Atelier Citroen SC.TOTCITRO Serv.SRL

Pentru cei cu maşini ieşite din garantie

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
albuster
pasionat
Mesaje: 341
Membru din: Vin 20-Iul-2007 01:37
Localitate: Bucuresti

Salutare,

Mesajde albuster » Mar 10-Apr-2012 13:46

Tin sa multumesc familiei STAN si in special lui Mihai ca ii tine hangul masinii mele care are n'spe mii de probleme si e mai speciala de felul ei :D .
Sambata 7.04.2012 dimineata la 9 s-a inceput distributia la masina in service TotCitro , s-a mai facut si o ultima verificare inainte de a pleca de la ei si totul merge STAS.
Chiar daca service-ul e tocmai in Ploiesti, prefer sa ma duc la un profesionist, care, din punctul meu de vedere lucreaza cu inima la masini.
Tot respectul, si data viitoare (sper sa nu mai fie nevoie), tot la voi o sa apelez.

Spor la munca si toate cele bune!
2.0 HDI octombrie '00A/C, ABS, ESP, Metal Gray, bixenoned eyes. Citro FAN

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Mesajde mihaistan » Mar 10-Apr-2012 17:26

Va multumim pentru feedback ! Vom face tot posibilul sa fie treaba cat mai buna pentru un loc micut asa ca al nostru .

Bogdan, daca nu ar mai fi si cate o masina mai speciala... ne-am pierde antrenamentul :D Te astept cu c5`u fioros care trebuie sa vina :D :D

Sper sa nu se fi suparat nimeni in cazul in care atelierul a fost prea plin sa putem servii la timp , insa spatiul nu ne permite sa lucram la foarte multe masini pe zi ... in medie 2/3 maxim carora le acordam toata atentia !
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade

stefanbv
simpatizant
Mesaje: 28
Membru din: Mar 22-Mar-2011 22:00
Localitate: Bucuresti

Mesajde stefanbv » Lun 14-Mai-2012 10:34

Si eu vreau sa-mi arat satisfactia pt. service-ul familiei Stan! =D>
No school, no job, no problem

ANDREI_JOY
pasionat
Mesaje: 272
Membru din: Joi 03-Aug-2006 15:55
Localitate: Bucuresti

Mesajde ANDREI_JOY » Mie 23-Mai-2012 18:32

Salutari.
O problema pe sistemul de franare se poate remedia, la franare masina are tendinta de a merge neuniform (se manifeste de foarte multa vreme) ca si cum ar avea discurile ovalizate (discuri + placute noi sub 1000 km) din cate imi dau seama neuniformitatea nu se simte si in pedala de frana, iar cand merg si stau la semafor are o mica infranare, o mica bruscare ca si cum ar sta cineva cu picioru pe frana.Se poate face ceva in acest caz.Sabotii/cilindri receptori/pompa frana sunt schimbate anu trecut in primavara iar etrierii/tamburii/racordurile flexibile/discurile/placutele sunt schimbate anu acesta.

Daca se poate face ceva si nu este prea costisitor imi dati de stire.
Masina: Citroen AX 1,4 diesel

Multumesc.
Saxo 1.5D 57 ponei an 2003

rider
simpatizant
Mesaje: 30
Membru din: Sâm 10-Feb-2007 16:42
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C5 1.6 HDI

Mesajde rider » Vin 25-Mai-2012 12:14

Inca o data trebuie sa-mi arat multumirea fata de Familia Stan pentru ca tine buburuza mai sus de linia de plutire :D (nu zboara, sa stiti :lol: ).
In ocotmbrie s-a rupt distributia C3-ului meu si am fost la un service/atelier in Bucuresti, insa atat de "buna" a fost "lucrarea" ca dupa o scurta perioada de timp a inceput sa mearga numai cu "smucituri" si "soc-uri", motorul se oprea la relanti sau in momentul in care ridicam piciorul de pe acceleratie...etc... ce sa zic: ii placea sa faca pe nebuna :shock: . Am fost cu ea la Mihai, concluzia: ditributia montata prost (ceva de la curea). De acolo am plecat pe "4 roti", acum merge fara probleme, nu mai prezinta simptome. e perfecta!

asa ca va recomand sa faceti un drum pana la Ploiesti....pentru ca: fericirea masini tale....nepretuita! :razz: :razz:

Merci Mihai si sa o tineti tot asa!

P.S.: ne vedem la revizie

cristiansen09
just curious
Mesaje: 18
Membru din: Lun 28-Mai-2012 20:20
Localitate: Bucuresti

Mesajde cristiansen09 » Lun 28-Mai-2012 20:27

Buna seara, intentionez sa achizitionez un C2 1.4 hdi cu urmatoarea problema: actualul proprietar spune ca a fost schimbat panoul de sigurante (cel vechi a facut scurt) si nu a fost montat corect... motiv pt care nu functioneaza ac ul, abs ul, calculatorul de bord si inchiderea centralizata.... ma puteti ajuta? Daca da, cam cat m ar costa reconfigurarea tabloului de bord (sigurante)?
multumesc anticipat!
eventual sa mi recomandati un electrician foarte bun.

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Mesajde mihaistan » Lun 28-Mai-2012 20:47

Va multumesc de feedback !

Andrei ... trebuie sa vedem masina .. nu pot sa-mi fac idei aiurea pana nu vedem masina , sa o verificam nitel !

cristiansen09 - acel panou de sigurante din interior este bsi si este un pic mai complex , e bine ca masina mai functioneaza , trebuie facuta o diagnoza Lexia vazut daca comunica cu ceva caculatorul ... dupa aceea luata o decizie . Cat despre recomandari , imi pare rau nimeni nu prezinta incredere , am renuntat sa colaborez cu oricine din lipsa de seriozitate :( Mai bine invatam si ne dezvoltam noi cat mai mult .
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade

cristiansen09
just curious
Mesaje: 18
Membru din: Lun 28-Mai-2012 20:20
Localitate: Bucuresti

Mesajde cristiansen09 » Lun 28-Mai-2012 21:00

Pot veni cu masina la o diagnoza?
Credeti ca m ati putea ajuta?

Avatar utilizator
DanT
Moderator
Mesaje: 2870
Membru din: Lun 24-Iul-2006 13:10
Localitate: Bucuresti
Masina: Xsara Picasso 1.6 Hdi 2008
2: Citroen C5 2.0 HDi 2004
3: Saxo S1 16V VTS, Xantia X1 Activa

Mesajde DanT » Mie 30-Mai-2012 08:16

Am patit o nepatita!

Ieri dimineata, "lautarii" din masina din dotare nu mai aveau chef de muzica. :(

Nu mai functiona nimic, nu tu comenzi, nu tu afisaj de la BSI, nimic .. La un moment dat, in timpul zilei "lautarii" s-au trezit de la sine putere, au facut override pe power saving-ul masinii si i-au gasit 'tipand' de toata frumusetea ..


Prins de nervi, sun la Mihai:
" Mihai, te rog sa ma ajuti! bla-bla bla-bla" (povestesc eu pe scurt patania cu masina)
"Sigur Dan" a venit un raspuns prompt..

Zis si facut! Pe la un 8 trecute fix, in fapt de seara, plec din Bucurestiul murdar si galagios catre mai linistitul Ploiesti .. cu gand de ura si razbunare pe BSI, MSI, CSI si toate abrevierile alora ce au gandit masina ' moderna' ..

Ajuns in Ploiesti, Mihai incepe sa discute in stilu-i caracteristic din don'soara Xsara si ce sa vezi .. ganduri bune si veselie .. BSI-ul e intreg si toata problema a fost rezolvata in cateva minute ... Mufe si fire ca ganduri 'murdare' pe acolo prin partea de jos :)

Invatamintele pe care le trag sunt: cunostinte multe inseamna ca nu este nevoie de timp "mult, prost si fara rost" cheltuit .. CIne stie, stie!

Multumesc colegilor si prietenilor Cristi si Mihai Stan pentru ajutor si profesionalism ... Sunteti foarte-foarte buni
Dan
Dreptul de exprimare este liber, dreptul de a fi ascultat trebuie castigat!
Always aim for the Moon! Even if you miss, you'll land among the stars! - W. Clement Stone

ANDREI_JOY
pasionat
Mesaje: 272
Membru din: Joi 03-Aug-2006 15:55
Localitate: Bucuresti

Mesajde ANDREI_JOY » Dum 03-Iun-2012 13:35

mihaistan scrie:
Andrei ... trebuie sa vedem masina .. nu pot sa-mi fac idei aiurea pana nu vedem masina , sa o verificam nitel !



Salut,
Acum vad ca de vreo saptamana nu mai face cum facea, dupa ce i-am mai umblat la placute si le-am departat de disc.De ovalitate inca nu am scapat.Daca revine aceea infranare o sa va fac o vizita sa am mai multe "defecte".
Saxo 1.5D 57 ponei an 2003

cristiansen09
just curious
Mesaje: 18
Membru din: Lun 28-Mai-2012 20:20
Localitate: Bucuresti

Mesajde cristiansen09 » Dum 24-Iun-2012 16:00

Va mai stresez cu o intrebare. Am gasit bsi sa cumpar dar masina mea are injectie Bosch, iar cele pe care le am gasit au Siemens. Aveti idee daca sunt compatibile? Mecanicul meu a spus sa iau de la o masina cu injectie Bosch dar nu gasesc. Se poate sa mearga Siemens ul, pentru ca firma este Bosch und Siemens..
multumesc anticipat

Avatar utilizator
sorin69
pasionat
Mesaje: 535
Membru din: Mar 21-Noi-2006 19:36
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C-Eysee Exclusive 1.6 VTI 115 CP Euro 6
2: Fost posesor Citroen C3 Cool Air, an 2006

Mesajde sorin69 » Mar 26-Iun-2012 11:28

Salut, sunt placut impresionat de tot ce am citit, va vine sa credeti ori nu am citit toate cele 17 pagini ale topicului, aprecieri 100% pozitive, mai rar asa ceva, fapt ce ma determina sa apelez si eu la serviciile d-voastra.
Undeva pe la mijlocul lunii iulie as dori sa fac revizia periodica plus itp-ul, vreau sa stiu cand as putea sa fac programarea si daca ma puteti ajuta si cu itp-ul, va multumesc.
Masina este cea din semnatura, toate cele bune.
YOU"LL NEVER WALK ALONE

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Mesajde mihaistan » Mar 26-Iun-2012 12:11

cristiansen09 scrie:Va mai stresez cu o intrebare. Am gasit bsi sa cumpar dar masina mea are injectie Bosch, iar cele pe care le am gasit au Siemens. Aveti idee daca sunt compatibile? Mecanicul meu a spus sa iau de la o masina cu injectie Bosch dar nu gasesc. Se poate sa mearga Siemens ul, pentru ca firma este Bosch und Siemens..
multumesc anticipat


Buna ziua , BSI`ul nu este chiar interschimbabi9l cu altceva , ca sa poata fi folosit cel sh , ar trebui rescris cu informatiile de pe cel actual ! Ceea ce nu prea au facut cei de la noi , pana acum am avut 6-7 cazuri in care s-a ioncercat fara succes ! in final s-a cumparat nou de pe seria sasiu si s-au terminat problemele . Cel mai corect este sa incercam sa facem o scanare sa vedem care este problema ! Nu exista montat incorect la bsi ... mufele sunt toate cu locul lor ! Dati o fuga pana la atelier sa vedem ce putem rezolva ! poate problemele sunt mai simple decat par !

Sorin69 , ne straduim cat se poate ! am avut unele probleme cu unele masini dar in final s-a rezolvat , cel mai important este ca in final oamenii sa fie multumiti ! Cred ca problema multor ateliere si serviceuri este lipsa de interes ... altfel nu-mi explic randamentul mic dat :( Putem sa te ajutam si cu itp`ul avem contract cu statie de itp putem programa inainte ! oricum ne auzim inainte de toate sa stabilim tot ce este necesar !
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade

Avatar utilizator
sorin69
pasionat
Mesaje: 535
Membru din: Mar 21-Noi-2006 19:36
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C-Eysee Exclusive 1.6 VTI 115 CP Euro 6
2: Fost posesor Citroen C3 Cool Air, an 2006

Mesajde sorin69 » Mar 26-Iun-2012 12:22

Ok, ne auzim la telefon, va voi contacta la inceputul lunii iulie, multumesc.
YOU"LL NEVER WALK ALONE

Avatar utilizator
sorin69
pasionat
Mesaje: 535
Membru din: Mar 21-Noi-2006 19:36
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C-Eysee Exclusive 1.6 VTI 115 CP Euro 6
2: Fost posesor Citroen C3 Cool Air, an 2006

Mesajde sorin69 » Joi 19-Iul-2012 20:06

Azi, am facut revizia de 40000 de km. si este prima revizie despre care pot spune ca, a fost facuta de meseriasi, de doi super mecanici, care efectiv iubesc ceea ce fac si pun foarte multa pasiune pentru tot ce inseamna marca "Citroen", ati ghicit am fost la Mihai si Cristi, multe multumiri pentru ajutorul acordat atat la revizie cat si pentru efectuarea ITP-ului, recomand acest atelier pentru toti cei care efectiv isi iubesc masina, nu ezitati sa apelati la serviciile lor.
Eu unul pot spune ca, am gasit doctorul potrivit pentru masina mea.
YOU"LL NEVER WALK ALONE


Înapoi la “Service-uri independente”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 42 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187762
    Total subiecte 18621
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos