AtenĂžie la aÂşa zisul Service al dl.Sandu Valentin, din Bac

Pentru cei cu maşini ieşite din garantie

Moderator: Echipa Tehnica

alex2o8
simpatizant
Mesaje: 27
Membru din: Mar 05-Iul-2011 22:16
Localitate: Iasi

AtenĂžie la aÂşa zisul Service al dl.Sandu Valentin, din Bac

Mesajde alex2o8 » Dum 04-Sep-2011 07:22

Vã recomand sã mergeþi la Service Autorizat, fiindcã dl. Sandu Valentin are o ºandrama þigãneascã în adevãratul sens al cuvântului. În ceea ce priveºte serviciile oferite raportate la preþuri, pot spune doar ca va arde la buzunar fara bun simt.

Practicã niºte preÞuri colosale ºi are un miros dezvoltat al banului. Ca sã vã dau un exemplu, respectivul domn Sandu Valentin κi face preÞurile dupã bunul plac, dar nu doar la manoperã, ci ºi la piese, preÞuri duble faÞã de magazin ! Am fost la dumnealui ºi cu site-ul de piese autokarma (de unde am tot comandat) pe telefon, am verificat preÞul fiecãrei piese pe care domnul doctor :lol: :lol: de hidraulica (nu de Citroen, mai ales astea noi) Încerca sã mi-o bage pe gât.

Exemple ? Bieletã antiruliu Sidem (a venit cu ele În mânã, scris pe ele 90 lei P + 30 lei M, bucata, imediat am verificat ºi o astfel de bieletã face parte din categoria pieselor ieftine, 57,2 lei.) Aºadar, pe lângã preÞul manoperei, care este cam umflat, diferenÞa dintre preÞul practicat de el ºi preÞul real se adaugã tot În buzunarul sãu. O verificare de sferã - 50 lei ? Mi le dã jos de pe maºinã, pleacã cu ele În mânã, vine În câteva minute ºi Îmi spune cã sunt aproximativ bune, dar nu se pot Încãrca. Dar de ce le-a mai verificat ? Ca sã Îmi Încarce nota. ªi prin notã mã refer la câteva rânduri scrise pe o foaie de caiet din anii 90. Sã nu mai vorbim de lizibilitate. Probabil cã a scris cu piciorul. :?:

ÂŞi acum, punctul culminant.

Frâna mea de mânã e blocata. A dat roþile jos, s-a uitat ºi sunt blocate mecanismele de la etriere. A venit repede ºi a zis cã nu mai am ce face cu etrierele ºi cã are el douã. În câteva clipe mi le-a pus în faþã, iar dacã nu îl întrebam preþul erau deja montate. Rãspunsul lui? Citez: un etrier nou e 14 milioane, eu vi-l dau la 4 milioane, plus un milion manopera. Ciudat este cã s-a exprimat foarte clar cã nu are ce sã facã cu cele vechi, nu le poate repara, dar cele cu care a venit în mânã prezentau urme clare cã au suferit reparaþii. Probabil ca ºi cu mine, a încercat aceeaºi manevrã ca sã facã bani, cu vreun alt posesor de C5, ºi l-a pãcãlit. ªi i-au rãmas etrierele vechi, pe care le-a reparat.

Cu alte cuvinte ar fi trebuit sĂŁ las la domnul Sandu Valentin undeva ĂŽn jurul la 2000 ron, dupĂŁ un calcul uÂşor.

Mare atenÞie la acest domn Sandu Valentin, un parºiv ºi un om care În aparenÞã intrã pe sub pielea clienÞilor, ulterior ia pieleade pe ei.

Pentru mai multe informaĂžii, nu ezitaĂži sĂŁ mĂŁ ĂŽntrebaĂži. Sunt sigur cĂŁ alĂžii au muÂşcat tunurile acestui Âşarlatan.

P.S.: Nu contest priceperea sa in sisteme hidraulice, dar e complet depasit, e ramas mult in urma, dar ARDE LA BUZUNAR. Casa de marcat nu exista, factura taiata nici vorba. O sa sesizez si ANPC.

AM postat Âşi aici, Âşi pe topicul "Service Citroen in Moldova", in speranta ca voi pune capat acestor inselaciuni. Multumesc admin.
Let's just drive.

adrian_emil
pasionat
Mesaje: 210
Membru din: Dum 10-Feb-2008 07:51
Localitate: Ploiesti

Mesajde adrian_emil » Lun 05-Sep-2011 20:45

cred ca a fost prima si ultima vizita

alex2o8
simpatizant
Mesaje: 27
Membru din: Mar 05-Iul-2011 22:16
Localitate: Iasi

Mesajde alex2o8 » Mie 07-Sep-2011 07:00

in mod cert.
Let's just drive.

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Mie 07-Sep-2011 08:18

am avut si eu probleme de genul cu un serivce din cluj cu xantia din semnatura. incerc sa dau vina pe mine ca am fost asa prost sa ma duc cu masina la el pentru ca mecanicul principal nu a avut timp sa se ocupe de ea ...
"If in doubt, flat out!"

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7666
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Mie 07-Sep-2011 09:43

cand ma gandesc ca din motive dinastea m-am apucat eu acum ceva vreme de reparat citronele... ma umfla rasul :lol:
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

Avatar utilizator
stan cristian
pasionat
Mesaje: 530
Membru din: Mie 30-Iun-2004 22:30
Localitate: ploiesti

Mesajde stan cristian » Mie 07-Sep-2011 12:40

Salutare, pai daca tot venii vorba de service autorizat.... si daca doriti sa faceti pasul.... uite aici cam ce trebuie sa faceti....
http://www.rarom.ro/RO/article--Cum_fac ... --120.html
,, WE MAKE HONEY OUT OF DOGSHIT , MIRACLES TAKE LONGER AND COST A LOT MORE ,,

alex2o8
simpatizant
Mesaje: 27
Membru din: Mar 05-Iul-2011 22:16
Localitate: Iasi

Mesajde alex2o8 » Mie 07-Sep-2011 15:34

decat sa lasati masina pe mana unui astfel de om, mai bine va lasati pagubasi. cum sa practice preturi de reprezentanta, in atelierul ala de 2 pe 2 ? :lol: hotie.
Let's just drive.

Avatar utilizator
stan cristian
pasionat
Mesaje: 530
Membru din: Mie 30-Iun-2004 22:30
Localitate: ploiesti

Mesajde stan cristian » Joi 08-Sep-2011 09:57

salut, uite aici lista cu service autorizat de la tine din zona.....
http://www.rarom.ro/cs-uploads/service_iasi.html
ia vezi pe unde iti poti rezolva problemele de la masina ta si povestestene si noua....
,, WE MAKE HONEY OUT OF DOGSHIT , MIRACLES TAKE LONGER AND COST A LOT MORE ,,

alex2o8
simpatizant
Mesaje: 27
Membru din: Mar 05-Iul-2011 22:16
Localitate: Iasi

Mesajde alex2o8 » Vin 09-Sep-2011 11:12

am dat cateva zile la rand sistemul mecanic de frana de stationare de pe etriere cu spray pentru deblocare si unul deja s-a deblocat.
Let's just drive.

danutz
pasionat
Mesaje: 593
Membru din: Lun 19-Noi-2007 21:49
Localitate: Falticeni-Suceava
Masina: C 5 III Tourer, 2.0 HDI,163 cai, 2014
2: Ex : C 5 I și C 5 II
3: Tel : 0745.81.83.40

Re: AtenĂžie la aÂşa zisul Service al dl.Sandu Valentin, din

Mesajde danutz » Vin 13-Ian-2012 16:40

alex2o8 scrie:Vã recomand sã mergeþi la Service Autorizat, fiindcã dl. Sandu Valentin are o ºandrama þigãneascã în adevãratul sens al cuvântului. În ceea ce priveºte serviciile oferite raportate la preþuri, pot spune doar ca va arde la buzunar fara bun simt.

Practicã niºte preÞuri colosale ºi are un miros dezvoltat al banului. Ca sã vã dau un exemplu, respectivul domn Sandu Valentin κi face preÞurile dupã bunul plac, dar nu doar la manoperã, ci ºi la piese, preÞuri duble faÞã de magazin ! Am fost la dumnealui ºi cu site-ul de piese autokarma (de unde am tot comandat) pe telefon, am verificat preÞul fiecãrei piese pe care domnul doctor :lol: :lol: de hidraulica (nu de Citroen, mai ales astea noi) Încerca sã mi-o bage pe gât.

Exemple ? Bieletã antiruliu Sidem (a venit cu ele În mânã, scris pe ele 90 lei P + 30 lei M, bucata, imediat am verificat ºi o astfel de bieletã face parte din categoria pieselor ieftine, 57,2 lei.) Aºadar, pe lângã preÞul manoperei, care este cam umflat, diferenÞa dintre preÞul practicat de el ºi preÞul real se adaugã tot În buzunarul sãu. O verificare de sferã - 50 lei ? Mi le dã jos de pe maºinã, pleacã cu ele În mânã, vine În câteva minute ºi Îmi spune cã sunt aproximativ bune, dar nu se pot Încãrca. Dar de ce le-a mai verificat ? Ca sã Îmi Încarce nota. ªi prin notã mã refer la câteva rânduri scrise pe o foaie de caiet din anii 90. Sã nu mai vorbim de lizibilitate. Probabil cã a scris cu piciorul. :?:

ÂŞi acum, punctul culminant.

Frâna mea de mânã e blocata. A dat roþile jos, s-a uitat ºi sunt blocate mecanismele de la etriere. A venit repede ºi a zis cã nu mai am ce face cu etrierele ºi cã are el douã. În câteva clipe mi le-a pus în faþã, iar dacã nu îl întrebam preþul erau deja montate. Rãspunsul lui? Citez: un etrier nou e 14 milioane, eu vi-l dau la 4 milioane, plus un milion manopera. Ciudat este cã s-a exprimat foarte clar cã nu are ce sã facã cu cele vechi, nu le poate repara, dar cele cu care a venit în mânã prezentau urme clare cã au suferit reparaþii. Probabil ca ºi cu mine, a încercat aceeaºi manevrã ca sã facã bani, cu vreun alt posesor de C5, ºi l-a pãcãlit. ªi i-au rãmas etrierele vechi, pe care le-a reparat.

Cu alte cuvinte ar fi trebuit sĂŁ las la domnul Sandu Valentin undeva ĂŽn jurul la 2000 ron, dupĂŁ un calcul uÂşor.

Mare atenÞie la acest domn Sandu Valentin, un parºiv ºi un om care În aparenÞã intrã pe sub pielea clienÞilor, ulterior ia pieleade pe ei.

Pentru mai multe informaĂžii, nu ezitaĂži sĂŁ mĂŁ ĂŽntrebaĂži. Sunt sigur cĂŁ alĂžii au muÂşcat tunurile acestui Âşarlatan.

P.S.: Nu contest priceperea sa in sisteme hidraulice, dar e complet depasit, e ramas mult in urma, dar ARDE LA BUZUNAR. Casa de marcat nu exista, factura taiata nici vorba. O sa sesizez si ANPC.

AM postat Âşi aici, Âşi pe topicul "Service Citroen in Moldova", in speranta ca voi pune capat acestor inselaciuni. Multumesc admin.

Salutari tuturor ! Sper sa nu supar pe nimeni si mentionez ca nici vreo ruda nu sunt cu Dl Sandu, pur si simplu am mers azi a 2 a oara la el si vreau sa demontez afirmatiile sustinute de colegul de forum.Astazi mi-a schimbat kitul complet de reparatie a basculelor(rulmenti,semeringuri,etc) si sunt foarte multumit-nu mai scartiie sau troncane nimic, iar pretul e mult sub reprezentanta.Despre pricepere si viteza, timpii de asteptare sunt incomparabili cu reprezentantele sau alte service-uri unde iau N-spe masini odata.Totul a durat vreo 3 ore,omul a lucrat minutios si a curatat si tot ce se putea legat de brat, desi altii nu si-ar da interesul.La urma urmei, in legatura cu pretul pieselor, cred ca fiecare isi adauga ceva, pt ca n-ar mai castiga nimic.Sa fim seriosi : cine ar vinde piese exact cu pretul de achizitie?Eu unul sigur nu si cred ca fiecare dintre noi.De ce nu ti le-ai luat tu personal?Mie personal, omul nu mi-a bagat nimic pe gat, si e altceva cand te intreaba frumos daca vrei sa ti se verifice cate ceva sau iti face o sugestie, pt ca sunt destui care habar nu au cum functioneaza anumite componente dar abereaza inutil.E simplu- intri in magazin, te uiti la preturi si daca sunt mari, nu cumperi,pt ca nu te obliga nimeni.Legat de "sandramaua" in care lucreaza Dl Sandu, iar nu sunt de acord si pt o singura masina spatiul e suficient, ai un pat si un tv sa te uiti.Altceva ce mai voiai ?Te incalzeste cu ceva sa fii inconjurat de ferestre imense de sticla si sa fii jumulit de bani???Eu unul nu am nevoie,dar oamenii sunt feluriti.
Prin aceste randuri nu vreau sa ma implic in continuare in alte polemici inutile, pt ca n-are rost, ce-am avut de zis am zis.Sper sa intelegi, colegu Alex !
Asadar, eu sfatuiesc cu draga inima, cum am mai facut-o, sa apelati cu incredere la Dl Sandu, pt ca nu e un mecanic-copil care face practica la Citroen si se invata acum sa demonteze roti.Chiar are ceva vechime si stie ce face! Cat despre factura, eu chiar am primit-o desi nu am solicitat.Numai bine tuturor si drumuri bune fara probleme !

AndreiC5
simpatizant
Mesaje: 68
Membru din: Joi 12-Ian-2012 18:26
Localitate: Iasi
Masina: citroen c5 ,2001, 2000cmc, 80kw,109cp

Mesajde AndreiC5 » Dum 15-Ian-2012 22:31

salut ,am vb cu acest domn V la tel si mi a spus ca ptr schimbarea rulmentilor pe spate imi ia 700 ron p+m ,la reprezentanta in suceava mi au cerut 1800 ron...faza e ca eu cand am vb cu el i am zis asa :mi te au recomandat 2 clienti ca fiind bun si ieftin...bla bla...i am spus ce are masina si mi a zis 700 ron ,sincer mi se pare K ,acuma am sa vad ...sa nu pun masina pe rampa si sa mi schimbe suma chiar am sa l intreb inca o data

AndreiC5
simpatizant
Mesaje: 68
Membru din: Joi 12-Ian-2012 18:26
Localitate: Iasi
Masina: citroen c5 ,2001, 2000cmc, 80kw,109cp

Mesajde AndreiC5 » Dum 15-Ian-2012 22:33

am uitat ,,ptr verificare sfere,,,mi e mi a zis alt pret,oricum mai mic decat pretul tau

danutz
pasionat
Mesaje: 593
Membru din: Lun 19-Noi-2007 21:49
Localitate: Falticeni-Suceava
Masina: C 5 III Tourer, 2.0 HDI,163 cai, 2014
2: Ex : C 5 I și C 5 II
3: Tel : 0745.81.83.40

Mesajde danutz » Lun 16-Ian-2012 09:17

AndreiC5 scrie:salut ,am vb cu acest domn V la tel si mi a spus ca ptr schimbarea rulmentilor pe spate imi ia 700 ron p+m ,la reprezentanta in suceava mi au cerut 1800 ron...faza e ca eu cand am vb cu el i am zis asa :mi te au recomandat 2 clienti ca fiind bun si ieftin...bla bla...i am spus ce are masina si mi a zis 700 ron ,sincer mi se pare K ,acuma am sa vad ...sa nu pun masina pe rampa si sa mi schimbe suma chiar am sa l intreb inca o data

Stai tu linistit, daca ti-a zis omul ca atat iti ia, ce mai vrei?

alex2o8
simpatizant
Mesaje: 27
Membru din: Mar 05-Iul-2011 22:16
Localitate: Iasi

Mesajde alex2o8 » Sâm 04-Feb-2012 22:22

Danutze, probabil ai fost dupa ce s-a intamplat faza povestita de mine mai sus si a lasat garda jos. Imi place ca esti un fel de avocat, cu cat te plateste ?
Pe scurt insa, fiecare stie ce vrea si fiecare face ce vrea cu banii lui. Atat am atras atentia, atentie la piesele pe care le baga pe gat si la alternativele fortate pe care le ofera ca sa ii iasa profit. Am gresit cu ceva ca mi-am exprimat opinia referitoare la practicile dumnealui ? Democratie, iti spune ceva ? Multumesc.
Let's just drive.

ViperDodo
pasionat
Mesaje: 844
Membru din: Mie 10-Sep-2008 14:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ViperDodo » Sâm 04-Feb-2012 23:06

eu in bucuresti am schimbat la c5 un rulment pe spate p+m cu 600 lei.
atentie mare la suruburile de la etrieri!
Citroen BX 17. TD '89


Înapoi la “Service-uri independente”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187674
    Total subiecte 18621
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern