si nu mai inchide complect de fiecare data... aceeasi baie de diluant urmata de compresor acesteia.

curatarea acestor piese e recomandat sa fie facuta de un mecanic care stie ceea ce face, nu in fata blocului. :D

daca scoateti mufa de la acest regulator din cate am inteles eu intra in regim de avarie, eu din curiozitate am facuto si am mers 100 de metrii cu masina asa si pot spune ca se simte o diferenta... masina trage mai bine.... dar in privinta consumului nu-mi pot spune parerea... cu siguranta creste cand mufa respectiva este scoasa.

la fel face si la mine, la relanti oscileaza acul de la turometru cu cca 100 ture, dar nu am mers la service. cred ca a mai postat cineva subiectul acesta in trecut si au fost membrii care au mai spus ceva de pompa de alimentare. personal nu red ca e grav.

pai cat timp la tester nu da nimic nu e grav, dar pe mine cel putin, ma scoate din sarite si mereu cobor nervos de la volan cand ceva nu merge "brici" :roll:

bullseye82
just curious
Mesaje: 9
Membru din: Mar 10-Iul-2007 16:41
Localitate: brasov

Mesajde bullseye82 » Mar 10-Iul-2007 17:23

am si eu problema cu relantiu dar mai am o problema cand decelerez uneori daca apas mai intai ambreiajul si apoi frana imi moare motorul ce parere aveti?

Avatar utilizator
mituc
pasionat
Mesaje: 885
Membru din: Mar 28-Mar-2006 09:01
Localitate: Iasi
Contact:

Mesajde mituc » Mar 10-Iul-2007 18:28

Eu am avut fix problema asta la un C4 1.6i si a trebuit schimbata clapeta de acceleratie. Cica ar fi un defect de fabricatie comun s lui 307 1.6E, nu stiu insa daca nu e afectat si saxo.

Avatar utilizator
mituc
pasionat
Mesaje: 885
Membru din: Mar 28-Mar-2006 09:01
Localitate: Iasi
Contact:

Re: scadere turatii relanti

Mesajde mituc » Mar 10-Iul-2007 18:29

novo scrie:Uneori turatiile motorului scad pentru mai putin de o secunda, apoi revin la normal (la relanti, nu in mers). Treaba e vizibila pe turometru. Motorul nu se opreste.


Aerul conditionat are vreo activitate in momentele alea? Sau ai remarcat vreun sablon pentru situatiile in care se intimpla?

dannezu
just curious
Mesaje: 15
Membru din: Lun 31-Mai-2010 17:47
Localitate: bucuresti

Salut

Mesajde dannezu » Vin 30-Sep-2011 21:35

Deci, care este solutia la final pentru aceasta problema?

cristianm
just curious
Mesaje: 7
Membru din: Lun 30-Mai-2011 16:46
Localitate: Bucuresti

scadere turatii relanti

Mesajde cristianm » Lun 03-Oct-2011 10:17

"Uneori turatiile motorului scad pentru mai putin de o secunda, apoi revin la normal (la relanti, nu in mers). Treaba e vizibila pe turometru. Motorul nu se opreste. " [i] [/b] Aceeasi problema am si eu, de curand am schimbat filtrul de aer si benzina, se intampla acelasi fenomen dar variatiile sunt mai mici. Daca cineva stie cauza....................

77madmax77
just curious
Mesaje: 17
Membru din: Lun 01-Noi-2010 09:57
Localitate: Bucuresti

Mesajde 77madmax77 » Joi 06-Oct-2011 11:33

din pacate si eu am aceeasi problema. masina asa am cumparat-o cu o mica fluctuatie la ralanti.Uneori fie da in nas...ii scade foarte mult turatia fie se accelereaza singura(peste 1200rpm). Eu inca nu am reusit sa rezolv problema desi am schimbat si motorasul pas cu pas, senzorul de turatie....daca cineva a gasit vreo rezolvare is tare curios si eu.

Avatar utilizator
andreic
just curious
Mesaje: 16
Membru din: Vin 27-Iul-2007 00:42
Localitate: Bucuresti

Mesajde andreic » Vin 14-Oct-2011 22:16

Cred ca majoritatea fac asa cand e motorul cald (me included)... eu nu cred ca e ceva foarte important cat timp variatia e asa mica incat abia se vede pe ac mai mult se simte la trepidatii.
Daca totusi variatia e mai mare incercati sa scoateti in mers mufa de la senzorul din camera de admisie aer... sa vedeti ce face, urca sau scade turatia sau mai bine sa-l verificati e posibil computerul sa nu primeasca informatii corecte de temperatura si debit aer.


Înapoi la “Citroen Saxo”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187675
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern